1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зборувањето кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од AngelOfArh, 24 септември 2012.

  1. Снежанаи7џуџиња

    Снежанаи7џуџиња Нов член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво ве молам да ми кажете дали сте имале искуство со
    МЕГАЛОГОМЕД и ПЧЕЛКА.
    Кои се подобри.
     
    На Faith му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Camille84

    Camille84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    676
    Пол:
    Женски
    Го порачав по неколку луѓе да го бараат во Германија, ама уште го немам добиено. Инаку една доза испи лани, ама имав само едно шише.
     
  3. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    3.300
    Пол:
    Женски
    И јас го барам затоа прашувам...ми викаат дека го нема
    Овој ми го предложуваат за замена
     

    Прикачени фајлови:

  4. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Zdravo, od koga pocnaa da zborat po malku vasite decinja? Nie sme 18 meseci. Deteto ne zboruva nisto. Samo mama, baa(za baba), dee(za dedo), daa koga ja praauvas nesto dali saka i nisto drugo. A se razbira so i Zborime. Neznam dali e uste mala ili ?
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.632
    Допаѓања:
    4.148
    Пол:
    Женски
    Зборувај и многу, како да разговараш со возрасен, пеј и песнички, раскажувај приказни.....треба веќе да почне. Мојата ќерка овие зборчиња ги кажуваше пред да наполни година, тој период. Но, секое дете е различно, така што пробајте прво со многу, многу зборување.
     
    На Leo-nora и SarChee им се допаѓа ова.
  6. SarChee

    SarChee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2013
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    367
    Секое дете различно, но сепак консултирај се со педијатар, што и до колку е нормално. Овде сите ќе ти го кажеме нашето искуство.
    Еве за ќерка ми, тие зборови ги кажуваше уште пред да наполни година. На 14-15м почна да врзува два зборови, на 18м веќе почна да врзува сложена реченица и да кажува стихови од песни. Сега на 22м таа зборува се, знај сигурно 10песнички кои ги кажува сама, број до 10,кажува азбука, комуницираме како со возрасен човек. За разлика од моја пријателка ќерка и има 23м и има фонд од 10зборови основни. Затоа не можиме да ги споредуваме децата, само зборувајте му многу а за друго консултација со педијстар
     
    На Leo-nora му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Macmac89

    Macmac89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    164
    Здраво на сите :)
    Би сакала консултација со вас (доколку некој има личен пример би било најдобро). Живееме во мултиетнички брак, и имаме бебче 2 месеци. Дали мислите дека ако едниот родител му збори на еден јазик а другиот на друг јазик, би можело да и направи хаос во главчето и да доцни со говор бидејки нема да знае како да почне да збори или мислите дека напротив, ќе ги прозбори двата јазици одеднаш? Личен пример би ми бил нај добредојден ☺️
     
  8. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    3.300
    Пол:
    Женски
    Секако ќе има конфузија... најдобро е пример живеете во германија а сте мак да му зборите на мак а германскиот ќе го научи секако
     
  9. Macmac89

    Macmac89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    164
    Работата е што живееме во Македонија, он е албанец а јас македонка, секако он со мене збори македонски, околината ни е со македонци, само он и збори албански. Ми е страв дека ке го збуниме детето и ке касни со говор.
     
  10. zvecarka

    zvecarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2014
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    728
    Пол:
    Женски
    Татко и ќе и збори само на албански, а ти на македонски, и детето ќе ги совлада двата јазици без проблем. Од лично искуство :)
     
    На AngIv, koritsaki, Macmac89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.524
    Допаѓања:
    27.685
    Пол:
    Женски
    Нема да го збуните. Можеби покасно ќе прозбори два-три месеци, ама двата јазика потоа ќе ги збори супер. Ќе му треба на детето малку повеќе време додека сфати што и како оди со јазиците, ама потоа ќе си има супер појдовна основа за нашата земја (ќе ги знае двата јазика што се битни супер).
     
    На Macmac89, Снегулк@23 и koritsaki им се допаѓа ова.
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.865
    Пол:
    Женски

    Може малку да задоцни ама на крај и двата јазика ќе ги знае. Од лично искуство , јас сум македонка а татко им грк.. :)
     
    На Macmac89, AngIv и Снегулк@23 им се допаѓа ова.
  13. Babushka

    Babushka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2011
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    5.046
    И синчето е двојазично воспитувано. И нашето искуство е слично, малку задоцнет говор во споредба со врсници, но ништо загрижувачко. Сега ги разбира двата јазици, но преферира да зборува на холандски. Јас му зборувам на македонски, разбира се, ама најчесто одговара на холандски.

    Од друг пример, девојчето беше тројазично воспитувано, сите три јазици ги зборува убаво. До кај 3-4 години ги користеше сите три во една реченица, после почна да разбира што е разликата и свесно да ги двои.

    Јас се двоумам на кој јазик да му зборувам кога сме семејно сите заедно. Во подалечна фамилија тука имаме логопед, ме советуваше секогаш да му се обраќам на синчето на македонски. Дури и ако ручаме сите тројца на маса, на мм на холандски да му се обраќам, а на синчето на македонски. Мене ова ми е безвезе, дека маж ми не зборува македонски, нема шанси сите тројца муабет да си направиме. Па кога сме заедно зборуваме сите на холандски.
    Како правите вие кога сте сите заедно?
     
    На koritsaki и Macmac89 им се допаѓа ова.
  14. Macmac89

    Macmac89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    164
    Jas bidejki ne go znam albanskiot odnosno koga se zbori znam za sto stanuva zbor ama ne bi mozela da odgovoram, kaj nas od poterok se zbori na makedonski, soprugot sega i zbori na malata na albanski, jas na makedonski, takva ni e i okolinata i znam deka makedonskiot ke i bide primaren jazik, no ne bi sakala da ne go znae albanskiot zosto kako prvo tatko i e albanec a kako vtoro kako sto kaza @JoyJoy za vo okolinata koja ziveeme e mnogu potrebno. Se nadevam i jas ke podnaucam nesto zaedno so nea
     
    На Babushka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.865
    Пол:
    Женски

    Ние кога ете сме заедно со свекор ми , свекрва ми , и на двете деца им зборувам македонски. И надвор и кога сме во друго друштво јас пак со македонски им се обраќам. Сега не разбираат останатите, да , ама тоа е. Така сум се навикнала и таква навика сакам да им наметнам , дека со мене треба така да зборуваат. А и некако не знам бидејќи секогаш им се обраќам на македонски не излегува од мене да им се обратам понекогаш и на грчки. :D
     
    На Freyja, mal.ecka и Babushka им се допаѓа ова.
  16. Снежанаи7џуџиња

    Снежанаи7џуџиња Нов член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво, ве молам препорачајте ми добар логопед со лични видливи резултати.
    Синко има 3 години и 8 месеци. Кажува околу 50 збора, но не сврзуваме, одиме на логопед но немаме некое подобрување.
    Ве молам споделете ваши искуства.
     
  17. Classy Flare

    Classy Flare Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Здраво и од нас
    Од кога треба да ги изговаарат буквите Р, К, Ј во зборчиња правилно
    Зошто детево е 3.5г сврзува реченици зборчиња се разбираме ама ги изостава овое букви
    Дали треба да се грижам или со тек на време ќе почни.
    Секое добро
     
  18. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.965
    Допаѓања:
    59.585
    Пол:
    Женски
    Дали зборовите мене мама, дај мама, мене нана, плјаво дино, тао дедо, тао мама, тао ав ав,ја меме, Дадо нана, има и други да сметам дека почна да сврзува зборчиња?
    Секој ден има нешто ново, ова се случува последнава недела.
     
    На Teacher20, emkaemka, lackygirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.047
    Допаѓања:
    20.724
    Пол:
    Женски
    Почна да пробува да ја вели Р сега на 2 год и месец, не чисто Р ама смешно ја кажува. К од почеток чисто ја вели, од 18 месеци и Ј ја кажува точно.
    Ама секое дете е различно.
    Едно девојче нема ни 2 год Р ја кажува чисто убаво.
     
    На Classy Flare му/ѝ се допаѓа ова.
  20. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.524
    Допаѓања:
    27.685
    Пол:
    Женски
    Ако зборува добро во цело реченици поединечни гласови до 5 години се толерира ако не изговара.
     
    На Classy Flare му/ѝ се допаѓа ова.