1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зелен измет кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од Zaljubena11, 8 јануари 2013.

  1. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Не јадам.зелено ништо,кога цица не доцицува она и често се тега од града и плус ми кива често а гледам дека и кога спие некако затнато диши,мислам ке е добро да одам на педијатар само незнам дали да почекам до стреда бидејки е на контрола па да кажев рогаш што и како.
     
  2. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    istoto go imame i nie znaci veke dva meseci zatnato nose, kivanje i zelen izmet porano sega ne bas, za noseto mi dadoa fiziolsoki rastvor nozgal, mu stavam od vreme na vreme no seuste e zatnato, primavme i amopicilin antibiotik, na grloto nemame nisto ni na gradite a sepak imame zatnato nosei kivame i potkasluvame, zemavme briz pred 4 dena i cekame sega rezultati
     
  3. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Се надевам се ке биде добро,јас ке почекам до среда и пптоа ке кажам како ми е малата па да и направат контроли се надевам е само мало настинати.
     
  4. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    I nie kivame uste koga ja rodiv koga mi ja dadoa se raskija i mrsulcinja ina.potkasluvame a i nie rcime, ja prasav babicata za nekoja kapkicka veli nema potreba normalno bilo mozelo majcino mlekce da i kapnuvam.. ama ne e zatnata taa si.dise.so noseto.a poslesekoe banjanje i go cistam noseto i vadam kaka isto kako sto imame nie vozrasnite parcinja :|
     
  5. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    По прв пат ни се појави делумно зелен измет.
    Мајка ми вели дека е или од ненајаденост или од настинка.
    Утре сме на редовна контрола...па ќе видиме.
     
  6. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    И мене мама ми рече можеби е од настинка :^) кутрите бебушки...
     
  7. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Денес на котрола ми рекоа дека нормално кај сите бебиња било вака,само да се внимава да нд биде многу често.
    Така да малце се смиривме :)
     
  8. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    ^дај боже да е така, зошто воопшто не ми личи и дава знаци на настинат
     
  9. gorana21

    gorana21 Активен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Majki ve molam za sovet vo vrska so bojata na stolicata na moeto 4 mesecno since. Na doenje sme samo i koga ke ja soblecam pelenata e kako zelenkasto ama koga brisam so vlazna maramica bojata e zolta. Ama denes sinko malku kakase i odma go soblekov i boja zlatno zolta za merak. A koga e poveke kakan kako da ezelenkasto. Moze li da stavite sliki da vidam kako e kaj vas:( lelee ocajna sum jas si mislev deka taka e normalno i sega ke:@ od maka zar do sega da ne se zamislam ;(
    A ednas i pena kakase sega citam toa bilo ili od glad iliod nepravilno cicacnje t.e ne iscicuvanje na ednata grada do kraj i go pie samo prvto mleko koe ima poveke laktoza a ne zadnoto so masnotii. Leeeerlee vo panika sum totalno
     
  10. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Bez panika :) Zelenata boja povremeno e sosema normalna I ne mora bas nisto da znaci. Sin mi na tri meseci imase period od dve nedeli koga samo zeleno kakase, pa duri I togas pedijatarot ni rece deka e vo red. I vo soba za doenje doktorkata isto kaza. Sega vo leto ako ne go presleces vednas oksidira I ja menuva bojata vo pelenata. Opusti se.
     
    На Maceto123 и joy1 им се допаѓа ова.
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.748
    Допаѓања:
    32.115
    Пол:
    Женски
    Помалиот син понекогаш има зелен измет. Имам слушнато дека тоа е нормална појава.
     
  12. Sani4e91

    Sani4e91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    65
    Zdravo a kazi mi dali koristi adaptirano mleko ili doi? Jas go imav istiot problem i prasav poveke pedijatri i babici site mi dadoa ist odgovor. Bidejki i davav NaN1 i imalo poveke zelezo vo nejze zato bilo taka isto kako bremenite koi imaat slaba krv i pijat apcinja za pokacuvanje isto izmetot im e zelen...od iskustvo vi kazuvam..
     
  13. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    Здраво мамички и кај мене бебчето еве 2 дена има мешано жолто зелена кака во пеленоте. Иначе само на мајчини млеко е редовно си јаде и секој пат има полна пелена. 3 недели е, па не знам од што може да е оваа зелена кака малку погуста,предтоа беше златна потечна
     
  14. Ivancula123

    Ivancula123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2016
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Zdravo mami. Bebusot ima dva dena temno zelena stolica. Na ad e. Od sto moze da e? Kaka ednas vo denot
     
  15. seldom

    seldom Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2015
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Мајка настанато да не е или гладно ? Мене така ми имат кажано за темно зелена столица.
     
  16. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.128
    Допаѓања:
    147.131
    Пол:
    Женски
    Ова ми се дешаваше на почетокот. Не мора да значи дека е глад. Настинка е иста. Ставај му топла тетра цел ден, ќе се оправи. :)
     
    Последна измена од модератор: 23 април 2017
  17. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Drustvo citam imalo muabet za zelena kaka, malata tret den jade jabolko, prva cvrsta hrana, vcera ne se iskaka I eve ja denes se iskaka pocvrsto ama kakata I e temno zelena... gladna li e, nastinata li e, od jabolkoto li e, ima li vrska vo petokot primivme vakcina sestovalentna... lele ke puknam od nervoza...
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.723
    Допаѓања:
    45.596
    Пол:
    Женски
    Зелената кака може да не значи ништо
    Мојата скоро 2 месеци имаше,додуша уште има
    Испитавме скоро за бактерии негативни ни беа резултатите
    Не е нигладна ни настината
    Кога се почнува со воведување на цврста храна нормално е да се менува и обликот и бојата на каките
     
    На 24.07 и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  19. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.097
    Пол:
    Женски
    Мајки заради грчеви му сменив ад на бебе, па сега кака зелено и тоа ептен е зелена каката :( што да правам?
    Да напоменам дека ова новото млеко е послабо (има повеќе витамини, но помалку масти и протеини споредено со старото кое го пиеше од раѓање). Не живеам во Македонија затоа не ги пишувам имињата на млеката.
     
  20. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.128
    Допаѓања:
    147.131
    Пол:
    Женски
    @Lepaaa мене тоа ми се деси од хип компиотик и ене го така стои ќе го џитнам, а еве сега со другото не се дешава тоа. Јас не го давав зашто ем пие по едно шишенце на ден, ем зелена каката.
    Е сега, мојов и настинат кога е му е зелена каката. Ако си сигурна дека е од ад-от ондак смени го. :)
     
    Последна измена од модератор: 23 април 2017