1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зборувањето кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од AngelOfArh, 24 септември 2012.

  1. Emilija-Emce

    Emilija-Emce Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    Dokolku deteto neverbalno komunicira, ve gleda vo oci, fokusira predmeti, osgovara na osnovni naredbi, emocionalno soodvetnp reagira nemate prostor za zagrizenost dokolku ne zboruva. Govorot e individualen kaj sekoe dete. Zboruvajte mu poleka, niz igra i sp razkazuvanje prikaski.
     
  2. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    А за Р дали треба да се посети логопед или е рано и може да почне да ја кажува? Јас не ја кажувам точно, тврдо Р не можам да кажам, па си велам да не треба дури е помал. Ноември ќе полни 3 години, друго се зборува, реченици цели, ама Р му е В во сите зборови.
     
  3. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Л и Р се последни за корекција, некаде после петтата година. Дотогаш имате време, може и сам да го намести јазичето.
     
    На makedonkamak, M&M, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  4. fuki

    fuki Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    198
    Dali cacuvche moze da spodeli dali nejzinoto since otkako trgna vo gradinka odi na podobro so kkomunikacija i so zboruvanje?
     
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Кај поголемиот син сама се среди буквата. Со тек на време почна убаво да ја изговара. Прво ги средивме другите букви, па на Р си дојде сама по себе.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  6. fuki

    fuki Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    198
    Zdravo Cacuvche! Te molam da mi kazes kako napreduva tvoeto since otkako trgna vo gradinka.Moeto vnuce pravi isti raboti kako vasiot malecok i mnogu sum zagrizena.Brojki bukvi se znae za zborenje pocna po nesto da kazuva .Gi znae site zborovi ama ne gi koristi.Mira sto pati do uceni da go prasas pa da odgovori.A ubavo kaxuva zborovi ama beke da gi koristi.Na imd ne se vrti .Naredbi nesto izvrsuva nesto ne.Saka prikazni da slusa i mnogu crtani i tel bi sedel celden ama mu branime i pisti mnogu.Dali se smeni nesto na pofobro posle trgnuvsnjeto vo gradinka na vasiot sin.Vnuk mi ima 2.5 god.Go nodime i na logoped za pogiknuvanje na komunikacija.
     
  7. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Потикната вака од читањето на постовите што ме заинтегрираа подлабоко да кажам и јас збор два..
    Моето дете за разлика од одбивање и соработување со играчки соработува многу кога му зборувам и повторува тоа што може, не ретко го гледам некој збор 5 пати ќе го каже неразбирливо ама го кажува се труди уствари, инаку периодов почна многу да соработува уз трчење пентрење со зборови што и ме радува почна да учи многу зборови да повторува
    Разбира кога му кажувам дека ќе јадеме, ќе одиме на шетање па ќе ги земе сандалите и ги донесува да му ги облечам го донесува даљинскиот телефонот и куп други предмети што ги знае без проблем и од тука гледам дека е среќен кога тоа го прави, иако е со цуцла не ја користи често скоро ич во текот на денот ноќеска е со цуцла па ја плука па ја бара така наизменично али ако има цуцла и сака да зборува ја вади без проблем и ја фрла на земја односно нема некоја пристрасност у однос на цуцлава.
    Периодов некако многу соработува со повторување и тоа го радува па е среќен и исполнет кога и тој може да каже
    Го бара татко му само и најмногу оти е приврзан со него и по цел ден го вика на галено не тата ама знае што е тата јас му велам тата он кажува тоа галеното што го кажува за него, мене не ме бара сега за сега може дека сум дома а тарко му не е често
    Соработка за игра за договор итн нема но за зборчиња и слушање реченици има сега за сега
    Најново почна сам да се качува и симнува по скали со помош на ограда или дига нога кога има препрека под него или кога гура нешто сваќа дека има препрека па го мести го размислува мрда како да го помести за да го турка
    У глобала тоа
    Ме слуша и разбира на македонски кучињата му се главна атракција па лае и тој као ссо тивок глас ау ау демек страшно било
    Во секој случај интересно многу
    Кога го гледа татко му на вибер почнува да кенка па го вика со рачето или јас му велам дај му цуцка тој му ја дава или шише сп вода исто и на мечето му дава шише или цуцла или храна итн
    Сега најново научи да става 2 шишиња у уста или 2 цуцки и му велам ајде ти имаш 2 цуцки и он ги гледа покажува и се смее и ги пика у уста
    За цуцла вика тута
    Вода знае што е но засега не ја изговара
    Застанува на џам и вика "деца деца" ј мавта со рачето иато и јас му велам кај се децата и он покажува
    Се му е со прст али меѓу прст тоа што знае додека го вперува прстот и го кажува името
    Моментално на ова сме фокусирани а и доста е интересно и занимливо соработувањето
     
    Последна измена: 17 август 2018
    На tina-63 и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  8. fuki

    fuki Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    198
    Na koja vozrast e deteto
     
  9. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Година ипол
     
  10. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    @vitamina витаминче мило прифати дека такво е детето.
    Еве мојот е 3+ години ни на 1 год ни 2 ни сега на 3 + нешто повеќе од 5 минути може да му задржи внимание.
    Купувам едукативни играчки завршуваат ни погледнати ни изиграни туку скршени.
    Побитно му е да се качи на кревет и да размисли како да го отвори прозорот да ја изнервира мама отколку играчките за негова возраст.
    Ретко знае да се заигра со нешто повеќе од 5 мин,ама тоа откако наполни 2,5 год претходно не.
    Мислам нашиве се исти калибар.
    Така да без грижи.
     
    На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.
  11. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Фала многу.:hug:
     
  12. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Тука сме едни за други.
    Мојов знае да се заигра со ориз да тура и претура,расфрла.Вода и такви работи а играчки нема шанси.
    Кога беше на возраст на твоето немаше шанси:shake:
    Еве и сега ако најде нешто што го интересира мора јас да сум до него сам нема шанси и плус мора,да е некоја глупост наместо играчки.
    Моментално е окупиран со тротинет и неговите функции.
    Ќе биде и без,секирации немаш никаде потфрлено.:*
     
    На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.
  13. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Некој да ми даде совет како да го поттикнам детево да зазборува?
    Разбира се, и зборува многу, ама на некој свој јазик
    Сликовници, картички, песни пеење не го интересира воопшто
    Ако го терам да повтори нешто, возвраќа со лутење
    Се на се 20 зборови ако знае нормално да ги каже
    Има 2ги2м
     
  14. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Немој да те чуди ако еден ден од нигде никаде почне да збори и премногу..
    Имам куп дечиња ракви во околина. Последно се сеќавам на едно детенце моја роднина исто машко што не изустуваше ништо буквално.. се до 4 година мислам беше и оп наеднаш преку ноќ почна и премногу да збори ситр бевме запрепастени и им кажале дека едноставно нема проблем туку е до самото дете што ете не успеало да преговори порано. Познавам еден куп деца такви
    Инаку и јас како моиве играчки со детето не сака и не сака џабе све што му е купено и озбилно веќе пари за играчки не трошам
    Не би знаела како да те советувам со оглед на тоа дека и ние со играњево имаме проблем ама не знам да го решам или едноставно не сакам да се помирам дека не сака играчки туку мрази
    Да е проблем мислам и дека не е многу голем со оглед на тоа дека постојат многу деца што покасно презборуваат и тоа не по збор туку се наеднаш
    Сепак види прашај некој специјалист од таа област
     
    На simonka93 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    @simonka93 некое покасно некое порано ќе зазборува без нервози.
    Не се сите од исти калап да проодат и прозборуваат рано.
    Мојот рано почна со зборови како мама,тата,баба...ама рано прооде и додека прооде како што треба не изусти ни еден збор.Тоа беше прериод од над 3 месеци,и тие што ги кажуваше ги заборави.
    Потоа почнавме јово на ново ,што беше во моја можност му објаснував и кажував ама џабе.
    Тој што сакаше и мислеше кажуваше тоа што јас се трудев не.
    Ама еве го сега на 3+ год меле како празна воденица се мислам аааа каде е времето кога не зборуваше.
    Сега сме во фаза на а што е ова,а зошто,а што,а како???:drunk:
    И така до бескрај.
    Витаминче сите играчки ни се или искршени вон употреба или во пакети не сака да ги погледне.
    Кажува сам што сака моментално,сакам камион...го купуваме игра 5-10 мин и више не е интересен.
    Бараше тротинет последно,му се купи па тоа му е окупација моментално.
     
    На vitamina и simonka93 им се допаѓа ова.
  16. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    @simonka93 ти само продолжи да си зборуваш најнормално и не го терај детето ништо ако не сака. Ако гледа видеа или цртани на друг јазик можеби има влијание, па затоа не можеш да го разбереш неговиот јазик.

    Баш скоро зборував со @eleni27. Многу се секираше за големото дека не зборува, а и не сакало. Сега вика како отворило наеднаш уста, цели реченици на два јазика наеднаш. И кај мене беше сличен случај.
     
    На NarCis@, vitamina и simonka93 им се допаѓа ова.
  17. magichips

    magichips Активен член

    Се зачлени на:
    28 април 2018
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Ајде совет ве молам ние усште малку ќе правиме 20м луѓе мн сум нервозна и загрижена се разбира си зима тетратка и пенкало пишува шкрта знае кога и велам ајдее да јадеме знае кога одиме чао ги зима патиките и сама ги облача дури знае лева десна нога знае да се соблече знае да се качува по скали буквално нема грешка никаде :| но зборувањето ни е тешко имитира животни или ке почне самата нешто се труди да кажува и одговарам да мама браво мама ако мама сликовници обожава покажува со прсте то то што е тоа и кажувам знае некогаш да си пеее ааааа и некои си кратки зборови ма за мама та за тата те за тете али никако да ги изговори целосно реетко е тоа:) дали да се советувам со стручњак или е суште мала незнам на 300 ума сум:@:@
     
  18. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Секое дете е различно. Сите имаме различен праг на впивање, на фунционирање и резонирање итн. Не треба ама уопште да се нервираш бидејки детето ти е мало нема ни 2 годинки како што разбрав чему журба и присила се гледа дека не е спремно. Кога ќе е сам ќе почне да збори а може да се случи и преку ноќ да почне да везе зборувајки..
    Искрено немаш потреба од грижа дај му време и полека учете заедно мал е сеуште за да мели не сите деца зборуваат на иста возраст не сите деца се ист шаблон тука има икс безброј фактори што влијаат на се.
    Живи луѓе сме сепак и учиме
    Немаш потреба од помош мало е детето ќе почне и ќе зборува ;)
     
    На magichips и manako1 им се допаѓа ова.
  19. magichips

    magichips Активен член

    Се зачлени на:
    28 април 2018
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    То благодарам на подршкатс ми требаше тоа а и онака сите околу фрустират ајде збори кажи тоа кажи ова
     
    На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.
  20. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Ќе биде, полека само ..
     
    На magichips му/ѝ се допаѓа ова.