1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Здравствено осигурување

Дискусија во 'На работното место' започната од Sophie90, 7 ноември 2013.

  1. macamaca24

    macamaca24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Здраво. Како може да се провери онлајн дали сум осигурана кај работодавецот?
     
  2. Dominik

    Dominik Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2021
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    1.399
    Пол:
    Машки
    https://moeosiguruvanje.fzo.org.mk/
     
  3. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.150
    Вработен во фирма, поради проблеми со подмирени долгови - неосигурана личност. Има ли некаква опција да личноста си плати нешто во Фонд и да си обезбеди барем краткорочно здравствено осигурување, знае некој?
     
  4. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.306
    Допаѓања:
    16.767
    Што значи ова?

    Screenshot 2021-04-07 154210.png
     
  5. Be kind

    Be kind Активен член

    Се зачлени на:
    22 април 2021
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Здраво. Бидејќи прв/ втор пат се пријавувам не ми е јасно како оди сето ова, па ако може некој да ми појасни
    1. Осигурана сум до 31.05.2021 за да го продолжам и понатаму (од 1 јуни) треба да одам сега до крај на април или може и во мај или пак тоа не е битно
    2. Кога се пријавуваш ти даваат некакво ливче што треба да се прави со тоа, пак да се оди и зошто? Бидејќи првиот пат ми дадоа но поради ковидов не отидов притоа гледам на страната мое осигурување сум пријавена, па што е функцијата на тоа ливче
     
  6. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Здравствено осигурување на товар на фондот треба да имаш се додека не се вработиш. Така беше. Веројатно нема промена.
    Но, најдобро да се информираш таму. Сигурно пишува која е функцијата на листот што ти го дале.
     
    На Be kind и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  7. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Кога беше да се пријавиш?
    Од каде знаеш дека си осигурана само до 31.05.2021??
    Бидејќи штом си невработена, осигурувањето треба да ти трае додека да се вработиш.
    Кога ти го дале тоа ливче сигурно то рекле да отидеш после една недела пак, нели? Во рок од таа една недела тие по службена линија испитуваат дали имаш некои приходи. Затоа што ако имаш приходи кои надмимуваат одредена сума на годишно ниво, ќе треба одреден износ да си плаќаш секој месец за здравствено осигурување. Доколку немаш приходи не плаќаш ништо. И после една недела кога требало да отидеш со тоа ливче и со здравствената книшка, тие во книшката треба да ти го чкртнат претходниот број на осигурување и да запишат нов број. После извесен период, после некој месец на домашна адреса треба да ти стигне и решението дека си осигурана како невработено лице.
     
    На Be kind му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Watermelon96

    Watermelon96 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2018
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.543
    Пол:
    Женски
    Може ли лп на некој да пишам што е упатен во здравствено осигурување за невработени?
     
  9. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Пиши ми лп или прашај слободно во темава :)
     
  10. Traveler91

    Traveler91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2019
    Пораки:
    621
    Допаѓања:
    911
    Пол:
    Женски
    Дали ако ми се плаќа здравственото осигурување од работното место значи дека ми тече и стажот?
     
  11. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Да, придонесите се плаќаат во целост пензиско осигурување + здравдтвено осигурување + надомест за осигурување во случај на невработеност, му излегува некаде 26% од бруто платата. :)
     
    На Traveler91 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    624
    Пол:
    Женски
    Не сум сигурна дека е за темава но немам каде да прашам дека е викенд, дечко ми удрил во некој ром во колата, нашата е оповеќе оштетена од нивната али нема везе му дал пари и готово, но сега тој звони и вели дали сне знаеле некој од социјалното за упат, дали е можно нешто да сака да тужи, да земе плус пари, дали знаете каков упут би дале од социјално?!
     
  13. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    718
    Допаѓања:
    5.947
    Пол:
    Женски
    Често останувам без здравствено заради промена на статус вработена невработена. Еве осум дена сум без осигурување. Дали има некој искуство со автоматско продолжување на осигурувањето? Вртев на контакт броеви на фзом но не постојат. Катастрофа.
     
  14. Ellier

    Ellier Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    28
    При вработување дали осигурување се има од прв ден или кога ќе помине еден месец од пријавувањето во аврм?
     
  15. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Мислам дека откако ќе ти ја префрлат првата плата, тогаш и придонесите ги плаќаат.
     
  16. Ana_zvezda86

    Ana_zvezda86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Na koj broj moze da se javam da prasam zosto uste ne mi e aktivno zdr.osiguruvanje. Prva plata e pominata, kniskite i obrazec se odenseni vo fzo. Decata se na moe osig, bolni se itno mi treba a nikoj ne diga tel od tie na internet sajtot . Sto bi mozelo dq bide problemot.
     
  17. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj bil na pola vreme osiguran penzisko? Dali vo toj slucaj celosno firmata ke mi plati za zdravstveno osiguruvanje ili ke treba jas da doplakam vo fzo? Mi treba zdravstvenoto mi e bitno
     
  18. TheDreamGirl

    TheDreamGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2021
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    Бев вработена на определено време, ми заврши договорот и сега немам здравствено осигурување, како може да добијам, ако може некој да ми објасни?
     
  19. Powerpuff_Girl

    Powerpuff_Girl Активен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2019
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Која е постапката и кои документи требаат за добивање здравствено како невработено лице преку завод?
     
  20. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Си носиш здравствена книшка, таму пополнуваш формулар и само треба да знајш дали имаш повеќе од минимумот и спрема тоа ќе ти определат дали ќе плаќаш или не.