1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зборувањето кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од AngelOfArh, 24 септември 2012.

  1. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Посетиме тогаш во некој старечки дом со кеса грА.
     
    На mimiiiii, happygirl и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  2. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Урлам!
    Ќе престане, нема да трае како што мислиш.
     
    На happygirl, TeddyGrey и FreeMind им се допаѓа ова.
  3. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Од тие логопеди државни не ми се верува дека некој абер би имало. Јас моето го носам на контроли на Битпазар и таму ми посочија дека е назад со говор. Ќе ми дадеа упут тек за неколку месеци за државно логопед, Така да јас си го носев на приватно кај Даскаловски, и сум препрепре задоволна од вработеноте таму. И не, немаше да чекам Станко, Петко прозбореле на 3 години, кога гледам моево не збори на 20м , освен некој збор. Да не ви кажувам само колку дечиња носат на 3-4-5 годинки што не зборат воопшто:( Што порано се интервенира поарно.
    го носев неколку месеци, навистина е скапо, двоиш за дете, ама се пушти, Пред 1 месец наполни 2г, збори колку толку, нп се уште е назад со говорот. Меѓутоа пуштен е. Кажува. И секој ден по некое ново зборче, што е најбитно :)
    Со невербална комуникација ок беше, ама после часовиве и таа ептен уште толку му се разви :)
    Така да мајки, доколу сметате дека вашите дечиња се поназад за возраста, било во вербална или невербална комунација, превземете мерки. Ова од искуство
     
    Последна измена: 16 март 2020
    На Ava.84, Sexybaby86, duffi и 5 други им се допаѓа ова.
  4. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    @ludoto19 а какви се тие часови?
    Моиве имаат 19 месеци, машкото скоро ништо не зборува и гледам нема интерес, а девојчето цело време ме прашува од книгите кое што е и полека пушта некои зборчиња. Кога и кажувам неа тој слуша, но не повторува. Тој повеќе е заинтересиран периодов за логички игри, ептен се внесува.
     
    На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Работат дефектолози/логопеди преку игра, се работи на говор, вербална невербална комуникација, моторика...Сами во соба со детето, 45 мин еден час
    Да ти кажам за чудо 90% се машки деца, и да не е Бабини деветини дека се потешки на комуникација, и од таму ми посочија дека се поназадни од девојчињава.
    На таа возраст и јас почнав да го носам на часови. 3 месеци за него толку беше доволно, и огромна разлика гледам :) Што е најбитно.
    веќе не го носам, а си напреднува во говорот секој ден.
     
    На Milaаа991, happygirl, Coco31 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    А колку чини час кај Даскаловски?
    Чудно е што машково кај мене уште пред година кажуваше мама, баба, даде, тато, ало, браво, а после 14 месеци прекина. Баш беше тој зборлестиот, а сестра му тивка. Сега е обратно. Сега си зборува нешто по негово што не можам да го дешифрирам.
     
    На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    И кај моето беше така...и тоа ми беше црвено знаменце. :(
    600денари, барем 3 пати неделно да посетува
     
    На Feodora му/ѝ се допаѓа ова.
  8. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    А од кога почна да приметуваш дека не зборува?
     
  9. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Тој гугаше, мама баба бам, њам итн. Меѓутоа на 18/19м имаше период кога престана баба и мама да кажува еден период, и тогаш решив да превземам мерки :)
    со оглед на тоа, дека е родено мало, од болница излезено со 2кг, иако е на време родено, го носам на проверки на секои 3м, И од таму дефектолозите ми посочија дека е со говор многу назад, иако и јас сама си го приметив, нормалмо:)
     
    На happygirl, Coco31, Feodora и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Колку е нормално дете на 16 м да зборува? Колкав фонд на зборови? Ве читам како некои збориви ги кажувале па престанале и ја пронаоѓам мојава. Значи си викаше деде и тато, а сега не. За таткои ОВОЈ вика, а некогаш и нему со мама му се обраќа. Дали дека тој по цел ден на работа па со мене е по цел ден или нз. Денес исто иди дедои, а таа на месото деде како порано му упати прашално БАБА. Сигурно за да праша кадее, а можеби и ги поистоветува поимите.
    Ств ме загрижува. Вака емитира звуции и си има некој фонт на зборови. Знае да ги изимитира сите животни, вика бам за топка, ниш ниш за нишалка, џиш за жешко, њјам кога е гладна, блајак за ѓубре и кога е какана. Од зборови на, дај, ова, ете, неме, овој, меме за мече и за млеко исто и е, бр за вода, бебе, баба, мама, ало и фала. Можеби има и некој друг ама горе долу тие се. Сите ги употребува во правилен контекст, разбира целосно што и кажувам и исполнува команди. Отвара сликовници и емитира читање. Покажува со прст и вика Ова мјал, ова ав, ова квак, ова мјам демек за јадење е тоа.
    Се ми се чини ова е премалку за возраста и дека е назад. Со коронава не ми се носи на логопед, а жива се јадам дека дете ми е назад со говор.
     
    На lackygirl, FreeMind и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  11. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    Ќе те цитирам тебе ама општо ќе напишам.
    Дете од 18 месеци треба/нормално е да има фонд на зборови од 5 до 20 зборчиња.
    На добар пат сте и воопшто не треба да се грижите сите погоре што сте пишале.
    Одењето на логопед не треба да го сфаќате како нешто страшно или дека детето има проблем туку само како поттик и помош.
    Мислам дека дури сега можете да изгуглате вежби и како да го стимулирате говорот.
    Децата некогаш нагло се пуштаат со зборувањето, исто како и за одењето, кога ќе се осетат сигурни.
    Барем моето искуство е така.
    Мојава до 13 месеци ни мама не ме викаше. Викаше мамамама ама не како да ми се обраќа.
    Нагло смени околу 16 месеци и збори се.
    Сега на 19м и повеќе зборови ги прави во реченица.
    Зборете со детето, разговарајте и не се грижете, како и за све така и за ова не се сите исти.
     
    На mimiiiii, BabyT*, lackygirl и 4 други им се допаѓа ова.
  12. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Се моли @Milaаа991 да не ми ги наследува бубачките и да си најде своја занимација.
     
    На lackygirl, Milaаа991, LoveHope и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Хаххаха ме насмеа. :) Сега со самоизолацијава по цел ден мора нешто да се бургира и во јајцето да се бара влакно. А за :bug: имам јас многу, и наследени и измислени и замислени.
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  14. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    На темава да не ве видам моја си е јас прва си ја најдов!

    Пред два дена допрев до скандал со солзи со све знаеш како оди на темава. Викаше мее и папа за ква ква и нејќе една недела да повтори кога ќе и речам. Ми се спои самоизолацијава со продолжување на породилното и како полицаец Кришо од француската серија сум низ дома. Еден ден ќе пушти збор како ајде, бе(г)ај, тата, мее, иха(магаре) и потоа не ги повторува со денови. Сега само бебе вика, а што и значи не можам да одгатнам. Беј го вика ози. Беј ајде или беј бегај го сфаќа очигледно и што значи. Мама како сеуште да не сфаќа дека сум јас и така да ми се обраќа. Мама вика цело време али се мислам има друго значење не мисли на мене.
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Megi555

    Megi555 Активен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2019
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Moevo dete e 2 godini i 4 meseci gi znae site zborovi , izvrsuva komadni kazuva pesnicki na angliski gi znaj podobro da gi pee od makedonski , no drugo se na makedonski si kazuva .. e sega so povezuvajneto na recenici e po slabo .. kazuva Mamo ela .. pecime tost .. ajde dolu .. daj caj .. mleko .. ama nisto povejke da se pusti .. sto mislite kako da go motiviram da pocni ubavo da si zboruva ?
     
  16. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Со тоа што ќе ги прекинете песничките на англиски за почеток?
    Зошто песни, зошто не приказни или цртани?
    Подобро за детето.
    Или да читате, или да му пушташ на телефон/тв.
    Мојата е 1 година и 8 месеци.
    Телефон давам ама гледа некои безвезе видеа со сортирање бои, деца како скокаат итн.
    Многу ретко слушала песни, речиси никогаш.
    Мислам само би ја збунила така.
    Иако е незаинтересирана јас и читам приказни, и пуштам цртани на Македонски ( а не на странски јазици) и секако,зборам ко навиена.
    Веќе сврзува зборови и кажува целосни реченици.
     
  17. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Какви едукативни игеачки користите
     
  18. Igle

    Igle Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.723
    Допаѓања:
    18.421
    Пол:
    Женски
    И тука да ве прашам, ако имала некоја искуство или е стручна случајно за совет. Срцево ми се стега, малото скоро 3 години, зборува од многу рано, не се чисти и јасна зборовите, но го разбирав и сосема супер си кажуваше се. Деновиве, посебно овие два, пелтечи страшно многу, дури и мижи со очињата и се фаќа за главче, се нервира дека не може да каже, а го знае зборот, завлекува и некогаш вика мама ај ти речи :(
    Чекам, трпелива сум, на крајот повторувам се што кажал дека сум разбрала да знае, му велам полека, се смешкам ама ќе пукнам од грижа, многу многу сум вознемирена. Се нема уплашено, со мене е цело време....се беше океј до скоро, во еден центар за консултација ми рекоа после вирусов....
     
  19. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Те прочитав и ваму.
    Може е само фаза.
    Мојов периодов се лигави едвај го разбираме по дома... ама тоа му е од седење дома.
    Како и да е , нека помине периодов и види со логопед...
    Верувам ќе се оправи
     
    На Igle му/ѝ се допаѓа ова.
  20. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Nie sme 2g i 1 mesec i seuste e so nejzinoto gda dga, blja blja, nam nim nam, ova bebesko zboruvanje ili neznam kako da go narecam.
    Pedijatra vika cekame da pomine virus pa ke odime so nareden cekor.
    Na ova vozrast da imala barem 20 zborovi.

    Eve sto kazuva.
    Mama, tata, kaka, pipi, kao kao, kao mama(caomama) ,ajrna(arna) no, ok, ki, tota, miam, njanja, ue(2) te(3) kako(4) kinkue(5) ei(6) ete(7) koko 8. nonje(9) ada, znae kako pravi kolata, brm brm, zivotni znae, razbira odi, sendi, stani, delovi od teloto znae kade se.

    Toa e se sto znae da kaze i pokaze.

    Ama ova bebeskovo e non stop, kaj vasite so isti problem zboruvat uste bebeski? Ili samo po nekoj zbor i tolku? Ah stvarno ova periodov od izolacija otide na poloso so ova okolu zboruvanjeto.