1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зборувањето кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од AngelOfArh, 24 септември 2012.

  1. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    Да.
    Многу брзо ќе ти врзе и 3 и повеќе.
     
    На monik55 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.368
    Пол:
    Женски
    Да и обавезно ти повторувај како е правилно, сврзувај и додавај ново зборче.
    Пример "мене нана" врати со "на детето му се нана, ајде да спиеме"
    "тао дедо" - "чао дедо, пак ќе се видиме утре"

    Чим одврзува јазикот иде забавата :talk:
     
    На kukla21, mal.ecka и monik55 им се допаѓа ова.
  3. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Вчера еден комшија, кај моите му даде пари и денес мали го гледа пак и му вика Пео паи ам ам:D
    Сакав да закажам за на логопед ама чим вака се пушти ќе го оставам сам.
     
    На mal.ecka, lackygirl, Makedonka007 и 4 други им се допаѓа ова.
  4. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.057
    Допаѓања:
    20.760
    Пол:
    Женски
    Готов е Моник ;) супер е.
     
    На Teacher20, mal.ecka, eli25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Iki lepi

    Iki lepi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2018
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    Мајки ве молам за совет,постои ли загриженост,синко е 2години и 2 месеци,многу малку зборува,се разбира што ќе му кажам,ги учиме животните сега,кажува кое како прави,меѓутоа не кажува многу зборови,ајде,бабо,да
     
  6. Burito123

    Burito123 Активен член

    Се зачлени на:
    22 август 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Majki ako moze sovet vaka, malata e 16m i me zagrizuva toa sto uste ne zboruva. Inace izvrsuva naredbi,pokazuva so prste so saka,se vrti koga ke ja vikneme, citame, slusame pesnicki na mk ama za zborenje aber nema. Da napomenam koga ke ja prasam primer kade e ustata pokazuva,ocite i delovi na teloto isto i primer kuceto,maceto,kravata kako pravi se znae. Ako moze sovet,dali postoi prostor za panika? Fala
     
  7. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.057
    Допаѓања:
    20.760
    Пол:
    Женски
    Мало е, нема простор за паника, секое дете е различно.
     
  8. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Битно е да следиш дали на неколку дена ќе вади нов збор.
    Мојот е исто 2 год и 3 месеци, почна нагло како адвокат да повторува е сега не кажува чисто ама почна и да ми одговара тоа што го прашувам.
    Почна да сврзува убаво по две зборчиња.
    Само јас почнав да го форсирам се наеднаш, одвикнување е од цуцла, пелени и го испобунив детето ама добар е.
     
    На srekice, duffi и Iki lepi им се допаѓа ова.
  9. detelinka123

    detelinka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2014
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    88
    Moze li da mi preporacate dobar defektolog i logoped sto raboti drzavno :)
     
  10. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    8.922
    На другарка детето е 20 месеци и ништо не зборува. Многу ретко глас да му се слушне, нешто ќе си каже по негово и толку.
    Дали некој е со вакво иксуство?

    Јас знам дека некои потешко прозборуваат ама барем најосновни зборови да кажува.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Сите гласови што ги употребува почесто, со намена иако не се точно кажани на пример, или се звуци на животни, на кола (бррм) и слично се бројат како зборчиња. Мама, да, не, нешто такво користи?
     
    На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.928
    Допаѓања:
    18.043
    Ова е твое лично мислење гледано од страна или другарка ти бара совет?
    Зошто ако е твое лично мислење е сосем погрешно,моево има 18 месеци и дома и приказни раскажува, а надвор/со други луѓе се срами едвај чао покажува. Исто и со познати луѓе,му треба некој пола саат за да се опушти и размуабети.
     
    На Nikolina35, emkaemka, srekice и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    8.922
    Таа бара совет.
     
  14. mery1235

    mery1235 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    ПЗУ Калинка-Влае
    Нека ги контактира и нека им објасни како се однесува детето ке и кажат што понатаму прекрасен и престручен тим имаат, веке скоро 3 месеци посетуваме дефектолог и психолог керка ми се смени скрос, а и можам да кажам дека многу ме променија и мене.
    Сепак зависи и од тоа дали детето извршува наредби дали пожажува со прст кога нешто сака, дали има развиена моторика.
     
    Последна измена: 12 април 2021
    На karak и Снегулк@23 им се допаѓа ова.
  15. rainbowmama

    rainbowmama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Извини што те цитирам, ама мислам дека сме во слична ситуација па сакав да те прашам како се одвиваше прозборувањето кај дечињата. Имам прашувано претходно на форумов, ама еве мали уште не е прозборен, има скоро 17 месеци. Деновиве првпат забележав дека ми се обрати со “мама” со значење. Знам дека повекјејазични дечиња до некаде е нормално подоцна да прозборат ама мислам дека е веќе прилично доцна. Инаку многу ме разбира, извршува и сложени команди, покажува со прст, ме носи до предметот што го сака, сака деца им се радува итн така што мислам дека од тој аспект нема некој проблем, ама не знам што е со говорот. А живеам во место каде за жал не се обрнува многу внимание на ова, се оставаат децата така. Знам дека мм после 2год прозборел, не знам дали има некаква поврзаност. Инаку јас секогаш му зборувам на еден јазик, освен ако му читам книга што е на друг јазик.
     
    На Babushka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски
    @Babushka мој совет е секогаш да му зборуваш на твојот јазик. Еве и ние кога сме собрани со мм, свекор, свекрва, девер итн и зборувам на мк секогаш , така со првото сега исто и со второто.
    Нормално е за повеќејазично дете покасно да се пушти, првото негде 2 год како што се сеќавам , почна да зборува разбирливо, до тогаш оној бебешкиот говор. Прво на мк почна потоа грчки во градинка од 2,5 год.
     
    На Babushka и rainbowmama им се допаѓа ова.
  17. Iki lepi

    Iki lepi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2018
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
     
  18. Iki lepi

    Iki lepi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2018
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    I moeto e uste takvo,27 meseci e taka bese na taa vozrast,razbira se sto mu kazuvas,ama si kazuva nekolku zborovi,tato,baba,tetin,ajde i toa,gledajte da ve gleda vo oci da ima nekoja komunikacija da razbira sto mu kazuvate,
     
  19. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Roditeli pred se majki oti poveketo ste majki tuka moj sovet posetete si logoped pa najstrucno ke vi kaze. Ima mnogu centri sega a i drzavno mozete eden sovet slobodno pa vashe e dali ke prodolzite ili ne. Sepak sekoe dete razlicno se razviva sekoe dete e individua za sebe, pricini za govorno rastrojstvo mozat da bidat 1001 i kaj sekoj razlicno. Se gleda od prednatalen period pa se nataka. Nie mozeme do mesecinara i nazad da pogoduvame sto mu e no strucen sovet e strucen sovet. Imam iskustvo so deteto pomaloto moe go nosam na logoped na 2. 7 meseci nisto strashno si rabotime ednas nedelno so logoped, potoa so dadenite vezbi rabotime sekoj den doma. Vrshime stimulacija na govor, grafomotorika i vezbi za zborenje... Super sme ima napredok ima super zborovi sepak isklucivme biko kakovo rastrojstvo ednosravno samo kasno so govor.
    MOJ SOVET sto porano se pocne so koregiranje ili stimuliranje toa polesno se koregira ili stimulira.
    Sepak sekoj se plashi sa ne mu e nesto na deteto novi bolesti ima aitizam vskvo onakvo rastrojstvo no sepak ima strucni loca koj ke ve nasocat i ke vi dasat nasoki za pravilen rast i razvoj a toa e ona sto mu treba na edno dete
     
    На Bupalu, fullmama84, danichap и 6 други им се допаѓа ова.
  20. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.522
    Допаѓања:
    3.730
    Се сложувам. Имам случај од блиска пријателка, има 3 деца и прво со едното почна, имаше знаци на аутизам,околу 2 ипол, 3 години мислам беше, го носеше на многу прегледи, психолог, невролог детски, логопед, како почна детето да оди, се смени скроз, сега е 5 години и е толку комуникативно, фино, зборува се и сешто, значи напредок има и те како, а воопшто не е лошо да се оди по тие институции, само добро може да има, лошо не.
     
    На Bupalu, Nikolina35, Andra и 9 други им се допаѓа ова.