1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зборувањето кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од AngelOfArh, 24 септември 2012.

  1. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.434
    Пол:
    Женски
    Кога го читам овА среќна сум малиот што не го однесов тука а планирав баш кај неа
     
  2. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Potvrduvam. Jas moeto go nose kaj meri na 19 meseci koga bese, i dobiv dijagnoza 60% autisticno spektri. Nikako odenje kaj meri
     
  3. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.523
    Допаѓања:
    27.675
    Пол:
    Женски
    @didisi на 14 месеци е мало за експресивен говор иако кај некои деца почнува да се јавува околу 12 месеци.
    Првична проценка би требало да ти биде: дали разбира кратки наредби (на пример дај топче и да и подадеш рака па да ти го даде) зашто тоа значи дека разбира што и кажувате, дали реагира и се врти кога ја викате по име, дали тоа што го продуцира како зборчиња има некакво значење кое е конзистентно (на пример ав да значи куче или бабуба да значи мама).
    Ако ова го има тогаш не е ништо страшно.
    Мојот на таа возраст викаше само мама и некогаш тата и имитираше звуци од неколку животни. На 17 месеци се пушти да зборува директно со реченици од два збора.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Знае да направи браво чао кога ќе и кажам...
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Emilija-Emce

    Emilija-Emce Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    Тоа што прави браво, а особено штом кажува чао се показатели дека детето си има сосема нормален развој. Во комшии имам девојче кое сега за некој ден ќе полни две години. Ништо не зборува, освен неколку збора, но веднаш се гледа дека е Ок, комуницира, се радува, ... Во однос на говорот на детево зависи и колку е симулирано, дали оди во градинка, дали често гледа цртани... Во секој случај треба трпение, многу позитивна енергија, многу работа и зборување со детето и ќе биде се во ред.
     
    На mal.ecka и didisi им се допаѓа ова.
  6. sunshine019

    sunshine019 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
     
  7. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Ke sakas Li da mi kazes kaj koj logoped go nosis detenceto, inaku jas site logoped sto gi konsultirav nerabotam so deca po mali od 3 godini
     
  8. sunshine019

    sunshine019 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Само на логопед или и на дефектолог го носиш детенцето? Колку време одите и дали има напредок?
     
  9. sunshine019

    sunshine019 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    А врз основа на кој симптоми заклучи дека има 60% аути.спект.? И каде се обративте потоа за друго мислење?
     
  10. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    @sunshine019
    Deteto moe nezboruva se togas, i seuste nezboruva. Sega 8ma 2godini i 3 meseci. Otidovme najprvin kaj meri. Koga vlegovme ja vikna po ime i taa vednas se zavrte na imeto. Ne prasa dali 8ma pokazen gest, i kazav da ima. Zede so prst taa da i po kazuva nakaj prozorot, da vide dali go sledi pravecot na nejziniot pokazen gest, taa uspesno ja sledese. I frli topka na sprotivnata strana, deteto otrca kon topkata. E postoi isturi na podot cela kutija so igracki, i dete kako dete otrca kon igracki te i gi razgleduvase Edna po edne. Meri togas pocna "daj mi ja taa igracka, na primer kuceto, daj ja na mama, daj ja na tato" no deteto ne ja podavase igrackata, bese ljuboputno da gi vide site igracki sto bea na zemja. Pa Zede tri kicki pa ja terase da gi rede Edna vrz druga. Moeto dete i den denes nesaka da rede kocki.i togas taa ni kaza deka be e dovolni razvien ekspresivniot govor i deka deteto ima 60%autisticni spektri, i dokolku ne se tretiraat defektoloski za kratko vreme ke dojde do 100 %autisticni spektri. Pa pocna da ni kazuva za nekoj defktolog, pa bidejki ne sme od skopje ni kaza deka Moze da vezba defktolog so deteto preku viber, se razbira so moja pomos. Neznaev glavata kaj mi e vo toj momebt. Iako znaev deka moeto dete uspesno gi izvrsuva naredbi de "daj mi" "odnesi na mama ili na tato" vo toj moment Meri uspea da me ubedi deka deteto ne e vo Red. Koga ja prasav kakvi vezbi treba da pravi deteto, nesakase da mi kaze. "znaete ova e privatni bolnica, malku e poskapa od drzavno to, no za deteto pari ne treba da zalite, treba da dojdete uste dvapati kaj mene, pa ke vi kazam sto ponatamu" e toa bea nejzinite zborovi nakaj,i sekako ne se vrativ poveke kaj nea.
    Potoa bevme vo Simpo, tamu ja pregledaat dr. Olga jotovska, prekrasen doktor, i ni kaza deka deteto nema ni 10% od toa sto go kaza meri. Bev kaj trojca logoped, eden od nasiot grad, drug e od stip i posledno kaj privaten logoped vo skopje. Site mi kazaa deka se e vo Red so deteto, deka ednosravno ne mu doslo vremeto za zboruvanjeto. Samo logopedot od skopje mi kaza deka 8ma problem so senzorna 8ntegracija i da poseteme defktolog. Sega odime na casovi go kreativa istok veke dva meseci, i tamo ni go potvrdija problemot so senzorna integracija, posebno na taktilniot i na vestibularniot del. No kako odat casovite, taa e se podobro i podobri, pa defektolozite od Kreativa ne se sigurno seuste dali navistina deteto ima problem so integracija ili se raboti samo za strav i nesigurnost.
     
    Последна измена: 8 април 2019
    На LadyC и M&M им се допаѓа ова.
  11. divna.st

    divna.st Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Izvinete vaka. Docnam ste me prasuvale.
    smeniv nekolku defektolozi
    Najgolem efekt ima vo skoloto na daskalov vo lisice
    takov pristap ni vo sistina nemavme pravi profesionalci
    plus zosto sme od dr grad mnogu se dostapni
    efekt ima mal ama malku vezba treba vreme
    kaj nego treba da se vezba ekspresivniot govor. Lele decinja mbogu ima. Zalno e.i moj sovet na vreme da si pojdite.
    Sistina e mn profesionalna isto ama izgor skapo e. Vo kreativa kako sto pisa aw aw sme bile ama mene licno ne mi se dopaga. Voopsto nedostapni i ja nema toplinata i precekot kako kaj daskalov.
    i bevme i vo skoloto na Meri .ne i za tamu.
    e moeto dete kaj Meri skoro nisto ne napravi samo gi naredi kockite i podade igracka ama ne kako ona sto mu kazuvase. Ona rece da se vidime za dve nedeli da vezbame 2mes i ako ne bide naprednuvanje da odime kon drugi analizi eeg magnet i sto ti znam sto
    ete toa e ako imate drugi prasanja povelete
     
  12. sunshine019

    sunshine019 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Секако ќе одам што побрзо, само да одлучам деновиве каде би било најдобро. Ако може поточно адреса на дефектологот Даскалов од кој кажувате дека сте задоволни? А инаку како можат од едно гледање да даваат дијагнози, па посебно на толку малечки дечиња, па уште ако го носиш од друг град, не е едноставно. Овде прочитав различни искуства, се надевам сите дечиња ќе си бидат добри и ќе ги надминат проблемите какви и да се!!
     
  13. divna.st

    divna.st Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Mn.tesko se naoga. Posle dzevahir se vrti levo pa niz nekoi ulicki. Neznam.tocna adresa nas dva tri pati ni objasnuvaa na pocetok...
    Aj Meri kako da recam barem go pogledna deteto. Ali Demiridzieva vo Sistina au uzas! Nekolku pati go vikna nekolku pati se svrte mu dade kolicki on si gi vozese i potoa izvadi test od internet. Mizerija. Jas prvo se javiv na defektologot tamh ama demek moralo prvo razvoen pedijatar sa go vidi ako Demirdzieva e razvoen pedijatar jas sum pretsedatel na vlada.me ostavi rasplakana ramnodusna ne mi objasni nisto samo imalo rizik mora na defektolog. I normalno defektologot na sistina zvoni lele ste bile na pregled gkedam koga da vezbame mi vika. Mi stana jasno
    Sistina moja noga nikogas poveke. Barajte dobar defektokog koj kje znae da go proceni detetk. Ako ne napreduva on ke sovetuva sto da se poseti ponatamu. Oni dodusa i si imaat nadvoresni sorabotnici psihijatri ako smetaat gi vikaat.
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  14. noas

    noas Нов член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo! Moeto detence koe ima 3 godini i 3 meseci. Ima golem fond na zborovi, zboruva vo recenici od 3 pa do 10 zborcinja, no nekako ne zboruva cisto i tecno, mnogu zvukuvi ne gi izgovara pravilno ili gi zamenuva so drugi koi znae da gi izgovori. Gramaticki recenicite mu se nepravilni, ne site no onie koi se poslozeni i poveketo od lugeto vo okolna so isklucok na domashnite ne go razbiraat vo celot sto saka da kaze. Isto sum primetila deka koga saka nesto da raskaze, na primer sto mu se slucilo nadvor, kaj bil, sto pravel najcesto ne e vo moznost da preraskaze tocno za da go razbereme.
    Bi sakala da slusnam iskustva od majki, dali ste imjale slicno iskustvo, dali e faza minliva od razvojot na govorot kaj decata ili ste pobarale strucna pomosh?
     
  15. Бети блажевска

    Бети блажевска Активен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво.син ми е 5 години зборува мегутоа некои работи не ги разбира и е со помал фонд на зборови.одевме на логопед во завдот за слух и говор ама не сум задоволна.да ми препорача некој добар приваен и со солидни цени.
     
  16. Emilija-Emce

    Emilija-Emce Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    Советувај се со логопед, ако имаш можности добро е да го носиш, работа со логопед може само да му помогне.
     
  17. ehdzabaj

    ehdzabaj Нов член

    Се зачлени на:
    21 април 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Машки
    имаме машко дете од 3 и пол години. не зборува. До пред 2 недели постојано му дозволувавме да биде пред компјутер пред телевизор и телефон и постојано гледаше клипчиња на српски... Освен мајка му ние другите како да не постоевме за него. Не ја ни креваше главата горе и не не ни погледнуваше со очињата. Мајка му кога ќе дојдеше од работа постојано се галеше со неа. На име воопшто не реагираше како и на околината.. кученце се вртеше околу него тој никако не реагираше на тоа како да нема ништо, нити го погледнуваше. Го носевме неколку месеци во градинка. Одеше без проблем но потоа веднаш отсечно во ден почна да не сака да оди. Ни кажуваа дека бил агресивен кога ќе му земеле играчка, удира по васпитачките по некое дете и сл. Се обидов да го однесам по неколку дена но повторно не сакаше, клекнуваше на колена и ги креваше рацете нагоре за да не можам да го кренам по што се откажав. Пред околу 2 недели го однесовме кај Мери Бошкова во Ремедика. Возевме доста па се умори и спиеше во возило па таму се уплаши и почна да плаче па таа му истури неколку играчки и се смири и бидејќи не се одзвиваше кога таа му викаше по име а и нас исто рече дека има знаци на аутизам и да почнеме со дефектолог и сл. Му кажавме дека детето не прави ништо разично од другите да речам нормални деца: не прави да речам некакви гримаси, не се клацка, кога го носиме во парк сам се качува и се пушта по лизгалките, на игралиште му ја зема топката на оние кои тренираат и ја води со нога ја фрла, доста итар е бидејќи на разни начини и финти се обидува да добие она што го сака, не е рамнодушен на ништо, доста е активен, трча и сл. Не праша дали играл само со една играчка, му одговоривме дека постојано не влечи кон продавницата за играчки и откако ќе му купиме играчка која сам ја одбира најчесто кола авион хеликоптер игра неколку денови и потоа не ја ни допира и бара друга, значи со различни игра. не праша дали оди по права линија на што му одговоривме дека кога пешачиме почесто трча, се качува по цоклиња, по песок, што се вели секоја дупка сака да ја провери и извиди. Откако си заминавме од кај Мери се разочаравме до максимум... Веќе не сакавме да живееме, се прашувавме зошто не снајде ваква беља....
    Го однесовме на психолог во нашиот град исто така ни кажа дека има знаци на аутизам но за дијагноза е рано и не може наеднаш... не се вртеше на викање по име и на промени во околината... Тој ден веќе не сакав да живеам и се уништив...психички...
    После тоа се договоривме дома дека имаме од прилика уште три години до школска возраст да направиме се што е во наша моќ детето да напредни. Немаме време да се прашуваме зошто и како туку само работа со него. Ангажиравме приватен логопед и за брзо треба да почне со работа а ќе го носиме и во приватна градинка. Но пред околу 2 недели кога не сакаше во градинка веднаш се нацрта пред тв. Дома сите се договоривме во негово присуство се да е исклучено од тв ком нет тел и др. Самото тоа за десетина дена даде да речам за почеток резултат кој го немаше овие 3 и пол години: прво стана стопроцентно интерактивен со нас домашните: погледот го крена и постојано не гледа во очи, се смешка слатко кога очекува реакција од нас и сл. Очите му сјаат како бисерчиња... Бара самиот игра односно се подаваме со топка и со помала и поголема и тоа од поголемо растојание на околу 5 метра и ја следи топката дури кога е во вис а исто и мало топче следи го фаќа и ни го фрла назад. На име речиси во 70 % од повикувањата кога го викаме дома се врти и тоа и од зад грб кога му викаме скрос се врти наназад за да види. Не фаќа за рака за да играме ринге јаја сите како оро и не гледа во очи и слатко се смее. Не тера да му пишуваме а за прв пат и тој почна да црта и бои како за тригодишно дете. Со десниот показалец ги допира едно по едно левите прстиња за да му броиме до пет и во очи не гледа со слатка насмевка. Допира букви со прстето од сликовница за да му ги кажуваме па за чудо го гледам сам ги допира и изговара О О У У :) Пред некој ден забележа хеликоптер и се смешкаше, слушна птица како мавта брзо и шумно со крилата па се сврти и ја виде каде слета на над 10 метра растојание и се затрча да ја фати но му избега. Кога има топче во раката или играчка му ја бараме и често ни ја дава. Пред некој ден за прв пат на барање на мајкаму ја зеде топката од земја и и ја фрли кон неа. Пред неколку дена за прв пат почна да имитира 2 небитни зборчиња но тоа е сепак чекор - значи го прими гласот и истиот го врати и тоа се случува по еднаш или два пати неколку дена. Кога ќе го притискаме да ни збори тој внимателно не гледа но потоа се турка да избега, ни ја затворат устата со рачето или не бакнува во уста и се смешка како дете кога не научило на училиште и се обидува да избега. Со самото ова свативме дека телевизорот телефонот и компјутерот нанесоа голема штета. Додека седевме завчера и случајно го испеав рефренот „ми се не бојимо учимо да броимо“ и веднаш остави се ме загледа доста внимателно и со жалост тврдам дека во тој момент почна да се однесува како на ужувател на опојни дроги да му покажеш ќесе некакво... остави се, дојде до мене и со отворена уста и очи почна да ме гледа во устата за да му пеам...
    За некоку дена почнуваме во приватен логопед и приватна градинка каде ќе има поинаков третман и внимание и со ГОСПОД ГОЛЕМ очекуваме поголем резултат.
     
    На Ellyy, Melinda85, Ava.84 и 8 други им се допаѓа ова.
  18. ehdzabaj

    ehdzabaj Нов член

    Се зачлени на:
    21 април 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Машки
    Ве молам ако можете да помогните со некаков совет или искуство
     
  19. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Супер е тоа што сте воочиле каде лежи проблемот, сега треба многу внимание и работа со детето за да ги исправите последиците од екранизацијата.
    Купете сложувалки, сликовници, книги... почнете со поедноставни, па откако ќе ги совлада преминете на послежени. Нека игра со пластелин, дајте му боици/фломастери да бои, ножици да сечка... иако овие активности изгледаат дека немаат врска со зборувањето сепак во голема мера го активираат мозокот што е клучно за негов развој, што потоа ќе резултира со зголемување на интелигенцијата и интелектуалниот потенцијал.
    Поминувајте доста време надвор, детето треба да трча, скока, да се качува, да се врти... Нека вози точак, нека игра со топка и во песок. Хранете животни, наводнувајте и берете цвеќиња, собирајте камчиња...
    Играјте со предмети во разни бои, сортирајте и бројте, топчиња, капачиња, штипки, бонбони..
    Детското секојдневие треба да е исполнето со различни активности за да мозокот правилно и здраво се развива, а следствено на тоа ќе си дојде и говорот.
     
    На Animali, mal.ecka, snegulkata и 7 други им се допаѓа ова.
  20. ehdzabaj

    ehdzabaj Нов член

    Се зачлени на:
    21 април 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Машки
    Неколку сложувалки му имаме купено самиот без помош ги сложува а кога тоа го прави првиот пат се мисли над сложувалката како шах да игра. Исто така и списанија со букви со прстето допира на буквите за да му се каже која буква е а денес плус го забележав како сам допира со показалецот и по 2 пати ги изговори буквите О и У. Исто така на сликовница со животни допира со прстето на животните а ние му кажуваме како прават и се смешка. Во моменти и имитира еднаш до трипати во денот...
    Имаме разговарано со луѓе со уште потешки проблеми клацкање, тешко движење, воопшто нереагирање на ништо ни на име од сите па прозбореле дури на 5 и 6 години но сепак сме многу загрижени и уплашени...