1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зелен измет кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од Zaljubena11, 8 јануари 2013.

  1. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.121
    Допаѓања:
    908
    Mami moeto bebe pocna pak da mi kaka zeleno, pred da pocneme so probiotik isto kakase nekolku pati zeleno eve i sega pak otkako go zavrsivme probiotikot, neznam do sto e
     
  2. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.400
    Пол:
    Женски
    Мојот кога ќе поднастине кака зелено. Стави му топло на мешето и види ако наредна кака е жолта значи настинал. Кај мене одма дава резултати. :)
     
    Последна измена од модератор: 23 април 2017
    На pepapa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.121
    Допаѓања:
    908
    Ke probam i so toplo na meseto i ke vidam, a i se smeni pocna edvaj po ednas da kaka dnevno a si kakase po nekolku pati
     
    Последна измена од модератор: 23 април 2017
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ANGIE1

    ANGIE1 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    3.480
    Пол:
    Женски
    Мајки малава какаше зелено..што значи тоа ? Дали е настината некако носето како затнато да и е , подкашлува по малку , дома ние топло ама она редовно е ладна во нозете незнам зашто... сега спие неморно се буди со плачење .. утре ја носам на доктор .. што можам да и дадам до утре ,,
     
  5. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Нормално е од време на време да се јави зелена столица кај бебиња што се на доење (не знам вие колкави сте и со што се храните). Тоа може да е од некоја храна што ти ја имаш конзумирано, пример јас кога јадам спанаќ или марула обавезно наредниот ден бебе има зеленкаста столица.
    Исто така тоа може да биде знак дека бебето го цица само ткн предно млеко кое е нискокалорично и се лачи на почетокот на подојот, а не стигнува до ткн задно млеко кое е богато со масти и многу похранливо. Тоа е случај кога бебето не цица доволно долго од едната дојка т.е. не ја исцицува до крај.
     
    На victoria и Antebellum им се допаѓа ова.
  6. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    Не и ги оставај ладни ноџињата,обавезно дебели чорапчиња и одозгора некои патичиња меки можно е да е настината чим кака зелено,стопли ја ако треба облечи ја повеќе,и ке се нормализира столицата нема потреба ништо да и даваш.
     
    Последна измена од модератор: 18 мај 2017
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    На повеќето бебиња им се ладни ножињата и рачињата
    Мојата неколку месеци какаше зелено,нити гладна,нити и беше ладно а немаше ни бактерии
     
    На Lolipop23 и MamacitaBuena им се допаѓа ова.
  8. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Женски будни се надевам има за совет :) цел ден мислам да прашам и се немам време, е сега пред спиење да си пишам.
    Измет кај бебе од месец дена каков треба/може да биде? Читав гуглав итн, ама не сакам да кревам паника. На малово мое од пред недела дена зелено како почна да кака уште не е променето.
    Се доиме а пиеме и ад млекце. И кога пие и кога не пие ад е исто. Кака многу течно, а и многу мириса. Земав едни капки пробиотик денес, ама на мисла сум ако нема подобрување да одиме на лекар во понеделник.
    Гладен да е нема шанси, а од што и како е настанатс променава мислам к одговор не наоѓам. Весел си е, се друго е нормално, како и претходно.
    Што може да е што мислите?
     
  9. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Ако даваш ад, мое мислење ти е ич да не даваш пробиотик, бидејќи повеќето ад содржат пробиотик и можеш уште поголем "проблем" да направиш. Башка и ако има редовна столица, исфрли го пробиотикот од употреба.

    Течна кака кај мало бебе е нормална, тоа нека не те секира, и јас се плашев на почетокот неискусна, па сите ми велеа било проливче, било ова, било она.

    И зеленото нека не те загрижува, можно е од храна (грашак, боранија, марула) . Освен ако е настинато, ама имаш и погоре мислења од членки кај што зелена кака е нормална.
    Поздрав и без паники :)
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Ад млекото содржи и железо, може и од него да е зелена столицата.
    Ама поради тоа што велиш дека многу мириса, може да е преладено. Затопли му ги ноџињата и стави топла пелена/термофорче на мешето. Моево така какаше кога му беа мраз нозете.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Како што пишала Анат.. зелена кака што многу мириса имаше ќерката кога беше настината и мислам дека беше од голтнат и искакан шлајм.

    Може да е од ад млеко со железо, може да е настинка, може да е зголемено лигавење пред заби вадење... некогаш може да е ненавремено сменета пелена па да оксидирала каката - тогаш позеленува. Мајката јадела нешто зелено - и тоа може да е опција.

    Има многу случаи кои не треба одма да се поврзат со глад.
     
  12. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    А бе не знам кај да прашам сега, темава не е соодветна, ама ај....
    Од вчера почнавме со банана, вчера четвртина, денес половина. Вчера се беше ок, а денес 2 пати се искака и погрозно нешто немам видено. Каката цела и беше со црни точкички, како ситни црни влакненца:puke: Стварно знам дека гадно е да опишувам, но не знам дали би можело да е од бананата ова? Иначе понашање на бебе е ок. Сега се мислам дали утре да и дадам пак банана, а планирав да и измешам со јаболче :wasntme: Не сакам да ги прашам мајка или свеки оти толку после:(
     
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    Од бананата и е :D
    Немораш пак чиста,дај ја со јаболко утре
     
    На BirMelek му/ѝ се допаѓа ова.
  14. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    :sweat: Фала Џој! Стариве куп дијагнози ќе кажеа:|
     
  15. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Повеќе ме загрижува зелената столица... уште ја има, еве веќе две недели...
     
    Последна измена од модератор: 2 јуни 2017
  16. Emana

    Emana Активен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    Истиот проблем го имаме и со столицата која од златно жолта пред десетина дена стана зелена. Бебушот напредува и тоа ептен. Докторката ја виде пеленката и рече дека таа зелена боја на столица спаѓа во нормални столици на доени деца а може да значи и дека превише цица , млекцето не се досварува па затоа е таква боја. Не значи воопшто дека е гладно:)
     
    Последна измена од модератор: 2 јуни 2017
  17. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    @Mari-Ja јас пак знам дека ако е зелена столицата гладно е, не сакам да те плашам може таму каде што сум прочитала било погрешно напишано, читав на еден сајт на интернет, но се сеќавам точно на кој. Сепак ако си напредува добро значи во ред е се.
     
    Последна измена од модератор: 2 јуни 2017
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Ако кака и мочка по малку и е зелено е загрижувачки повеќе, а ако полни пелени често не е страшно :)
    Убаво си кака, често?
     
  19. Aneta92

    Aneta92 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2016
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.808
    Пол:
    Женски
    Мамички едно прашање. 2+ сме од сабајле на бебе столицата како темно жолта со лигави кафени делови . Од како сме станати од сабајле односно од 6 саат два пати кака исто , а пред да се искака има грчеви и плаче. Обично по два пати какаме на ден а сега за 3 часа два пати. Има простор за паника или? Инаку цица и плус се дохрануваме со аптамил 3 пати по 120 мл.
     
  20. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.121
    Допаѓања:
    908
    Denovive kakame zeleno 8m sme a ne sme jadele nisto zeleno osven tikvica,morkov, oriz, kompir, batat, piperka zelena ama mn malku stavam, kromid, od sto moze da e taka, ne e nastinata?