1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зборувањето кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од AngelOfArh, 24 септември 2012.

  1. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Доколку елиминирање или минимализирање на тв не е опција сменете му програма.
    Не знам колку би му биле интересни, но сменете цртани.

    Пуштајте на македонски. Песничките од кога ние бевме деца се убави, дајте музика, бушава азбука...другите нека споделат дали има цртани со синхронизиран превод.
     
    На NarCis@ и coconaut им се допаѓа ова.
  2. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.378
    Допаѓања:
    34.165
    Пол:
    Женски
    Ја има Пепа прасе на македонски на youtube. Исто и Разиграни бројки. Пробајте со нив, ограничете англиски некое време.
     
    На coconaut му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Sovet, ukinete crtani i tv.
    Po pisanoto, cel den gleda tv.
    Nie sme so crtani koga treba da dojade nesto, dzvaka dolgo i edno jadenje obrok trae i do 45 min, pa ne moze da dosedi.
    Vcera bas zborev so prijatelka, maliot ima 3 godini i 4 meseci, boi, bukvi, pesnicki na angliski, na makedonski samo ako mu kazes zbor i da go povtori. Tablet svoj ima od nepolni dve godini, baba i dedo mu go kupija, fala Bogu pa nikoj ne rece mal e, tuku so nego zaspivase.

    Tv 15 min na den e sosema ok, se nad toa e premnogu.II vo tie 15 min, isklucete zvuk, zboruvajte mu vie odnosno preraskazuvajte gi scenite, slikite.

    Ne ste samo vie so toj "problem" , sekoe vtoro dete mi se cini.
    Moeto koga pocna da povtoruva zvuci, od togas bez zvuk gleda.
    Sega povtoruva sto ke mu kazam jas. Koga ke go kaze na svoj jazik/nacin povtoruvam poveke pati, za da se potrudi da go izgovori kako treba.
    Mal e, godina dena edvaj ima, ama zborime na 3 jazici pa se trudam da ne se zbuni uste ne prozboren.
     
    На azelea, gjoker4e, Lolipop23 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. EuHenIa

    EuHenIa Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    2.359
    Допаѓања:
    72.930
    Пол:
    Женски
    Детето оди во градинка или дома го чуваат? Ако не оди препорачувам да го запишете во градинка ем да се социјализира и таму ќе научи многу работи.
     
    На azelea, Lianna Anna и coconaut им се допаѓа ова.
  5. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.334
    Пол:
    Женски
    Ние гледаме бушава азбука, разиграни бројки. И по бушавата си вежба...тие викаат М и таа вика М. Ич не сум за тоа на англиски бои, букви што се пуштаат. Таблет? Каков таблет? На лизгалки треба да оди не со таблет да седи....Нека се научи да зборува прво и нека развие моторика. И мм викаше таблет, ама забрането е од мене.
     
    На azelea, snegulkata, victoria и 2 други им се допаѓа ова.
  6. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    Да исклучите секаква технологија. Да сите деца гледаат ама погрешно е што давате на дете кога јаде и пред спиење тв. Детето не треба да се анимира за да јаде Ама тоа е друга тема .

    Ако видите дека има лошо влијание морате да промените некои работи. Наместо телевизија, земете да му читате некоја детска книга. Играјте меморија .
    Зборувајте му повеќе на детето .
     
    На azelea, Mari-Ja, gjoker4e и 4 други им се допаѓа ова.
  7. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Син ми има 4 години и има потешкотии со говорот. Не е проблемот изговарањето на буквите, туку има како некоја кочница да почни да зборува убаво. И имам забележано - ќе напредни до некаде со зборување и како да се повлекува и не почнува да брбори како другите деца. Почнавме да одиме на логопед - одтаму ми рекоа ами мал е ќе доаѓате на контрола на 2 недели. И не ми дадоа некакви насоки или вежби за дома да поработиме. Ако некоја од вас има вежби, или некоја книга да ми посочи со која би можела дома да работам со него би ви била многу благодарна. Било каква информација да имате за техника, вежби, или книга за деца за развој на говорот нека ми пише во лп
     
  8. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Пробајте со друг логопед. Не е мал. Не знам од кој град сте и колкав ви е изборот, ама ако можете побарајте си и друго мислење.
     
    На Mari-Ja му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Истото ќе го пишев како членката погоре, не е мал, од 2 години активно деца посетуваат логопед, пробајте кај друг. Можеби е ок и да разговарате со психолог кој ќе ја открие бариерата.
    Ќе биде супер, не се секирај мајка.
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    И ние добивме упат за логопед. За синко. На систематски видоа дека неможе да ги изговори убаво некои букви Р, Ш, С... Па стандард како со сестра му така и со него ќе си одиме на терапии.
     
  11. Lorins

    Lorins Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2015
    Пораки:
    745
    Допаѓања:
    3.710
    Пол:
    Женски
    Ќе можи ли совет доколку некоја мајка има искуство...

    Детево мое е 20месеци.
    Има мал фонд на зборови, мама, тата, баба, деде, ајде, нејзиното име...и некои кратенки на зборови.
    Исто така знае да кажи како прават голем дел од животните.

    Проблем е што покрај овие зборчиња што ги кажува за се друго се разбира со мх мх.
    Постојано тоа го прави.
    За да праша "што е ова", за да и дадам вода...за се прави така мх мх и покажува со прст, објаснува...но никако да се потруди да изусти збор.

    Незнам како да постапам, дали да почнам да ја игнорирам или што...незнам?

    Секој совет и искуство ми е добредојдено.
     
  12. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Од искуство нс пријателка, прави се дека не ја разбираш, прашувај кое, што, не те разбирам кажи итн за да ја натераш да се обиде. Не пред да изусти збор ти да скокнеш, остави ја да се потруди, доколку видиш дека преминува во фрустрација оди до тоа што го сака пр вода и прашувај, сок сакаш? Какао? Сладолед? Па на крај вода, за да сфати дека треба да каже што сака.

    А и 20 месеци се кога ќе видиш, има време да бамбори. Бебушка е уште :)
     
    На LadyC, Lorins и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  13. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    15.279
    Потполно се согласувам,на ќерка ми и читам уште од 2 години,само тоа купуваме книги и сликовници многу ја интересира тоа,секоја вечер заспива со книга и на пладне кога е дома,дури и сама веќе знае да ги прераскажува,од нив многу и се разви говорот и фондот на зборови,поставува прашања,така да и јас препорачувам.
    На англиски скоро ретко и гледа нешто,освен некое видео со бои и цртање ,и ја знае само азбуката на англиски и некои песнички од градинка што ги учеле.Таблет не ми ни паѓа на памет да и купам,а на телефон и пуштам само песнички од Поточиња,Златно славејче и тоа не секој ден максимум 15-20 минути.
     
    На makedonkamak, alana, Bozica1980 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Emilija-Emce

    Emilija-Emce Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    Moeto since e 2 ipol godini i isto taka mnogu malku zboruva. Mene mi se obraka so mamo, na tatkomu tati, isto taka gi koristi daj koga saka nesto, ete koga pokazuva, mi odgovara so da i so ne, kazuka kaki i bljak za prljvo, stop, stap...i taka uste nekoj zbor. Za voda vika brl,za nadvor i za vrata ar, za jajce aj...pocnav da go ignoriram mu gi kazuvam pravilno zbprovite i go cekam da povtori, ama se nervira i se luti koga goispravam...neznam kakov da mi bide pristapot, kolku da nastojuvam. Inaku se me razbira, go pravi ona sto ke go pobaram od nego. Sega ovaa nedela go pustam i vp gradinka. Ubavo se prilagpduva, place samo koga go ostavane, posle mi kazuvaat ucitelkite deka e vo red, si igra so decata. Sekoj sovet mi e dobredojdem.
     
  15. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Не го исправај кога ќе изговори некој збор. Тој мисли дека правилно го кажува и вака го збунуваш. Затоа се нервира.
     
    На Lolipop23 и Emilija-Emce им се допаѓа ова.
  16. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    105.726
    Пол:
    Женски
    Тоа што зборува на англиски не го гледам како проблем ама ич. Моите трите англискиот прв јазик им е. Македонскиот го учеа со баба дедо и во градинка. Инаку, македонци сме во македонија, не сме негде надвор.имаат 7, 5 и 2 и пол. За помаливе кои се во градинка често ми се пожалуваат воспитачки дека не го разбирале англиски :x
    големава којае прваче ем е пофалена дека најдобро го владее англискиот во класот, ем лесно го совладува и германскиот, учат од прво два јазици, а македонскиот си го владее одлично, и азбуката кирилица ја совлада брзо, со оглед на тоа што прво англиската алфабет ја научи.
    Едино моментот со гледање тв да се намали. Мада,и во градинка им пуштаат тв:!:
     
    На coconaut му/ѝ се допаѓа ова.
  17. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.220
    Пол:
    Женски
    Јас никогаш не ја исправам директно, мојата меша букви, ама кога ќе ми побара нешто со неправилно изговорено зборче јас и го подавам и и викам, еве повели и го кажувам правилното зборче понагласено. Да не му дојде ептен дека згрешиле нешто.
    Јас така кога правеше и викав што сакаш? И она ако не кажува и викав вода сакаш? Она ќе рече да, јас ќе ја земев чашата, ќе и ја покажев и пак, водава ја сакаш? И така постојано за се зборување само, па си почна после да си кажува вода дека сака. Општо за се многу зборување им треба, прашања поставување цело време, и кога не одговараат сепак размислуваат за тоа што сме ги прашале, па ќе почнат по некое време.
     
    На Lorins, Emilija-Emce, LiliBoz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Можеби кај твоите деца не е проблем, ама кај повеќето е. Логопедите и дефектолозите се преполни со деца, кои баш поради вакви проблеми мора да ги посетуваат. Еден од проблемите е и тешкотијата со комуникација, баш во градинки и училишта. Едно е детето да е во билингвална средина, ама друго е да научи прво странски јазик, а после мајчиниот. А да не зборувам што ако прво научило странски јазик, а расте во средина каде што се зборува исклучиво на мајчиниот, тоа мора да биде само од тв и цртани, што исто така не е добро, бидејќи го нема моментот на директна конверзација со друго лице. Инаку и децата кои прво го совладуваат мајчиниот јазик, ги совладуваат лесно и странските јазици, тоа е поврзано со нивниот талент и интереси, а не со што било попрво.
     
    На SummerGirl, Lolipop23, alana и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    Прашање. Ќерка ми е скоро 3.5 години и не може да рече "р". Верувам дека е ок за возраста, иако има деца што на нејзина возраст знаат да речат убаво и тврдо р. Дали додека сме во Македонија (ќе сме за брзо на 2 недели) има логика да ја носам на логопед? Или да дадам време па да видиме.

    Тука нема кај да ја научи освен со нас дома. Германското "р" знае да го каже но нашето и станува "л". Гледам дека сака да каже и гледа дека има разлика ама не може.
     
  20. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Рано е на три и пол. Ама секако можеш да ја однесеш на логопед, чисто за консултација.
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.