1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зборувањето кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од AngelOfArh, 24 септември 2012.

  1. koleva.dobrica

    koleva.dobrica Нов член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    da napraveno mu e logoped.ne psoetuva bidejci toj nemoze da zboruva posetuvame.defektolog.vece godina i nisto.od.toa
     
  2. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Не те сфатив што е направено.
    Препорачувам логопед. Тоа е неговата цел, да почне да зборува. Доколку имаше течен говор немаше да има потреба од него.
    Се врти ли на име? Одржува ли контакт со очи? Има ли координација око/рака? Концентрацијата при една игра колку минути ја задржува? Има ли проблем со координација/баланс, проценка на опасност?
     
  3. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Ако немаш резултат година дена, обавезно смени го дефектологот, а треба и логопед да се воведе штом веќе има некои зборчиња.
     
  4. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.413
    Пол:
    Женски
    Како пишуваш ти, така моето исто прави. Едино што се поздравува, вика повели и фала обавезно, тоа инсистирам. Песни знае комотно може еден 2 часовен концерт да одржи, вчера Сакам кола убава од почеток до крај со поклон со се. Ама почнува да се опушта, пред пар луѓе, мислам дека кај и да е ќе се опушти пред сите. Не ја форсирај да прави муабет, да не постигнеш контраефект, имај некоја добитна комбинација која знаеш дека нема шанси да не ја каже, од типот песничка или некоја емоција, пример мојот реагира најмногу на колите, секаде ќе каже дедо му каква кола вози, татко му каква кола вози, тетка му, комшијата, комшинката... Добитна комбинација, за да го натерам пред докторот да каже нешто само го прашувам и гајле нема.

    Не знам дали ќе се сложите со мене, нели мислите дека сите деца на 3г возраст треба задолжително да посети дефектолог и/или логопед за еден консултативен преглед. Сметам дека премногу деца има со проблеми во говорот.
     
  5. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.810
    Допаѓања:
    21.028
    Пол:
    Женски
    Она ако и е денот се ќе каже. Ама ако решила да не каже, нема таква сила шо ќе ја убеди.
    Ајде ќе препишам на тоа дека е мала, скоро 22 месеца. Битно има развиено говор. Уфф не знам
     
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски

    Озбилно ти се секираш за говорот, ти? (facepalm) Абе супер ти е малата, повеќе од што треба и зборува :D Јас што да правам ако ти се секираш? :D 20м и речникот и едвај 10 самостојни зборови има, до реченици додека стигнеме, ни две споени зборови не кажува, а не па реченица.... Само основни некои: мама, тато, Тео, баба, дедо, дода за вода, мене, да, не, нема, дај, туте за цуце, и тоа е тоа. Само се посебно.. дај туте на пр, не се случило да каже, ако го бара вика само туте. Пробувам во оние книги од просветно дело да и читам зборови за да повтори, воопшто не се обидува.

    Треба јас да се загрижам? Малиот многу зборуваше на нејзина возраст, она ич.

    Инаку со други деца е дифтарче, не дава никој да и се доближи, не дава да игра некој на исто место со неа (освен брат и). Вчера во Киндер парк бевме, седна во колата лизгалка надвор што е, ако се доближеше дете до вратата пискаше, а ако влезеше и седнеше со неа плачеше и буткаше со раце да излезе. Исто и во кујна играше една, дојде девојче до неа.. не дава и не дава да се стои до неа, вришти одма. Вака си е доста пргава, па може да речам и малку хипер да е... Ама многу е нервозна ако непознати деца се доближат до неа. Дури срам ме фаќа ама се дере и ги бутка...
     
    Последна измена: 10 јули 2019
    На Coco31, Цвет88, Sexybaby86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Ниту ти ниту она имате потреба за грижа :hug:
     
    Последна измена: 10 јули 2019
    На zuto, Coco31, mariz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Јас си викам одеднаш ке се пушти... Вака е попалава од батко и, ама ме разбира, се врти на името. Со батко и и познати деца се заигрува. На род еден ја видел некој психолог и рекол дека ептен итро детенце била. До кога се чека да се пуштат со говорот?
     
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.413
    Пол:
    Женски
    До 2г и 4м беше како твојата, после пушти и иди сега сопри го. Не и се сеќирај.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  10. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Ама ретко кое дете на таа возраст сврзува две зборчиња. Според мене и моето скромно искуство малата на @Цвет88 е напред со говорот за нејзина возраст и нема никаква потреба за грижа. Апсолутно никаква. Нормално е и дете да е поопуштено со домашни блиски а да е срамливо и срамежливо надвор. Нема ниту две години.
    Малата кај тебе си е апсолутно таман. После втората година настанува најчесто "бум" во говорот.
    Предходно е доволно да разбира, да има контакт со очи, да реагира на име и команди, са има некаков фонд на зборови...
    Супер сте.
     
    На cresa-jagoda, eli25, Dalia93 и 7 други им се допаѓа ова.
  11. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.810
    Допаѓања:
    21.028
    Пол:
    Женски
    Ме нервира бе, ете бар ти знаеш повеќе за неа какво ѕверче е... и знам колку знае и знам дека е понапред ко што вика @danichap :hug:(фала ти за советот).
    Ама ете не сум сретнала дете што толку збори а надвор да неќе да бекне.
    Јбг мајка се нервира.
    Баци ја имењачката, да ги здружиме баш да видиме како ќе се однесуваат, ептен се слични:inlove:
     
    На TeddyGrey и mariz им се допаѓа ова.
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Бар седи си игра и си слуша, доволно е тоа. Најверојатно она кај што е во групата ретко ете децата да зборуваат многу, па може затоа и не зборува. Кога ке почнат во 1ва мала група и поголеми групи, ке почнат и повеќе да зборуваат, па ке има потреба и она да зборува. Богами дај да ги споиме, којзнае може и ке се сложат :D Зашто мојава ептен бира со кој да игра :rofl:
     
  13. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.810
    Допаѓања:
    21.028
    Пол:
    Женски
    Може помислив и на тоа, има и бебиња така да верувам не зборет многу.
    А за заедно може и ќе се затепаат.
    А може и баш ќе си одговараат. Не се знае ;)
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  14. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.703
    Цвет и моето е исто. Он додуша некаде 18,19 месеци почна да се пушта со зборови може покасно од твоето, ама дома цело време брбори. ,повторува како папагал, именува се живо и диво, а надвор не бекнува.Ќе те прашаат збори ли детево, дада збори испаѓа лажеш :) А на братучед ми детето исто машко е 16 мес. ептен опуштено си збори , изгледа карактер е . Јас се секирам за градинка ваљда ќе се опушти за да си кажува ако му треба нешто.
    Дури ни пред тетка му, не се пушта,што го чува често. Само пред нас и мајка ми .....Чудно
     
    На Цвет88 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.816
    Јас поаѓам од мене. И јас кога ќе видам нови луѓе само се поздравувам. Што има да разговараме? Замислете вие да сте дете и некој што не го знаете пред вас. Одма ќе почнете да му пеете ид а му кажувате приказни?
    Децата се мали луѓе со свои карактери.
    Ако детето зботува дома, има говор, значи нема проблем со говорот, здраво си е, само срамливо.
    Мојата не сака нови деца, нови луѓе, па кога некаде е со нас, ги игнорира. Во градинка во воспитачката се заљубени сите деца, нејзе се и кажува, вика се знам јас од нив, за другарчињата оти се само 6 во група, приврзана е и ги гушка, си игра, си разговара...
     
    На cresa-jagoda, victoria, kalinaka и 3 други им се допаѓа ова.
  16. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.703
    Штом година дена нема ефект,ОДМА да го смениш.
     
  17. ehdzabaj

    ehdzabaj Нов член

    Се зачлени на:
    21 април 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Машки
    Дали во Скопје има darkfild испитување од капка крв
     
  18. Maremama

    Maremama Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Zdr mi treba sovet...moeto dete nesaka da zboruva znae da imenuva se zivotni predmeti slusa komandi razbira apsolutno se..no zboruva so Eden zbor ili dva zbora povekje ne ppvrzuva..prasav logopod mi velat deka.nema.pptreba zasto deteto razbira znae da imenuva da pokaze deka.rano e za logoped I'ma 2 ipol.godini znae da pokaze i.kaze kade nos usta noga taka se ama jas sum zagrizena od.negovite vrsnici koi sto.zboruvaat se...site mi velat deka.razgalen e mnigu imeto ne saka da go.kaze da kaze kako se vika.. Dali e problemot sto e razgaleno deteto?non stop go prasuvam lako se vikas..imeto mu go kazuvam.ama.ne se Trudi da povtpri Dali inaet Tera neznam..
     
  19. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Не е разгалено детето :) Таман си е за возраста со зборување. Ќе пушти кога ќе биде спремен и тој кога ќе има желба, а не по желба на другите. И мојата помина таква фаза, едноставно не сакаше да комуницира надвор. И не споредувај со други деца, затоа што секое си е приказна за себе.
     
    На Maremama му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Maremama

    Maremama Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Seuste povekje so placenje iskazuva emocija.nesto koga ne mue Po kejf place I se frla dolu neznam.kako da se postavam.vo taa situacija se mislam sto ne zboruva pa taka pravi Ima li nekoj so slicno iskustvo mamicki?
     
    Последна измена: 13 јули 2019