1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Здрава храна

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Ariel, 10 февруари 2010.

  1. Optimistic

    Optimistic Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2012
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    14
    Леб не јадам, пецива исто така, овошје многууу особено киви и потрокали :lol: Но без благо не можам :lol: :rofl: :rofl: Така да ништо од мојата здрава исхрана :^)
     
  2. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Каде во околината на центар има продавница за здрава храна? Или пак ако сте виделе некаде по маркетиве овес да ми кажете каде, пошто до сега нигде не можам да најдам :(
     
  3. Tanjus

    Tanjus Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    70
    Општи прашања

    Имаш во ГТЦ на 3ти спрат беше мислам на крајот.
     
    На anastasijaki му/ѝ се допаѓа ова.
  4. AnimalLover

    AnimalLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2011
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    204
    Јас лично за здрава храна ја сметам онаа која е природна,не е индустриски преработена и е зготвена на соодветен начин.Прехранбената индустрија ни сервира буквално ѓубре и храна со никаква нутритивна вредност.Што мислите што се случува со гадните и валкани остатоци од заклани животни(тука спаѓаат органи,кожа.очи,мускули,црева со сета содржина во нив :puke: )? фино ќе ги измелат до непрепознатливост,малку вештачки бои,ароми и повелете народе салами и виршли.Не се вкусни сами по себе мелените уши и опашки ,туку вештачките ароми.Ако здравата храна не ви е вкусна сте ги утнале зачините.Малку лукче,оригано,босилек,нане,мајчина душица ќе направат голема разлика,па дури и на обични печени компири.Кога природата ни нуди толку вкусни и ароматични продукти зошто да јадеме ѓубре?Зошто да се труеме?
     
    На thebabylover, Daydream, sofijanoka и 3 други им се допаѓа ова.
  5. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Дали некој од вас користи во исхраната амарант, киноа, хељда и слични житарки? Може ли некој да ми каже некој рецепт и како се подготвуваат?
     
  6. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Овес? Овес имаш секаде..Веро,Тинекс,СП,Рептил,Стокомак...Инаку продавница за здрава храна имаш во ГТЦ,на 3 спрат.Биона се вика,а денес и утре имаат и на ВегеФестот штанд тие..ВегеФестот е во Ла Кања,во Чаршија... :)
     
  7. Femina777

    Femina777 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    236
    Јас многу јадам задрава храна :clap:
    но :!: не пијам многу вода можеби 4 или 5 чаши на ден а треба 8 и повеќе
    мене ми кажа мојата докторка да пијам на ден 2 литра вода
    ама ете незнам зошто ,пијам колку можам и пак е малку а не се чувствувам жедна :?:
     
  8. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.640
    Пол:
    Женски
    Не се здраво хранам и не сум горда на тоа,ама па сега погледот ми шета кон нездравото :D
     
  9. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Се трудам да се хранам здраво колку што ми дозволуваат можностите.Не јадам леб,некогаш јадам црн или ржн но најчесто двопек.Не јадам прженици како пржени јајца,компири и слично.Гледам да јадам овошје колку толку но знам дека не е доволно.Без благо не можам дефинитивно.Брза храна јадам многу ретко 1 до 2 месечно.За сега е тоа бидејќи такви ми се можностите,но би сакала комплетно да ја сменам исхраната.И никако да се навикнам да јадам повеке пати во помали количини.
     
    На sofijanoka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Divajn

    Divajn Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    366
    Допаѓања:
    225
    Признавам дека темава ми е опсесија :$
    Веќе две години се раководам по некој свој режим на исхрана( мада порано бев поригорозна до степен кој повеќе не беше здрав ).
    Секое сабајле чаша вода со лимон и ѓумбир , и уште многу вода плус . Денот го почнувам со сезонско овошје и цимет , а по околу три саати јадам овесна каша ( која ја правам на милион начини :D ). Всушност од житарки едино овес јадам - леб, пецива ( иако ми сака душата ) - не !
    До ручек имам обавезно ужинка - шака јаткасти или салата со зеленчук ( само со малку сол ), а деновиве печена тиква :D .
    За ручек мешунки , спанаќ, некој микс од зеленчуци , супи ( исто домашни ) , печурки во рерна , омлет со зеленчук ( со капка масло ) , риба до два пати неделата , месо - пилешко, печено исто без масло ( многу ретко , скоро на две недели ) . И многу сезонска салата !
    Од млечни производи ( кои ми се слабост :$ ) - јогурт и млеко речиси секојдневно, урда на Идеал шипка која ретко можам да ја начекам, и еднаш до двапати некое сиренце, особено во грчка салата :$.
    Освен нив, и црно чоколадо некогаш, не купувам ништо друго обработено во фабрика : кечап, мајонез, конзерви, месни преработки, грицки, слатки , индустриски сокови и тако даље. Ако сакам кечап си правам во блендер со домат,ленено семе ( му дава густина ) , лукче , оригано.. Ако ми се јаде благо си блендирам 1- 2 урми, малку лешници и какао - и имам Нутела бомбици ( абе сигурно :D ) Ама не озбилно вкусни се .
    Вода пијам многу, не се форсирам, ми се пие. Исто и зелен чај без шеќер ( или црн кога ќе снемам ) секој ден.
    Да не ми е на урок, деновиве кинисав да вежбам.
    Знам да забегам лево десно од време на време ( човек сум ), но секојдневието ми е погоре пишаното :)
    Едноставно во мојата дефиниција за здрава храна не спаѓаат:
    - индустриски преработки
    - пржење како метод за подготовка
    - рафинирани шеќери и масла
     
    На Ana/Ana, Miss.N, pamelche и 6 други им се допаѓа ова.
  11. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.694
    Пол:
    Женски
    Divajn јас те подржувам во идеата и сметам дека сме на ист пат и двете. Инаку денес денов не се важи, изедов парче торта и едно колаче со бело брашно, нејќам ни да помислам што друго имаше во него освен брашното и шеќерот во прав кој со свои очи го видов, јадев дури и бел леб :tmi:
    Ама виновен е тој проклет ПМС, немаше јас вака да се зезнам иначе.
    Си месам лепче, си се откажав фино лепо од белото брашно и белиот шеќер, си јадам прилично здрави оброци, одбивам нездрава храна, се до денес :tmi:, и мислам дека полека полека ќе се одвикнам од глупостите кои порано ги јадев. Уште да се вратам на старата добра навика да не мешам видови на храна, протеин со скроб и слично :tmi:
     
    На Divajn и sofijanoka им се допаѓа ова.
  12. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Колку и да се тешиме дека се храниме здраво,мора да си признаеме дека уствари и не се храниме здраво.
    Јас сум апсолутно ЗА за правење здрави замени,како на пример,бел леб со интегрален (ама домашен,не како обоениот од жито лукс),интегрален ориз наместо обичен итн.
    Здрава храна-сирова храна? Дали? :^)
    Ако некој тврди дека здравите замени не се здрави а сировата е здрава за мене е шутрак,искрено.Стопроцентно е дека сировата е органска скроз,и нај нај најздрава?
    -Не.
    Ама пак за мене е врв да бидам веган. :rofl:

    Туку,друштво еве ви група,да си помагаме. :D :D

    https://www.facebook.com/groups/631603773534123/
     
  13. Kikka.C19.20

    Kikka.C19.20 Нов член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    22
    Не јадам овошје (освен лимун),зеленчук само компир така да не јадам здрава храна :devil: :devil:
     
  14. Rawr

    Rawr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    38
    Здравата храна е и поскапа од брзата така што ретко кој се храни баш здраво али мора да се конзумира од се по нешто.Најважно е редовно да се внесуваат витаними и минерали во организмот.
    Јас како ќе бидам при пари така,иако повеќе готви мајками,кога готвам јас мора редовно да има салата на масата или ако зготвам некое месо гледам да биде што помалку мрсно :)
     
  15. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.220
    Допаѓања:
    124.248
    Не можам да се начудам на родител, кој своето дете го храни во Вили, Седмица, слични храни на бившиот Мекдоналдс, мајонези, пици, храна со емулгатори, родители кои купуваат чоколади и им бутаат во уста, им купуваат крофни полни со крем и чудо бел шеќер врз нив, паштети, месни нарезаци со конзерванси, тостови, помфрит од сендвичари пржени во зејтин менуван еднаш месечно...Мелено месо полно со сода и малце магаре во него, виршли и колбаси со нозе од кокошки...
    Зошто место чипс и смоки, не јадат моркови и лешници.
    Зошто место пица со кашкавал и салама, не јадат вегератијанска?
    Зошто место сендвичи од свиско-магарешко месо не јадат сендвич со пилешко на жар?
    Зошто мора купечки помфрит, кога дома само еднаш се прави во истиот зејтин?
    Зошто купечко кога може домашно пире?
    Зошто крофни со крем и шекер кога може колач од мед и лешници?
    Децата на школо јадат од блиската сендвичара и истото ги чека дома. Купечка супа, место зеленчукова со полно зеленчук исецкан во неа?
    После сите други се криви, освен родителите, оти девојчињата имале цицки на 9, а им расте брада на 15. Оти керките им се дебели на 14 и слабеат со никакви диети, а после им се анемични и трчаат по болници.
    Навиката од мали ја имаат. Родителите ја создаваат. Не викам да се оди во крајнот, ко 125 грама пилешко денеска и 4 кругчиња домат, туку да зготват нешто место да купат готово.
    Здравата храна не е на улица, не е во ресторан, туку дома, кај мајката.
     
    На Eli23, RedWine, pamelche и 8 други им се допаѓа ова.
  16. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Се трудам колку што можам да се хранам здраво.
    Најмногу гледам на тоа со секој оброк да јадам салата или вметнам зеленчук.После оброкот следи и овошје 2-3 пати дневно.Но со денешното динамично темпо кога почесто и не сме дома со саати, ни наметнува и хранење надвор каде најчесто изборот паѓа на брзата храна,башка и поевтина е.Мислам дека со здравата храна правиме добра инвестиција за која организмот еден ден ќе ни биде благодарен.И сите знаеме кои се последиците од нездравата храна.. така да треба да проработи свесноста кај секој од нас :)
     
  17. Dazey

    Dazey Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    123
    Здраво, прашав и во друга тема ама да ве прашам и тука - Дали знаете каде можам да најдам природни прехрамбени бои за торти?
     
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Здрава храна е кога јадеш хот-дог и на хартијата ти пишува "Здрава храна".
     
  19. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Јас сум на здрава храна сега.:D:D
     
  20. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Се трудам колку толку да се хранам здраво..
    Скоро секое утро пијам цеден лимон со млака вода, едно лажице мед со семе од коприва или мед со бадеми, лешници и ореви, 5-4 зрна аронија и бразилско оревче.

    За ручек обавезно обилна салата од крставица, брокула, карфиол, морков, спанаќ тоа што имам :)
    Иначе и јас знам да си каснам некогаш брза храна, но гледам да е поретко тоа.. обично кога седнувам некаде јадам ориз со зеленчуци..

    Од страна на месо само риба и пилешко.. и тие поретко ги јадам..

    Некогаш знам да си направам во блендер: банана, лажица мед, куркума, ленено семе, чиа, семки од тиква, сончоглед и може и др овошје за вкус малку..

    Иначе си земам покрај бразилските оревчиња, обавезно бадеми, лешници, ореви, семки од тиква и сончоглед и семки од кајсија (горчливи) бидејки се многу здрави.

    Вежбам 4 пати неделно, пијам вода и чаеви.

    А знам да си каснам и некое чипсче и благо обавезно особено кога сум во пмс тогаш мислам дека се ми се јаде.. нормално самото тело бара помрсна и покалорична храна.. :)
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.