1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зборувањето кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од AngelOfArh, 24 септември 2012.

  1. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    @ehdzabaj vi go procitav postot celosno, moj sovet e da se posvetite celosno na deteto, i da vklucime vezbi so defktolog. Zboruvanjeto e najmalo problem, Toa ke si dojde samo od sebe koga ke se sredat drugite raboti, a veruvajte imate mnogu za sreduvanje. Pred se mora da rabotite na socijalizacija na deteto, interKcija so drugi deca i vozrasni, mora da ima smisleni igri, razbiva je na kognitivnite sposobnosti, podobruvanje na finata motorika, i usovrsuvanje na ekspresivniot govor. Ako se fokusirate samo na zborenjeto, Toa e isto kako da imate pnevmonija a da ja simnuva te samo temperaturata, bez da ja lecite pricinata za bolesta.
    Govorot pred se go oformuvaat dve klucni raboti, fina motorika i dobro razvien ekspresiven govor. Ne e rabotatA samo da nauci da povtoruvam zborcinja kako papagal, treba deteto da go znae zbacenje to na zborot i kade treba soodvetni da se koristi. Mnogu rabota so deteto, trpenie i sekako vklucuvanje na defktolog.
     
    На Megi555 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ehdzabaj

    ehdzabaj Нов член

    Се зачлени на:
    21 април 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Машки
    Мене ми беше поентата дека скроз беше отсутен за сите нас до пред десетина дена, не реагираше ни на име ни на околина: птици кучина и сл... и откако му го исклучивме интернетот телефони компјутер телевизори за неколку дена има напредок: во целосна интеракција е со родителите и баби дедовци игра игри со топка сложува се одзвива следи со поглед имитира... значи за почеток е добро нели? Значи по 3 и пол год почна да се врти тркалото. Знам дека нема плукни-залепи! Инаку оваа недела почнуваме со дефектолог приватен логопед и приватна градинка со повеќе внимание
     
    Последна измена: 29 април 2019
    На Megi555 и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  3. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.847
    Пол:
    Женски
    Не ви беше чудно што 3 и пол години не се врти на името? Најчесто после шестиот месец веќе почнуваат да се вртат.
    Се надевам дека за брзо ќе надокнадите сѐ што сте испуштиле изминативе години.
     
    На ehdzabaj му/ѝ се допаѓа ова.
  4. divna.st

    divna.st Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Ista prikazna. Meri istata sema na site ja kazuva .
    Moevo e pomalo 19meseca, samo sto toj imase kontakt so oci a na ime seuste nekogas se vrti nekogas ne. Vas ve ceka poveke rabota. Rezultati ke ima ,kaj nas posle prviot mesec so defektolog kazuva zborcinja.
    Na slika gi pokazuva;zivotnite gi znae site go nosevme vcera vo zoo i soodvetno na kozite im vika, meckata,slonot, satkite itn...Se vrti na se i sesto sega,pominuva kola on kazuva kola kola...
    Nikako veke nemojte tablet i tv. Nas duri ni rekoa i duri vezbame so defektokog fizicki da go otstranime tv to. Ama sega veruvajte toj ne saka veke crtani.Vcera bevme sednati na rucek i sestra mi go zema ,inaku spiese ,koga stana ne sakase da sedi,vika aj ke mu pustam 5min crtani za da.ssdi miren da platime smetka on nesakase go frlase telefonot

    KAJ KOJ DEFEKTOLOG KE GO NOSIS.
    VI POSAKUVAM USPEH MAJKA POZDRAV
     
    На ehdzabaj му/ѝ се допаѓа ова.
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.766
    Пол:
    Женски
    Што и да сте му на детето, баба или тетка, вие сте успеале и половина проблем е решен. Само бидете истрајни во намерите. Ова искуство треба да го прочитаат сите родители.
     
    На divna.st и ehdzabaj им се допаѓа ова.
  6. Megi555

    Megi555 Активен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2019
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    18 meseci sme , pocnavme da vikame Mama , Baba , Ajde , Kaj za Daj , Mam mam am za jadejne ko me vidi i nesto postojano si kazuva na negov jazik She She , Sha , Lala mu zboruva na igrackite . So prst postojano pokazuva so saka vika Ga Ga za da mu se daj . E sega zagrizena sum sto ponekogas legnuva na zemja i igra so kolicina iako ne e dolgo igrata , go imam ostaveno taka i izlezeno od soba i vednas idi da me bara toa znaci deka sepak me sledi ne e zanesen vo igrata ama jas poradi toa sto mnogu gledav za Autizmot pocnav da se prasuvam da ne ispustam nesto vo razvojot na detevo dali treba da go nosam na logoped i sl ? Dali ima nekoj slicno iskustvo ?
     
  7. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Јас апсолутно не гледам проблем во ова што го напиша. Сосема е нормално да вози количиња, со што треба да си игра? Смири се и не се замарај со логопеди, и онака е премал.
     
    На NarCis@, Sexybaby86, sofi2107 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.388
    Многу имаат слично искуство оти не пиша ништо нетипично за возраста. Не треба никаде да го носиш.
     
    На NarCis@, Lianna Anna, sofi2107 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Megi555

    Megi555 Активен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2019
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Imase period koga mu pustavme mnogu muzika i crtani sakase mnogu da gleda i sega veke ne mu pustame si vikam da ne ni praj revolt za toa i zatoa lezi na zemja i da mu vikam nekogas ne se odziva na imeto a na drugo mesto e kako drugo dete vednas vesel , vednas saka se da ispituva i si igra so decina . Doma sega e vo film da zemi nesto i se smej za da go brkas znaj mnogu raboti samo govorov kasni nekako . Se nadevam e period
     
  10. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.163
    Допаѓања:
    16.442
    Пол:
    Женски
    Па што да кажам јас ако вашиот говор касни на 18 месеци.Мојот е скоро три години(во јули ќе прави)тек сега почнува да се пушта да кажува зборови.Ајде позитивно,работа со детето,зборување постојано и најбитно без ТВ и телефон или барем минимално во денот
     
    На Sexybaby86 и anastasijaki им се допаѓа ова.
  11. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    Детето ти минува нормална развојна фаза. На таа возраст не можеш и не треба да очекуваш преголема концентрација. Тоа доаѓа постепено. Приврзани се првите 3 години со мајката. Нормално е да те бара. Повеќето деца си играат на земја. Јас не гледам проблем. Во пуштање музика не гледам ништо лошо. Но одбрана. Но да, има проблем во цртаните. Треба да бидат ограничени и одбрани. Ако има проблем во развојот, препораката е технологијата да биде сведена на нула.
     
    На NarCis@, Sexybaby86, Megi555 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.766
    Пол:
    Женски
    Нит дете ти касни со говор, нит ти имаш испуштено нешто. Ова е нормално однесување. Ко што разбрав машко е, тие тек и покасно знаат да се опуштат. Моето до 2ипол не зборуваше, сеуште не се врти на повик секогаш ама знае многу и полека почна да комуницира баш убаво. Не си ја мачи главата, немаш потреба, сосема типичен и нормален развој.
     
    На Megi555 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Хаха може не е за смеење ама јас бев иста затоа што моето многу сака да врти тркала на коли. Абе со ова Интернетов веќе, се излезе од контрола. Моето е 18 месеци и почна да вика тркало а јас се секирав дали е се во ред со него. А уствари тој си игра со се можно, прати ситуација, на сите им се смее, им мафта им дава бакнежи, обожава животни, се што ќе му покажеме го прави и тој и почна да сврзува по две зборчиња вика "тато ајде" па се опуштив малку.
     
    На Megi555 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Megi555

    Megi555 Активен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2019
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Bah internetov znae mozokot boza da go napravi .. 1000 zosto 1000 zatoa ‍♀️ .. Inaku za povejke raboti mnogu mu raboti mozocheto ne emitira ko ke go karame so prsteto za cao so rakata na usta praj eho kako a a a .. zelka so sveti imame i ni ja nosi da ja pustime i uste ne pustena gleda gore oti znaj deka ke sveti i se raduva .. neverbalbata komunikacija ni e super se so saka i kaj saka so prstot pokazuva i vika Ga ili Da .. Kaj .. ama so zboruvajnevo tesko .. ajde me utesivte so komentarire po pozitivno ke gledam i povejke zboruvajne .. pokazuvajne belkim ke pocni da kazuva novi zborovi
     
  15. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Да, секогаш кога ќе покажува на нешто кажете му што е тоа. Јас на пример во текот на денот му пуштам 20мин песнички но му ги раскажувам на македонски јазик, или му ја пуштам Азбуката на Биби, и тој тоа што ќе види и познае кажува што е. И секогаш кога ќе каже или направи нешто како што треба Браво ќе му кажете и ќе се израдувате.
     
    На divna.st и Megi555 им се допаѓа ова.
  16. divna.st

    divna.st Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Imam edno prasanje
    Koga ustvari se smeta deka prosto kazano deteto.prozborelo?
    Sinceto prviot zbor go kaza na godinka-mama
    Sega so mnogubtrud i napor na defektolog kazuca zborcinja celo vreme
    Ke vidi kola-kola, voda-voda, nani nani, ne imenuva nas -mama tata, vika ajde cao, zivotnite gi kazuva site, i povtoruva po nas ke mu kazes nesto on si kazuva
    inaku ima 21 mesec
     
  17. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.163
    Допаѓања:
    16.442
    Пол:
    Женски
    Јас ќе сметам дека детето ми е прозборено кога ќе ми одговара на прашањата ќе сврзува по три четири збора.Кога ќе имаме комуникација воспоставено.Кога ќе си разговараме.
     
  18. divna.st

    divna.st Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Togas me ceka dolg pat
     
  19. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Детето си збори. Според фондот на зборови што ги има е накаде во просекот за негова возраст. Нема потреба од грижи, само работа со детето и многу зборување.
     
    На divna.st му/ѝ се допаѓа ова.
  20. sunshine019

    sunshine019 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Ако ги кажува со значење, значи ако ти се обраќа со мама, на тато со тата, значи убаво напредувате, и ги кажува животните кажува чао, на добар пат сте!