1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Згрутчување на крвта во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од crnamacka01, 8 октомври 2013.

  1. crnamacka01

    crnamacka01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    25
    дали некоја од вас знае нешто во врска со ова?....на самиот почеток на бременоста,еден гинеколог ми рече да пијам по еден аспирин секој ден во текот на целата бременост...читав на нет и видов дека многу не пијат кога ќе им речат,,,потоА друг гинеколог нити ми спомна за аспирин,матичниот....и јас не ни пиев,,,сега сум осми месец и на десната рака трите прсти ми се здрвуваат...како крвта да е згрутчена,,,,и така само прстите ми се здрвуваат,ништо друго...и како потечени...и сега два дена по ред пијам по еден аспирин,па да видам како ќе биде..ве молам за совет ако знае некоја од вас нешто...
     
  2. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    згрутчување на крвта во бременоста

    мислам дека тоа е поврзано со дидимерите т.е. згрутчувањето на крвта, тоа што се згрутчуваат прстите може да е грч,за тоа пиеме магнезол, и ја сум 8 месец, и баш испитав ддмери и ми рекоја дека е во ред, не знам дали ти си испитала тоа.
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски
    згрутчување на крвта во бременоста

    Не мора да значи дека е од згрутчување на крвта, може да се работи за синдром на карпален тунел кој е чест во бременост. Имено, во тој т.н тунел поминуваат нервите за прстите и поради отоците и зголемувањето на телесната тежина трпат зголемен притисок па се јавува чувство на трпнење и болки во прстите. Може да си ги испиташ и д-димерите ако се сомневаш на згрутчување на крвта, ама јас мислам дека кај тебе е ова, синдром на карпален тунел. Обично исчезнува после бременоста.
     
  4. crnamacka01

    crnamacka01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    25
    фала ви многу....може и овај карпален тунел да е...се надевам дека ќе помине...ако не покасно ќе бараме чаре...поздрав
     
  5. ana.tinkerbell

    ana.tinkerbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2012
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    238
    Јас немав такви симптоми на здрвување во текот на бременоста, али после пораѓај бев да испитам д димери (среќа што појдов) и ми беа мноооогу високи и ми рекоа да примам инекции за да не дојде до згрутчување, откако ги примив инекциите пак појдов да проверам и сеуште не ми беа ок па примав уште една доза и конечно си дојдов во ред....незнам од што така и до ден денес иако ми кажаа нормално дека било али јас незнам да се случува ова често, провери си ги и ти д-димерите за секој случај и да ти се покачени се решава со терапија. Поздрав
     
  6. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    ова згрутчување не се проверува со крвта кој секој месец го испитуват :?:
    и мене понекогаш ми се дрви раката десна и ногата десна :^) забезежав кога спијам ова :^)
    нешто подетално за згрутчувањето има или треба да се проверува ?
     
  7. Flora98

    Flora98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2017
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    • Ве молиме пишувајте кирилица.
    Zdravo devojki. Jas si primam clexane inekci. Sum imala tri neuspesni bremenosti pa sega sum pak bremena za cetvrti pat i po preporaka na ginekologot primam clexane sekoja vecer.
     
  8. Flora98

    Flora98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2017
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Denes ispitav di dimeri mi bea 1400 ama doktorkata rece ne se mnogu ama rece zaradi nesto drugo sto ispadnalo mnogu nisko vo denesnite rezultati moram da primam dva pati na den inekci od po0,4mg clexane.. dali nekoja od vas ima vakvo iskustvo?
     
  9. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    Колку недели си бремена?
    Времињата да не ти се ниски?
     
  10. Flora98

    Flora98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2017
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    15ned i 4dena sum bremena. Mozno ne znam. Kaj treba da gi vidam tie vo rezultatot,znaes li?
     
  11. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    Незнам дали ги имаш испитано иначе за нив пишува.
    Време на крварење и Време на коагулација
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.511
    Допаѓања:
    144.237
    IMG_1134.JPG

    Ете вака се бележани.
    Штом си добила клексани нешто е намалено.
    Не се плаши. Скоро секоја втора трудница ги прима.
     
    На Bebulleee му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Flora98

    Flora98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2017
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Eve slika od rezultatot. Eden ginekolog mi vika ako primaj clexane dva pati na den i plus aspirin sabajle. A maticnata samo clexane bez aspirinn. Ne znam kogo da slusam. Plus pred dve nedelj imav hematom ama sega go snema.. zosto ide do pojavuvanje na hematom kojznae..
     

    Прикачени фајлови:

  14. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.511
    Допаѓања:
    144.237
    Наод добивам јас од трансфузиолог кој ја правел анализата.
    Д -димерите се покачени.Другото според скалата е во ред.
    Има тема за нив, разлистај ја.
     
    На Flora98 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Flora98

    Flora98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2017
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Fala ti. I jas toa ja prasav dali didimerite se pricina za clexane mi rece ne bas. Ima i nesto drugo sto e mn nisko zatoa..