1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Здравствено осигурување

Дискусија во 'На работното место' започната од Sophie90, 7 ноември 2013.

  1. Sophie90

    Sophie90 Нов член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Ве молам доколку знаете кажете ми колку изнесува осигурувањето кое го плаќа работодавецот за минимална плата на вработениот? Фала многу однапред.
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    4200ден
     
  3. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Јас да прашам,
    до вчера (буквално :D ) имав здравствено осигурување преку завод за вработување,
    а сега сум од преку сопругот. Каква е разликата?
    Кога ќе одам на лекар плаќам повеќе, лекови поскапи или се исто си останува?
     
  4. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Наскоро ќе потпишам договор за вработување, но без здравствено осигурување...тоа значи дека ако се пријавам како невработена ќе бидам осигурана од Агенција или? Има некој искуство со овие работи?
     
  5. macamaca24

    macamaca24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    здраво... евидентирана сум како невработено лице неколку години во континуитет и имам здравствено осигурување. во текот на оваа година моите имаа потреба од позајмуваее пари од физицко лице но трансакцијата земање-вракање одеше преку мојата сметка. износот е околу 500 000 денари. дали постои опасност да го изгубам здравственото осигурување поради тоа? благодарам
     
  6. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.708
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Дали знаете ако последно сум имала примања повисоки(што ја поминуваат границата што е ставена во фондот за годишни примања) ,во септември,и после тоа никакви,дали после овој септември ке ми следи државно здраствено осигурување?Или дури догодина?
     
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.535
    Пол:
    Женски
    Дури догодина.
     
    На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.
  8. girl748

    girl748 Активен член

    Се зачлени на:
    4 март 2017
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Дали знаете што се случува со здравственото осигурување откако ќе дадете отказ на работа, додека повторно да се вработите?
     
  9. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    696
    Допаѓања:
    1.940
    Пол:
    Машки
    Се пријавувате во АВРМ како невработена, и штом сте македонски државјанин и невработена ќе бидете осигурена автоматски по тој основ или можно е да треба лично да поднесете образец барање во ФЗО со потврда од АВРМ дека сте невработена, ова во случај ако од АВРМ по службена должност не ве пријават во ФЗО, вака беше како што знам за последно но сепак најдобро прашајте во АВРМ или ФЗО.
     
    На Tam4yy и tea1221 им се допаѓа ова.
  10. girl748

    girl748 Активен член

    Се зачлени на:
    4 март 2017
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Се
    Сепак нема некаков проблемм, ниту трошоци за мене?
    Ме испоплашија демек дека има проблем, дека своеволно даваш отказ и слично.
    Благодарам ^^
     
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.535
    Пол:
    Женски
    Ќе одиш во Социјално да се пријавиш. Не оди во АВРМ. Не е како порано, да бидеш пријавена таму, па да имаш право на осигурување. Штом си дала отказ немаш право на паричен надоместок од АВРМ.
     
  12. girl748

    girl748 Активен член

    Се зачлени на:
    4 март 2017
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам. Да, така испаѓа се пријавуваш и си плаќаш. Ми потврдија и луѓе директно поврзани со процедурата.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.708
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Здраво.Јас сум невработена и проиавена преку мажот ми кој почна овој месец.Е сега здраственото ке му биде платено дури нареден,заедно со платата.Дали ке можам да го користам овој месец знае ли некој?И ако неможам,дали можам да се пријавам преку државата да користам ако мажот ми е вработен и зима над минимална плата?
     
    На Alita му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    696
    Допаѓања:
    1.940
    Пол:
    Машки
    Можеш лично да бидеш пријавена здравствено под основ дека си невработена, инаку здравственото осигурување можеш да го користиш од сопругот од денот кога бил пријавен во завод за вработување.
     
    На Alita му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.182
    Пол:
    Женски
    По ново дури коа ќе му биде пуштена првата исплата.


    Прашај во фонд за здравство има сега некоја нова опција околу осигурувањето и не се пријавуваш во завод ко порано туку само во фондот
     
  16. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.708
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Не ми следува државно осигурување,затоа што мм е вработен
     
  17. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.182
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Ти следува. Ама не може два пати да се пријавиш. Или како невработена или преку него, не може и двете. Ако сакаш државно осигурување, одјави се од кај маж ти и пријави се преку заводот.
     
  18. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.708
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Ова сигурна си?Зошто за да се пријавам ми бараат извештај сопругот дали е вработен и колку плата зима,а он зима над минимална.
     
  19. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.182
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Јас не бев мажена кога се пријавував како невработена, ама имав право да се пријавам преку родител кој е вработен или лично како невработена, и си се пријавив лично зошто беше побрзо.
    Државно осигурување им следува на сите во државата, тоа е по закон. Е сега ако има некое ограничување дека ако имаш маж дека мора преку мажот, не знам.
     
    На tea1221 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.708
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Се јавив во фондот и ми рекоа морам преку мм да сум здраствено осигурана,а овој месец ако користиме ке си платиме приватно,па нареден месец со документите и фискалните да поднесеме во фондот да ни ги врателе парите.Само компликации за глупости.
     
    На g8lQQk му/ѝ се допаѓа ова.