1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зелен чај

Дискусија во 'Диети' започната од mKdevojce, 6 јануари 2010.

  1. jEwElRy

    jEwElRy Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2013
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    244
    ^Од зелениот чај не се слабее-тој само го забрзува метаболизмот. Ако пиеш зелен чај и ако вежбаш ке слабееш! :)
    Барем јас така знам! :*
     
  2. fashion.owl

    fashion.owl Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    21
    Јас пијам зелен чај секое сабајле, пола саат пред доручекот. Му додавам еден цеден лимон. Се навикнав на вкусот и веќе не ми смета. Добра навика.
     
  3. s.T.e.F.i

    s.T.e.F.i Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2011
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    2.842
    Пол:
    Женски
    Јас зелен чај пијам после јадење ми го смирува стомаков и подобро се чуствувам на почетокот ми беше грд а сега не можам да замислам да промашам ден да не пијам ама мислам дека треба да направам пауза дека читав не е здраво да се пие нонстоп па ќе направам мала пауза па ќе продолжам пак. Инаку јас овој го пијам и најубав ми е. :)
     

    Прикачени фајлови:

  4. miss5

    miss5 Активен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Ме интересира дали има некакво дејство зелениот чај врз менструалниот циклус бидејќи јас од кога го пијам извесен период ми доаѓа една недела до 10 дена порано. :(
     
  5. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.171
    Мене пак ме интересира дали може да се појават бодежи во срцето од честа конзумација на чајов? Поради неговата јачина???
    :D
     
  6. lollipop93

    lollipop93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    88
    Значи јас го пиев чајот секојдневно по една чаша од 200 мл и не сум имала никакви проблеми со срце,стомак или било шо...позз
     
    На karenin му/ѝ се допаѓа ова.
  7. luncika

    luncika Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    171
    Јас денес започнав да го пијам зелениот чај. Сега си купив еден со лимон, па би требало поубав да е :^) Пиев и порано, но паузирав одредено време. И да, точно е дека зелениот чај во комбинација со физички вежби е навистина делотворен. :!: Пред 4-5месеци сакав да симнам неколку кг. и ми успеа. Ама не е само да пиеш чај и да вежбаш, мора и целосната исхрана да ја избалансираш.

    Јас си ставам и 1 лажиче мед, зошто инаку ми е ептен горчлив. |( И дома и мајка ми и братучеда ми ги натерав да пијат. :lol:
     
  8. mileystar

    mileystar Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2011
    Пораки:
    741
    Допаѓања:
    2.101
    Пол:
    Женски
    И јас започнав да пијам,секоја вечер.Го пиев и порано но престанав.Убав е,онака те смирува :)
     
  9. ivona48

    ivona48 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    И јас нешто да напишам за зелениот чај што имам читено ни интернет.
    Зелениот чај е најголем резервоар за антиоксиданси ,го спречува предвременото старее на клетките,ја подобрува концетрацијата,ја ревитализира кожата,штити од акни има добар антиканцероген ефект,го штити срцето ги штити крвните садови и го намалува крвниот притисок.Се препорачува за студенти и ученици.
    Јас немам пробано,но уште утре во првта продавница купувам. :rofl:
     
  10. K-pozitiv

    K-pozitiv Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    143
    сакам да ослабам едно 5 - 6 кила. доколку правам вежби пијам зелен чај а и исхрана на ниво за колку време отприлика би можела да ги симнам тие килограми ? ако имате и совет плус за слабеење добро би ми дошол :)
     
  11. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    jas пијам зелен чај, со лимон и малку мед, помага во слабеењето да, ама треба и да се внимава на исхраната, сега ќе пробам да го комбинирам со УН диетата, па ќе пишам за резултат
     
  12. K-pozitiv

    K-pozitiv Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    143
    баш сега ке ја разгледам таа диета, да видам дали би ми била од помош
     
  13. Antonijaa

    Antonijaa Активен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2013
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    17
    Јас пијам веќе два месеци, но вчера од професорката по билогија слушнав дека бил штетен за организмот (го покачувал притисокот) и бил дозволен само во мали количини-1 чаша на ден,а јас пијам скоро по литар.Штетно или .....што мислите?
     
  14. CrnceSK

    CrnceSK Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2013
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    59
    литар ке се отруеш со толку , пиј 1 чаша преку еден ден јас така пијам ,или можеш секој ден ама по една чаша
     
    На sofijanoka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Ја имав денови кога пиев по 3-4 шољи,ама реално не чини. :D
    Уште сум жива,здрава ама толку кофеин дневно,не е на арно....
     
    На CrnceSK му/ѝ се допаѓа ова.
  16. B-O-N-I

    B-O-N-I Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    15
    Она што го приметив кај себе од зелениот чај кој едвај го навикнав да го пијам е дека ми го убрзува метаболизмот односно ми помага при празнењето ....но понекогаш знае и да ми прави грчеви во стомакот ( само од оној на good nature ) и мислам дека се што конзумираме во умерени количини не е штетно. Сега за сега го навикнав некако и пијам по една шолја на ден без ништо ни мед ни лимон ни шеќер...се навикнува човек. А сам по себе мислам дека доколку не внимаваме што јадеме не помага
     
  17. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.346
    Допаѓања:
    8.117
    Пол:
    Женски
    Обожавам зелен чај, класичен, си цедам лимон во него и така ми е мн вкусен, но и без лимон можам да го пијам, а со шекер ми е некако гаден. Инаку мн е здрав, но никако повеке од една шоља дневно бидејки е мн јак. Не треба да се попарува со зовринеа вода туку кога ке има на дното на џезвето ситни меурчиња и да се држи кесичката во вода 3мин. не повеке. Не пијам никакво кафе, така да чајчиња си цепам, а зелениот ми е омилен.
     
  18. An.a

    An.a Нов член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Пробувам да го пијам али не можам.....не ми е убав!
    Ако ти е убав пиј го ке ти помогне..... :rofl:
    |(
    :D
     
  19. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Јас кога почнав да го пијам не ми беше убав ама со тек на време се навикнав.
    Убаво е да се пие во умерени количини, зашто во спротивно е штетно.
    Доволна е една чаша на ден
     
  20. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    Јас пијам по еден литар дневно...наутро ставам во чајник две кесички и го пијам преку ден така без ништо добро мие бедејки непијам мн вода а вака знам и го гледам пред мене и го пијам не знам дали е штетно ама ете :)