1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зголемување мускулна маса

Дискусија во 'Фитнес' започната од sweet25, 18 април 2012.

 1. sweet25

  sweet25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  315
  На ова тема има многу спротиставени мислења . На пр. за исхраната некои мислат дека треба наутро првиот оброк да биде протеински бидејки мускулите биле исцрпени :^) и им требаат протеини, други пак дека треба тоа да биде од оние јаглехидрати кои ги сметаме за поштетни ( бел леб и тестенини) бидејки тие веднаш ќе им ја даделе на мускулите потребната енергија и немало да дојде до нивно трошење . Некои тврдат дека конзумирањето на тие јаглехидрати му штети на телото и на резултатите, а други велат дека тоа треба да се конзумира и после тренинг. Негде исто прочитав дека е најдобро пред тренинг да се испие притеински шејк и некој овошен сок ( заради јаглехидратите) и после тренинг исто, а пак на друг форум прочитав дека јаглехидратите од овошјето не ги искористувал организмот како што треба, :worried:
  Уште многу различни мислења прочитав кои ме збунија, па споделете ги вашите искуства. Кај кого која исхрана се погоди дека е правилна, и дали 3 или 5-6 пати , итн.
  Јас вежбам со тренер , но сепак повеќе мислења значат :) .
   
 2. Muffin.Love

  Muffin.Love Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  15
  Jagleni hidratite ti treba da gi primash spored toa kolku se dovolni za tvoeto telo i da te drzat vo forma...ako primash mnogu jagleni hidrati, ke ja zgolemish tezinata, ama ako zemash malku jagleni hidrati kje bidesh iscrpena i nema da imash sila za da mozesh da vezbash. Jagleni hidratite se dobri ako vezbash kontinuirano i togash i 30 grama j.h. pred i po vezhbanjeto nema da ti precat na krajnite rezultati, a ke imash sila za ponatamoshnite aktivnosti...Jas vezbam sekoj den po 3 casa i 30 grama j.h. pred i po vezbanjeto mi godat...no sepak treba da procenish spored toa tebe kolku ti treba. :)
   
 3. sweet25

  sweet25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  315
  Јас вежбам секој втор ден по да речеме два саати, но со паузите.
  Кажи ми ти пиеш нешто специјално или на кој начин ги внесуваш тие јаглехидрати ?
   
 4. Muffin.Love

  Muffin.Love Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  15
  Ne pijam nishto posebno ako mislish od onie proteinski sejkovi, a jagleni hidratite gi primam vo vid na slozeni..kako na pr edna banana pred vezbanje i edno jabolko po vezbanje, no niv mozes i da gi primash kako mali cokolatca,ama neznam kako ke ti vlijaat na vezbanjeto.
  [mod-kirilica:1ngv1fki][/mod-kirilica:1ngv1fki]
   
  На Milica Chelsea и sweet25 им се допаѓа ова.
 5. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.368
  Најново што прочитав дека се земаат сложени јаглени хидрати пред тренинг (не непосредно) да речеме овесни снегулки со банана или јаболка, веднаш по тренинг протеин од сурутка и да речеме пола саат по тренинг протеински оброк со свежа салата од зеленчук.

  Сега мое мислење.

  Пред 100 години немало никакви мусли ниту шејкови ниту протеин во прашок а луѓето кои живееле на село биле карпи и мажите и жените. Нашите баби работеле на поле и деца чувале и дома средувале, никогаш не земале екстра зајакната храна па биле неколку пати пати појаки од денешна девојка растена во град.

  Така да мој совет најпрво среди ја храната и гледај сите протеини и јх да ги земеш од оброк. Ако толку нешто ти фали додади екстра протеин ама мислам нема да ти треба. Потруди се колачи, слатки, џанк фуд, маргарин, бел леб и соја да консумираш на минимум.

  Ако има потреба ќе пишам и подетално деновиве.
   
  На untitled12, SparkyAngel и sweet25 им се допаѓа ова.
 6. sweet25

  sweet25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  315
  Во право си :) ќе морам да си ја средам некако исхраната, јас па дека немам мн апетит полесно ќе испијам и три шејка отколку да се натерам да јадам :worried: . Да те прашам и во врска со белиот леб бидејки го избегнував знаејки дека е штетен а сега пред некој ден прочитав мислења дека треба да го конзумирам, и почнав пак и некако одма како да ми е потешко од него, а не знам дали помага нешто или не, и ако не, ти со што го заменуваш, не ми се зимаат и оние црни бидејки нели викаат дека всушност не се интегрални туку со боја ги правеле :^) , па испаѓа исто зло, или треба само компир и ориз и сл, а леб не, кифли, пита и сл, а а ко не, зашто па препорачуваат шпагети и такви тестенини пред тренинг :?: ?? Имам уште милион прашања, да си ми тука ќе те отечам :lol:
   
 7. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.368
  Бело брашно во принцип не консумирам, бел леб и тестенини од бело брашно не ми се дел од секојденвната исхрана. Повремено ако ми се пријаде знам да си купам геврек или некое пециво ама тоа е инцидентно (многу ретко) и во принцип јадам житарки од цело зрно.

  Ако ми се јаде леб си месам интегрален леб од пченкарно брашно и дома го печам зашто нема глутен. Белиот леб од пченица го дуе стомакот а глутенот е како лепак и прави слуз во синусите така да вистински здрава исхрана ги избегнува таквите производи.

  Најздраво ти е компир или ориз и мала количина житарки ама од цело зрно, леб и тестенини на минимум.

  На тоа додади зеленчук, мешунки, семенки, мала количина свежо овошје по можност посебно (освен банана во мусли или шејк), квалитетен протеин (месото секогаш кога може не го пржи или печи туку вари го или динстај), ладно цедени масла и имаш во најголем дел балансирана храна која ќе те држи здрава и во форма.

  Варени (пастеризирани) млечни производи ствараат слуз и се штетни така да ако ептен не чувствуваш дека ти користат смали ги најмногу што може. Ствараат слуз во синуси и грло така да имај го тоа на ум.

  Во принцип јади работи кои не го загадуваат организмот и те прават здрава на долг рок, кои се тие ти напишав. Ако има уште нешто нејасно прашај :).
   
  На supersonic и sweet25 им се допаѓа ова.
 8. sweet25

  sweet25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  315
  За млекото не знаев, а инаку јас го пијам она што е полномасно, бидејки така прочитав во совети, јас многу малце имам потреба од накачување на мускулна маса ама тоа малце сакав на брзина да го постигнам па затоа, еве веќе тренерот ми дава вежби за дефиниција , ама јас уште и тие за маса и си терам , само заради листовите кои тој ми вика дека ми се добри а јас сакам уште малце да ми бидат поизразени, инаку морам да се пофалам дека дали ми се причинува или не, ама сум си блиску до посакуваниот резултат :) .
  И да ти признаам дека со одговорот што ми го даде ми звучиш како некој што често го сретнувам и сеа малце се извадив од памет, се надевам дека се препознав :tmi:
   
 9. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.368
  Млеко само полномасно и не претерувај. Ако почне да ти ствара слуз во грло или синуси одма намали или прекини го.

  Јас преферирам поразвиени листови и кај жените така да само напред, ќе ти ја обликуваат целата нога да изгледа поубаво.

  Си се препознала, не се секирај :D.
   
  На sweet25 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. sweet25

  sweet25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  315
  Бев на пауза , сеа читам :)
  Добро е , , ми олесна :)
   
 11. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.983
  Пол:
  Женски
  сега пред олимпијадава сите спортисти бевме на најразлични прегледи, и докторот мене ми рече -8kg, а +4 мускулна маса....е како,беше премногу гужва,само посочи теретана...ама таа ештетна за мојот спорт.
  Па да прашам некое искуство со воочлив резултат...како совет?
   
 12. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.368
  Не ти го разбрав баш прашањето, дали треба да симнеш 8 кг а да качиш 4 со чист мускул? И многу битно, колку кила имаш сега, на која висина и кој спорт си (можеш и во пп ако ти е незгодно) :).
   
 13. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.897
  Нагласување на негативот

  Мускулниот раст е логички пропратна појава на мускулната контракција. Многумина не обрнуваат внимание на правилното вежбање и истакнување на негативот. Всушност, додека се наоѓате во негативна фаза, треба што повеќе да се борите против гравитацијата, недозволувајки да ви помогне. Ова овозможува додатно напрегање на мускулните влакна и подолготрајна контракција, што директно води кон подобар раст, како одбрамбен механизам на телото.

  Јадете риба

  Рибите кои содржат поголем % на масти, не снабдуваат со многу важните омега-3 масни киселини. Зашто е тоа важно? Омега 3 го прават мускулот поосетлив на инсулин, што значи имаме подобро полнење на гликогенските резерви, абсорпција на аминокиселини, а исто така и заштита на глутаминските залихи.

  Зголемете внес на СОЛ

  Солта (натриум) е основен минерал кој е абсолутно неопходен за раст на мускулите. Солта има лоша репутација заради тоа што предизвикува задржување на вода – непријател бр.1 на натпреварувачите. Но, исто така солта го подобрува гликогенското полнење и абсорпцијата на амино киселините, а исто така ја подобрува мускулната осетливост на инсулин.

  Престанете со аеробен тренинг

  Аеробните вежби имаат контраефект на зголемување маса. Аеробниот тренинг го попречува зголемувањето на силата и опоравокот, додека согорува многу гликоген и важни БЦАА (branched chain amino acids).

  Кревајте експлозивно

  Количината на сила која мускулот ја генерира, е пропорционална со количината на растот кој ќе бидете во состојба да го креирате. Силата е дефинирана како маса (користена тежина) помножена со забрзувањето (брзина со која го туркате оптеретувањето наспроти отпорот-гравитацијата). За да се генерира повеќе сила, повремено зголемувајте го оптеретувањето но со експлозивно кревање.

  Значително зголемување на калориски внес во траење од 3 дена

  Никогаш нема да постигнете позитивен нитрогенски баланс со нискокалорична диета. Градбата бара материјал – ЈХ, протеини и масти, за да се овозможи градба на нови мускули и опоравување. Зголемување на калориите за 50% (пример од 3000 на 4500 на ден) во времетраење од три дена, го подобрува растот, а скоро воопшто не предизвикува таложење на резерви (здебелување). Клучно е да се ограничи зголемениот калориски внес на само три дена. Така ќе стимулирате мускулен раст со зголемување на мускулната осетливост на инсулин и пополнување на гликогенските резерви за енергија.
  Доколку сте во фаза на претренираност и доколку мускулите не растат, токму ова е едно од решенијата. Зголемениот калориски внес ќе овозможи анаболизам пред воопшто да почне таложење на резерви. Затоа и се ограничува на 3 дена. После тој преиод, се враќате на типичниот начин на исхрана.

  Одмор

  Многу бодибилдери (меѓу кои и јас) не можат да зголемат мускулна маса затоа што без престан тренираат, па според тоа и се во фаза на постојано опоравување од тие исцрпувачки тренинзи. Одмор од неколку дена е добредојден за пополнување на гликогенските резерви, зголемување на анаболизмот и овозможува хормонските индекси како што се тестостеронот и кортизолот да се вратат на оптимални нивоа.

  Ноќни оброци

  Големиот Рони Колман рекол: “Ако еден билдер јаде на секои 2-3 часа секој ден, тогаш која е логиката да се остави гладен во тек на 8 часа додека спие?”
  Анаболизмот зависи од калорискиот внес. Бодибилдерите јадат 4-6 пати на ден за да ја подобрат абсорпцијата на нутриенти и за да обезбедат постојан проток на ЈХ, протеини и масти. Зголемување на бројот од 6 оброци, може да се постигне со додавање на еден протеински шејк среде ноќ, со што ќе се подобрат шансите за раст. Комбинација од веј протеин, глутамин и креатин би бил најдобар избор.

  Зголемување на силата со powerlifting техники

  Мускулите одговараат на тренингот на три начина. Кога тренираме со голем број на повторувања (над 15), имаме зголемување на издржливоста, без значително зголемување на силата и големината. Начинот со 6-12 повторувања, оној кој го практикуваат најголем број на вежбачи, овозможува истовремено зголемување на масата и силата. Кревачите на тегови генерално остануваат на малку повторувања (2-4 во серија), што овозможува зголемување на силата со слаби варијации во големината.

  Суплементација со големите три: Glutamine, Creatine, BCAA

  Глутаминот е познат како амино на имунитетот. Доколку сте под стрес (физички замор, психички стрес, траума…) имуниот систем одговара со пуштање на глутаминот во крвотокот. Ниски нивоа на глутамин ќе го оневозможат мускулниот раст, затоа суплементирање со глутамин е апсоултно задолжително!

  Суплементирање со креатин овозможува зголемување на креатинските резерви во мускулите, а со тоа и повеќе сила и енергија за време на тренинг.

  БЦАА се однесуваат како извор на енергија штом нивоата на гликоген се испразнат. Додавање на БЦАА во нутрициониот програм ќе го зголеми нитрогенскиот баланс, со спречување на катаболичката фаза која доаѓа од претренираноста и изгладнетоста.
   
  На SparkyAngel и gangstergirl им се допаѓа ова.
 14. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.908
  Пол:
  Женски
  Jaс имам едно прашање, незнам дали е за тука не се разбирам во тоа, ако не е преместете го таму кај што треба :)

  Брат ми земал Креатин
  [​IMG]
  Ме интересира, дали креатинот е штетен, како влијае на телото, дали од тоа може да има некој лоши последици? инаку тој има 18год.
   
 15. Mermaid90

  Mermaid90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  1.045
  Допаѓања:
  980
  Освен креатин треба и правилно да се храни и да вежба.
  Мислам дека не е штетен доколку се зема според наведената доза.Би требало на пакувањето да стои колку дневно треба да внесува и никако да не ја прекорачува таа доза.
  Дечко ми пие,а сега и брат ми ке земе.
  Нормално се пие додека се вежба,една таква туба е доволна,кога ке се испие нема потреба за понатамошно користење.
  Се е штетно ако се претера нели :)
  Сега незнам зошто се одлучил за креатин која му е целта,и дали пие протеин?
  Дали воопшто знае зошто се користи креатин?
   
 16. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.908
  Пол:
  Женски
  Тој пред два дена го зеде, знам дека го пие два пати дневно по една мала лажичка, растворено со вода.
  Протеини не пие, сакаше и тоа но во војната со мајка ми сепак таа победи, не му дозволи и тој не зеде :lol:
  Иначи креатинов го пие од бес сакал мускули |(, веќе 6-7 месеци вежбаше у теретана и сега се фати за ова.
  ред да го земе знам читаше по нетов за што и како се користи ова, така да мислам дека знае.
   
 17. Mermaid90

  Mermaid90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  1.045
  Допаѓања:
  980
  Па да,затоа и го користат креатин,за побргу да добијат маса,мускули.Мислам дека на секое пакување си пишува колку треба да се зема,според килажа и сл.
  Но му треба и протеини,или пак ако не му дозволуваат да купи,тогаш преку јадење нека внесува повеќе протеини.Мора да се прави комбинација и нормално вежбање :)
   
 18. I.love.your.lips

  I.love.your.lips Популарен член

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  746
  Допаѓања:
  970
  Мојот фитнес ден (+ мотивации)

  Може ли ова да се најде во Македонија? ;( ;( ;(
  [​IMG]
  Има баш страна за ова ама сите рецепти за шејкови содржат некоја компонента од таа вреќичката Шејколоџи.
  [​IMG]
   
 19. supersonic

  supersonic Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  49
  Им ја научив напамет рекламата после секое видео од Инсенити и други Beachbody програми :D
  На официјалниот сајт велат доставуваат низ цел свет, али мислам дека нашава земјичка е малце затуцана во овој поглед, така да мора да си тражиме замени.. види баш во Скопје во КалиФит..
   
  На elisabeta му/ѝ се допаѓа ова.
 20. inspired

  inspired Активен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  8
  Rapidcuts

  Здраво девојки. Дали некоја од вас има користено Rapidcuts суплементи (http://www.allmaxnutrition.com/products ... -shredded/)? Инаку само искусни и постојани вежбачи можат да ги земаат, па доколку некој има користено би сакала да споделиме искуство :)