1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зборувањето кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од AngelOfArh, 24 септември 2012.

  1. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.645
    Пол:
    Женски
    Фаза е сите така прават.Мојата е три па уште се фрла на земјата и плаче писка .Ако земам да ја совлечам вика сама ако ја оставам вика помогни Тренинг на живци:DМоето е 3 и ретко кажува по повеќе збора во реченица.Ама па е билигвално и затоа не му ја мислам:)
     
    На Maremama му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Maremama

    Maremama Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    @Ava.84 fala.ti mnogu na odgovorot haha isto I moeto vika taka zemi pa Sam bas trending na zivci samo zivci da ne izgubime
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Emilija-Emce

    Emilija-Emce Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    Секое дете различно се развива. Исто така и говорот индивидуално се развива. Нема потреба да го споредуваш со други деца. Има деца кои прозборуваат мнооогу рано, но потоа во училиште не покажуваат добри резултати, има деца кои емоционално се незрели, има секакви проблеми. Не го притискај детето, не го сили. Зборувај му, пеј му, еден ден кога ќе биде спремно ќе се пушти да збори. Расти го без стрес, со позитивна мисла. Доколку има проблем,освен говорот има и низа други показатели... Следи го детето, но не барај проблеми, уживај со него!!!
     
    На kukla21 и Maremama им се допаѓа ова.
  4. Maremama

    Maremama Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
  5. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Секое дете е различно.

    Од мое искуство, едното близначе (девојчето) збори и разбира повеќе од другото (синчето)

    Она знае да ги каже сите членови од семејството, да имитира како прават некои животни, знае да каже и покаже кога сака нешто, ги разбира сите команди што и ги давам и кажувам (донеси памперс, донеси ја играчката,земи го шишето...) итн..

    Синчето пак,се разбира,ама има помал фонд на зборови...
     
    На Maremama му/ѝ се допаѓа ова.
  6. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Моето има скоро 2 години и исто прави. Не зборува многу. Се разбира.
    Мајки сме и секогаш за нешто ќе се грижиме. И јас се грижам дека не зборува се уште, постојано мислам на тоа. Па ќе се најде некој од страна ќе рече а моето се зборуваше на таа возраст или ќе речат па учетего нека зборува...
    До 3 години е нормално да не зборуваат многу.
     
    На Maremama му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Maremama

    Maremama Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски

    Исто и јас постојано мислам..а кога слушаме отстрана кога ќе речат како не зборува ? Го носевте на логопед?аа треба да знае да рецитирааа да зборува се...моето на годината склопуваше реченици..и тогаш се замислуваш...моето дете не напредува..ова она..
     
    На orhideea му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Megi555

    Megi555 Активен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2019
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Nie sme sega 20 meseci .. znaci detevo se pravi so gestikulacii i te kara so prsteto i bebe kako placi pokazuva .. brisacite na kolata kako pravat .. igra na pesni .. ispusta vokali skoro site .. postojano zboruva nesto na kineski .. zivotnite gi emitira .. ama zborcina kako zborcina Ne .. osnen mama .. baba .. ajde .. lelelele .. sha za cucla vika tata .. dada .. ne znam dali e vreme ili da pocekam uste malku za pomos od logoped ili defektolog ?
     
  9. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Таман си е детето според тоа што напиша. Нема потреба од грижи.
     
  10. Megi555

    Megi555 Активен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2019
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Cudno ama ovie 3-4 dena kako da se sluci cudo .. pocna imeto da si go kazuva .. Tata .. Kola .. Da .. Ne .. i drugi zborcina celo vreme nesto si zboruva .. se nadevam deka pocnuva govorot
     
  11. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Ќе се пушти. Само стимул давај му и ќе се пушти
     
  12. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Мислам дека и мојава почна да се пушта. Не збори на улица, ама со познати полека полека почнува.
     
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Иста возраст е мојава и исто толку зборува. Јас би чекала до 2г, зашто знам доста деца што тогаш одеднаш се пуштиле со зборување. Мене синчето почна рано да ми зборува и до 20м имаше доста богат речник, но изменети зборови, голтната буква и сл.. додека познаниче не зборуваше до 2г (а слична возраст со син ми), па кога се пушти на 2год зборуваше чисто, со сврзници со се, додека син ми остана со неговиот бебешки, без свезници, скратени зборови изменети :) Тука некаде се нашиве мали па ке си споделиме искуство. Јас мислам мојава чисто ке прозбори, зашто знае ретко да и се испушти да повтори некој збор и тој збор е чист, како на пр: патики, топка, а вчера на тетка моја и рече: лакира (дека мн сака да ја лакира) :D Ама тоа е мн ретко да и излета некое зборче :)
     
    На Coco31, Chantal, Sexybaby86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Megi555

    Megi555 Активен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2019
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Точно и моево дете сега почна да пушта зборчина и тие се чисти исправни .. Вика кола .. да .. не .. ија ија то му значи и јас .. та вика за трактор и името си го кажа пред некој ден чисто .. си танцува на музика се емитира .. се надевам дека до 2 години ке слушнам зборчина
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  15. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    И да не слушнете до 2г зборчиња, не се нервирајте. Од искуство лично. На 2г имаше многу мал фонд на зборови, да не речам никаков, на 2ипол веќе растураше од зборење. Денес учи песнички кои не се секојдневни, Фрер Жак на француски, мислам дека е скроз несекојдневно, песни знае цели од неколку строфи. Коли веќе да не се повторувам, нема кола што не ја знае, бројки, букви, бои а од вчера почна да сврзува букви и да чита, портокалово прочита а не беше поврзано со бојата, црни букви на бела основа. Јас не го форсирам, не ни сакам, 3г и 3м, мал е, ама сам појавува желба и си учи. Пример видел некоја игра со морски животни, сам прашува, ова што е, ова што е, ги научи сите, за буквите прашува кои се ги научи сите, бројките ги меша пример 12 со 21, па знае да каже и дванаесетиеден за дваесетиеден, ама битно има смисла тоа неговото. Ако некој го видеше ланското лето и сега ќе речеше дека е друго дете. И давајте Омега, откако давам неговото зборување е многу побистро и појасно.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Ееее да и кола кажува и мојава пред 10тина дена, ама кажа тогаш и после тоа уште макс 2 пати. Инаку инат е, итро, тера по свое и нема шанса да повтори нешто јас кога сакам, само она кога сака си кажува по некое зборче..:D

    А еве и баба, дедо, мама, тато одма така чисто ги кажува од старт, додека малиот на пр викаше прво деде, тата.. :)

    @AngelOfArh од која омега даваш?
     
  17. divna.st

    divna.st Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    @AngelOfArh voopsto ne ste vo pravo.Zosto?Zosto sekoe dete e indivudualno. Znaci nemozes da ohrabris majka da ne se grizi ako deteto na 2god ne zboruva.
    Eve jas pisuvav moeto na 16,17m pocna rabota so defektolog. Ima centri za rana intervencija i stimulacija. Od zborovite vo cenetite remedika i sistina -majka detevo vi pokazuva znaci na autisticen spektar,so najvisoki mozni bodovi na testiranjeto denes za 4meseci rabota so defektolog gi dostigna vrsnicite i go razvi govorot. Zboruva se i razbira recisi se.
    Taka da od iskustvo jas ne bi cekala. Eden pregled ne cini nisto.
    SEKAKO ne mislam nisto loso.

    @mariz leten period omega ne se dava taka mi objasni maticnata.inaku davav omega na health aid a ednas kupiv i mollers
     
  18. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    На Молерс, најдобро е мислам и најбрзо покажа резултат.

    Ако детето комуницира, ако нема никакви предиспозиции за некаков проблем, не појавува никакви знаци, не можеш да направиш ништо освен природата да ја оставиш да си заврши. А докторката во Ремедика на секое второ му кажува дека има аутистичен спектар, убаво ја знам. Аутизмот не е само не зборување на детето, нажалост.
     
    На simona_baby, cresa-jagoda, sofi2107 и 3 други им се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    На 16,17м на дефектолози? Само за говорот го однесе или има и друг проблем детето? Ако било само говорот може и за 4м без дефектолози да почнело да зборува. Јас не би си го малтретирала детето искрено ако гледам дека се друго е океј. Со сила децата си ги правите аутистични, а не се. На 16м на дефектолози и психолози еј страшно (facepalm)

    Ке се вратам во темава за некој месец да ви кажам што дрндалче имам дома, без носење по дефектолози :)
     
    На simona_baby, duffi, Lolipop23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    Мене една од негувателките во градинка ми кажа дека Матео ми е малку аутистичен, за 3м кога се вративме во градинка се извини. Не сме биле ни еден ден на дефектолог и логопед. Пее, збори, брои, чита...
     
    На cresa-jagoda и mariz им се допаѓа ова.