1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Здрава исхрана: што е на вашето мени денеска?

Дискусија во 'Диети' започната од Barbie07, 27 септември 2015.

 1. Barbie07

  Barbie07 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 април 2013
  Пораки:
  353
  Допаѓања:
  590
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите !
  Се мислев да ја отворам темава во категоријата храна и пијалаци, но бидејќи темава е за диетална (здрава ) храна мислам дека тука подобро се вклопува.
  Ја отворив темава со цел да разменуваме идеи за здрава исхрана и доколку можеби некој има недостиг на инспирација за спремање на здрав и диетален оброк да ја најде овде помеѓу одговорите.
  Јас моментално пробувам да се хранам што е можно поздраво и да внесам намирници кои се и притоа добри во оформување на телото.
  Доколку некој од вас е на диета или едноставно само се храни здраво споделете го вашето дневно мени со нас. (доручек ручек вечера ужина ) Се надевам споделувањето на идеи за оброци ќе ни биде од голема помош на сите нас кои се храниме здраво или сме едноставно на диета.
  Можете да поставувате слики од вашите оброци и да разменувате рецепти :)
   
  Последна измена: 27 септември 2015
  На Anacid, LiderKa, mama89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.448
  Допаѓања:
  5.859
  Ќе јa живне некoј темaвa?
   
  На sakam-torta и Barbie07 им се допаѓа ова.
 3. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Јас моментално сум на режим за качување на некое кило, па мислам дека би било во ред да се сподели и тоа, и за оние како мене кои сакаат да се поправат,

  Појадок: омлет со три цели јајца, две парчиња леб, парче сирење, салата од домати

  Прва ужина: банана со голема лажица путер од кикирики

  Ручек: најчесто некој вид месо со ориз или со компири (печени или пржени) плус додаток мајонез или павлака

  Втора ужина: 50 грама јаткасти плодови (бадеми, индиски ореви, лешници) или 50 грама чоколадо (темно или млечно по желба)

  Вечера: конзерва туна со две парчиња леб или сендвич со состојки по желба (најчесто кашкавал, пршут, свински врат итн)

  Напоменувам ова е за оние кои сакаат да се поправат. Почнав со овој режим пред недела дена па ќе видиме како ќе биде. Не знам колку е здраво ова мени но мислам дека е избалансирано и има од се по нешто
   
  Последна измена: 7 октомври 2015
  На Elaria, Neodlucna, sakam-torta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Barbie07

  Barbie07 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 април 2013
  Пораки:
  353
  Допаѓања:
  590
  Пол:
  Женски
  Моето мени за денес :
  Доручек : макробиотски ѓеврек и чаша јогурт
  Ужина : житна плочка и кафе
  Ручек : една чинија боранија, салата од домати и кришка црн леб
  Ужина : јаболко
  Вечера : мешана салата (црврна зелка, краставица, морков, пченка)
  И вечерта уште едно кафе :)
   
  На Elaria, LivingGlam, sakam-torta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Neodlucna

  Neodlucna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  854
  Допаѓања:
  1.052
  пред-доручек: тиква и две раце грозје со кокосово масло и мед
  доручек: лиснато ( ова ај шо не е здрава храна туку и грозно беше од вегера) и чаша јогурт
  ручек: домашна пилешка чорба со брокула (без фиде)
  вечера: јаткасти плодови
   
  На Elaria и Barbie07 им се допаѓа ова.
 6. jasmina00

  jasmina00 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2012
  Пораки:
  961
  Допаѓања:
  1.377
  Пол:
  Женски
  Може некој да ми каже за костените? варени печени....имат ли калории, во какви плодови спаѓаат - јаткасти ли се ??? Ептен ги љубам уфффффффф
   
 7. teateevska

  teateevska Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2014
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Костени 100 гр. имаат 170 калории.
   
  На Elaria, Barbie07, jasmina00 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Neodlucna

  Neodlucna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  854
  Допаѓања:
  1.052
  Една идеја која вчера ја пробав за вечера. Значи протеинска е, Диетална е, и е добра и за доручек и вечера.
  3 јајца
  1 рендана тиквица
  2 рендани моркови
  3 лажици несолена урда
  лажица ипол брашно ако имате интегрално
  малку сол
  малку зејтин
  малку сода бикарбона
  Се меша и се става во калапи, се пече 15-20 мин.
  Рецептов ми е импровизиран од хроно исхраната.
   
  На Barbie07 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Neodlucna

  Neodlucna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  854
  Допаѓања:
  1.052
  денес доручек - полн тањир сецкано овошје (банана, круша и јаболко) и чиа семе+ 4 семинја микс во бадемово млеко. Баш да видиме до кога ќе ме држи (fingers).
   
  На Barbie07 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Normina

  Normina Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2015
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  54
  Пол:
  Женски
  Доручек : две чаши млака вода.... смуди со блитва, цеден портокал и боровинки ... еден цитрон ...
  Ручек : салата зелка, марула и краставици и грашак ....
  Вечера : Салата и калинка .... ( ова ми е исхрана од нутрционист )
   
  На LiderKa и Barbie07 им се допаѓа ова.
 11. Neodlucna

  Neodlucna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  854
  Допаѓања:
  1.052
  Мнг малку количински ми личи искрено...
   
 12. jasmina00

  jasmina00 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2012
  Пораки:
  961
  Допаѓања:
  1.377
  Пол:
  Женски
  супер, можам да си дозволам
   
  На teateevska му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Normina

  Normina Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2015
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  54
  Пол:
  Женски
  Незнам мене ми е доволно ... Програмава не ми е за диета него за подобрување крвна слика ..
   
 14. Sawyer

  Sawyer Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2011
  Пораки:
  432
  Допаѓања:
  3.031
  Пол:
  Машки
  Прв оброк, пилешки гради и пире...
  Втор оброк, банана, па после половина час овесни снегулки.
  Ручек риба и салата и малце пире.
  И вечера чаша јогурт и 3 белки и едно цело јајце.

  Запамтете, јадењето не е само изглед и здравје, не е ниту само задоволство, тоа е и карактер, бидете силен карактер и обидете се да одолеете на вкусот бар понекогаш, немора секогаш, балансирајте, ако го чувате телото и тоа ќе ве чува вас :)
   
  На Barbie07 и Neodlucna им се допаѓа ова.
 15. Neodlucna

  Neodlucna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  854
  Допаѓања:
  1.052
  Доручеков: тиква големо парче, пола авокадо, една банана и грст гоџи. Многу е - малку е?
   
  На angrypepper и Elaria им се допаѓа ова.
 16. Ane-Goki1

  Ane-Goki1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2013
  Пораки:
  2.307
  Допаѓања:
  29.033
  Доручек (2 кришки pжан леб,ајвар,сирење и печеница)
  Ручек (стек и зелка салата и 2-3 маслинки)
  Вечера(ослич риба и зелка салата)-Хроно исхрана(ем здраво,протеинско ем се слабее)
   
  На LiderKa и VladeMila им се допаѓа ова.
 17. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  2.931
  Сериозно ова??? Или си ја утнала темата??? (facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)|(|(|(
   
 18. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Пишав и погоре во мислењето, не ми е сосема "здрав" начинот на исхрана, затоа што сакам да се поправам и не е изводливо да јадам само зелена салата, пилешки стек и брокули.
  Освен тоа, според мене најздрав начин на исхрана е избалансирана исхрана, од се по нешто, во умерени количини, ништо да не се исфрли. Не гледам проблем во јадењето леб, кашкавал и свински врат, се додека не се претерува. Ова е и најодржлив начин на исхрана, тешко на оние кои си забрануваат и се лишуваат од одредени видови на храна, зашто кога тогаш ќе потклекнат.
  А да не зборувам и за тоа што денес веќе ниедна храна не е 100% здрава.
   
  Последна измена: 23 декември 2015
 19. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  2.931
  Има кај нас здрава храна. Али леб, кашкавал, пршута никако не е здрава храна. Ако мислиш со таква храна да продолжиш, боље не ја држи "диетава". Нема да ослабеш. И многу е битна физичката активност.
  Јас со здрава исхрана симнав 20 кг. Ама пак се опуштив и се здебелив и еве сега пак ја држам.

  Ти кажувам со искуство.
   
 20. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Пишав погоре дека сакам да се поправам, а не да ослабам. Се борам со месеци да качам некое кило, но не оди. 168 цм со 47 кила сум. Освен тоа сакам да уживам во храна која ми е вкусна.