1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Здравствено осигурување

Дискусија во 'На работното место' започната од Sophie90, 7 ноември 2013.

  1. lipstickmadness

    lipstickmadness Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2014
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Здраво, во слична ситуација е сопругот, дали се снајде и ако можеш да ми пишеш пп :)
     
  2. Ladyinblackkk

    Ladyinblackkk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    629
    Пол:
    Женски
    Не ја прифатив работата, има агенција што нуди да те пријави тука во МК. Nativeteams се вика, прашајте таму
     
    На lipstickmadness и Снегулк@23 им се допаѓа ова.
  3. Lemon

    Lemon Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    167
    Јас сум консултант (што би рекле фриленс), и знам за три опции:
    1) За странциве работам како индивидуален консултант и парите ми пристигнуваат на моја лична девизна сметка. На ова плаќам 10% персонален данок. Отворив фирма, и секој месец правам позајмица на фирмата, и преку истата си плаќам плата, за да имам здравствено и пензиско осигурување.
    2) Втора опција која сега ја разгледувам - да побарам од странциве да го промениме договорот, т.е. да го потпишеме преку мојата фирма, така што директно на фирма ќе ми плаќаат, и нема да имам потреба од позајмици.
    Не знам што да правам, бидејќи на крај на ланска година, Владата реши да го укине ослободувањето на данок на приход за микро и мали претпријатија (со приход до 3 милиони денари). Но, не знам дали се усвои или не. Проверувам на страна на Финансии и УЈП, не можам да најдам.
    Тука ми е и друго нејасно прашање, бидејќи фирмава моја исклучиво ќе работи со странство, конкретно со консултантската компанија за која работам, дали треба во месечната ф-ра што ќе ја издадам кон нив да биде прикажан ДДВ? Бидејќи ДДВ логички е за промет во земјава, моево е практично извоз (на интелектуални услуги). Верувајте, УЈП никаде го нема ова наведено, не знам каде да прашам. Ако има некој овде да знае, ве молам да пише.
    3) И трета опција, најлесна, Вашиот сопругот работи како фриленс, здравствено сам ќе се пријави во ФЗО, мислам е месечно околу 1200-1600 денари, зависно од ланскиот приход кој го остварил. Пензиско ќе уплаќа во третиот столб. Третиот столб е за сите што работат хонорарно, и е доброволен. И така ќе има пензиско и здравствено осигурување. Јавете се за третиот столб, или изгуглајте ќе ги видите условите.

     
    На lipstickmadness му/ѝ се допаѓа ова.
  4. МитеМен

    МитеМен Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2023
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    1.798
    Пол:
    Машки
    Не е усвоено.
    Предлог на закон за изменување и дополнување на данокот на добивка
    Третиот столб е доброволен и може да се зачленат сите, независно дали се: вработени, невработени, хонорарно вработен и да се плаќа лично, работодавачот или друго лице.
     
    На Lemon, Снегулк@23 и ЀѐЍѝ им се допаѓа ова.
  5. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.505
    Допаѓања:
    3.341
    Пол:
    Женски
    Пример јас сум невработена и може да ставам пари во трет столб?
     
  6. МитеМен

    МитеМен Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2023
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    1.798
    Пол:
    Машки
    Да може. Се уплатува кога сакаш, колку сакаш од трансакциската сметка до трансакциската сметка на пензиското друштво. Не може во кеш. Не може да се подигнат уплатените пари 10 години пред пензионирање, или по пензионирањето (семејна пензија, инвалидска пензија).
    Screenshot_20230525-163159-1.jpg
     
    На ЀѐЍѝ и Снегулк@23 им се допаѓа ова.
  7. Lemon

    Lemon Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    167
    Благодарам за потврдата дека се' уште не е усвоена измената на Законот.
    Во однос на третиот столб, да, третиот столб е единствен каде може и работникот/вработениот/вработен а, не пријавен - сам да си уплаќа. Затоа го спомнав дека е опција за хонорарците.
     
  8. МитеМен

    МитеМен Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2023
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    1.798
    Пол:
    Машки
    Нема на што. За третиот столб не само сам, може и друг (да не е пензионер) да уплаќа за друг (родител на дете (над 15 години)).
     
    На ЀѐЍѝ му/ѝ се допаѓа ова.
  9. babymaybe123

    babymaybe123 Активен член

    Се зачлени на:
    22 април 2022
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Здраво ,би сакала да прашам пошто не сум сигурна...невработени сме и јас и сопругот ..дали сеуште во случај на невработеност носител на здраствено осигурување мора да биде сопругот
     
  10. МитеМен

    МитеМен Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2023
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    1.798
    Пол:
    Машки
    Мора да биде носител еден од брачните другари, може и сопругата да биде носител на сопругот.
     
    На babymaybe123 и ЀѐЍѝ им се допаѓа ова.
  11. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.607
    Допаѓања:
    2.710
    Пол:
    Женски
    Дали ако ја променам фирмата во која работам, а при тоа немам прекин во стаж, дали ќе мора да добијам прва плата од новата фирма за да имам здравствено осигурување?
     
  12. mandrace

    mandrace Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2023
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    266
    Пол:
    Машки
    Платата е поврзана со осигурувањето , ако нема плата нема осигурање.
     
    На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Feminist20

    Feminist20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2019
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    9
    Напрај си приватно здравствено и не се замарај
     
    На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
  14. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.316
    Допаѓања:
    10.423
    Пол:
    Женски
    Ако немаш прекин, т.е. до денес си во едната фирмаа, а утре си во другата, нема да се прекине ни осигурувањето.
     
    На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
  15. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.607
    Допаѓања:
    2.710
    Пол:
    Женски
    Имав прекин неколку дена, од 1ви до кај 3ти или 4ти, додека ми ја префрлат платата од претходната фирма.
     
  16. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.316
    Допаѓања:
    10.423
    Пол:
    Женски
    Со одјавата од фирмата завршува и здравственото. Ќе се активира кога ќе легне плата од новата фирма.
    Ова е една од стварите што не функционираат ко што треба во државава, здрваствено престанува кога фирмата ќе те одјави а имаат уште една плата (придонес према фзо) за исплата а за тој период немаш осигурување.
     
    На Tam4yy и st-el им се допаѓа ова.
  17. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.607
    Допаѓања:
    2.710
    Пол:
    Женски
    Не ми заврши кога ме одјавија, туку на крај на месецот. Кога наредниот месец на 3ти или 4ти ми пуштија плата за тие неколку дена што ги работев претходниот месец, здравственото беше повторно активно.
     
    На MarigoldA му/ѝ се допаѓа ова.
  18. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.316
    Допаѓања:
    10.423
    Пол:
    Женски
    Ахам, епа нешто да не смениле во скоро. Последно ланска година мене кога ме одјавија, после еден ден веќе немав осигурување, а потоа се активира со платата од новата фирма.
     
    На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Klebpa123

    Klebpa123 Нов член

    Се зачлени на:
    15 септември 2023
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво. Бев вработена од 2019, си заминав дадов отказ пред една недела. Кои се условите за да ме следува здравство како невработена, и дали има некој лимит кој не треба да биди надминат за бруто плата?
     
  20. МитеМен

    МитеМен Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2023
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    1.798
    Пол:
    Машки
    Има лимити, во зависност од платата во 2022 година, дали да плаќаш 1.852 денари, месечно, или не.
    https://fzo.org.mk/230126-preregist...dravstveno-osiguruvane-na-licata-so-poniski-i
     
    На ЀѐЍѝ му/ѝ се допаѓа ова.