1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зборувањето кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од AngelOfArh, 24 септември 2012.

  1. divna.st

    divna.st Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Fala majka taka i pravime
     
  2. divna.st

    divna.st Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Da da
    Koga ss vrakame od rabota vika po mene mama po tatko mu tata
    Kazuva cao i bravo a zivotbite site gi znae i domasni i divi porano gi imitirase seka pocna konj mace koko za kokoska zajce kazuva
    vcera vide motor vika momo
    i pocna so prste da pokazuva
    Samo ne svrzuva nekogas primer ke vlezeme vo apteka i vika ajde cao za da si odime ne saka po prodavnici
     
  3. sunshine019

    sunshine019 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Па сето ова за детенце од 21 месец не е малку, тоа што почна да покажува со прсте е позитивно, веќе напредува убаво, со вежбање ќе почне и да сврзува, важно фондот со зборови му се зголемува, и ги кажува со значење.
     
    На divna.st му/ѝ се допаѓа ова.
  4. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Детето ми е 20мес. Се разбира што и се збори, но сметам дека има многу мал фонд на зборови. Мама, тата, деде, баба, чао, чичо, имитација на звук на животни, колку години има, нa прашања одговара со да и не. Работам цдло време и јас и татко и. Гледа телефон ама стварно многу кратко, оди и во градинка, но јас пак сум загрижена. Сите ми викаат ќе се пушти наеднаш. Што мислите има ли простор за грижа?
     
  5. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.141
    Nema, majka, mesto za panika. Stom razbira, se e ok. Ke se pusti. Ima deca od tretata godina sto se pustaat. Bez gajle.
     
    На eli.karameli му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Луѓе се познава кога детето има проблем, не е само зборувањето знак. На јатрва ми малата во март наполни 2 годинки. Дали 10тина зборчиња знае да каже, ама ја гледам како си игра со играчки, со други дечиња, како игра на песнички, се радува на животни, како се гушка и гали, како му приоѓа на бебево.... никогаш не би рекла дека има некој проблем само затоа што уште не збори.
    Набљудувајте си ги децата, без говор знаат многу нешта да кажат, говорот не е меродавен за интелигенцијата на детето.
    Не ги макнете децата кои немаат уште ни 2 годинки по логопеди и дефектолози само затоа што не прозбореле, ги малтретирате непотребно и нив и вие се малтретирате.
     
    На Marija_Magdalena, mariz, LiliBoz и 16 други им се допаѓа ова.
  7. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.112
    Ќе сакаш ли да пишеш нешто плус околу терапија за регенирање на нервен систем?
    Прв пат слушам вакво нешто.
     
  8. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.112
    Како што кажав, прв пат слушам. Би ценела доколку споделиш латински/англиски назив и точното име на машината/инструментот со кој се изведува.

    Ова државна институција ли е?
    Му направија ли ЕЕГ и МРТ на детето пред овој регенерирачки процес?
     
  9. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.112
    НА ЕЕГ мислиш?
    Будно беше малечкото, во сон, или двете?
    Тие анализи беа причината за оваа терапија?
     
  10. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    27.712
    Пол:
    Женски
    Зе извуинувам што се мешам ама мислам дека на ова мисли членката. http://www.bioinformatika.mk/. Не е стандардна медицина.
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    21.136
    Пол:
    Женски
    Ај и јас да си прашам за нашиот проблем.
    Малава 21 месец збори дома се, реченици, потешки зборови, све разбира и све знае.
    Ама, кога ќе отидеме некаде, ќе дојде некој и треба време за да се пушти да збори и тоа зборење е многу малце, само основни работи.
    Дај, сакам, не, да итн. Од градинка па викаат не збори ич и се чудат кога им кажувам дека буквално се збори дома. А викаат дека се разбира, се следи, ја интересира да слушне, види, да научи, си бара сама што сака, ама со покажување.
    Ме секира многу. Знам дека чим збори нема место за паника. Ама ете ова ме чуди.
     
  12. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.094
    Допаѓања:
    37.557
    Пол:
    Женски
    Девојчето си е срамежливо, нема никаков друг проблем. Мојава и во градинка збори и дома, ама кога ќе дојди некој непознат се срами и и треба време да се опушти.
     
    На Цвет88 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Нормално е. И треба време да се опушти. И мојата исто, дома, кај моите дома, или кога е во друштво на познати луѓе кои ги гледа почесто уста не затвора. Кога е со некој прв пат што го гледа или поретко и треба време да се опушти.
     
  14. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    21.136
    Пол:
    Женски
    Не збори ни кај баба и и дедо и.. кажува само по некое зборче.
    Дома само кога сме сами.
    Ако има некој па непознат ни кога ќе се опушти не збори скоро ич. Само мама, тато..
    Порано бар кога ќе ја прашаа како се викаш, колку години имаш кажуваше... сега не.
    Ја носев на психолог ради друго. Таму збореше упола од дома и таа рече дека збори и премногу за нејзина возраст и се чудеше баш за проблемов.
    Знам дека е во ред и дека се срамат, ама веќе.не оди малце време во градинка за да и е непознато место.
    Кај дедо и баба сака да оди, се однесува слободно и пак се кочи.
     
    На eli25 и kiki_riki им се допаѓа ова.
  15. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    3.492
    Јас имам проблем што мојата се чисто изговара, цели приказни раскажува, на англиски и на македонски, но... Градинката ја уназадува. Во групата има дечиња што не зборуваат чисто, не изговараат Р, пелтечат, а мојата ги имитира и во градинка и дома. Ретко изговара Р, но кога ќе ја потсетам се корегира. Често зборува како нејзината најдобра другарка во градинка, на пример како таа рецитирала песничка "паста да даби, тлеба да се става, даптина да се мијат"... Мислам се доловува преводот:).
    Кога ќе и речам ај сега кажи ја ти, не како другарка ти, ја кажува чисто, јасно и без грешка. Ама како да и е влезен во уво неправилниот изговор и така си тера. Нон стоп ја потсетувам... ќе зборува чисто, потоа се заборава. Незнам дали да преземам нешто друго, да посетам логопед:wasntme:
     
  16. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.503
    Допаѓања:
    32.615
    Пол:
    Женски
    Мојата е иста.На воспитувачките не им вика добро утро и жени се нервираат:DВикаат дека со децата си збори , а нив ги игнорира:$ Јас им реков мрази возрасни, ниту со баби и дедовци не збори.Сигурно е дека се срами.Има па деца без престан со сите зборат.Не мислам дека е некој проблем.
     
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.694
    Пол:
    Женски
    И ние имаме таква мака, надвор ни да бекне, ме праќаат на дефектолог, дома да ви пуштам видеа ќе се пресмеете, пее цели песни, збори растура, не застанува. Тоа е тоа. Инаку дефинтивно ги уназадува што не се во група со деца поголеми, ги имитира бебињата и збори бебешки, ама тоа е.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. koleva.dobrica

    koleva.dobrica Нов член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    istiot problem.i jas go.imam kaj mene e 3 godini i gi kazuva zborovite samo.mama.tato.baba dedo.i se e so pantomima dr samo.objasnuva napraveno e.sekoi ispituvanje vikaat se e vo red no sepak premnogu sum isplasena sto ce bide.so nego ponatamu neznam.premnogu sum.isplasena
     
  19. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.112
    Кои испитувања се напарвени?
    Бевте ли на ОРЛ, посетува ли логопед/дефектолог?
     
  20. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    21.136
    Пол:
    Женски
    Мене сите ми викаат нормално било мала била да збори.
    А исто, дома песнички пее, брои, објаснува.
    Надвор ништо, ни а ни б... молк
    Е едино што почна да пружа раче да се поздрави.
    Во градинка им викаше чао, сега ни тоа не сака.
    А дома ги збори од градинка децата, учителките. Сите по име на слика ми ги кажува, кажува кој бил кој не бил дента.
    На гости зависи каде, кажува по нешто, дај, чучи, да, не, или само клима и врти со глава.
    Ако бара нешто неќе да ми каже туку покажува.
    Ептен ме нервира, зошто знам дека знае се.
    Ја носев на психолог ради друго и таму се погоди збореше повеќе. Таа вика многу зборела за нејзина возраст, а замисли дома дупло збори. Се секирам да не биде срамежлива и ќутлива па да ја зафркаваат, да не биде повлечена.