1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Здравствено осигурување

Дискусија во 'На работното место' започната од Sophie90, 7 ноември 2013.

  1. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    10.420
    Пол:
    Женски
    Зошто вака?
    И јас почнав нова работа овој месец, веднаш ми се активира осигурување, а плата уште не сум зела.
    Маж ти нека праша на работа дали може придонесот за здравствено да му го подмират на време.
     
  2. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Незнам како ти се активирало тебе.Јас и во фондот прашав,рекоа ако е пријавен на први месецот,осигурување дури нареден со прва плата.Ако имам потреба од здраство тој месец,ке плакам на приватно,па после со фискална и документи што сум правела,да поднесам во фонд,за рефундација на парите.
     
  3. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    Избришана сум од компјутер од АВРМ како невработена.
    Дали може да се пријавам за здравствено осигурување по основ невработена иако не сум заведена во компјутер во АВРМ?
     
  4. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Може да се пријавиш за здравствено осигурување по основ дека си невработена.
     
    На xxAngelxx му/ѝ се допаѓа ова.
  5. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    Благодарам.
     
  6. Kung fu panda

    Kung fu panda Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Сопругот е осигуран преку мене, но најде работа во странство за 3 месеци (таму ќе си е осигуран). Дали треба да одам да го одјавам од кај мене? Дали има некој вакво искуство?
     
  7. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Нема потреба да го одјавуваш
     
    На Kung fu panda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Ја најдов само темава за здравствено осигурување па да пишам тука.
    Ми се јавија од кај татко ми дека сум одјавена од здравствено осигурување од факултетот кај што студирам. Не знам точно како да објаснам сега, но битно ми се јавија за да си средам, дека деновиве сум била без здравствено осигурување.
    Ја сум редовен студент и според потврдата за редовен студент што ја имав однесено, здравственото осигурување требаше да ми трае до октомври.
    Деновиве пишаа во генерациска група дека од деканат ќе доставеле список за сите редовни студенти, да не одиме во служба да земаме потврди, но притоа веројатно настанала грешка и некако ме одјавиле или не знам што направиле...
    Се јавив 100 пати во ФЗОМ и на факс у служба и секако никој не ми се јави, бидејќи знаеме институциите кај нас какви се.
    Кај да се обратам у ситуацијава кога никој не работи ни во нормални услови, не па сега?
    Да реагирам у ФЗОМ за ова или прво на факс да прашам зашто е вака?
    Некој да не имал слично искуство... :?:
     
  9. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Од факс ќе земеш потврда. Најубаво јави се и прашај (ако работат) како да ја подигнеш.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Средив, грешка во ФЗОМ им било.
    Фала ти во секој случај. :*:
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    10.420
    Пол:
    Женски
    Дечки дали има некој искуство со приватно здравствено осигуривање преку приватни фондови како Триглав, Еуролинк и сл.?
    Сакам да се регистрирам некаде, па ме интерисира што и како, кои услуги што не ги покрива ФЗО се покриени со приватно, како се движат цените на пакетите за осигурување, со кои приватни болници соработуваат и такви ствари. Ако е некој подобро запознаен, нека пиши. :)
     
  12. Tati1

    Tati1 Активен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2020
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo imam edno prasanje jas sum nevrabotena i pijavena sum preku mazot mi dali ako napuste od rabota mozam da bidam prijavena preku zavodot za vrabotuvanje za mene i decata
     
  13. Kjaraa

    Kjaraa Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Zdravo, mozebi postot ne za tuka ama mozebi nekoj bi znael kade da me upati.
    Vaka, jas imam 26 godini i uste sum student (pokasno go zapisav faksot na 23 godini i sega sum 4ta godina) sega koga napolniv 26 godini mi go ukinale zdravstvenoto osiguruvanje sto bev osigurana preku tatko mi, sekoja godina nosam potvrda nikoj ne mi kaza deka do 26 godini vazi ovoj zakon. E sega prasanjeto mi e sto da pravam za da imam zdravstveno osiguruvanje dali treba da se prijavam vo biro kako nevravotena ili ... Ve molam dokolku nekoj moze da me upati bi bila blagodarna.
     
  14. Deva Path

    Deva Path Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2020
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Машки
    Врз основа на невработеност ке добиете здравствено осигурување. Јас кога отидов да се пријавам во Агенција за вработување на неколку места со големи букви пишуваше дека нема потреба од пријавување таму за да се добие здравствено осигурување. Инаку јас лично се пријавив за секој случај. Ке земете извод од матична книга на родени, копија од лична карта, копија од картонот за пријавување во Агенција за вработување (доколку се одлучите да се пријавите) и две барања кои ке ви го дадат на пријавницата за информации во ФЗОМ(ке кажете барање за здравствено осигурување за невработени лица), ке го пополните тие барања и заедно со изводот и копијата од лична карта ги поднесувате на еден од шалтерите внатре (ке прашате на пријавницата за кој број на шалтер да ги оставите, бидејки не се сите исти шалтери). На шалтер ке ви дадат број откако ке ги поднесете документите. По 10 дена од поднесувањето,ке си купите нова здравствена книшка и со бројот што претходно ви го дале се вракате пак на истиот шалтер да ви удрат печат на здравствената книшка и да ви го активираат здравственото осигурување онлајн.
     
    Последна измена: 2 јануари 2021
    На Kjaraa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Нема потреба од нова здравствена книшка. Во истата го чкртаат стариот број и запишуваат нов број. Пред 2 месеци бев јас, никој не ми побара нова книшка.

    @Kjaraa
     
    На Deva Path му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Deva Path

    Deva Path Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2020
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Машки
    Да, може и во старата. Кај мене беше преполна старата и во лоша состојба, па сам одлучив нова да си земам.
     
    На Kjaraa и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  17. Kjaraa

    Kjaraa Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Fala vi mnogu, utre ke odam da sredam :D
     
    На Deva Path му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mila1990

    Mila1990 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Здраво! Би сакала да прашам, сакам да се осигурам здравствено преку сопругот, па гледам дека треба извод од венчани. Дали треба да биде најнов, или може оригиналот? Не успеав да најдам такво инфо. Поздрав
     
  19. Little girl

    Little girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    65
    Здраво. Јас сум осигурана преку мајка ми. Кога наполнив 18 носев потврда во фондот за здравство, за редовен ученик за да имам здравствено осигурување. Е сега мајка ми смени фирма и и рекле дека со прва плата ќе имало осигурување, до тогаш не. Да не треба јас да се пријавам во АВРМ бидејќи сум полнолетна или? Ми треба осигурување, имам потреба од посета на лекар.
     
  20. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Ако си уште ученик или студент можеш преку татко ти да се осигураш.
    А ако не, штом си полнолетна директно ќе си одиш во фондот за социјално осигурување кај Југо Дрво. НЕ ти треба да одиш во АВРМ. Во социјално ќе си однесеш здравствена книшка, копија од извод на родени, копија од лична карта, таму ќe ти дадат образец да пополниш. Ќе им кажеш дека си невработена и сакаш како таква да се осигураш здравствено. После една недела ќе треба пак да одиш, за тогаш да ти пишат нов здравствен број на осигурување во здравствената книшка. Одма не можеш да завршиш работа.
     
    На Forca и Little girl им се допаѓа ова.