1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зголемена влакнетост на телото

Дискусија во 'Тело' започната од Emchulence, 26 мај 2011.

 1. Emchulence

  Emchulence Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Значи вака..
  Имам многу влакенсто тело ... Имам видливи влакна на стомакот,грбот,околу градите,кај препоните.. и на мн др места. Лани летото се зафркнав и на стомакот се избричав и сега ми растат многу поголеми.. како мов, а на грбот се многу видливи... и не знам што да правам :/
  Пред околу 2 недели на стомакот ги издепилирав со домашен восок.. и првите дена ми беше преубаво.. ептен мазен беше стомакот но сега како што почнаа да ми растат излегуваат како црни црнки.. и многу е грдо, незнам што да правам :/
  Сега како што иде лето.. мене не ми е проблем ке се депилирам постепено.. но кога ке поцнат да растат тие ситните како ке правам?? Не можам поосле ситните влакна пак со восок да ги фатам,а ако ги избричам одма za 2-3 дена пак ке ми порансат и пак иситите проблеми одново :/ Ај ќе ве молам да ми помогнете.. што мислите дека требам да направам.. Сега како што иде лето ни по купајќи нема да можам да се слечам .. :( Ве молам за совет!
   
 2. faye

  faye Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2011
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  653
  Aj ke ve molam !

  Откорни ги со пинцета
   
 3. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  821
  Aj ke ve molam !

  Најубаво е да си почнеш редовно да си одиш на козметичар, и без многу пипкање по бричови дома. Само така ќе успееш да ги изретчиш со тек на време. А кај сите е така, кога малце подникнуваат додека не стигнат до должината за депилирање малце е незгодно, но ќе си носиш нешто полесно и што покрива,сепак за неколку дена од кога ќе почнат да ти се познаваат ќе се стрпиш за плажи и базенти, до следното депилирање. Друго чаре нема.
   
 4. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  739
  Aj ke ve molam !

  А да си одиш прво на гинеколог хормони да си испиташ. Зголемена влакнавост кај жени најчесто е резултат на хормонско пореметување. Ако е така, кога ќе ги средиш хормоните, и влакнавоста ќе се намали. Ако хормоните се во ред, не ти останува ништо освен редовна депилација или евентуално трајна депилација да направиш, барем на стомакот и на грбот. :)
   
  На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. cindy

  cindy Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  166
  Aj ke ve molam !

  и јас имав влакна на грбот и вчера конечно ги отстранив. случајно во една аптека имаше акција некоја и имаше со купен крем за депилација гратис четки за шминкање кои ми се допаднаа освен таа за руж ужасна е цената веше 155 ден па ми се исплаќаше за четките :lol: и ај си реков да пробам и се намачкав на стомак и на грб дада ме намачка и сега сум мазна ама ќе видам до кога :wasntme: и ќе ти кажам . иначе кремов стреп се вика мислам :)
   
 6. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Aj ke ve molam !

  А имаш отидено на лекар да провериш да не ти е хормонално? Најдобро најпрвин тоа провери си го зошто не е нормална толкава влакненост. И никако немој да ги бричиш така само ги згустуваш.
   
 7. J.Ivanoska

  J.Ivanoska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2011
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.688
  Пол:
  Женски
  Aj ke ve molam !

  Машкиот хормон - тестостерон го има и во секоја жена. Тој се произведува од надбубрежни жлезди. Ако кожата е повеке податлива на това, тестостерона поттикнува растежа на влакната. Този процес е од пубертета до менупаузата, после тоа влакната намалуват, со исклучок на растењето на влакна по лицето. Најчесто таа се наследява.Майка ви или тетка ви можеби имала истиот проблем. Полицистично оваријален синдром е причина за повекето влакна кај некои жени. Овој синдром обично настанува од нерамнотежа помеѓу хипофизата и надбубрежните жлезди со цисти на јајниците. Како резултат на тоа нивото на машкиот хормон се зголемува.Тој обично се развива во крајот на тинејџерските години и обично има и други симптоми освен влакна. Полицистично оваријален синдром понекогаш е и наследен. Тој се дијагностицира преку крвни тестови и, обично, ултразвук скенирање на јајниците. Може да се лекува со лекови. Често се случува на жени со прекумерна тежина, и влакната намалуваат, ако ослабнат.
  Симптомите на синдромот на полицистично оваријално на јајниците:
  Зголемување на влакна
  Оскудна или нередовна менструација
  Акни и мрсна коса
  Потешкотии при забременување
  Дебелина (обично)

  Белење е добар начин за прикривање на влакната на горната усна, освен ако кожата ви е темна. Водороден прекис за белење е достапен од фармацевти, но може да предизвика силно надразнување на кожата. Оскубването може да се користи за отстранување на долгите влакна на брадата, но генерално не е добра идеја за лице, бидејќи може лесно да предизвика лузни. Никогаш не скуби влакната на брадавица или на околните розови површини.
  Истражување покажа дека пиењето 2 чаши нане чај дневно можат да го намалат нивото на тестостеронот кај жените, и може да намали влакната.

  ...и faye ако се зафркаваш - срамота, ако не - глупо е да предложиш пинцета кога станува збор за многу влакна по цело тело...

  Од сета таа информација, аз те советувам да идеш на лекар заедно да решите тој твој проблем.
  Успех :*
   
  На Bozica1980 и stilas7 им се допаѓа ова.
 8. faye

  faye Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2011
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  653

  Не мислев на целото тело туку на тие што се црни и кратки и не може да ги фати со восок.
   
 9. AnaHawaiian

  AnaHawaiian Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2011
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  2
  еее таа влакнетост...
   
 10. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Најдобро ќе биде прво да одиш на лекар да ги испиташ хормоните. И никако брич! :!: Со тоа само ќе ги направиш влакната уште поцврсти. Оди на козметичар, таму ќе те средат како што треба.
   
 11. Bella93

  Bella93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  0
  дали има апчиња за намалување на тестостерон или за зголемување на женскиот ? и дали е ризично на своја рака да се земаат ?
   
 12. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.971
  Да, има апчиња за намалување на тестостеронот и да, ризично е на своја рака да се земаат! :fubar:

  Ако тоа ти е толку голем проблем, ќе побараш помош прво од матичниот лекар, кој мислам дека ќе те упати на Клиника за ендокринологија. :)
   
 13. Izaabella

  Izaabella Популарен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  1.303
  Допаѓања:
  7.301
  Пол:
  Женски

  Никако немој на своја рака, НИКАКО!
  Тие апчиња не се играчка, најдобро ти е да се консултираш со лекар, тој ќе ти даде најдобар совет.
   
 14. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  6.389
  Допаѓања:
  24.487
  Обавезно провери ги хормоните, зошто може во иднина да ти претставува проблем и забременувањето.
  Исто така, ако јадеш многу пилешко месо, салами, во Мекдоналс намали со таква исхрана, многу ги пореметува хормоните.
  А за влакната, доколку имаш финансиска можност оди на трајна депилација. Скапо е, ама вреди за парите.
   
 15. FlameFairy

  FlameFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  197
  Мојот најголем непријател. :( Влакна на стомакот, на брадата, на градите...барем на грбот немам...сеуште.
   
 16. ane.e

  ane.e Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 август 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  2
  Значи имам проблем со зголемена влакнатост на лицето и телото....дали некоја од вас го има овој проблем и како се справувате со тоа? :sweat:
   
 17. ane.e

  ane.e Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 август 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  2
  А дали сте запознаени колку чини таа трајна депилација и колку е навистина трајна,мислам колку време трае бидејќи и јас го имам тој проблем :@
   
 18. siki2517

  siki2517 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  i jas go imaf istiot problem bef kaj maticen lekar i me upatija na endokrinologija, tamu mi gi ispitaa hormonite, primaf terapii skoro polovina godina i nema nikakov efekt. a dali znae nekoj kolku e od prilika trajnata dipilacija cao pozdrav odnapred
   
 19. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.619
  Допаѓања:
  5.417
  Пол:
  Женски
  Зависи за која површина на телото и колкава е регијата која ке се третира.Знам дека во Анчевски е 100 евра за цело лице,а за др незнам,иако претпоставувам дека е над 100 евра за стомак или грб,конкретно во поставеново прашање.
   
 20. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  718
  Не знам точно, ама во секој случај не е вечна ако може така да се изразам. Можеби пола година или година :?: