1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зборување или одење во сон кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од eva11, 31 јули 2012.

  1. ldpink93

    ldpink93 Активен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2015
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    6
    Вака имам 22 месечно дете кое од неодамна во сон станува седнува ме допира и почнува да вика по некого. МАМООО , ДЕДООО, БАБООО,ТАТООО И се тоа треа околу 1 минута го прегрнувам и пофторно заспива но по краток период почнува да вришти. Мене ме загрижува ова дека кога станува и седнува покрај мене секогаш му се затворени очите. Не се движи по собата или куќата туку само станува седнува и почнува да вика. Дали некоја има искусено вакво слично нешто или знае што да правам?
     
    На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Ми личи на ноќен терор (не е ништо невообичаено ни страшно), посебно кога видов колкаво е детето.
     
  3. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Јас месечарев кога бев малце помала на 10 години леле да не ви објаснувам... :x:x:x
     
  4. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Еден период во моето детство го поминав со месечарење. Мајка ми, како доктор, сметаше дека не е ништо страшно и дека е минливо ама јас тивко сум станувала и дирекно на тераса. Ми има кажувано дека барале мајстор кој ќе ги направи вратите да се заклучуваат. Не се сеќавам точно ама тој период траеше отприлика 2-3 месеци.
    Од друга страна, син ми, има ноќен терор. Од годинката па до ден денес го поминуваме истото. Сега се случува ретко ама сепак еднаш месечно имаме страшно будење со језиво плачење. И таквото будење е поради потребата да оди на мочкање. Бидејќи беше многу мал кога почна со ноќниот терор, се плашев. До душа не ни бев информирана. Со тек на време сватив дека не е ништо страшно. Во таков случај можам да го разбудам со силно викање. Мазнење или гушкање, уште повеќе го разлутува. Реагира само на силно протресување или извикување на неговото име.
    Со тек на време исчезнува и знам дека за краток период ќе го надмине тоа.
    За разлика од мене тој не се ни поместува од креветот.
     
    На Moira му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ldpink93

    ldpink93 Активен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2015
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    6
    Има ли некаков лек за тоа? Кај нас станува седнува не се движи но наеднаш почнува да вика најчесто по дедо му. Или почнива да вика НЕ НЕ НЕ МАМО МАМО ,И силно вришти му викнувам го прегрнувам и застанува. Мене ме плаши ова дека има само 22 месеци а го имавме и порано но мислевме дека е мало и дека плаче дека се плаши од нешто.
     
  6. Kimey

    Kimey Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2015
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Јас од моја 9та до моја 11та година сум месечарела и сум доаѓала до тој степен да ја отклучувам влезната врата и да стиснам на копчето за лифт и сум стоела пред него.. сум излегувала на тераса, сум и одела на баба ми во соба и сум и викала разноразни работи... ми текнува на една што ми ја кажуваше.. сум отишла кај неа во соба и сум и рекла каде ми е розевата чаша?...
     
  7. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Нашите доктори баш и не знаат многу за тоа ама сепак интернетот е преплавен со информации за „ноќен терор кај деца„
    Колку што знам ваквата состојба се појавува кај деца кои се хиперактивни и кои легнуваат преморени. Деца после 5-тата година, ноќниот терор го доживуваат само при потреба од одење во WC. Доколку после 5-тата година има чести вакви будења треба да се посети психијатар бидејќи станува збор за некаква траума или стрес.
    За да се намалат ваквите будења на детето треба да има што помалку причини за нарушување на сонот. Првите два часа после заспивање да се остави детето да спие во истата состојба како што заспало. На пример ако не е покриено, не треба да се покрива. Ако заспало на друг кревет, да не се преместува се додека не влезе во цврст сон кој настапува после два часа.
    Децата кои спијат во благо осветлена просторија имаат поретки будења од деца кои спијат во мрак.
    Има доста информации на Google. Една од најбитните информации е дека тоа не е нешто страшно или некоја невообичаена појава кај децата.
    Исто така треба децата да се будат на смирен начин со големо внимание. Ако не е тоа успешно, треба да се остави детето само да ја надмине ситуацијата. Ова кај нас не беше возможно бидејќи требаше малку погрубо будење за да се соземе.
     
    На galapce и DVAANGELA им се допаѓа ова.
  8. DVAANGELA

    DVAANGELA Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2015
    Пораки:
    554
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Анина само да издржиш,занам лошо е да гледаш како детето се мачи ама со тек на време ке помине само трпение.И јас како мала сум месечарела, ама ништо не се секавам ,моите ми кажуваат, сум станувала ноќе и сум ја отварала влезната врата и на скали сум спиела, во плакар сум идела за во веце,ама од тоа ништо не се секавам.За среќа јас немам таков проблем со моите деца, ќе рецам само трпение и отварање очи.
     
  9. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Ноќе мн.често збори. А дури и се иаправа седи -ама спие. Ќе се проматка по кревет спиејќи и каде ќе застане така продолжува да спие.
     
  10. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    И син ми збори во сон многу често, понекогаш плаче силно од некој сон исплашен.....
     
  11. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Прочитав дел од мислењата, ми се чини последниве месеци спијам помирно, детево станува ноќе, еднаш тргна низ влезната врата, не знам ни сама како сум го осетила практично и јас се разбудив покрај него ... го решил ли некој ова или со возраста се средува?