1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зборувањето кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од AngelOfArh, 24 септември 2012.

  1. СноуБол90

    СноуБол90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2017
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    855
    Пол:
    Женски
    Еве денес од наутро тв ,нема ни секунда,така ќе продолжам и неколку недели да видам дали ќе има промена ,сепак во меѓувреме еден преглед обавезно за раат на душа да имам ,ете ја играчките не ни ги погледна ,и извадив коцки, сликовници, топчиња,и едно кукле,абе рецка не им мавна, планирам денес во џамбо да отидам ,имате ли предлог какви играчки да и побарам за да и привлече внимание? Од наутро игра со лажиците ги вади од фиока и во садопер ги фрла и со правосмукалката игра ,се качува на двоседот и на спална и мафта со рачињата.
     
  2. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    27.864
    Пол:
    Женски
    За да развие говор прво мора да го развие разбирањето. Значи мора да реагира на команди прости (од типот довикување по име и слично). Ако не реагира на команди е поаларманта ситуацијата. Ако реагира на команди, не е толку алармантно и можеби ситуацијата сама по себе ќе се среди ако се исклучат цртаните.

    @СноуБол90 не се паничи пред време. Закажи на дефектолог или детски психолог па ќе видиш што ќе ти кажат. Е сега за играчките мала е сама да си игра со нив, особено ако до сега само гледала цртани. Самостојно да игра ќе може после 3 години. До тогаш ти треба да и покажуваш и смислуваш игри. И со тек на време ќе научи и сама да се занимава со играчки. Извади играчки и ти играј со неа. Ако вади лажици супер. Земи лажиците и играјте со нив. Прво гответе (преправајте се дека готвите), па ранете кукли. И цело време зборувај и. Ако сака да скока пушти ја нека поскока и потоа прибери ја да играте со топка подавање. Потоа заедно редете коцки (правете куќи за куклите и слично).
     
    На Среќичка и fana им се допаѓа ова.
  3. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Тоа најдобро ти ќе си процениш
    Ако детето е кон стоп пред екран тогаш грешката е во вас а не во детето
    И искрено малку е тешко да анимираш "бебе" од 19 м
    Моето е 2 год па освен сложувалка ништо друго не го интересира
    И не треба ни премногу очекувања од децата реално
    Интересирањето околу тенџериња и лажици е нормално :D
    Јас би купила пластелин,фигури за истиот и нормално да му се посвети внимание
    За дефектолог и не изгледа баш по тоа како опиша него повеќе комуницирајте и играјте а помалку тв и цртани
     
  4. СноуБол90

    СноуБол90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2017
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    855
    Пол:
    Женски
    Па и тоа е проблемот седнав до неа демек раниме бебе,редиме коцки ме гледа и си оди шетка по собите ,не ја интересира.
     
  5. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    27.864
    Пол:
    Женски
    На почеток е доволно две-три минути да и привлечеш внимание. Па ќе зголемувате со тек на време. Ако не сака коцки не редете коцки. Прво редете лажици. Па гответе со нив, удирајте ги една од друга и такви активности што и се допаѓаат. Потоа ќе зголемуваш со тек на време. Битно е да и зборуваш и да бараш од неа да комуницира на било каков начин со тебе. Нема магична формула со децата. Со тек на време ќе научите со што сака да се занимава па такви играчки ќе купувате.
    Секако закажи да ја види некој стручен. Ако ништо друго барем ти ќе бидеш мирна (зашто чувствуваат и вознемиреност па не им е пријатно) и ќе добиеш совети како да ја анимираш.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  6. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.440
    Пол:
    Женски
    Чим сака да си игра со лажици супер.Земи повеќе садови стави во нив пример макарони,па претурајте од еден во друг сад.Или нека си сипува вода од еден во друг.Ти не очекуввај нагли промени.Ден по ден,ќе биде.На пример дај му шише,нека го отвара,затвара капачето.Немора да се тоа играчки играчки за да постигнеш некаков развој.Подавајте се со топки.Ама околу цртаните никако не попуштај.
     
  7. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    @СноуБол90 нека се лажици. Дај и пластично садче некое нека тропа таму или тенџере. На пример почнете со името. Земи ги сите лажици и подели ги као едно за мама едно за Х (името на твоето дете) и така сите лажици. Легни го на спална пример кога менувате пелена и покриј му ги очињата и прашувај каде е Х? Каде е Х? Да му стане јасно неговото име. Еве толку ми текна во моментот може другите мајки друго ќе предложат.
    Добар чекор ти е тоа со телевизорот.
     
  8. ^angel^

    ^angel^ Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    679
    Допаѓања:
    1.262
    Пол:
    Женски
    Не се паничи мајка со време ќе почне да комуницира со вас да реагира на команди само треба време и многу работа, купи различни слагалици за именување и емитирање звуци можеш и музичко вовче од џамбо со звуци од животни, ловење риби на магнетче и тоа е за задржување на внимание Постепено прво да почне да имитира звуци па после и зборлињата ќе дојдат. Најдете видеа на youtube со Learn with Adrienne мене ми помогнаа за идеи посебно ова каде потенцира на кој начин да му се збори на детенцето за да му привлече внимание
     
  9. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    @СноуБол90 ти првпат ли и даваш играчки? И сакаш одма да си заигра? Малки тешко. Секој ден на под долу со неа почнетњ со коцки,редење прстени поефноставни работи. Биди до неа гледај ја во очи борувај цело време на висина со нејзе
     
    На Среќичка и Mari* им се допаѓа ова.
  10. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    @СноуБол90 пробај со повторувачки игри. На пр.шише со цуцла од вода Јана, скини го капачето, во цуцлата пикајте цевки (исечи ги на 5 цм парчињата). Прво ќе те гледа. После некој саат пак понуди ја. Пикни ти неколку, да те гледа. Така нуди ја 3-4 дена. Многу веројатно дека ќе почне да пика. И ќе почне да се внесува.
    Не и нуди цело време се нешто ново. Неколку игри смислете и повторувајте дури не ги научи. На пр.на дрвена лажица пикајте стегачиња. Подавајте топка. Пуштете музика и играјте. Вртете се околу себе дури не и се сврти, и нормално научете да седне кога и се врти. Правете куќи од перничиња и играјте Ѕе! Играјте Ринге, ринге... тоа играат во градинка, веројатно ќе и биде познато. Одете на коленици.
     
    На Elenpelen и kukla21 им се допаѓа ова.
  11. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    @СноуБол90 Сето ова што ти пишала Лео плус мојава обожава да рани кукли и да ме рани мене, да разгледиваме сликовници, а таа со прсте ми покажува и јас и објаснива што е тоа, како изгледа, каква боја има, какви звици прави. Потоа на кукли и мечиња да и покаживам каде имаат очиња, носе, уста, рачиња.. Па на неа покаживаме, па на мене, па покажуваа и таа и така. Играме на музика, тапшини, ринге раја, ѕее, со храна. Се што и готвам правам дупло и додека ја ранам и давам дел за неа и претура од тоа што ја ранам во нејзиното, се учи и да јади со лажичка, запознава текстури, а јас и објаснувам што јади и како изгледа. Со корпа со алишта, таа вади јас и кажувам што е и каква боја има и од кого е. Редам коцки, она ги растура, па ги ставаме во кутија, па вади, па става, јас и ги кажувам боите, фирмите. И купив кутија со активитис и се труди да ги стави точно формите во дупките, некогаш успева некогаш ми дава јас да ги ставам. Не ми текнува друго, мојава и сама се заигрува. Сака кучиња, па оди и си прави аф аф и демек ги трча, куклите ги ниша, мечките ги гали и им прави ооо. Најважно од се е да се гушкате постојано, да имате блискост и интеракција и со многу работа ќе се ослободи и ќе почне да покажува интерес за се. Без цртани секако, кај нас се пуштени ама не ја интересираат па ич.
     
  12. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Секако консултирај се со дефектолог, ќе ти даде добри насоки (ако е добар дефектологот секако). А во секој случај прва препорака им е носење во градинка. Јас на 20 месеци мали го однесов на преглед во центарот за ментално здравје, прв налог им бепе: градинка од утре.
     
  13. СноуБол90

    СноуБол90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2017
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    855
    Пол:
    Женски
    Ете еден мал напредок денес ,имаме мајмунче кое испушта звуци,веднаш почна да имитира звуци, и со количето го вози и вика аммм аммм. Ме знам дали е некој напредок ,но мене секоја нејзина реакција ми е олеснување.
     
    На Elenpelen, ^angel^, Leo_29 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Aко не правела досега така, напредок е. Ќе се среди полека.
     
    На СноуБол90 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Штом имитира напредок е како не . Почнете и животните да ги имитирате. И никако тв :)
     
    На Milaаа991, fana и СноуБол90 им се допаѓа ова.
  16. СноуБол90

    СноуБол90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2017
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    855
    Пол:
    Женски
    Почнавме да и средуваме документација за д.јасли, но бараат мрп вакцина :( се плашам да не и ја слоши состојбата ..
     
  17. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.369
    Каква состојба да влоши?
    Детето нема болест или дијагноза.
     
  18. СноуБол90

    СноуБол90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2017
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    855
    Пол:
    Женски
    Мислам да ја спречи во подобрувањето,со разбирањето и реакција на команди.
     
  19. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    27.864
    Пол:
    Женски
    МРП нема никаква поврзаност со аутизам ако на тоа мислеше. Аутизам или има или нема од раѓање. Вакцината не е поврзана со тоа.
     
    На joan, СноуБол90, fana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Megi555

    Megi555 Активен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2019
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    I nie koga bevme 19 meseci jas bev mnogu zagrizena sto ne zboruvase .. se zaigruvase so kolicina i lezeze na podot iako ne dolgotrajno .. no postojano pokazuvase so prste sto saka i ako go prasuvas primer kaj e kolata pokazuva so prst .. kaj e pajceto pak pokazuva .. Nemase nikakvo podobruvajne do 2godini .. E samo sto napolni 2 godini kako preku nok pocna da kazuva zborovi .. zborovi .. sto toj celo vreme si gi absorbital no ne bil podgotven da gi kazi .. ne povrzuva uste recenici 2 god i 1 mesec sme ama sekoj den novi zborovi kazuva .. sega Kaja mu e Pajka .. Bule mu e Babule .. Sha mu e Cuclata si ima i takvi zborchina so samo nie si se razbirame
     
    На eli25, СноуБол90 и Milaаа991 им се допаѓа ова.