1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зборувањето кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од AngelOfArh, 24 септември 2012.

  1. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Дафи, не се разбираме. Друго е да кажам јас на форум: слушај, не го носи бе детето, ништо не му е, ќе пушти. А сосем друго е кога ќе го види стручно лице и ќе даде насоки за работа. Не мора да се работи само за говор, за сѐ поврзано со развојот.
    Инаку на 16 месеци ако нема ни мама, ни тато, ни имитација на звук, треба да се реагира. Значи ако има само неповрзани слогови кои не значат ништо, туку е само она "бамблинг", и те како треба реагирање совреме.

    @kukla21 немаат сите добри педијатри кои го следат и тој развој. Кај нас дете се носи за растечен нос, вакцина и совети околу исхрана, за другово, ретко кој се грижи.

    Што знам, некако дефектолог, како уште да е табу кај нас.
     
    На Dalia93, Sexybaby86, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Баш не мислам дека дефектолог е табу тема. Јас знам многу што носат на дефектолог. И тоа директ, без консултација со педијатат. Зошто? Затоа што на комшиката внуче од трета братучетка зборело, растурало, а ова ништо не знае. Детето си е сосема со нормален говор. Мама, тато, имитира звуци, ама не е ко на Петко внуката.

    Затоа и реков дека е битен изборот на педијатар. За диши, диши секој знае. Развој да следи и да дијагностицита не знае секој.
     
    На TeddyGrey, mal.ecka, mariz и 2 други им се допаѓа ова.
  3. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Правиме муабет за Дивна која имала проблем и однела дете на дефектолог, а требала само да го исклучи телевизорот. Прочитај наназад колку ја нападнаа мајката.
    За другово, секој за свое дете.
     
    На Sexybaby86, Cosmi, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Читав. Мајката прво кажа дека не зборува, за после спомне моторика и останато..
     
    На zuto, mariz, Black girl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.413
    Пол:
    Женски
    Може немаше да го правиме муабетов ако Дивна не ја советуваше некоја мајка на 20м да го носи детето во Ремедика или Систина, мислам Мариз ја советуваше, ме мрзи да барам наназад да видам. И во првиот пост пишав и сега, не секоја состојба е аутизам, ама кој да сфати. Никој не ја напаѓа мајката зошто го однела детето, мада тврдам да го однела на државна поарно ќе поминела, зошто овде имаме мајка која сама прави се за да му помогне на детето, создаде мало царство за неа и учи секој ден како да и го подобри растот и развојот.

    Еве зошто моето не секој аутизам е аутизам. На 2ипол години ја однесоа внука ми во Симпо, истата докторка од Ремедика, Аутизам, ко од пушка, ни ЕЕГ ни ништо, на терапии кај нив, ништо посебно, ајде ЕЕГ, промени, аутистичен спектар, никаква анамнеза да се земе, да се види како почнало, кога почнало, зошто почнало. Темава дури и јас ја отворив, прочитај го првиот пост ќе видиш, голем шок за нас како семејство, за мајка и и татко и уште повеќе. 2г борба, напредок никаков, напротив. На 4ипол години детето наеднаш прекинува да движи, целото тело и омлитавува, на зглобовите и се појавува осип, во устата црвени пликови, цело време е во болки, агонија, 6м на клиника поминати, дијагноза нема, мораа да заминат во странство да се даде дијагноза, кај нас невиден случај одамна, затоа што последниот дијагностициран е во 2004 кај поголемо дете, она е најмалиот од 6те вкупно случаи во државава, јувенилен дерматомиозит. Цитостатици, кортико, болус, имуноглуболини, терапија која траеше 2г за да конечно влезе во ремисија, болеста мирува и сеуште после 3 години од ремисија е мирна. Во меѓувреме како терапијата тече детето почнува да зборува. Зошто? Затоа што оваа болест ги напаѓа срцето, мускулите на нозете и говорниот апарат (гласните жици), денес е паметна третооделенка од септември која иако покасно тргна во школо од врсниците и не е сеуште на нивно ниво зборува но не доволно читко и јасно, а од дијагнозата аутизам, сеуште се води како аутистичен спектар, не даваат потврда но секаде е запишана како дете со пп, во школо учи и за неа се изготвува ИОП, но факт е дека детето после третирањето со терапија за Автоимуната болест почна да зборува. Затоа аутизам не е аутизам и затоа не и верувам на докторката од Ремедика. Јасно е сега?

    И бидејќи знам како ние сме се чувствувале пред 7г затоа се потресов кога на Мариз и спомнаа дефектолог, психолог, Ремедика и докторката таму (истата докторка работеше во Симпо), зошто и мене ми протекуваше низ мисли што со моето дете, неговата најблиска роднина прозборе на 6г, зар и тој така, се ми дојде на ум, но детето немаше симптоми дека нема да прозбори за разлика од братучетка му, исто како што и на Мариз малата нема такви симптоми. На Дивна детето добило и категоризација и се, јасно е веќе, ама не можеш да и кажеш на рандом мајка, еј слушај, детето ти има можеби аутизам, знам како боли, мене ми го кажа тоа негователката пред пола година. Мариз колку и да е смирена по тоа прашање ти става малку прашања во главата, зошто, што, како... Ако сега некоја од вас го погледне син ми ќе рече, а па детето ти е аутистично, како што на Цветче малата не збори пред луѓе исто и он, до скоро пред никој сем пред нас и баба му не се опушташе, на име не се врти освен ако не му одговара, си игра сам, повлечено е детето едноставно.

    Ова е многу комплексна состојба, овде може да зборуваме за фонд на зборови, за тоа што детето знае и колку знае, ама не и за дијагнози.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  6. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.703
    Убаво напиша членката -детето покажувало знаци на аутистичен спектар а не и кажале само за говорот.
     
  7. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    А, Нарцис, зошто ја цитиравме или како што велип ти нападнавме? Затоа што таа во првиот пост пиша дека секоја мајка треба да се загрижи ако детето на две години не зборува. Ете затоа. А после во другиот пост си кажа дека имало и други симптоми.
    Инаку, искрено ми е нонсенс да се носи дете од 16 месеци на дефектолози, психолози само дека не зборува.Еве според баби ми на 10 месеци сум броела до десет (јас не веруам во тоа), нашиве преувеличуваат. Мојата има две години па не збори, ама ме разбира, одговара на наредби и слично.
     
    На kukla21 и mariz им се допаѓа ова.
  8. divna.st

    divna.st Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Ama Vie nekako skroz mi go izvrtevte postot i otide vo drug pravec.
    Vie j rekovte na majkata Mariz da ne se sekira deka Vaseto detence prozborelo docna itn... Jas se nadovrzav samo da ne se delat takvi soveti Majka nisto ne mu e ,bez da znam deka vie privatno se poznavate i deka detenceto na Mariz e odlicno. Ne ja posociv clenkata Mariz deka treba da go nosi samo radi govorot.
    Jas pisuvav nekolku pati vo temata i ubavo napisav deka mi kazaa deka detwto ima ZNACI na aut.spektar a ne deka docni govorot.Znaci se cita samo toa sto odgovara ili ja sum budala eve neZNAM
    Tocno pisa clenkata Kukla 21 @kukla21 deka ne treba da e tabu tena ako nekoe detence se nosi na defektolog
     
    На orhideea и mariz им се допаѓа ова.
  9. divna.st

    divna.st Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Ve molam najdete mi ja recenicata kade pisav SEkoe dete da se odnese na defektolog ako ne zboruva.
     
  10. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.413
    Пол:
    Женски
    Не планирам стварно да ја продолжам дискусијата. Факт е, лошо се изразив, лошо се разбравме, признавам и се извинувам. Се надевам се разјасни што сакав да кажам со мојот последен пост.
     
    На divna.st и mal.ecka им се допаѓа ова.
  11. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    Stranica 40. Procitaj si go prviot del.
     
    На divna.st му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    @divna.st еве тука вие рековте да не охрабрува мајка на која не и зборува детето на 20м, 2г, а зашто па и секоја мајка на која детето од 20м,2г не зборува да го носи на дефектолог? Тука никаде не посочивте дека детето имало и друг проблем, па затоа се почна цела дискусија дека само поради говор не се носи 16-20м дете на дефектолог..
     
    На divna.st му/ѝ се допаѓа ова.
  13. divna.st

    divna.st Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Posociv.pisav deka mi kazale deka deteto ima znaci na aut.soektar. Imam pisuvano i prethodno . I ako dete ne zboruva na 2god, majka ke ti rece eeeee moeto do 3 ne zborese pa ene go sea rastura. Toa mi bese poentata. Da ne se delat takvi soveti vo sekojdnevieto a ima.
    Gledam.sekoj sfaka kako mu odgovara. Del mi pisaa poraki i milo mi e sto pomognav. I na kraj, sfatete deka ova e rana intervencija i stimulacija. Na deteto mu trebase stimulacija koja jas licno od panika nemozev sama da ja sprovedam pa pobarav pomos od strucno.lice. Mi trebase ohrabruvanje mi trebase sovet. I ne sakav da ostacam na slucajnost deka deteto i bez defektolog ke mu doslo vremeto da sozree. Nelade procitav i vakvo nesto.
    Bidete pozdraveni vie sovrseni majki.
     
  14. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Se fativte za clenkata kako taa da mu posta i na deteto dijagnoza autizam, @divna.st dade mnogu dobar sovet, znaci sekoja majka sto se somneva vo bilo sto povrzano so razvojot na deteto, treba da si go nosi deteto na defektolog, isto kako sto go nosete na pedijatar za konsultacija za ishrana, nastinka.. Ke recete Sega kolku glupa spored a so nastinka, e ne glupa, dete so rasrecen nos go cuvas doma i po nekolku dena deteto spusta na gradi, pravi rinitis ili otit, pa sekoj sovet sto ke go dobie potoa e trci majka na doktor, sto si cekala do Sega. Isto dokolku dete od 2 godini nezboruva, treba da se ide na defektolog, toj ke proceni dali e se vo Red, no kaj nas e toa tabu tema, lele na defektolog go nosi, gotovo deteto i e "neured". So odenjeto na defektolog nisto nema da izgubivte osven tie 700 denari, a ke dobiete mnogu, soveti, nasoki i sto e najbitno mirna sovest deka so vaseto dete e se vo Red ili deka navreme ste si ja fatile Rabotata vo svoi race, i ste pocnale so rana intervencija, da koregirate nekoi raboti kaj deteto
     
    На slobodka, Dalia93, Sexybaby86 и 5 други им се допаѓа ова.
  15. EuHenIa

    EuHenIa Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    2.359
    Допаѓања:
    72.930
    Пол:
    Женски
    Еве моето дете има 1 година и 8 месеци и ништо ама баш ништо не кажува. Досега не се секирав, оти сите велеа дека мало е, ќе прозбори, ама читајќи по темава почнав да се замислувам.
    Дајте предлог за добар дефектолог, каде што би можела да ја однесам, да ја ѕирнат. Реално детево нема никаков друг проблем, се разбира, покажува, ама уста не отвара да прозбори, ни мамо, тато, ни како прават животните, ништо. Само ам ам кажува.
    И мислење од поискусни, дали цуцлата може да биде пречка во развојот на говорот?
     
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Јас би ја однела на 2г искрено, ако не зборува до тогаш, ама мене 16м ми изгледаше прерано. Во комшии имам девојче кое е 1г и скоро 4м, значи скоро 16м и девојчето не оди уште значи, не зборува уште ништо и исто беше и со сестричката нејзина, која е сега 5г и се е океј со неа. На 2г е океј да се носи веќе да се реагира според мене... но 16м е бебе уште :?: Малово на 16м во комшии не оди не збори, каква фина и груба моторика очекуваат од 16м дете? Да и дадам совет да си го носи по лекари детето ако е така според вас..
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Spored mene ako deteto nekazuva najmalku 5 zbora so znacenje na 2 godini, treba da se nosi na defektolog, sto nemora da znaci deka deteto ima ptoblem. Na 16 meseci bi odnela dete dokolku nema kontakt so oci, nema pokazes gest, ne go sledi vasiot pokazen gest, ne se vrti koga go vikas na ime, poka, uva stereotipna igra, nepokazuva emocii, tvoeto nema nisto od ova za da imas pricina da go nosi na defektolog sega
     
    На Coco31 и mariz им се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Фала тоа ме интересираше.. примери нешто што бараат од 16-20м детенце да знае.. нека каже и @divna.st нешто што практикувале таму.. :)
     
  19. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Na 20 meseci spored mene mora da znae barem 5 zovotni, ovoski, predmeti so koi sekojdnevno e opkruzeno deteto, da znae da gi pokaze so pokaze gest, na slikovnica na primer, treba da znae da pokaze kaj e mama, baba, dedo, tato, veke treba da znae da ja razbira komandata "daj" da podava predmeti na primer na vidik i stavas topka i kola i i velis daj kola, pa potoa i velis daj na mama daj na tato, no seto To niz igra, ne kako komandi na kuce, treba da znae da protne formi preku soodveten otvor, krug kocka dzvezda, nemora od prva da pogodi, rabotata e da isteazuva da se strudi da go najde soodvetnoto mesto na formata. Od 20 mesece, veke treba da e razviena onomatopejata, da imitira zovotni i drugi zvuci,Sega tolku mi teknuva
     
    На Среќичка, Coco31, sofi2107 и 6 други им се допаѓа ова.
  20. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.413
    Пол:
    Женски
    Ништо од ова не правеше моето дете, а сега на 3г и 3м ги знае да ги наброи и распозна сите коли кои постојат и кои мене не би ми ни текнале, од типот на Субару, Даихатсу, Јагуар, Ферари, ама баш сите, не само секојдневните, ги знае сите животни и да ги имитира, ги знае и распознава роднинските врски, како и комшиите, распознава машки од женски род, знае куп песнички, преку 20 и сите ги кажува без грешка и без некој научен редослед, ги знае сите бројки и десетки како одат до 100, а брои до 25-6, понатака тешко му оди или нема концентрација, знае да изброи до кај 20 предмети, ги знае сите букви и да прочита зборчиња.... Сево ова лани не го знаеше, не се ни трудеше да го каже, а сеуште ако не сака нема да ти каже како се вика, нема да ти каже колку години има, нема да ти се сврти ако не му одговара, нема да ти каже ако не сака и крај, ќе речеш леле сирота женава детево не и е ко што треба, пред 6м негователката ми рече дека детето ми е малку аутистично, кога после 3м се врати во градинка ми се извинуваше. Зборувањето, растот, развојот, се тоа е индивидуално, мајката кажа дека детето добило категоризација и се утврдило дека е наназад со развојот, ама не можеш да речеш дека дете на 20м ако не знае се ова што си пишала погоре е аутистично или има проблем. И на крајот на краиштата, не е само аутизам причина кога децата не зборуваат, има многу други нарушувања. Е за тоа тука се струњаците.
     
    На maticka, Nina 2014, zuto и 1 друга личност им се допаѓа ова.