1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Згради - одржување, безбедност

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од friendy, 11 септември 2021.

  1. Ocean Waves

    Ocean Waves Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2021
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Ех каква врска имаат станарите што се зградите стари и неопремени за итни ситуации?
     
  2. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Па има врска, зошто не плаќаат за тоа што треба. Еве конкретно кај нас лифтот е небезбеден, ама не даваат пари да се смени. Инсталациите, крововите, сѐ е за менување, ама никој не се согласува. Гајле им е, купи ден помини.
     
    На WildMk, Sofi.ja, Angie1432 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Или не им се дава или немаат, почесто второто. Зграда, како и куќа треба да се одржува, реновира, на одредено време да се менува кров, фасада, инсталација, ѕидови, лифтови, скали, светла... Ама кошта.
     
    На cresa-jagoda, LejlaD, vitamina и 2 други им се допаѓа ова.
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Договореѕе се да купите и заклучете ги. Нема друго чаре.
    Аииии немој така да мислиш. Јас сум во нова зграда. Утепани се сите, а млади претежно.
     
    На LejlaD и Biljarkata им се допаѓа ова.
  5. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.445
    Допаѓања:
    8.466
    А куќниот совет каде е? Дали некој плаќа или не, советот треба да води сметка, си имаат и правни решенија за неплаќачи. Си постојат опомени, извршители, судови...
     
    На cresa-jagoda, LejlaD и Mikha4 им се допаѓа ова.
  6. Ocean Waves

    Ocean Waves Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2021
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Многу зависи и плански како е изградена зградата колку излези има, противпожарни скали итн. кај мене у зграда има противпожарни апарати ја не знам да ги користам искрено.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    И тоа го разбирам, ама верувам дека ако веќе човек се нафатил миленик да има, значи за основни режиски трошоци има, оти и миченик кошта. Не може да чуваш 3 кучиња, а да немаш за трошоци за зградата.

    Ме утеши :D
    Се шалам, нова зграда барем некое време нема да има потреба од големи зафати, па затоа :) Ова кај нас е дефинитивно веќе надвор од сите граници за нормален живот. Верувајте, буквално 2 стана се замараме за сѐ, од безбедност, до лифт, до прскање за инсекти и штетници, буквално за сѐ. И се смачува, знаете.

    Не води фирма зошто куќниот совет не функционираше, никој не плаќаше, а сега фирмава не знам што прави, ама буквално за сѐ се молиме. Еве комшијава на поткровје му тече цело време, сам неговиот дел не може да го смени, пак се врзани ќерамиди, другите не сакаат да се смени скапо било. Фирмава вика мора сите да се согласат, оти не е во основните трошоци, тие биле за чистење и сијалици само.

    Ептен сум оф топик, дајте да отвориме тема :D
     
    На LejlaD и Anne Boleyn им се допаѓа ова.
  8. Hisha

    Hisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.293
    Допаѓања:
    4.670
    Пол:
    Женски
    Абе шо се чудите и за ова, за било шо може да ќе има од погорни катови, 1/2 кат секаД нешо не им чини, секаТ они не користеле тоа, немало зашо да плаќаат. Па оние кои рентаат , они не користеле гајле им е. Лифт демек обновија, само се расипуваат , само поправаат нешо, демек фасда да се обнови али пола се јок пари не даваме.
    Кој искочил на крај со човеЧишта ??????
     
    На monibejbi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Anne Boleyn

    Anne Boleyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2021
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    1.834
    Пол:
    Женски
    Од нас пак фирмата избега:D,не можеше да наплати,од 30 стана ,10 плаќаме и така...
     
    На WildMk и Celltica им се допаѓа ова.
  10. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    3.498
    Пол:
    Женски
    Доаѓаме пак до истиот заклучок дека до луѓето е.


    @Celltica Да точно кошта ама како што се плаќаат сметки за струја, вода секој месец така треба и за одржување, за лифт итн итн да се одвојуваат пари (најчесто се еднократни трошоци пример за пп апарати еднаш годишно рецимо). Ама пак што знае македонецот за живење во заедница. Битно него ла*ната не му смрдат, ич не го занима за комшијата дури не засмрди и кај него.. Е после имаат и за кров пари и за се.
     
    На kukla21, monibejbi, Celltica и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Anne Boleyn

    Anne Boleyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2021
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    1.834
    Пол:
    Женски
    Ај да се објаснам па нека не избришат модератори.Луѓето се секако криви.Државата затоа донесе некој закон за становање,да ангажираш фирма.Ама проблемот се јавува ,затоа што фирмата не може да наплати,и не може да те тужи од причина што има врска нешто со имотниот лист и сопственоста. Многу станови не се пренесени и запишани во Катастар со нови сопственици,односно на имотен лист фигурираат претходните сопственици.Ова се однесува посебно во постари згради каде се менувала сопственост.
     
    На Celltica му/ѝ се допаѓа ова.
  12. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.311
    Допаѓања:
    101.461
    Пол:
    Женски
    3 пати купувано, заклучувано, обивано, крадено!!!

    Колку болен ум треба да имаш да објавуваш видео од пожарот кај што се слушаат лелеци и пискања, експлозии.. Значи болен народ сме.
     
    На kukla21, monibejbi, LejlaD и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Имаат и те како...
    Им вика има лебарки и бубшваби, мора да прскаме..
    Ааа џабе е ми вика.
    Пола зграда нема парно, викам стај те известување, со дата кога да поминат од бег, неможе вика да се стаи..
    Абе доле има викам едно шо се вика огласна табла, на а4 ливче ќе пишеш. И ми се смее ко зелен.
    Се што ќе кажеме да се поправи, а не може тоа, не се праи.
    Чистачка не чисти, епа не чисти вика шо да праам.
    Абе ти си претставник на куќен совет.
    Само 3 стана сме шо се буниме.
    Бубачки не изедоа пошо никој не се замара со ништо.
    Сами си чистиме пред врата, сами си прскаме.
    Прегорела сијалица, му викам месец дена немам светло, аа па вика 1800 е да смемат од фирма, абе ја ќе сменам викам, дај ми ги мене. Иначе 20 денари е сијалицтаа комшиката купила... Викам нешо известување зошто лифтот не работеше и што е поправено, е од кај знам ми вика..
    Страшно..
    Сега се мислам како ќе реагира ако спомнам хидранти.
    Не можеш со такви луѓе, 3 стана од 14(само нашиот влез) е џабе шо и да прават, кога еден вика ми е гајле, друг вика ја не знам, трет вика не можам да се замарам, друг вика ааа вие мене за се ме кривите...
    Оф топик сме...ама ете имаме хидранти кои не се во функција од како памтам за себе.
    Домофони беше драма да се стават, пошо не можело, требало да се копа и коштало 150 евра по стан.
    Домофони ставија за 15 евра по стан иначе...
    Драма...
     
    На fana, kukla21, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  14. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.445
    Допаѓања:
    8.466
    Фирмата избегала од обврски. Зошто мислеле дека само пари ќе лапаат, а проблемите ќе им ги реши добрата самовила.
    Да видиш како добро функционираат фирми/куќни совети, ама со прав човек. Тие се обично и станари, и во интерес им е да биде се цакум пакум.
    Има уште луѓе домаќини и одговорни, за се наоѓаат решенија, затоа и зградите беспрекорно им функционираат и изгледаат, а тоа влијае на вредноста и атрактивноста на становите.
     
    На fana, Цвет88, kukla21 и 5 други им се допаѓа ова.
  15. monibejbi

    monibejbi Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    1.837
    Допаѓања:
    2.073
    Значи и до нас народот пошто сме неосвестени дека нешто утре може да ни се случи а ние акако единки во таа зграда сме одговорни и должни да плаќаме.м
     
  16. monibejbi

    monibejbi Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    1.837
    Допаѓања:
    2.073
    Ете затоа колективно треба да го промениме нашиот начин на размислување и оваа ситуација со тетово треба на сите да ни биде лекција. Мора да мислеме за општо добро не само заа себеј.
     
    На x-MajaEsposito-x му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Да имавме функционален домофон ќе мислев истата зграда сме :D
    Ама кај нас и домофонот не работи :D
     
    На Цвет88 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. monibejbi

    monibejbi Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    1.837
    Допаѓања:
    2.073
    Богами нас Колективен Ресет ни треба.
     
    На Dentina и Celltica им се допаѓа ова.
  19. monibejbi

    monibejbi Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    1.837
    Допаѓања:
    2.073
    Фала богу кај нас се наканија во зграда собраапари за кречење. Зградата замириса на Чистои.
     
    На orevokrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.387
    Допаѓања:
    34.203
    Пол:
    Женски
    Немаат врска луѓето... до системот е. Системот ни е трул, не се води грижа за ништо, ниту пак има контроли. Истите тие мрчатори што не сакаат да плаќаат да ги видам дали вака ќе прават по Германиите и остали држави ;)
     
    На g8lQQk му/ѝ се допаѓа ова.