1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Здрава храна

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Ariel, 10 февруари 2010.

  1. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Се трудам да јадам здрава храна.
    Сепак од навиките стекнати до сега, човек тешко да се одвикне.
    Сега за сега, во бременоста, внесувам и овошје и зеленчук, но знам и да се опуштам со чоколадо и чипс.
    Имало периоди кога од мојата исхрана целосно сум го исклучувала лебот, конзумирав претежно салати, манџи и месо. Многу полесно и поенергично се осеќав. Да речам и посреќна.
    Обично на маса кога ќе седнеш негде на гости и кога ќе кажеш дека не јадеш леб добиваш еден чуден поглед :?:
    Прженици избегнувам, односно се трудам.
    По сендвичари не сум се хранела никогаш. Од брза храна само пицата ме привлекува.
    Така да, тоа што го јадам дома спремено, сепак е поздраво од она што ќе го купиш во сендвичара.
     
  2. Slatkarka94

    Slatkarka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    795
    Пол:
    Женски
    Дај кажете како здраво да се хранам да бидам најадена и така да ослабнам јадења рецепти?:|
     
  3. Fitteen

    Fitteen Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2015
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    723
    Пол:
    Женски
    Да, здраво се хранам и тоа ми е задоволство. Не значи дека ако е здраво не е толку вкусно како брзата храната и слатките. Напротив, здравата храна поготово суровата храна, овошјето сировите слатки ми се толку вкусни, уживам во таквата храна. Еве сега и за велигден ќе направам еден куп здрави и сурови колачи, има прсти да излижеме со семејството :D. Таквата храна ме прави да се чувствувам среќна, свежа и полна со енергија :inlove:
     
    На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Priroden

    Priroden Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    2.943
    Пол:
    Машки
    Не нaјдoв темa
    Oвие Витaлијa се прoмoвирaaт кo тaкви и мoрaм дa пишaм

    20160802_213114.jpg

    Гo прoбaв у пoнеделникoт, у втoрник ме искинa стoмaкoт, средaтa бев oкеј, a вчерa вечер пaк јaдев зa дa прoверaм дaли е oд тoa, сaбaјлевo ме уби стoмaкoт
    Не е мoжнo дa е oд другa хрaнa

    А бaш се вкусни oнaкa
     
  5. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Јас ги јадам крекериве ама тие што се со мешан зеленчук и семки од тиква. Нешто посебно вкусни не ми се ама од два крекера веке сум сита...и мене нешто на желудник ме иритираат ама работава беше трпи бабо за убавина и за витка става:)
     
    На Priroden му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Не е најсоодветна тема, но посоодветна не ми дојде пред очи.
    Ме интересира колку е здраво интегралното брашно на Жито Алтан ( во темна опаковка, се продава во Кам)?
    Јас од него правам леб, но ми кажаа дека не ми било здрав избор, исто било како белото...
     
  7. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Да, се трудам да се хранам здраво, избегнувам брза храна, слатки, газирани и негазирани (фабрички прозведени) сокови, кои се полни со хемија, сувомеснати производи, бели пецива и тестенини и др., а преферирам зеленчук, овошје, месо, јајца и млечни производи, во умерени количини, риба и зрнести плодови.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. ray-man

    ray-man Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    390
    Пол:
    Машки
    Кисело млеко со ѓеврече, слабее секој од тоа.
     
  9. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.990
    Допаѓања:
    22.491
    Пол:
    Машки
    Од вчера одлучив да почнам да се хранам здраво заради тоа шо у последно време почнав нагло да накачувам килограми.

    Одлучив за почеток да го исфрлам лебот целосно. После некое време ќе пробам што помалку благо да јадам.

    Е сеа, проблемот е што немам никаков план за здрава исхрана, рандом зеленчуци, овошја, смутиња и тн. не ми влијаеа добро првиот ден, немав енергија воопшто.

    Доколку некој/а има (неделен) план за здрава исхрана би ми било мило ако го сподели. :)
     
  10. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Кефирот спагја ли во здрава храна?
    Тие што го конзумирате, колку количински пијете на ден ???
     
  11. coolgirl123

    coolgirl123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, приметив дека нема ваква тема на форумов а мометално се повеќе и повеќе станува актуелна кај нас,па и во светот, Здравата исхрана.

    Колку се храните здраво, дали здравата исхрана е начин на живеење, колку пазите да не јадете junk food ? Дали здравата исхрана подразбира да е приготвена дома ?
     
    На cresa-jagoda и INNERBEAUTY им се допаѓа ова.
  12. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    Секој ден се хранам здраво. Можеби еднаш неделно или на две недели јадам или мала пица или бургер.
    Доручекот ми е скоро секогаш дома приготвен и тоа или е овес со растително млеко и овошје или чиа пудинг.
    Ако немам време ,истото го купувам надвор. Сега барем има избор и надвор да се купи.
    За ручек јадам зеленчук најчесто, риба и месо поретко. Вечерата ми е салата,супа,чорба од зеленчук или омлет.
    Јадам овошје секој ден во мала количина и јатки исто така.
    Леб јадам ретко,еднаш на 4,5 дена можеби и тестенини исто така, гледам да не јадам толку јагленихидрати.
    Благо не јадам воопшто.Чоколади, колачи и било какво спакувано благо не постои за мене.Исто така и сувомеснато од било каков.Салами, виршли ,колбаси и паштети треба да се забранат со закон според мене.
    Ако ми се јаде благо јадам темно чоколадо со 80% какао,јадам урми или си правам домашни колачи без бел шеќер и останати глупости.
    Кафе пијам еднаш дневно,вештачки сокови не пијам.Вода минимум 2 литири дневно.
    Од млечно производи,јадам сирење и кашкавал некогаш,во мали количини, јогурт и млеко не пијам.
    Навика ми е , начин на живеење е. Некогаш имам периоди кога забегувам малку со исхраната, поготово ако патувам или ако ми се фатат седенки со пријатели почесто(кога се грицка)ама гледам одма да се вратам во нормала.
    Ете така:)
     
    Последна измена: 8 ноември 2019
    На cresa-jagoda, INNERBEAUTY и coolgirl123 им се допаѓа ова.
  13. coolgirl123

    coolgirl123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Бравооо :) Дали комбинираш и вежбање со исхраната ?
     
    На LunaGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    да ама не секогаш.
    има периоди кога активно вежбам а има и кога не и сум по мрзлива.
    ама пешачам скоро секој ден.
     
    На cresa-jagoda, INNERBEAUTY и coolgirl123 им се допаѓа ова.
  15. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.242
    Допаѓања:
    4.755
    Пол:
    Женски
    Мислам дека темава е дупла но небитно да одговорам.

    Да, мојот начин на хранење спаѓа во clean,whole вегетаријанска и медитеранска категорија . Не си стварам притисоци ако ми се јаде нешто junk(што е ретко ) пошто веќе за се имам изнајдено здрава алтернатива јадам. Затоа и ми се свиѓа медитеранскиот модел и начин на исхрана, може од се али се знае што е приоритет и најдобро за телото.Моето правило е ако го нема на пазар и неможеш да го направиш дома не го јади.
    d2d407ac5be8d7b24c7c7244cae3656f.jpg
     
    Последна измена: 8 ноември 2019
    На tina2018, cresa-jagoda и coolgirl123 им се допаѓа ова.
  16. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.561
    Пол:
    Женски
    Не се хранам здраво затоа што обожавам благи работи и месо и колку и да е здраво другото што го јадам, џабе е:D
    А јадам домашно свинче хрането без концентрати, телешко хрането само со трева и сено, кокошки и јајца што колваат што најдат и што им фрлиме, домашни непрскани овошје и зеленчук, диви планински капини, малини, шумски јагоди, планински гоџи и аронија, печурки по мојата планина што си растат, домашно млеко, сирење и кашкавал.. Био демерара кафен шеќер или мусковадо, кокосов шеќер, палмов шеќер, брашно од тапиока за згуснување на јадењата, био оризово и бадемово брашно...ама леб и кифли признавам само од бело нездраво брашно:D и никакво друго..без семиња без чуда..
    Тие брашната од наут, од киноа, од спелта, од штоТиЗнамШто - фала ама не..
    Млеко признавам само од крава, овца или коза а може и од биволица и тоа домашно намолзено, а не тетрапак..
    Тие био млеката од растително потекло не ми се убави, едино домашно бадемово можам да го пијам..
    Мед, домашен чист најеколошки што може да е..
    Какаово масло е последно нешто што пробав, супер е за сирови десерти ..тука да ставам и кокосово дека користам..
    Сирово био какао исто за смуди и десерти, викаат поздраво било од другото па кај сите таму и јас, купив кило да се најде(facepalm)
    Од кремови и намази, од нутелата не се откажувам па колку сака нека е нездрава. Ама во последно користам една тегла био течно чоколадо со кокос, перверзии е:D био кокосов крем и еден намаз од бадеми..
    И така..се на се иако избегнувам некои производи и наоѓам замена со поздрави, јас не се хранам здраво:D
    Алал да им е на тие што можат..иако дискутабилно е колку е здраво и тоа што е во продавница со етикета био или органско..
    Сепак мислам дека здравата исхрана е умерено јадење на се што го има во природата, овошје, зеленчук, месо и риба, без избегнување на месото..
     
    На anggell, tina2018, (Lord) и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Tea678

    Tea678 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    879
    Допаѓања:
    5.013
    Пол:
    Женски
    Јадам здрава храна почесто од колку нездрава, многу ретко или никогаш не јадам нездрава како месо, чоколади, чипсови, јајца, риби и сл.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Diadiablo

    Diadiablo Нов член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
  19. cornflakes6556

    cornflakes6556 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Јадам се ама гледам да ја држам килажата во нормала бидејки многу брзо качувам кила. Јадам благо најкасно до 6 часот(освен сладолед него го јадам најкасно), вечерам најкасно до 8 часот. И пијам многу вода.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.778
    Допаѓања:
    8.789
    Пол:
    Женски
    Каква риба користите замрзната, знам дека не е најздрава, свежа е најубава ама кај нас не се наога. Од замрзнатите која се смета како најсоодветна?