1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зборувањето кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од AngelOfArh, 24 септември 2012.

  1. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    Тоа е тој пасивен говор битен за детето , но и за возрасен човек кој учи јазик.Разбира но не зборува.Постепено ќе му се изедначат и пасивниот и активниот говор.Битно е да се стимулира.
     
    На didisi, СноуБол90 и Megi555 им се допаѓа ова.
  2. СноуБол90

    СноуБол90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2017
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    855
    Пол:
    Женски
    Нормално е дете да не прозбори до 3 години. Но ете како што самата кажа,разбирало што го прашувавте. Мојава кога ќе ја прашам нешто ,мислиш на ѕидот му зборам. Тоа мене многу ме загрижи. Ја прашувам кај е тато она си тера по свое.
     
  3. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Син ми исто правеше, затоа и почнав со дефектолози/логопеди.
     
    На Girl-Rabbit и danichap им се допаѓа ова.
  4. СноуБол90

    СноуБол90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2017
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    855
    Пол:
    Женски
    И ,има подобрување? Колкав е ?
     
  5. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    4 и пол. Има многу подобрување, веќе се разбира, има фонд на зборови, ехолалија (повторување зборови и реченици), уште нема класична конверзација, но верувам кај и да е ќе биде и тоа.
     
    На Girl-Rabbit и СноуБол90 им се допаѓа ова.
  6. СноуБол90

    СноуБол90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2017
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    855
    Пол:
    Женски
    Фала богу, се ќе си дојде на ред штом сте напредиле толку. Јас се сомневав на аутизам,но една докторка пријателка на мајка ми вика детево сосема добро изгледа ,има контакт со очи,знае да се срами( ги покрива очите со раце и се насмевнува),игра,се смее,не знам каде гледаш аутизам ,ако видиш 3,4 знаци не значи дека е аутизам. Барем малку ми олесни.
     
  7. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Да, аутизам не е само доцнење со говор. Стравот е разбирлив, но за среќа многу почесто се работи за развојна дисфазија која се надминува. Кај син ми и карактерот игра огромна улога - и ден денес бира кому ќе одговори и кој налог ќе го послуша (налози што апсолутно знам дека ги разбира), а кога тотално игнорира.
     
    На Full mama 84, danichap и СноуБол90 им се допаѓа ова.
  8. Mala30

    Mala30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    250
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки, синко е 2 години и 1 месец, веке пола година како зборува убаво точни зборови, па и цели реченици, ама некако ги завлекува зборовите. ептен развлечно некои зборови знае да ги каже, не секогаш ова. Дали ова се појавува и кај некое друго детенце...
     
  9. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    И мојава се збори, ама некогаш знае лапсус некој да напраи, да испомеша букви, нагласокот да е чуден.
    Еве пример покриј ме е копиииј ме.. долго изговорено.
    Нормално е, мали се уште.
     
    На Среќичка му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mala30

    Mala30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    250
    Пол:
    Женски
    Мојов убаво си ги изговара сите зборови, ама од моменти на моменти ептен завлекува, пример ке каже куууутето...
     
  11. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Запримети дали му е одвлечено вниманието од нешто во тој момент. Мојава кога брза, ништо не ја разбирам, каша попара прави од зборовите. А чисто си збори да речеме. И тоа потешките зборови најчисто ги кажува.
     
    На Mala30 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    27.865
    Пол:
    Женски
    Сосема е нормално ова што го кажуваш. Штом веќе се зборува на 2 години немаш место за паника. Ако завлекува после 3-4 години тогаш може да се оди на некој третман. Ама до тогаш ништо. Мало е многу за да треба да реагираш ако зборува. Рачунај се толерира до 3 години да не зборува ништо.
     
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Ке се среди, битно е што зборува :)

    Мојата е колку твоето и не зборува, има зборчиња неколку ама не зборува ич.
     
  14. Ermina Mina

    Ermina Mina Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2019
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Sin mi do 3 god slabo zboruvase, i posle pocna ama mnogu malce od drugite deca na negova vozrsast. Lani bese prvace i pak slabo zboruvase, bidejki doma zboruva so mene eden jazik, so tatko mu drug jazik, a mene i tatko mu ne slusase sosema tret jazik i mi rekoa deka mu doslo pretesko na deteto. Znaci se sto zboruvase nebese kako sto treba, ne gi izgovarase tocno zbotovite. Razmisluvav za logoped ama bidejki imase nedostatok na zabi pocekav, sega e vtoro odd.zabite izrasnaa ama pak prodolzi so isto zboruvanje, nekogas nesakase da zboruva bidejkibese svesen da ne gi izgovara zborovite kaako treba i go zapisav na privatenn logoped. Deteto za 10 dena.gi nauci 5 bukvi sto jas nemozev dago naucam. Se zapoznav so roditeli na deca kaako vaseto od 2god.premnogu sedenje na tel.i nezboruvaa i slusnav bile mnogu zadovolni od logoped a nekoi i od defektolog. Moj sovet pobaraj strucno mislenje od decki psiholog ili logoped toa nee loso nisto. Pozdrav
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Моето зборува исто на иста возраст со твоето и почна така да прави кога појде во градинка.

    Броеше убаво, еден, два, а сега брои едеееен, дваааа, трииии.

    После, кога сака нешто вика Даааааа или Неееее и тоа гласно, како да вика во група.

    Ја корегирам и ужасно ме нервира што така ги учат во градинка. Ко да не може кратко да кажат да, мора да е развлечено.
     
    На Среќичка му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.264
    Допаѓања:
    8.360
    Пол:
    Женски
    Мојот не оди во градинка па дааа така го кажува развлечено. За не и други зборови не сум го приметила, немора да значи дека така ги учат едно од друго прифаќаат.
     
  17. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Од групно зборување е тоа, не дека директно го учат тоа.
     
    На fana и Chantal им се допаѓа ова.
  18. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    На која возраст почнавте со логопед?
     
  19. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    исто е и кај нас и што ве советуваат, колкава е?
     
  20. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    На 2 и пол години. За жал цела година потоа изгубив со лоши избори и без резултат, дури од 3 и пол почна напредокот.