1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Здрави Фемина рецепти + слики

Дискусија во 'Рецепти' започната од Vegegirl, 26 октомври 2018.

 1. Vegegirl

  Vegegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Женски
  Здраво женски, имаме ваква тема каде што се објавуваат секакви рецепти и слики од различни јадење и оди супер. Сега сме во ера на некоја здрава храна и секоја една од нас верувам дека во текот на денот, неделата настојува да се храни поздраво. Па ја отварам оваа тема за сите да ги објавувате сликите од "healthy meals", рецепти за нив и може како идеја сега ми дојде да ставаме слики од оброци што ги спремате од дома за работа, училиште, факултет .

  Еве еден здрав десерт што сега го направив од мене
  -ореви, лешници, бадеми (било какви јатки)
  -едно лажиче какао и цимет
  -3,4 лажички мед
  -една убаво созреана банана
  -суво овошје (опционално)
  -прстофат сол
  -кокос


  Се оди во блендер, се блендира 10тина минути, смесата треба да биде густа и леплива, ако е течна ставете повеќе јатки. Во тава се става хартија за печење и се истура смесата, убаво се рамни одозгора. Може ако сакате поблаго да ја ишарате со стопено црно чоколадо. Јас овој пат ставив кокос и искршени јатки. Најубаво е да стои 5,6 часа во фрижидер за убаво да се стврдне. После ја сечете во каков и облик да сакате (јас правам квадрати или правоаголници). Идеално за кризни периоди за благо :)

  Исто пред некој ден направив "мафини" - се матат јајца 5 или 6 јас ги ставив и жолчка и белка а имам правено и само со белка (понискокалорични се тие), откако убаво ќе ги изматите ставате внатре ситно сечкан зеленчук буквално што и да имате дома - спањаќ, домати, пиперка, маслинки, пченка, печурки и сол бибер на крај. Во калап за мафини ја истурате смесата - не ги полнете калапите до горе нека остане простор и печете некои 20тина минути.


  Кога одам на факултет, во мала тегла правам овесна каша од вечер и пронајдок на годината ми е зашто ме држи сита многу долго време :)
  Најдобар сооднос за овесната каша ми е 1 шоља овес со 2 шољи вода. Јас ја сакам густам и ја мешам цело време со вода.Ја топлам водата, во сад настрана ставам овесни снегулки, лажичка какао, лажичка чија семе, лажичка мед, кокос и една рака мешано од јатки и суво овошје. После попарувам со водата и ја покривам со прозирна фолија и ја ставам фо фрижидер. Наредното утро само се префрлам во тегличка и ставам уште малку какос одозгора зашто сум опседната со кокос овој период :)


  Немам моментално слики од се, ама ветувам дека ќе ставам !

  Се надевам дека темата ќе профункционира и дека ќе се даваат повеќе идеи како и што носите од дома за оброк надвор и како ви се одвива еден убав, здрав ден :)

  Ве гушкам :l:
   
  На 1209, dunika, Independiente и 6 други им се допаѓа ова.
 2. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.708
  Допаѓања:
  4.580
  Пол:
  Женски
  Eve vo momentov pojaduvam pa ajde da stavam slika :) .Inaku sekoe sabajle jadam oves,i vo zavisnost od toa kakvo suvo ovoshje imam,toa stavam,plus aronija.Ovoj pat staviv suvo grozje,leneno seme,i sveza aronija.Ovesot go pravam odvecer da nakisne vo voda. 20181027_095938.jpg
   
  На hermosa, ane.bella, bella.gk и 6 други им се допаѓа ова.
 3. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.871
  Допаѓања:
  217.916
  Пол:
  Женски
  Баш и јас сакав да отворам ваква тема се мислев деновиве.
  Би било супер да има сликче и под секоја слика рецепт :)
   
  На ane.bella, Independiente и Emma2 им се допаѓа ова.
 4. Vegegirl

  Vegegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Женски


  дава добри идеи за оброк за на работа
   
  На Milobebence и GoodGirl45 им се допаѓа ова.
 5. Vegegirl

  Vegegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Женски
  Исто идеја за појадок или па за после тренинг - варам какао, го ставам во блендер ставам 1 банана и 1 2 урми, преубав шејк излегува :D
   
  На Salome, Adi888, TheGoldenPeach и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.700
  Допаѓања:
  14.237
  Пол:
  Женски
  Супер тема :) имам многу рецепти, ама немам навика да сликам храна. Почнав и на работа секојдневно да си носам ручек кој обично се состои од некоја варена житарка( просо, киноа, хељда, ориз)+ зеленчук.
  Ќе пробам да се сетам да сликам и постирам, можеби на некој ќе му послужи :) А и мене често ми треба инспирација :)
   
  На Adi888, Vegegirl, manako1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.573
  Допаѓања:
  80.652
  Пол:
  Женски
  Киноа со печурки, супер и како салата и како оброк.
  20181031_151332.jpg

  Одев по овој рецепт, само ставив 250гр печурки и заборавив да додадам лимон. Супер беше и без него. :)
  Превкусен, здрав и брз оброк.
  Screenshot_20181030-234710_Samsung Internet.jpg

  П.С. Дозата што испаѓа е супер за двајца.
   
  На angela.kostova, hermosa, oblace1 и 7 други им се допаѓа ова.
 8. GoodGirl45

  GoodGirl45 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  1.407
  Допаѓања:
  8.692
  Пол:
  Женски
  Овесни снегулки со додатоци по желба
  20181122_084050.jpg
  Одма да кажам, не изгледа сјајно ама многу е вкусно. Ова е појадок за денови кога знам дека нема да имам време да јадам па ми е потребно нешто да ме држи и нема да сум гладна.
  Потребни се овесни снегулки кои треба да отстојат преку ноќ, ги поливам со жешка вода и после 10мин. ги ставам во фрижидер. ( така поубаво примаат)
  Утрото ставив лажица какао, лажица путер од кикирики и лажица шеќер( сега овде може и стевиа или мед претпоставувам), половина банана, семиња или мелени јатки по желба. Убаво промешајте и наздравје ! ;)

  А дали може да ставаме рецепти ако ги немаме испробано и да додадеме слики од нет?:wasntme:
   
 9. GoodGirl45

  GoodGirl45 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  1.407
  Допаѓања:
  8.692
  Пол:
  Женски
  Појадок
  20181201_110624.jpg
  Смути од занрзнати банани и капини, некои семиња и вода

  Како каша ми испадна и со лажичка го јадев, мислам дека ако се замрзне ќе биде преубав сладолед :)
   
  На Acka22, hermosa, Ladu in pink и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. GoodGirl45

  GoodGirl45 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  1.407
  Допаѓања:
  8.692
  Пол:
  Женски
  Оризови галети со јајце и авокадо
  20190107_105644.jpg Пола авокадо и едно варено јајце ги испасирав со вилушка, на јајцето додадов малку масло. Потоа ги "намачкав" галетите(или двопек) со смесата и истискав малку лимон за вкус.

  Уживајте! (fingers)
   
  На Ladu in pink, Vegegirl и bebaa им се допаѓа ова.
 11. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Ова е интересно. Само јас би додала и малку зачинче за вкус.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.