1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зелена глина

Дискусија во 'Лице' започната од Maci12345, 30 април 2013.

 1. Maci12345

  Maci12345 Активен член

  Се зачлени на:
  4 март 2013
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  11
  Мислам дека нема ваква тема, а ако има нека оди во канта :D
  Не бев сигурна дали зелена глина за употреба да ја ставам во тело или лице :!: па бидејќи ми треба за лице ја ставив тука.. :D :D
  Имам бубулици и нечисти пори сакам да ги отстранам па читав по интернетов но пишувано не до пишано како демек го прави мазно лицето не знам што.. Па затоа и ја направив темава сакам да знам:
  За што се користи зелената глина?
  Каде се продава?
  Колку пари е?
  Како се употребува?
  Кој ја има употребувано?
  Какви резултати има?
  И ако имате искуство ве молам пишете :) :) :) :)
   
 2. fificaaa

  fificaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  471
  Пол:
  Женски
  Имаш зелена глина за надворешна употреба и зелена глина што можеш да ја пиеш. Јас зелената глина си ја купив во аптека и е негде до 200 ден. не ми текнува точно колку беше... Се раствара со вода и таа всушност се користи како маска за лице ( глината за надворешна употреба ) ја апсорбира сета маснотија , нечистотија и ги одстранува мртвите клетки на кожата. Во пакување е од 1кг и мислам дека се користи два пати во неделата али јас ретко ја користам зашто немам време. Помага за секакви кожни болести , акни , себореја и некои таму ранички од акни и мене ми е ок , мислам немам некое лошо искуство. Се нанесува на лице се чека да се исуши и после се мие со вода и се нанесува крем зашто ја суши кожата... Др не знам што да ти кажам... :)
   
  На Doryana и Maci12345 им се допаѓа ова.
 3. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.966
  Допаѓања:
  5.487
  јас не сум задоволна од зелената глина...си стои дигната во фиока.
  само ми го сушеше лицето друг ефект немаше
   
 4. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  2.852
  Допаѓања:
  5.754
  Пол:
  Женски
  Јас воопшто не сум задоволна од глината, ставив 2 пати ама не ми се допага, лицето ми е без сјај, а со нејзина употреба како да ми се прават повеќе црнки би требало обратно :?: , а освен тоа го осекам како немиено. Во однос на акни, некни во пмс имав две поголеми и коректорот побрзо ми ги исуши од глината, но сепак секое лице е приказна за себе. Гледам на скоро сите и помага доста, цената и е околу 190 ден во Зегин :)
   
 5. Maci12345

  Maci12345 Активен член

  Се зачлени на:
  4 март 2013
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  11
  Епа ако глината не ја бива ајде кажете ми нешто повеќе за коректорот до која возраст смее да се користи каде го има колку пари какви резултати дава ?:D
   
 6. MarryG1

  MarryG1 Активен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Јас од зелената глина многу сум задоволна.Многу убаво ми го затега лицето и не ми го суши.Немам ни една бубулица или акна на лицето и ја користам можеби 2 години. :rofl: јеје.
   
  На EdnaDevojka21 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. miley21

  miley21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2013
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  44
  Како до чисто лице?

  Утре ќе си купам зелена глина и ќе си направам маска, дали вие ја користите и ви помага ли, не дека имам проблематично лице но имам по некое мозолче и црнки, и колку пари е ако знае некој ?
   
 8. Izaabella

  Izaabella Популарен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.238
  Пол:
  Женски
  Околу 200 денари е во Виола, за другите аптеки не знам, немам купувано од таму, но сигурно разликата во цената не е драстична.
   
 9. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.792
  Допаѓања:
  3.559
  Пол:
  Женски
  Ја користам половина година веќе ми ја препорачаа демек го затегала лицето (додуша млада сум уште неам такви проблеми). Не гледам ог глинава ни фајде ни загуба. Истата кожа ја имам, комбинирана, чат пат ми излегува некоја бубулица и црнка ама ретко.
   
 10. WildCherry

  WildCherry Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  1.171
  Епа ја сум презадоволна.
  Ја користам и како маска а и ја пијам плус.
  Лицето ми е стварно каде почисто .
   
 11. skenco

  skenco Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2013
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  49
  зелена глина цела кутија -180 денари во аптека купувам и во мал сад 2-3 кафени лажици ставам и полека ја растварам со вода да се добие кремаста смеса не многу течна,ја нанесувам на лицето и чекам да се исуши,кога е готова лицето го осекаш како здрвено,ја измивам со вода и нанесуваш соодветна крема за лице
  многу ефтина а ефикасна ствар :)
   
 12. Aschenputtel

  Aschenputtel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  918
  Допаѓања:
  7.310
  Јас немам досега користено. Погодна е за мрсна кожа или општо за акни, црнки? Јас имам масна Т-зона со црнки на носот и челото и бубулици па да прашам дали може да ја нанесувам таму оти образите ми се суви, а што прочитав го сушела и затегала лицето.
   
 13. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.392
  Допаѓања:
  78.391
  Пол:
  Женски
  Нанеси си ја само на Т-зоната и немаш гајле. :)
   
 14. mila7

  mila7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2013
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  486
  девојки јас си купив конечно зелена глина, еве ја сликата и оваа е за надворешна употреба така ли?
   

  Прикачени фајлови:

  • z.jpg
   z.jpg
   Големина на фајлот:
   227,3 KB
   Прегледи:
   404
 15. WildCherry

  WildCherry Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  1.171
  Оваа ја што ја имам е уште по зелена ... :?:
   
 16. mila7

  mila7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2013
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  486
  како уште позелена, и сега нз дали да ставам на лице, ама ја прашав за надворешна употреба и ова ми даде...
   
 17. cooll

  cooll Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  1.538
  Допаѓања:
  5.494
  Пол:
  Женски
  Да за надворешна употреба е .Ти пишува тука , имаш и упатство ;)
   
  На EdnaDevojka21 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. WildCherry

  WildCherry Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  1.171
  Видов вчера , изглеа од светлината твојата ми изгледа дека е по бела, ама океј е тоа е тоа исти се. Стави слободно на лице, а можеш и да ја пиеш секое утро. Ама ако се одлиучиш да пиеш обавезно у стаклена чаша и да ставаш со дрвена лажица, никако метал !

  А за лице, јас ја мешам со неколку капки маслиново масло, и така оставам, не додадав вода. И ја држам така 15-20 мин и го мијам лицето после. Можеш да комбинираш. Здраво е у секој случај :)

  Плус разлистај низ интернет за неа. Нема ништо негативно околу глината :)
   
 19. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.392
  Допаѓања:
  78.391
  Пол:
  Женски
  ^ Оваа од сликата погоре мислам дека не е за пиење, зашто и на самото пакување си пишува за лице и тело. Нема логика да се пие - знам дека има и таква, но да не се работи за некоја друга?
  Прочитајте си ја декларацијата на кутијата пред да ја испиете. :?:
   
 20. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.271
  Допаѓања:
  9.193
  Имам користено зелена глина за правење маски и забележав подобрување на лицето.