1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Здрава храна

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Ariel, 10 февруари 2010.

  1. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    воопшто не се хранам здраво,а многу сакам.
    Обично јадам дома и јадам зеленчук и јадења со него,но кога излезам надвор јадан се и сешто :(
     
  2. maleckaa

    maleckaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    17
    Сакам да прасам дали некој јадел вакви снегулки...
    http://www.vitalia.com.mk/default-mk.as ... A485EED140
    јас ги јадам долго време,ама пред некој ден баш ме виде една другарка и ми вика "шо јадеш" и кажувам овесни снегулки...и ме збуни целата кога ми рече дека брат и јадел такви...пошто билдал |( и демек за да се "надуе" :lol: :lol: :lol: ....е сеа незнам дали да продолжам да ги јадам,а јас колку со знам,се диетални...
     
  3. butterfly.mimi

    butterfly.mimi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    102
    Јас јадам вакви снегулки :) Си ги правам со млеко и пасирано овошје и баш е вкусно. Нема врска дека ги јадат и ''билдери'', т.е тие мораат да се хранат здраво. Ист е режимот на исхрана и за оние кои сакаат да се поправат и за оние кои сакаат да ослабат (така сум слушнала од нутриционистката Цвета Динева). Слободно јади ги ако ти се вкусни и не се грижи дека ќе се здебелиш ;)
     
  4. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    За билдери има други житарици(снегулки) кои се калорични...Јас јадам најобични житарици без никакви додатоци во нив..Незнам како се викаат,ги купувам од Кам...И баш ме заситуваат и некогаш ми заменуваат и цел оброк..
     
  5. femina11

    femina11 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    553
    Допаѓања:
    225
    Се трудам да јадам здрава храна,колку што можам и колку што ми дозволуваат условите.Јадам овошје и зеленчук од нашата градина и сметам дека е тоа од голема предност.
     
  6. maleckaa

    maleckaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    17
    фала ти butterfly.mimi...да иначе и мене ми се мн вкусни и ги јадам долго време,баш и затоа се замислив...ок значи грешно ме информирале :lol:
     
  7. TigerGirl

    TigerGirl Нов член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    4
    [mod-reklama:3sltowoj][/mod-reklama:3sltowoj]
     
  8. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски

    Бре ова што не ти имало бе во хранава :o А во смокиве што ги јадев ама баш ко за чудо не се спомнува ништо од ова :swear:
     
  9. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Мислам дека и во смоките има дел од горенаведените емулгатори.Обично кај секој производ пишува кои емулгатори ги содржи,односно дали има или нема емулгатори,треба да се внимава,сепак колку и да изгледа вкусно храната,доколку веќе ги содржи тие емулгатори,истата да не се конзумира.Истата листа со наведените емулгатори и нивната функција ја имам дома,познати ми се :D секако избегавам чипсови итн.Сепак на нас ни е кажано што е штетно,а што не, но од нас зависи каква храна ќе конзумираме, а со тоа следуваат ефектите од истата :)
     
    На Cence му/ѝ се допаѓа ова.
  10. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    Искрено воопшто не внимавам на храната, а баш би сакала да се хранам здраво. Едноставно јадам што ми се јаде и многу ретко обрнувам внимание на составот на истото :)
     
  11. S-A-N-D-R-A

    S-A-N-D-R-A Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    13
    Јас последниве години се научив само здраво да се хранам,затоа што не за џабе рекле ко ке се изгориш и на ладно ке дуваш :rofl:
    Па така консумирам само цедени сокови, многу овошје и зеленчук,црн леб, а избегнувам прЖена храна, освен јајце :), потоа мајонези, салами, освен шунка или оние пушени, а исто така земам и витамини посебно спирулина (најдобра е за имунитет :) )
    А за благото секако дека го земам, ама во помала доза, посeбно црното чоколадо
    A да, да напоменам не моЖам без чаша какао насабајле 8)
     
  12. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    http://www.tvinx.com/tajna_je_razot...5.hr?sms_ss=facebook&at_xt=4d31f65ce1b69deb,0
    Погледнете го видеото. Можеби не се навистина во толкав процент застапени сите тие вештачки адитиви во индусртиски обработената храна или пак штетноста на генетски модифицираната не прави баш толку големи последици по човечкиот организам, но сепак ќе ве натера да се замислиме што јадеме. Зошто девојчињата влегуваат во пубертет на 8-9 години, наместо на 12, зошто се болестите во огромен пораст, зошто стерилитетот е е позачестен кај двата пола и зошто просечниот животен век е намален за 20 години во однос на една до две генерации претходно...
    Вреди да се замислиме. Неможеме многу да промениме, но можеме барем малку да се заштитиме себеси , имајќи ги сите информации.
     
  13. solzuska

    solzuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    135
    не се хранам здраво, знам, ама ете...
    од сега ветувам(т.е. си ветувам) дека ке се потрудам да јадам само здрава храна! :)
     
  14. Sunday-Rose

    Sunday-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Зна4и се обидувам да се хранам здраво и колку толку ми оди, зна4и здраво е се што е овошје и зелен4ук, житарките се супер, органски одгледувана соја, а месото не е баш здраво и не треба да се претерува со него. А ина4е мн е важен и на4инот на подготовка нормално дека брокулата или кромидот нема да бидат здрави ако ги испржиме во зејтин, туку ќе бидат здрави само ако се свежи, и така јас многу, многу ретко пржам нешто, всушност скоро воопшто не пржам, само ептен кога не знам што да јадам пржам јајце, ама оби4но варам јајца, а и не јадам мн јајца и така....
     
  15. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Малку надвор од темата ,но девојки дали знаете колку е здрав и што е позитивното кај овошниот јогурт.Сега секое утро доручкувам јогурт,па мислам дека е добар .
     
  16. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    Се хранам здраво колку што можам. Салатите се присутни со секој ручек. Овошни јогурти, овошни салати, помалку конзумиран брза храна. :)
     
  17. Martinez

    Martinez Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    17
    Здрава храна=невкусна храна абе ајде :D
     
  18. CupCake

    CupCake Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    165
    Во последно време практикувам што е можно повеќе да конзумирам здрава храна.
    Барав малку низ интернетов и најдов интересни страни за здравата храна:
    http://www.maxid.com.mk/semejstvo/
    Лево има подкатегории каде можат да се најдат интересни информации.

    http://www.kulinar.mk/kategorii/statii/ ... Hrana.html
    http://www.vidivaka.com/index.php?optio ... Itemid=124

    И стварно е жално што во останатите теми за хамбургери,пици и не знам таму што се тепаат да напишат колку се „дават„ во таквата храна,а бројот на мислења во теми како здрава храна,овошје и зеленчук е многу помал.Тоа е..
     
  19. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Mislam deka kolku pozdravo se hranis,tolku povekje ke ima rezultati vo podocneznite godini,kako za zdravjeto odnatre taka i odnadvor :)
     
  20. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Абе ништо убаво нема да излезе од сите тие мрсни сендвичи, помфрити, чоколади, газирани сокови...
    Ако не сега, нездравата храна ќе си го земе данокот многу подоцна.
    Кога на 40-50 година ќе станете дијабетичар, со покачени маснотии и триглицериди и нема да можете да се искачите 10 скали без задишување и болки во колената и половината, ќе сфатите колкаво е влијанието на нездрава исхрана.

    Јас сум за златна средина, не сакам да забегувам со сите тие емулгатори, манијачно да читам по опаковките и да забегувам, ама не би купила бре готови тестенини во ќесичка со сос - само пуп и готово е, апла вештачки производи, оние конзервирани готови јадења, како гулаш или грав...
    зошто ни е сето тоа, грав може да се свари и без тешки запршки, месото не мора да е препржено, пресолено, може да се пече со минимална количина на масло врз хартија за печење или под фолија...

    зошто никој не дава предност на риба или туна, туку сите порачуваат пица и хамбургер,
    или јаболко и житно чоколатце, наместо милка или торта...

    Нормално дека вториве имаат подобар вкус, но за здравјето се работи.

    Овошје, зеленчук, вода, чаеви, мешунки, житарки.

    Од пороците сосема го исфрлив газираното, а грицките и чипсот се многу поретко на мени, 1-2 пати во месецот.
    Не консумираме бел шеќер со години, но сосема сме навлечени на вештачки засладувач, т.е. натрен.
    Мислам дека тоа е дури полошо. :|
     
    На Cence и Feminkaa им се допаѓа ова.