1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Здравствено осигурување

Дискусија во 'На работното место' започната од Sophie90, 7 ноември 2013.

 1. Sophie90

  Sophie90 Нов член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2013
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Ве молам доколку знаете кажете ми колку изнесува осигурувањето кое го плаќа работодавецот за минимална плата на вработениот? Фала многу однапред.
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.334
  4200ден
   
 3. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  476
  Јас да прашам,
  до вчера (буквално :D ) имав здравствено осигурување преку завод за вработување,
  а сега сум од преку сопругот. Каква е разликата?
  Кога ќе одам на лекар плаќам повеќе, лекови поскапи или се исто си останува?
   
 4. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.346
  Наскоро ќе потпишам договор за вработување, но без здравствено осигурување...тоа значи дека ако се пријавам како невработена ќе бидам осигурана од Агенција или? Има некој искуство со овие работи?
   
 5. macamaca24

  macamaca24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  78
  Пол:
  Женски
  здраво... евидентирана сум како невработено лице неколку години во континуитет и имам здравствено осигурување. во текот на оваа година моите имаа потреба од позајмуваее пари од физицко лице но трансакцијата земање-вракање одеше преку мојата сметка. износот е околу 500 000 денари. дали постои опасност да го изгубам здравственото осигурување поради тоа? благодарам
   
 6. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.711
  Допаѓања:
  4.581
  Пол:
  Женски
  Дали знаете ако последно сум имала примања повисоки(што ја поминуваат границата што е ставена во фондот за годишни примања) ,во септември,и после тоа никакви,дали после овој септември ке ми следи државно здраствено осигурување?Или дури догодина?
   
 7. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.215
  Допаѓања:
  33.357
  Пол:
  Женски
  Дури догодина.
   
  На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.
 8. girl748

  girl748 Активен член

  Се зачлени на:
  4 март 2017
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  19
  Пол:
  Женски
  Дали знаете што се случува со здравственото осигурување откако ќе дадете отказ на работа, додека повторно да се вработите?
   
 9. Forca

  Forca Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  712
  Допаѓања:
  1.953
  Пол:
  Машки
  Се пријавувате во АВРМ како невработена, и штом сте македонски државјанин и невработена ќе бидете осигурена автоматски по тој основ или можно е да треба лично да поднесете образец барање во ФЗО со потврда од АВРМ дека сте невработена, ова во случај ако од АВРМ по службена должност не ве пријават во ФЗО, вака беше како што знам за последно но сепак најдобро прашајте во АВРМ или ФЗО.
   
  На Tam4yy и tea1221 им се допаѓа ова.
 10. girl748

  girl748 Активен член

  Се зачлени на:
  4 март 2017
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  19
  Пол:
  Женски
  Се
  Сепак нема некаков проблемм, ниту трошоци за мене?
  Ме испоплашија демек дека има проблем, дека своеволно даваш отказ и слично.
  Благодарам ^^
   
 11. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.215
  Допаѓања:
  33.357
  Пол:
  Женски
  Ќе одиш во Социјално да се пријавиш. Не оди во АВРМ. Не е како порано, да бидеш пријавена таму, па да имаш право на осигурување. Штом си дала отказ немаш право на паричен надоместок од АВРМ.
   
 12. girl748

  girl748 Активен член

  Се зачлени на:
  4 март 2017
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  19
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам. Да, така испаѓа се пријавуваш и си плаќаш. Ми потврдија и луѓе директно поврзани со процедурата.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 13. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.711
  Допаѓања:
  4.581
  Пол:
  Женски
  Здраво.Јас сум невработена и проиавена преку мажот ми кој почна овој месец.Е сега здраственото ке му биде платено дури нареден,заедно со платата.Дали ке можам да го користам овој месец знае ли некој?И ако неможам,дали можам да се пријавам преку државата да користам ако мажот ми е вработен и зима над минимална плата?
   
  На Alita му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Forca

  Forca Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  712
  Допаѓања:
  1.953
  Пол:
  Машки
  Можеш лично да бидеш пријавена здравствено под основ дека си невработена, инаку здравственото осигурување можеш да го користиш од сопругот од денот кога бил пријавен во завод за вработување.
   
  На Alita му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.868
  Допаѓања:
  133.378
  Пол:
  Женски
  По ново дури коа ќе му биде пуштена првата исплата.


  Прашај во фонд за здравство има сега некоја нова опција околу осигурувањето и не се пријавуваш во завод ко порано туку само во фондот
   
 16. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.711
  Допаѓања:
  4.581
  Пол:
  Женски
  Не ми следува државно осигурување,затоа што мм е вработен
   
 17. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.383
  Допаѓања:
  11.201
  Пол:
  Женски
  Ти следува. Ама не може два пати да се пријавиш. Или како невработена или преку него, не може и двете. Ако сакаш државно осигурување, одјави се од кај маж ти и пријави се преку заводот.
   
 18. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.711
  Допаѓања:
  4.581
  Пол:
  Женски
  Ова сигурна си?Зошто за да се пријавам ми бараат извештај сопругот дали е вработен и колку плата зима,а он зима над минимална.
   
 19. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.383
  Допаѓања:
  11.201
  Пол:
  Женски
  Јас не бев мажена кога се пријавував како невработена, ама имав право да се пријавам преку родител кој е вработен или лично како невработена, и си се пријавив лично зошто беше побрзо.
  Државно осигурување им следува на сите во државата, тоа е по закон. Е сега ако има некое ограничување дека ако имаш маж дека мора преку мажот, не знам.
   
  На tea1221 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.711
  Допаѓања:
  4.581
  Пол:
  Женски
  Се јавив во фондот и ми рекоа морам преку мм да сум здраствено осигурана,а овој месец ако користиме ке си платиме приватно,па нареден месец со документите и фискалните да поднесеме во фондот да ни ги врателе парите.Само компликации за глупости.
   
  На g8lQQk му/ѝ се допаѓа ова.