1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зборувањето кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од AngelOfArh, 24 септември 2012.

  1. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки незнаев каде да го поставам прашањето, значи 2 годинки наполнивме пред неколку дена ,но маката ми е тоа дека синко ништо не зборува, разбира све,знае да покаже да донесе , да те однесе кај што сака, но не зборува ништо. Пред годината уште почна да кажува по нешто, тоа траеше неколку месеци по некое зборче,и наеднаш се пресече, знае понекогаш да каже нешто како мама баба ,но прекинува, пример другиот ден(месец) не кажува ништо. Некој со искуство?
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.494
    Допаѓања:
    32.572
    Пол:
    Женски
    Мајка немам некое искуство, ама и мојата имаше периоди кога почнуваше да кажува по нешто.Една недела кажува повторува.Друга недела ништо ни мама ни тате.Па пак ќе каже некое зборче па пак има паузи.Изгледа тоа е нормално.Мојата беше накај 18 месеци кога така правеше.Сега е 2год малку повеќе кажува и се труди да повторува.Секое е дете е различно штом разбира ќе се пушти.Вежбајте фина моторика повеќе, помалку тв и тел.Зборувајте му и стимулирајте го.Кажи му пример кажа ли вода или кажа ли сладолед.Ова ми е од воспитачките како на тој начин самодоверба добиваат.Иако не кажал ништо.Пасивното зборување е побитно од активното за негова возраст.Пасивно ги знае предметите по име , ама не ги изговара.Со сизревањето на детето насранува експлозија во говорот и почнува одеднаш.Исто како и возрасен кој учи јазик.Разбира , а не знае да збори.Се надевам ме разбра.Има тема зборување на децата можеш и таму некое советче да видиш:)
     
    На Adeline му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам, ние бидејќи не одиме во градинка гледам да го мешам повеќе со деца , трча по нив си играат со топка, дома исто играме, збориме, а тој само слуша и ме гледа во очи, се надевам ќе почне за брзо зошто вака и тој се мачи со мумлање и влечење наваму натаму.
     
    На didisi и Ava.84 им се допаѓа ова.
  4. Emilija-Emce

    Emilija-Emce Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    Nie sega vo noemvri ke polnime 3. Na 2 zboruvase mnogu malku mama tata daj ajde ete i uste nekoj zbor, duri sega pocna da se pusta i da kazuva poveke zborovi. I jas se sekirav, go nosev na lekar mi rekoa ima receptiven vnatresen govor koj na taa vozrast e mnogu povazen, a toa e deka te razbira sto mu zboris. Mirekoa deteto se razbira, slusa nwredbi soodvetno emotino reagira a toa se pokazateli za pravilen razvoj, ke zbori ne se sekiraj. I navistina eve fala mu na boga si se pusta, pocna da si zbori. Sekoe detece razlicno. Ti zboruvaj mu, objasnuvaj mu, ne go ostavaj dolgo sam pred tv ili tablet. Mnogu igranje, druzenje, se ke bide ok.
     
    На Ava.84 и Adeline им се допаѓа ова.
  5. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Ako Moze eden sovet, se nadevam deka ke dobijam odgovor na prasanjeto koe me maci podolg period. Imam kerkicka koja Sega pred Edna nedela napolni 2 godini. Seuste nezboruva nisto, osven sto znae da imitira kako pravat ne kolku domasni zivotni. Nekogas izvrsuva naredbi nekogas ne, neznam dali se raboti za inaet ili nesto ne e vo Red. Sakam da ja odnesam na Pregledi kaj strucno lice pa mi treba sovet od kade da pocbam, dali kaj logoped, dali kaj defektologot ili kaj detsko psihijatar. Vo koja ustanova, dali vo sostina ima Tim na doktori sto rabota so ovaa problematika
     
  6. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.853
    Допаѓања:
    21.124
    Пол:
    Женски
    Побарајте упат од матичен за во симпо(центар за ментално здравје), таму прво ќе ве прегледа педијатар, па ќе ве прати кај треба.
    Порано не го капирав ова, ама кога отидов и видов за што се одат, не гледам причина да не појдете, бар да бидете мирни.
     
  7. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Малце глупаво прашање и знам дека е индивидуално ама кога почнаа да зборат вашите дечиња?
     
  8. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    пред 1 година основни зборови, 1 г одина и 2-3 месеци повеќе и врзуваше по некоја мисла, за да на 2 си правиме муабет како со голем
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.521
    Допаѓања:
    27.649
    Пол:
    Женски
    На година дена кажуваше по нешто како мама, тато и имитирање на звуци од животни.
    На 17 месеци почна да зборува наеднаш со врзување две зборчиња одеднаш.

    Се до две години се толерира да не зборуваат ако разбираат говор (покажуваат кон животни кои им се објаснети и кажани како се викаат, покажуваат кој чешма ако им се пие вода и слично) и се трудат да комуницираат на било каков начин (гестови и слично).
     
    На didisi и kikin им се допаѓа ова.
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.821
    Пол:
    Женски
    Големиот пред година, малово после 18 месеци.
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.853
    Допаѓања:
    21.124
    Пол:
    Женски
    Мојата од кај 11 месеци. Почна некои чудни зборчиња. Е мислам дека прво кажа Саа... така се викала.
    После татее, чаоо, аде... после годинка секој ден имаше по нов збор. А сега на 17 месеци и по повеќе, па праи некој бебешки муабет. Ќе си каже скоро цела реченица, нешо обкаснува и со поглед и со раце ама ништо разбирливо.
    Инаку доста зборови знае.
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Persila

    Persila Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2019
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    1.631
    Пол:
    Женски
    Moeto pocna da zbori od godina osnovni zborcinja mama tato za na dve godini pocna da zbori kako golem
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.425
    Пол:
    Женски
    Моето тек сега почнува да кажува повеќе зборчиња ама сеуште не сврзува 2,7 месеци
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Prv zbor na dve godini.
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    и jaс осеќам ќе се изначекаме :( има 13 месеци и уште нема кажано некој збор за нешто конкретно да го употребува. Само баба дада меме ама онака не поврзано. Во Германија сме и дома зборуваме македонски ама надвор германски англиски и руски, и си мислам дека од толку смешано можно е покасно да се пушти. Иако на неа секогаш кај и да сум на македонски и се обраќам. Плус рано прооди (10+) со мислам не може и и едното и другото брзо. Имате ли некои вежби и игри за развивање на фина моторика?
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  16. divna.st

    divna.st Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Moeto since e 18m. Kazuvase mama pa prekina pa pak pocna i sega veke dve nedeli ne vika.inaku si brbori po negovo cel den
    Ako prasas kaj e mama se vrti nakaj mene ,gi znae site domasni zivotni ke vidi krava muuu, kuce avav, patka kca kva,site gi kazuva
    Ako saka da jade ne nosi vo kujna i pokazuva kon lebot.
    Kazuva papa,bravo,pokazuva kolku e golem ne imitira nas
    koga ke mu oblecat patikite zema klucot odi na vrata mavta papa;i mi pokazuva na negovata jakna.
    Mene me sekira sto ne se vrti na imeto sekogas i ne koristi mnogu imaginacija vo igrite...
    Od slednata nedela kje odi na defektolog ona smeta deka ne bil dovolno stimuliran zoso gledase crtani dosta
    a dr Meri od remedika mu pravese test za autizam vika pokazuva rizik i ni dade vezbi za na defektolof

    DALI MOZE SOVET MAJKI?
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.821
    Пол:
    Женски
    Сите кажуваат слогови, тоа не се смета за зборување, туку брборење, babbling. Кај децата кои слушаат повеќе јазици на кои се зборува во околината, обично се случува покасно да прозборат, ама појасно и почисто, и плус, многу брзо прават разлика на кој јазик со кого треба да зборуваат. Билингвалната средина е тешка, а кога има повеќе од два јазика вклучено е потешко. Ама убавината е во тоа што сите јазици може да ги совлада како мајчиниот, ако секојдневно ги слуша.

    Мислам дека немаш причина за грижа. Штом детето реагира на зборувањето, те следи со поглед и комуницира на било каков начин, се е во ред. Таблети, телефони, лаптопи, телевизија на минимум да бидат сведени, ќе биде подобро за него.
     
    На KidA и sofi2107 им се допаѓа ова.
  18. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Мајка те прочитав и во другата тема, знам дека и самата си свесна што допринело до проблемот и добро е што веќе сте направиле драстични чекори кон негово решавање.
    Екранизацијата е крива за сè, не може да очекуваш од дете кое од бебе нон стоп висело пред екран без притоа никој да му посвети внимание и да си поигра со него (тоа самата го кажуваш во темата за Аутизам) да научи да збори, да комуницира и да се социјализира.
    На детето му е сè измешано во мозочето, сите тие слики, звуци, различни јазици кои ги слушал многу повеќе од мајчиниот јазик....
    Според мене сте на добар пат со укинување 100% на екраните, продолжете да работите интензивно со него, посветувајќи му целосно внимание, шетајте во природа, тоа е најважно, нека развива груба моторика надвор, да трча, да скока, да се пентери, да паѓа... да игра со земја и вода, да има контакт со дечиња и животни...
    Дома нека развива фина моторика, купете играчки да се занимава, читајте книги и сликовници, сложувајте сложувалки... Само на тој начин можете да ја исправите грешката која сте ја направиле.
    Тоа што не зборува не треба да те загрижува, уште е мал и навистина мислам немаш потреба уште од сега да го носиш по дефектолози и лекари, детето ќе биде супер и ќе напредува многу побрзо отколку што мислиш доколку само го смените стилот на живот и воспитувањето.
     
    На Sexybaby86, magichips и sofi2107 им се допаѓа ова.
  19. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Мојот тек после 26 месеци се пушти и тоа сеуште не скроз.
    Се советував со куп лекари ми рекоа дека нема простор за сомневање за аутизам. Прозборувањето е мал дел од тоа. Ако детето разбира, социјализиран е не се повлекува... Како тогаш би имало ризик од аутизам? Само зашто не прозборе ли?
    Скрати цртани и збори. Ќе почне. Ќе видиш. И не се секирај.
     
    На Sexybaby86 и sofi2107 им се допаѓа ова.
  20. divna.st

    divna.st Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Daj boze da e taka me isplasija mnogu.