1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зелен измет кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од Zaljubena11, 8 јануари 2013.

  1. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Само киви од зелено и јадам од кога се породив. И без тоа можам. Ајде уште некој месец Мила и готово се ќе помине:muscle:
     
  2. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Без се се може, битно бебушките да ни се добри. :)
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Пред малце обилна зелена столица, цела соба замириса на "опоен" мирис, додуша цел спрат... шо може да е? да кажам дека пијам хемовит трет ден по ред за железото, првпат и е зелена столицата, до вчера регуларна златна...
     
  4. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    Ти имаш зелен измет или некое бебе? Ако имаш ти, може да е до тие таблети што ги пиеш. Јас кога пиев од тој јагленот што е во таблети, за детоксилација, ми беше зелен изметот. Прочитај во упатството на таблетите, можеби пишува нешто.
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Не е од таблетите. Да била само бојата ок, можеби и од нив е, ама мриисот укажува дека е преладено. Затопли го мешето и ноџињата, дај и пробиотик. Ќе биде во ред.
     
    На Emma2 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Фала мила,.чекам да видам следната каква ќе е, па тогаш да се загрижам...
     
  7. katerina.femina

    katerina.femina Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Мое бебе немаше какано 11 дена. Има 2 месеци и е на доење. 12тиот ден ја искакавме со топломерче и имаше зелена густа и леплива кака. Еве фаќа 3 ден како пак не е какана. Инаку има чести мокри пелени... Педијатарот ни е на одмор а јас сум загрижена..има многу гасови и прди(многу смрди).
     
  8. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Може да е од грчевите, тие се најинтензивни во 2 - 2,5 мес. штом многу прди или пак му е преладено мешето. Со топла пеленка на меше ќе го решиш тој проблем. Некаде имам прочитано и дека ако каката се задржува повеќе од 3 дена и не се исфрла тогаш ,,мириса,,. Се толерира бебиња да не какаат до 10 дена кои се на ексклузивно доење тоа значи дека добро и целосно го апсорбираат мајчиното млеко.
    Јади ти повеќе круши и модри сливи бар сега ги има и преку млеко ќе му олесниш.
     
    На katerina.femina му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mum32

    Mum32 Активен член

    Се зачлени на:
    30 август 2019
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    4+meseci sme....cicame.....nekolku dena kaka zolto zeleno tecno....ispusta gasovi i creveta i gi osekam kako krkorat....nekoj da se nasol vo slicna situacija....davam probiotik ama nema efekt nekako
     
  10. maja4990

    maja4990 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    4
    Zdravo majki, moeto devojce e 9 nedela i vcera i deneska premnogu place so vristenje, i ima tecna stolica, davame biogaja, deneska ednas samo se iskaka i toa se pokaka do vrat, no mnogu zelena stolica i pak vecerva vristenje i placenje. Dali ste imale vakvo iskustvo?
     
    На katerin4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  11. katerin4ence

    katerin4ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    144
    Мајка од недостиг на лактаза е тоа...како пењушава и мн миризлива столица...Само Coliprev капки, ќе се среди и столица и грчеви
     
    На maja4990 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ines24

    Ines24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2020
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    Мајки се извинувам на сликата, но, дали да ја рачунам оваа столица за пролив?
    Бебе е 1 месец.
     

    Прикачени фајлови:

  13. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Не. Кај мали бебиња пролив се рачуна према тоа колку често какаат, а не конзистенција, бидејќи секако нивниот измет е потечен.

    Доколу бебето вака се искака повеќе од 4-5 пати во еден час, тогаш е пролив. Инаку е нормална столица.
     
    На Ines24 и Mantub им се допаѓа ова.
  14. Ines24

    Ines24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2020
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу! ❤
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mala_plava

    Mala_plava Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Здраво бебето е 1 месец на ад формула сме хумана 1 кака само 2 пати навечер и во текот на денот многу ретко 3 пати.. Но неќна и денес забележав зелена столица не многу дали има место за паника
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. missSunshine

    missSunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Здраво мајки. Ние сме 4+ месеци и сме на ексклузивно доење, но сеуште не ни е регулирана столицата односно по излегување од болница каките му се цело време зелни и течни со повремена мукоза во истата. При крај на трети месец се случи еднаш да има светла крв во столицата и веднаш помислив дека е од Омега 3 што му ги давав заедно со Д3. Веднаш му ги прекинав и продолжив да давам само Д3. Поминаа две недели и повторно му дадов од омегата за да проверам дали е од нив и повторно имаше крв. Во консултација со педијатарот рековме да ја исфрлиме омегата, бидејќи била незадолжителна... Кога вчера при промена на пелената повторно крв и тоа повеќе од претходно. Инаку крвта не е помешана во столицата туку како слузава надвор од столицата и е со светла боја. Во консултација со педијатарот и докторка од Детска клиника ми рекоа дека всушност се работи за алергија на кравјо млеко што јас го пијам. Од вчера сум на диета без млечни производи, дури и е потребно да читам на опаковките дали можеби содржи млеко во прав и да водам дневник на исхрана. Инаку пробиотик давам одма откако се вративме од болница (Диастоп) но воопшто не приметувам да има некаков ефект. Се надевам со воведување на рестрикции во мојата исхрана ќе има подобрување бидејќи премногу ме загрижи крвта во столицата, додека докторката од Детска клиника ми рече дека нема простор за паника односно дека е многу честа интолеранцијата односно сензитивноста на бебињата на кравјо млеко. А инаку до скоро и мене ми велеа скоро сите со кои се консултирав дека е во ред да е зелена боја на столицата. Дали некоја мајка има слично искуство и дали дошла до некакво решение на проблемот? Јас искрено се надевам дека со ова ќе успееме да се средиме со столицата бидејќи уште малку доаѓа период на воведување на немлечна храна што дополнително ќе ја искомплицира работата со столицата по мое мислење...
     
  17. Емина1

    Емина1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2021
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки
    Ми треба совет бебе секој ден ми вади различна боја на столица
    Како и секој ден му се оброците различни во мл некогаш на 3 ч ќе испие 100ка по 3ч 180 па по 3ч знае 120 прегледи направени се во ред но не разбирам што е со столицата користам аптамил од рагање
    Почнавме и со вкусови но и кога ден нема да дам вкус столицата е исто
    Во прилог слики секој совет би ми значел
     
  18. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Колкаво е бебето?
    Според ова дека сега си почнала со вкусови од прилика треба да е 4ипол 5 месеци, и во тој период се менува столицата затоа што внесува храна и нормално е да има промена за разлика од тоа кога е само на млеко, ако бебето е весело не плаче, не се мачи, нема грчеви, а чим викаш и дека сте направиле испитувања нема потреба да се грижиш.
     
  19. Емина1

    Емина1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2021
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски

    Neznam ama kolicinata na mleko sekogas e razlicna sto ja pie
    Ako ispil 100 ml po 3h 100 ml po 3h 180 ml ? Znaci dali taja promena mozi da ima zelena kaka nekogas temno zelena neznam ama probav i da ne davam vkusovi i pak istoto
    A do sega od aptamip ne sme imale problem
    Ama kolicinata sto ja pie e mn promenliva eden den samo 100tki 120ki pa nareden den znae 150 180 160
    Neznam dali e toa vo red
     
  20. Candyyy

    Candyyy Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2021
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Колку време после прва рота вакцина какаат зелено? Еве помина недела и уште е зелена каката