1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зборувањето кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од AngelOfArh, 24 септември 2012.

  1. Camille84

    Camille84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    676
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас сум нова на формуот и сакам да се информирам од искуство за деца со задоцнет развој. Мојата мала е 4 години и 8 месеци и можам да кажам дека поминавме долг пат. Родена е во 36 недела, но со мала родилна тежина од 1800 гр, 7 дена во инкубатор на ГАК и Респираторен дистрес синдром. Касни со развој цело време, прооди на 18 месеци, после проодвуањето почна да лази со помош на физикална терапија во Мајчин дом. Одевме на контроли во центарот на Бит Пазар и Симпо и нивна препорака беше да се почне со третман од 3 години, но ние одлучивме да почнеме од 2 и пол години и почнавме со дефектолог пред 2 години и интензивно одиме (освен сега заради ситуацијата). Има голем напредок, но и со работа дома, ја подобривме фината и грубата моторика (везење монистра, боење, црта човече, скока, итн), ни останува да работиме на подобрување на говорот. Оди во градинка од 2 и пол години, но таму се повлекува од дружење со деца заради слабо развиениот говор. Дефекологот што го посетуваме работи со неа повеќе дефектолошки вежби и ја дијагностицира како Развојна дисфазија (иако имаше доцење со целокупниот развој, кој полека го совладува). Говорот почна да се развива околу 3 и пол години, со збогатување на речник, препознавање и именување предмети, именување бои и личности, броевите и буквите ги знае (одредени и ги пишува). Сврзување на реченица почна пред околу 6 месеци, а сега речениците се посложени, но сеуште со граматички грешки во род, број, лице итн. Многу брзо учи песни и стихотворби напамет. Она што ме загрижува е дека понекогаш има проблем и со рецептивниот говор, односно разбирањето (имам впечаток дека одредени мои сложени прашања не ги разбира). Има и периоди во текот на денот кога зборува неразбирливо, брбори без значење за нас. Работиме со неа постојано, но развојот е многу бавен. Сакам да почам со независни третмани кај логопед, по можност поинтензивни. Дали некој од членовите имал слично искуство како ова и ако може препорака за квалитетен логопед во околината на Аеродром - Ново Лисиче?
    Поздрав и секое добро
     
    На DuchessAnn, girl-miri и danichap им се допаѓа ова.
  2. sunshine019

    sunshine019 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Драган Даскаловски
     
    На Camille84 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Каде се наоѓа, приватно е?
     
  4. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Моето е иста возраст а не кажува ништо дури ни мама, одговор на педијатар е чекај до 2,5 госини рано е за логопед, јас не мислам така ама сега целава ситуација уште толку одолговлечи. Кај вас што викаат нареден чекор е логопед или?
     
  5. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.378
    Допаѓања:
    34.165
    Пол:
    Женски
    Ми треба мислење, па темава ми се виде најсоодветна.
    Ќерка ми ќе полни 6 години. Зборува многу, уста не затвора цел ден :D прилично чисто со смислени реченици. Тоа што мене ме загрижува, ако може така да се каже, повеќе совет или мислење ми треба од мајки кои имаат деца на слична возраст е следново: постојат одредени зборови кои и е тешко да ги каже, ги превртува зборовите и иако повеќепати се обидуваме да и објасниме, она пак по нејзино. Сум приметила дека тоа се случува кај зборови каде што има повеќе согласки една до друга или малку подолги зборови.
    Дали и вашите деца имаат сличен проблем? Дали е вообичаено за возраста?
     
  6. sunshine019

    sunshine019 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Да приватно, во Скопје отспротива на Џевахир зградите, во близина на макпетрол бензиска. Многу добар дефектолог. Има цел тим кај него дефектолози, логопеди. Ништо не губиш ако се обратиш за мислење, тој најдобро ќе знае дали има потреба за вежби.
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Не сум компетентна да ти дадам совет, мојата Е доста помала од твојата , има скоро 3 години. Не знам понатака како ќе биде ама ова од досега
    Исто зборува доста, сврзува раскажува и чисто зборува. Каако што велиш има неколку зборови кој ги кажува на нејзин начин и колку и да се трудиме ние таа пак исто. Пр пајак неа и е спајак ( мислам дека ова е комбинација од пајак и спајдер)
    Секогаш кога ќе речи спајакот јас ја корегирам и и викам пајак, ај речи пајак. И таа пак спајак. Или карамелата и е камарела.

    Едит: Не ги вели грешно или за инает така зборчињата, ја гледам дека се труди да кажи точно, ама како да и иди така да кажи. И се нервира кога ќе го каже така.
     
    На Цвет88, lackygirl, An-na и 2 други им се допаѓа ова.
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    И кај дунде е спајак :)
     
    На kiki_riki му/ѝ се допаѓа ова.
  9. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Ќе може број да ми дадете
     
  10. sunshine019

    sunshine019 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Побарај на фб, училница Даскаловски
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.659
    Пол:
    Женски

    Не ми личи на нешто страшно. Мојов не може да ги каже точно зборовите, од што сака да каже многу работи наеднаш и брза и затоа ги греши зборовите некогаш. Сега многу ретко, инаку пред да почне во школо и нешто после тоа, ова се случуваше многу често. Мозокот им работи побрзо од јазикот, и сака да каже, знае како треба, ама не може. Со тек на време ќе помине. И сега знае мојов кога е возбуден да згреши, ама прво го смирувам, и му кажувам полека да каже тоа што сака да го каже. И нас некогаш ни се случува да згрешиме зборчиња.
     
    На girl-miri и An-na им се допаѓа ова.
  12. Camille84

    Camille84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    676
    Пол:
    Женски
    Фала sunshine019, го контактирав за консултација, ќе ми закаже до наредна недела.
     
  13. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Jas sum vo italia, imam iskustvo so golemata cerka koja e 6 god.
    Golemata zapocna so logoped i celiot process posle 3 rodenden, nekoj den od kako naponi 3 God bidejki pred 3 God samo po seriozni slucaevi prima kako autismo.

    Malata e 2g I 2mes, razbira poveke od sestra I na nejzina vozrast, razbira i Mak I Italianski, ima poveke zborcinja od sestrai na nejzina vozrast.
    Perdijatra me sovetuvase gradinka I posle 3god logoped.
    Gradinka è zapisana da pocne od septemvri ako ima voopsto gradinka bedejki ne se znae seuste sto I kako poradi virusov.

    Kolkavi ste?
    Ti si zboruva la so pediatra za ova?
    Gradinka odi? Ke odi?

    Se nadevam kako mnogu slucaevi posle 3godina ke zapocnat ubavo da zboruvat.
     
  14. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.706
    ИЧ да не чекаш,ич
     
    На Среќичка, fullmama84 и didisi им се допаѓа ова.
  15. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    Мојава уште малку три ќе полни, ама слабо зборува, т.е. гледам дека е голем инат. Си зборува по нејзино, повторува некогаш зборови што и ги кажувам јас, а некогаш не. Ама реченици не сврзува. Разбира се. Ме вика, мама, а татко и тато. На пример ќе и речам ајде да спиеш, ајде да јадеш, знае што и зборам. Или ако и кажам дај ми го тоа и тоа ми вика не или нема. Ама реченици не сврзува. Поради ситуацијава не ја однесов на логопед, а и не знам некој добар логопед.
     
    На НаталиЛили му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sunshine019

    sunshine019 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Нема проблем, ви посакувам се да биде во ред!
     
    На Camille84 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    јас би ти кажала да ме чекаш се што е на помала возраст полесно се корегира ние сме неполни 22 месеци на 15 месеци бевме во центарот за слух говор глас затоа што ништо не збори.. ќе речеш 15 месеци меѓутоа нели треба да има гу гу ... И таму ни ја оценија дека заостанува 4 месеци што реално не е многу... Неколку пати посетено логопед пред се тоа ни беше првиот совет од логопед за во центарот за да го проверат гласот, слухот за да имаме понатака насоки што би. Чекам да се среди ситуацијава и да ја носам на детското невропсихијатар за да ја оценат точно и да имаме насоки што да се работи со логопед. Ништо страшно мали сме но сметам дека се што е на време е подобро
     
    На Milaаа991, girl-miri и didisi им се допаѓа ова.
  18. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.706
    Точно. Само за жал сеуште свеста е дека нема да соработува мало било.
    Баш дека се помали,полесно им се "обликува" мозочето :)
    Имам слушнато мајки со дечиња на 4години, едната се жали дека детето и пелтечи да ја носи на логопед. другава вика фаза е, мала ти е за логопед ќе помине.
    Е кога да оди,на 10 год.?
     
    На Milaаа991, Среќичка, karak и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    17.141
    Ќерка ми многу рано почна да зборува и од самиот почеток многу чисто. На 10м имаше фонд од околу 10тина зборови. После роденденот почна да поврзува прости, а многу брзо и сложени реченици. На неполни 2 год веќе разговарав со неа како со големо дете, дури имаше и способност да раскажува.
    Учителките во градинка неколку пати ми имаат речено дека се издвојува од нејзините врсници со говорот.
    За некој месец ќе полни 3, но во последно време многу брза кога зборува. Се сака да каже одеднаш и се случува да крати по некој збор.
    Ја опоменувам да каже полека и тогаш убаво се изјаснува. Вероватно е некоја фаза, но сепак сакам да прочитам слично искуство :wasntme:
     
  20. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    За жал менталитетот кај нас е таков од се да се срамат и поради тоа што ќе кажат соседите проблемите ги ставаат под тепих, не ништо што те мачи нетреба да е проблем напротив со добар совет се се средува и земен на право место. Посетете првин логопед впрочем и логопедите знаат дете на секоја возраст што треба да постигне, нас ни дадоа сензорни игри, игри каде ќе имаме цел да го достигнеме покажувањето со прст за тоа што го сака. Мислам дека и во центарот не ја згрешија проценката затоа што малата прооде 16-17 што би било корегирано накај 12 месеци така да јас гледам тие цели да ги постигне, играње и редење слагалици и се останато. Инаку е многу интелегентна се ама баш се разбира слуша има концентрација внимание само што немаме зборување.....
    @Luna91 golemoto mi e drdorko 24/7 mnogu zbori samo ke ja prekinuvate I ke ja nasocuvate na baven i razbirliv govor, mojot od sto saka se da kaze pocnuva eden zbor da go povtoruva 3-4 pati navien e neka e ziv i zdrav jas vikam i za sestra ti zboris. Nisto strashno toa ne e nekoj problem zborete poleka tivko i razbrano.
     
    На Luna91, Chantal, Coco31 и 1 друга личност им се допаѓа ова.