1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зголемена влакнетост на телото

Дискусија во 'Тело' започната од Emchulence, 26 мај 2011.

  1. Emchulence

    Emchulence Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Значи вака..
    Имам многу влакенсто тело ... Имам видливи влакна на стомакот,грбот,околу градите,кај препоните.. и на мн др места. Лани летото се зафркнав и на стомакот се избричав и сега ми растат многу поголеми.. како мов, а на грбот се многу видливи... и не знам што да правам :/
    Пред околу 2 недели на стомакот ги издепилирав со домашен восок.. и првите дена ми беше преубаво.. ептен мазен беше стомакот но сега како што почнаа да ми растат излегуваат како црни црнки.. и многу е грдо, незнам што да правам :/
    Сега како што иде лето.. мене не ми е проблем ке се депилирам постепено.. но кога ке поцнат да растат тие ситните како ке правам?? Не можам поосле ситните влакна пак со восок да ги фатам,а ако ги избричам одма za 2-3 дена пак ке ми порансат и пак иситите проблеми одново :/ Ај ќе ве молам да ми помогнете.. што мислите дека требам да направам.. Сега како што иде лето ни по купајќи нема да можам да се слечам .. :( Ве молам за совет!
     
  2. faye

    faye Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    648
    Aj ke ve molam !

    Откорни ги со пинцета
     
  3. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Aj ke ve molam !

    Најубаво е да си почнеш редовно да си одиш на козметичар, и без многу пипкање по бричови дома. Само така ќе успееш да ги изретчиш со тек на време. А кај сите е така, кога малце подникнуваат додека не стигнат до должината за депилирање малце е незгодно, но ќе си носиш нешто полесно и што покрива,сепак за неколку дена од кога ќе почнат да ти се познаваат ќе се стрпиш за плажи и базенти, до следното депилирање. Друго чаре нема.
     
  4. Zlatusko

    Zlatusko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    739
    Aj ke ve molam !

    А да си одиш прво на гинеколог хормони да си испиташ. Зголемена влакнавост кај жени најчесто е резултат на хормонско пореметување. Ако е така, кога ќе ги средиш хормоните, и влакнавоста ќе се намали. Ако хормоните се во ред, не ти останува ништо освен редовна депилација или евентуално трајна депилација да направиш, барем на стомакот и на грбот. :)
     
    На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. cindy

    cindy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    166
    Aj ke ve molam !

    и јас имав влакна на грбот и вчера конечно ги отстранив. случајно во една аптека имаше акција некоја и имаше со купен крем за депилација гратис четки за шминкање кои ми се допаднаа освен таа за руж ужасна е цената веше 155 ден па ми се исплаќаше за четките :lol: и ај си реков да пробам и се намачкав на стомак и на грб дада ме намачка и сега сум мазна ама ќе видам до кога :wasntme: и ќе ти кажам . иначе кремов стреп се вика мислам :)
     
  6. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Aj ke ve molam !

    А имаш отидено на лекар да провериш да не ти е хормонално? Најдобро најпрвин тоа провери си го зошто не е нормална толкава влакненост. И никако немој да ги бричиш така само ги згустуваш.
     
  7. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    Aj ke ve molam !

    Машкиот хормон - тестостерон го има и во секоја жена. Тој се произведува од надбубрежни жлезди. Ако кожата е повеке податлива на това, тестостерона поттикнува растежа на влакната. Този процес е од пубертета до менупаузата, после тоа влакната намалуват, со исклучок на растењето на влакна по лицето. Најчесто таа се наследява.Майка ви или тетка ви можеби имала истиот проблем. Полицистично оваријален синдром е причина за повекето влакна кај некои жени. Овој синдром обично настанува од нерамнотежа помеѓу хипофизата и надбубрежните жлезди со цисти на јајниците. Како резултат на тоа нивото на машкиот хормон се зголемува.Тој обично се развива во крајот на тинејџерските години и обично има и други симптоми освен влакна. Полицистично оваријален синдром понекогаш е и наследен. Тој се дијагностицира преку крвни тестови и, обично, ултразвук скенирање на јајниците. Може да се лекува со лекови. Често се случува на жени со прекумерна тежина, и влакната намалуваат, ако ослабнат.
    Симптомите на синдромот на полицистично оваријално на јајниците:
    Зголемување на влакна
    Оскудна или нередовна менструација
    Акни и мрсна коса
    Потешкотии при забременување
    Дебелина (обично)

    Белење е добар начин за прикривање на влакната на горната усна, освен ако кожата ви е темна. Водороден прекис за белење е достапен од фармацевти, но може да предизвика силно надразнување на кожата. Оскубването може да се користи за отстранување на долгите влакна на брадата, но генерално не е добра идеја за лице, бидејќи може лесно да предизвика лузни. Никогаш не скуби влакната на брадавица или на околните розови површини.
    Истражување покажа дека пиењето 2 чаши нане чај дневно можат да го намалат нивото на тестостеронот кај жените, и може да намали влакната.

    ...и faye ако се зафркаваш - срамота, ако не - глупо е да предложиш пинцета кога станува збор за многу влакна по цело тело...

    Од сета таа информација, аз те советувам да идеш на лекар заедно да решите тој твој проблем.
    Успех :*
     
    На Bozica1980 и stilas7 им се допаѓа ова.
  8. faye

    faye Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    648

    Не мислев на целото тело туку на тие што се црни и кратки и не може да ги фати со восок.
     
  9. AnaHawaiian

    AnaHawaiian Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    2
    еее таа влакнетост...
     
  10. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Најдобро ќе биде прво да одиш на лекар да ги испиташ хормоните. И никако брич! :!: Со тоа само ќе ги направиш влакната уште поцврсти. Оди на козметичар, таму ќе те средат како што треба.
     
  11. Bella93

    Bella93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    дали има апчиња за намалување на тестостерон или за зголемување на женскиот ? и дали е ризично на своја рака да се земаат ?
     
  12. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Да, има апчиња за намалување на тестостеронот и да, ризично е на своја рака да се земаат! :fubar:

    Ако тоа ти е толку голем проблем, ќе побараш помош прво од матичниот лекар, кој мислам дека ќе те упати на Клиника за ендокринологија. :)
     
  13. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски

    Никако немој на своја рака, НИКАКО!
    Тие апчиња не се играчка, најдобро ти е да се консултираш со лекар, тој ќе ти даде најдобар совет.
     
  14. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.190
    Допаѓања:
    23.918
    Обавезно провери ги хормоните, зошто може во иднина да ти претставува проблем и забременувањето.
    Исто така, ако јадеш многу пилешко месо, салами, во Мекдоналс намали со таква исхрана, многу ги пореметува хормоните.
    А за влакната, доколку имаш финансиска можност оди на трајна депилација. Скапо е, ама вреди за парите.
     
  15. FlameFairy

    FlameFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    197
    Мојот најголем непријател. :( Влакна на стомакот, на брадата, на градите...барем на грбот немам...сеуште.
     
  16. ane.e

    ane.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Значи имам проблем со зголемена влакнатост на лицето и телото....дали некоја од вас го има овој проблем и како се справувате со тоа? :sweat:
     
  17. ane.e

    ane.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    А дали сте запознаени колку чини таа трајна депилација и колку е навистина трајна,мислам колку време трае бидејќи и јас го имам тој проблем :@
     
  18. siki2517

    siki2517 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    i jas go imaf istiot problem bef kaj maticen lekar i me upatija na endokrinologija, tamu mi gi ispitaa hormonite, primaf terapii skoro polovina godina i nema nikakov efekt. a dali znae nekoj kolku e od prilika trajnata dipilacija cao pozdrav odnapred
     
  19. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Зависи за која површина на телото и колкава е регијата која ке се третира.Знам дека во Анчевски е 100 евра за цело лице,а за др незнам,иако претпоставувам дека е над 100 евра за стомак или грб,конкретно во поставеново прашање.
     
  20. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Не знам точно, ама во секој случај не е вечна ако може така да се изразам. Можеби пола година или година :?: