1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зборување во сон

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од N1ky, 4 мај 2012.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас :D сум зборувала и зборувам во сон :D но не на наш јазик.
    Сум си зборувала никој не можел да ме разбере којзнае што. Башка па и на јазикот кој сум го зборувала не се сеќавам. Исто така и плачам во сон, а најчесто кога сонувам погреб на блиски луѓе.
     
  2. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Јас зборувам во сон ретко зборувам и ми е страв да не кажам нешто што не треба и некој да ме слушне :)
     
  3. Kristina.R

    Kristina.R Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2012
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    ја зборувам ама не е јасно тоа што го зборувам за среќа :) се плашам да не кажам нешто што не треба :x
     
  4. sweet...love

    sweet...love Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2013
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    15
    Јас понекогаш зборувам во сон, се сеќавам дека сум зборувала но не се сеќавам ШТО сум зборувала и секогаш ми е страв да не сум кажала нешто што не треба да се каже. :sweat:
     
  5. iva-na-na

    iva-na-na Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    Јас зборувам во сон и не се сеќавам на ништо кажано, често и се смеам и плачам силно, се будам од спиење и сеуште неможам да се смирам, а не ми текнува причината за смеа/плачка :)))
     
  6. Tina12

    Tina12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    9
    Еднаш, кога имав висока температура.Сум го довикувала другар ми од школо, инаку бев во основно. Сум ја прашувала мајка ми каде е тој. :D :D
     
  7. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Досега не сум зборувала во сон.
     
  8. LoveYourNails

    LoveYourNails Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    И мене ми се случува тоа. Одам на Латино па наставничката држи часови по јога и и кажав дека многупати зборувам во сонот, и таа ми даде совет. Пред да си ленам да прочитам некоја подолга песничка да ја научам и додека заспивам да си ја кажувам и постепено да прекинувам .. Засега има ефект па пробајте и вие и пишете ми
     
  9. FridaKahlo

    FridaKahlo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    180
    Пол:
    Женски
    Си зборам во сон редовно, си правам моабет со самата себе или со тој до мене, одговарам на секое поставено прашање,најискрена во сонот,само што не се сеќавам(facepalm)
    Шала на страна, една епизода на мои 20 години прва година на факс, цимерката во Стив ме прашувала за сместување во студентските домови, јас со другарка се договарав да бараме стан преку оглас и во сон сум и кажала детали од Името на весникот, населбите кои нудат станови, местотот и саатот на средба со газдата од станот во Влае. Утрото ми поставува прашање, како надоврзување на синоќешниот разговор, и јас целата во прашалница од кај знае девојкава дека сум барала стан.
    ова е феномен, да се преплашиш од самата себе:devil:

    Исто и мајка ми а и маж ми слушале монолози, и тоа на серии. Добро што он си фаќа лесно сон и не му смета моето мумлање, се буди, ме слуша и пак заспива. Јас искрено го жалам и не скама да сум на негово место па гуглав и барав мислења од психолози, другиисти искуства и чаре.

    Тоа се случува измеѓу сонот и јавето, кога тонеме во сон а мозокот се уште ме е заспан па почнуваме да зборуваме све и свашта. Имаше и медицински назив, не се секавам како но се третира како благо пореметување на сонот кое е последица од стрес, прејаденостпред легнување, возбуденост од денот или нерешен проблем, па опуштеноста пред спиење и неизложување на стрес ќе помогне.
    Исто и со шкрипењето ма заби во тек на сонотзабите ми се хаос, истрошени абразивни па мораше да купам силиконска протеза за амортизација.
    Заклучокот од ова луѓе е дека уствари ја сум поделена личност и водам двострук живот, еден на јаве и еден на сон |-)
     
  10. Rawr

    Rawr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    38
    Па ми се има случено ама не ми се случува често :D
     
  11. male

    male Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Некогаш ми се случува да си зборам во сон, особено ако сум во фаза на заспивање, па се плашам да не кажам нешто што не треба...али тоа е...некогаш се сеќавам што сум зборела некогаш не... интересно е во било кое време од ноќта да ми заѕвони телефонот јас се јавувам и сите ми викаат како да сум била скроз будна, мн свежо сум зборела, како будна да сум..а јас сирота не се ни сеќавам дека сум зборела :D
     
  12. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Do pred nekoja godina mn zboruvav vo son, ama toa na cel glas vikanje i raspravanje i baba mi mi vikase duri dolu te slusav ( obicno se karam haha) sega tolku ne zboruvam, ama se ima sluceno ednas da go razbudam bebusot i toa mm mE pottcukna da se razbudam, i sega vtor pat pred nekoj den se osetiv sabajle u 5:30 mm za rabota se spremuva jas nesto se rasprikazav, A bev polusvesna i ja otvori vratata pa taka nonsalantno mu mavnav raka, kao demek se e OK. :hai:
     
  13. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Не само што зборувам, туку и се смеам во сон :D Брат ми ми кажува, иначе јас на ништо не се сеќавам :D
     
  14. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Јас никогаш не зборувам во сон. :D:D
     
  15. anuvcheto

    anuvcheto Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2012
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    352
    Одамна не се сеќавам да сум зборувала во сон, ионака ретко ми се случува. Помала кога бев ми кажуваа што глупости сум трескала, сега кога ќе ми текне, баш глупости.
     
  16. hisgold

    hisgold Нов член

    Се зачлени на:
    31 јули 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Јас ретко зборувам во сон.. Но, брат ми, премногу зборува. Еднаш се караше во сон, и кога се разбуди го прашав и ми рече дека се карал со обезбедување.. ах тие луди години хаха
     
  17. SWagger274

    SWagger274 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    508
    Пол:
    Женски
    lele umiram uste od smeenje sto mi se sluci :):rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
    pred nekoj den mi se sluci sestra mi sto spie so mene vo soba pomala e od mene 4 godini ima 16 i vaka si peese : ananasot e ovosje bananata e ovosje zelka - zelencuk zelka -:rofl:ovosje ne be sto zborvam
    i jas se gazev od smeenje tolku se smeev sto ja razbudiv i taa sto sto sto vide i jas nisto spij si
    a kako pomala koga imase sest godini vaka zboruvase : ne zboruvaj bla bla ... da bla bla ne bla bla
    jahahahahahhahah
     
  18. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.585
    Пол:
    Женски
    Еднаш ми се има случено да зборувам во сон. Имав цимерка која многу често зборуваше, спиејќи ќе се разбудеше и ќе почнеше да зборува, не знаев дали си кажува нешто од сонот или навистина сака да ми каже нешто. Морничаво беше :D
     
  19. mila1111

    mila1111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    I jas zboruvam vo son ponekogas, mi se ima sluceno da spijam so decko a vo son da go kazam imeto na bivsiot (facepalm) auu loso epten loso i mi vika ehe duri i vo son go zboris neznaete kolku bese nervozen stom togas ne me zadavija so pernica mislam nikogas nema :D
     
  20. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    ми се има случено да зборувам во сон ама ретко