1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зборувањето кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од AngelOfArh, 24 септември 2012.

  1. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Mn se nerviram so maliot. Ima dve godini i dva meseci osven destina zborcinja ne zboruva nusto drugo. Kako da e zaostanat vo razvojot mnogu mi e strav na logoped ke go nosam. Ne znam sto da pravam ne saka ni da mu citam prikazni ni da gleda sliki so predmeti toa mu e dosadno
     
  2. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    ke ocne ne se nerviraj,ista sitacija kako.tvojata lani pu pu ovaa godina e poinaku.od kade si?bitola?zosto ne ve pratat vo.koco racin na logoped?
     
  3. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Не знам зошто грижа кога детето ти зборува!?
    Ти што сакаш приказни да ти раскажува!?
    Најди си начин како да му го одвлечеш вниманието и да го правите тоа што го сака. Не сите имаме интерес кон исти работи. Лошо е кога воопшто не зборува на таа возраст.
    За критика си. Како можеш своето дете да си го правиш заостанато. Па ти како мајка треба да си прва потпора.
    Децата не се виновни за тоа какви сме ги створиле.
     
    На Oscar Lady, awl, danichap и 4 други им се допаѓа ова.
  4. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    A zosto ne saka da zborva? Mu velam ajde reci ova toj mi ja vrti glavata i veli ne. Jas nemam slusnato nekoe dete da veli ne deka ne saka da zborva
     
  5. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Abe mene ni pokana za na psihijatar ni nema stignato bog da cuva. Samo da ne mu ja imaat isprateno na pogresna adresa
     
  6. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Син ми е колку твоето. Говорот му е супер за таа возраст.
    Не може да изговори убаво одредени букви, како на пр. "Л" и "Р" но тоа е сосема нормално.
    Имаме пријатели со детенце 2 месеци помало од нашето кое сеуште нема кажано ниту еден збор, не кажува ни "мама"
    Мене таквата состојба би ме загрижила, ама твоево штом веќе почнало да зборува, па макар биле тоа и 10 зборови зошто се грижиш?
    Полека, секое детенце си е приказна за себе.
    Син ми, кога ќе побарам да повтори нешто, некогаш е расположен и ќе ме послуша, некогаш не е.
    Деца се, прават што им е нив мерак.
    Ако си загрижена однеси го на логопед, ама не го форсирај и не му врши притисок, мислам дека така полошо правиш.
     
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Рано е за логопед, не очајувај. Дај му време на детето, само ќе почне да зборува. До три години не се третира како проблем, а имам и пример-мое внуче кое до 4год не збореше, сега е супер.

    Ќерка ми само што наполни 2, ист фонд на зборови има како твоето, иако би сакала повеќе да збори, не паничам.
     
  8. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    Ke odis vo zdravo dete ke kazes deka ste 2godini ke treba da odite na sistematski i kaj pedagok od tamu ke.baras da ti pisat upat za.do zavod za rehabilitacija na govor i sluh koco racin bitola.voopsto ne e rano za poseta na logoled podobro porano nego li pokasno,ako.samoto dete ne komunicira pred tri godini.nema ni da pocne samo si poznavam po sin mi. Podrugo se odnesuvaat decata so strucni lica koi im go potiknuvaat govorto a drugo so roditelite.
     
  9. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Posledniov mesec zabelezavme golem napredok vo zboruvanjeto na malata. Ima fond na zborovi okolu 50, koi jasno i sama gi izgovara.
    Znae da kaze kako se vika, kolku godini ima, gi nabrojuva zivotnite, boite strikno samo na angliski :) ovosje, zelencuk, dobar den, cao, komandite gi znae i razbira ( stani,sedni,zemi..) i nekoi slicni frazi i zborovi.Ama ustata pena mi fati. I pesnicki na angliski so moja mala pomos si pee.
    Konecno malku da se olabavime.
    Ima 2 god i 1 mesec
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  10. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Moram malku da go pofalam maliot, sega zborva okolu 50 ili 60 zborcinja, kazva i ponekogas recenici so po 2 zborcinja. Ama samo po potreba ili koga saka, toa e. Daj mi daj mi, koj e, i slicni ednostavni recenici. Inaku sekoj den po nekoj nov zbor kazva i imam baagi napredok. ima 2 god i 3 meseci :)
     
  11. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Ah nie sme 2 i 6 meseci i seuste zboruva bebeski,mama,tata,no,si,neka(nesakam) povtoruva nekoi zborovi koi i kazuvam i tolki :|rodena e pres vreme pa malce i toa e i malce so jazicive se mesa,gleda crtani na italjanski,zboruvame mak a igra so komsive koi i zborat srpski i ona se buni.
    Pocnuva da me zagrizuva iako vikav deka ne e problem.
    Deka znae i razbira dosta raboti razbira ama nekako ja gledam so zboruvajneto e pokasno os sto treba da bide.
    Ke cekam do 3rodenden ako ima.pogolemo napreduvanjne ke bide dobro ako ne ke mora da baram soveti kaj pedijatra za ponataka.
     
  12. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Mojot se razbrova heheh pocna duri i recenici od dva zbora da kazva. Za mesec i pol eden kup zborcinja kazva, recenici od vidot cao teta, cao deto, kaj e, daj mi, koj e, za avion - nono, za banana-nana, za mocka-nocka, gore-gore.....muabetot: noto(demek motor), na koj e motorot? cicko. I slicno. znam deka sme mn postepeni vo razvoj na govorot, ama ima napredok. Kaj i da e do 3 godini se nadevam na pocetok na zborvanje
     
    На iki26 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    На 1,6 почна да сврзува збор со три слога, вака:

    Јас почнувам-Нани, нани ТАА - те-те-це (детенце)
    Надвор пее ...ТАА- пе-те-це (петленце)

    Во градинка ова ја научиле.Јас дома случајно почнав ,,нани, нани,, а малото продолжи.
     
    На Maceto123, MilaP, Sky-butterfly и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Cicko e kola?? heheh demek na cickoto e kolata? da, mu velam, cickoto ja vozi. Imam svateno deka kolku pointeresno mu e nestoto pobrzo pocnuva da go kazva.
     
  15. muchacha_a

    muchacha_a Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    14.580
    Пол:
    Женски
    Синко има 16 месеци и кажува основни мама тато бато дада деде дете бебе,на,дај,не,да,нана,меме за млекото,понекогаш му се испуштат и други зборови дека,кој,слично,и знае да каже за мачето вика мау мау,за кучето дека вика ау ау,за кравата муу,и такви за зајчето,за пиленцата,и друго се разбира што му зборувам,и си пее и песничка ија ија,од нет,а од септември пак тргнува во градинка па се надевам дека полесно ќе ја прифати нема да има толку плачки како во април кога тргна.И таму може ќе ги учат песнички
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.535
    Пол:
    Женски
    Препорачајте ми логопед што работи приватно, ама да има нормални цени. Пред некој ден се јавив кај еден логопед (приватен), ама жената е многу скапа.
     
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.704
    Допаѓања:
    72.598
    Пол:
    Женски
    Periodov kako da mu se odvrza jazikot, se povtoruva i nareden pat vekje i znae da kaze sto e toa. 16m ima i ne vika site po doma mama, tato, baba, dedo, teta, koga kje padne vika padna, ili ako padne nesto isto vika padna (periodov frla samo raboti i vika padna). Cao cao koga mafta i toa po dva pati cao cao vika :D Koko koga mi bara sokce, mau-mace, af af-kuce, dina-dinja (mnogu saka dinja), bebe, dete, deca, oko, nono-nos, meme-mleko i mese (ist zbor razlicno znacenje :D ), kaka mi kazuva koga mu se kaka i kaka na noksirce, za mockanje seuste ne kazuva no znae cisss vika koga go zimam so mene vo vece :D Dzis-za zesko nesto... Tutu-kola, go go- taka pravelo praseto, mee mee koga bara nesto da mu dades na nego, papo-za jadenje, alo alo-koga zvoni telefon nekoj, jas brojam 1, 2 i on vika tiii-3, ili vikam edeeeeen i on vika daa, tii, bana bana-koga kje se banja, papuciiii, patikiii gi vika ubavo epten :D moze propustiv nesto, no vo globala toa e toa, mislam deka e dovolno za 16m.. :) i ima kup nedesifrirani zborovi, mnogu saka da pee, samo si pee nesto koga si igra so igracki :D
     
    На eleni27 и stilas7 им се допаѓа ова.
  18. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Детево се повеќе не изненадува.
    Додека си играше нешто си брбори (како да пее)...ја слушам ,,до-де-додеде....,, (песничката ,,Денес ми е роденден,,)
    Неможев да поверувам.
    А таа од што виде дека се радувам, за инает десет пати ,,до-де-ден,,

    Пее луѓе !!
    Многу се радувам....(poolparty)
     
    На Maceto123, Adina, Kitten и 8 други им се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.704
    Допаѓања:
    72.598
    Пол:
    Женски
    Mojov ja pee hepiii brdej tuuu tuuu, hepiii brdej tuu tuuu i toa so intonacinja uste pred eden mesec, znaci na 15m, ne mi se veruvase na usite, kazuvav na site i mi se smeeja i ne veruvaa, pa go snimiv i na facebook go staviv :D
     
    На Kitten, Espadrila, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    21 mesec sme, ne saka da zbori.toa se gleda oddaleku, ko za.inat. a broi.na.angliski do 10.e aj sea. Inaku vaka si blebeti po nesto po celden na nekoj nejzin.jazik.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.