1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зголемена влакнетост на телото

Дискусија во 'Тело' започната од Emchulence, 26 мај 2011.

  1. Macoola

    Macoola Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    3
    Воопшто не е трајна....се е до хормоните...ако имаш зголемено лачење на машки хормони, ништо не ти е спас.. јас додека бев под терапија бев супер...сега кога веќе не сум...крш!!
     
  2. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    Еден лек чим е пуштен на пазарот да се продава, значи е ефикасен. Во случајот твојот доктор не е ефикасен, смени го и побарај за проблема друг специалист, трет, четврт, не се откажувај! Најлесно е да теглиш бикчето или да појдеш на лазер, проблема си остава, тук во теб
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  3. la.diva

    la.diva Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    17
    Леле го имам скроз истиот проблем. Влакненцата над усните ги дапилирам со силк ленти но после 1 недела пак ми пораснат, незнам што да правам. Исто така во последно време имам забележано дека почнаа да ми растат влакна на муцката во ненооормално огромни количини, значи буквално личам на Дедо Мраз само со црна брада. Навистина незнам со што можам да ѓи отстранам, сум размислувала за ленти али некако ми е страв. Исто така имма и влакненца на стомакот една грда црна линија која ја отстранувам со пинцета иако си имам работа секој ден. Што ми предлагате како да ги отстранам влакненцата на брадата?
     
  4. Teresa94

    Teresa94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    108
    Јас веќе со години имам влакненца на брада дури повеќе од Шефкет.. :worried: проблемот ми се појави дури во седмо и секоја година ми се се погусти и погусти и ги вадам со пинцета си имам работа со ова секој ден... немам живци веќе. Имам одено во Скопје на ендокринологија но несмееле лек да ми дадат. Ми рекоа дека имам полицистични јајници а овде на гинеколог ми викаат дека се е ок немам никакви полицистични јајници. Многу сум влакнеста по тело.. имам исто така и бркчиња хаха а сето тоа го решавам со депилатор иако веќе ми оди на живци и ми оди да се убијам! :worried:
     
  5. bella.honey

    bella.honey Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    639
    Допаѓања:
    295
    Девојки јас имам така повеќе влакненца на стомакот :( Решение?
     
  6. beki4124

    beki4124 Активен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Zdr, zenski :D
    jas sum nova na forumot, pa bi sakala da spodelam moe iskustvo. denes bev na kozen lekar za vlaкnencata sto gi imam na bradata...sum probala so trajna elektro epilacija ama pak rastat. se e vo red so jajnicite se mi pregledaja ama resenie konkretno nemam. a vie imate ???
     
  7. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Салама не а... тууу :doh: штета.
    И 2 чаши нане чај.
    Можеби поради саламата не можам да се ослободам од акните. :?:
     
  8. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Незнам дали имам претходно коментирано во оваа тема можно е бидејќи го имам и јас овој проблем пред некое време на интернет прочитав дека кај жените кои имаат зголемена влакнетост убаво било да се пиело чај од камилица по можност по 3 чаши на ден го намалувало машкиот хормон а со тоа се намалувала и влакнетоста
     
  9. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    ^јас тука прочитав дека 2 чаши дневно чај нане го намалувало машкиот хормон...
    Ама јас мислам дека треба некоја депилација прво, па после со чаеви.
    Јас почнав ама не ми се пие веќе чај, стигна пролетта веќе. :D
     
  10. prevara

    prevara Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    lugje i za trajna treba da ti e ok hormonite, jas bev kaj ancevski za podbradok i za dzabe frliv pari tolku ..ushte mi rastat. Edinstveno dobro e so malku potenki mi stanaa, i sega gi osvetluam i ne se poznavaat tolku...
     
  11. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    И јас имам многу влакна на телото не знам веке ни што да правам.
     
  12. crtanfilm

    crtanfilm Нов член

    Се зачлени на:
    28 април 2012
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    79
    Оди на лекар може имаш проблем со хормони
     
  13. Teresa94

    Teresa94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    108
    Јас пред две години имав многу влакна по нозете и рацете. Јаки и црни беа.. ама тогаш ми беше покачен Тестостеронот нз колку беше. Сега во петокот пак проверив хормони и гледам за половина се намалил. На пр бил 60 сега е 30 не се сеќавам на бројките само пример кажувам. А сега немам такви влакна по нозете сега ми се ептен слаби и тенки и по рацете исто не се црни светло кафени се и многу споро растат, ретки се. Значи хормоните имаат многу главна улога во влакнатост. Само незнам оние на брадата како да ги отстранам полека полека и тие слабеат ќе одам у скопје на ендокринологија пак после први.
     
  14. maleckataa

    maleckataa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    44
    влакна низ целото тело ве молам за помош

    девојки ве молам за помош како помала го имам избричени целото тело и сега влакна ми астат на секаде незнам сто да парвам идам на депилација ѓабее се :( влакнаа на нозете на рацете градите грбот кашжете ми како да го намалам растот на влакната ве молам за помош плсссссссссссссссссссс :( :( :( :( :(
     
  15. DeepBlue

    DeepBlue Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    1.097
    влакна низ целото тело ве молам за помош

    баш ме занима како успеа и грбот да си го избричиш :o или и тој/таа што те бричеле толку имале памет

    незнам колку е ефикасно али распрашај се за ласерско остранување друго чаре не гледам :geek:
     
    На LittlePinky и maleckataa им се допаѓа ова.
  16. Angel.girl

    Angel.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    667
    влакна низ целото тело ве молам за помош

    Епа девојко што си барала со брич у рака како мала? :) Се зезам, јас сеуште немам најдено лек за ова чудо наречено влакна, мислам дека советот кој ќе ти го даде секој кој ќе го прашаш е депилација. За жал друго раумно решение сега не гледам и немам најдено. Сега баш читав за трајна депилација, ама сите знаеме дека не е трајна баш, а и многу кошта. Ти претпоставувам дека сакаш да најдиш решение за влакната на цело тело...така да тоа би било многу скапо, а и ќе мораш да го повторуваш. Незнам друго што би те совеувала или предложила. Ако најдеш решение пиши. поздрав :)
     
    На maleckataa му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    влакна низ целото тело ве молам за помош

    мене ме интересира колкава е таа влакнетост шти ја имаш на нозе раце стомак сите имаме бре и се депилираме нормално и како тоа на грбот не свакам?долу на половината сите имаме како моф да речам и тоа се депилира...
     
    На maleckataa му/ѝ се допаѓа ова.
  18. maleckataa

    maleckataa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    44
    влакна низ целото тело ве молам за помош

    незнам навистина сто да правам голема катастофаа
     
  19. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    влакна низ целото тело ве молам за помош

    колкава тие влкнетоста девојко буквално на грб ти растат влакна?и по депилација кога почниваат да ти растат нормално е по 2ипол недели а тебе?
     
    На maleckataa му/ѝ се допаѓа ова.
  20. maleckataa

    maleckataa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    44
    влакна низ целото тело ве молам за помош



    паа немам многуу ама сепак имам влакна насекаде и мноигу гнасно изгледа доколку не се издепилирам :( идам едовно на депилација си купив и депилатор пробав рацете да си ги издепилирам со депилаторот усте плосо стана се подкозни поцнаа да ми растат :(