1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зелен чај

Дискусија во 'Диети' започната од mKdevojce, 6 јануари 2010.

  1. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Незнам од каде прозилезе оваа информација дека зелен чај можеш да пиеш до две чаши на ден. Единствено нешто кое може да ви штети е ако сте осетливи на кофеинот и ви предизвикува несоница. Исто и кај бремени жени не се препорачува дека врзува фолична киселина и ја исфрла од организмот. За сите други нема врска колку пиете. Др Оз имаше на емисија дека ако сакате да слабеете треба да пиете и до 7 чаши дневно (за мене малку претеризам) ама ете колку пример дека стручњак го препорачува во поголеми количини.
     
  2. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Мене ми е искрено многу грозен :(
     
  3. AudreyHepburn

    AudreyHepburn Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2011
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    15
    како идна докторка да ви кажам дека нема штета се додека е умерено. и искрено ви го препорачувам оној од тревки, не од кесички затоа што е по реален зелен чај :) а доколку го пиете тој од кесичката, не дозволувајте да кесичката остане во шолјата повеќе од 5 минути. затоа што така е поопасен, во границите на опасноста:)
    сега би сакала да ве прашам дали некоја од вас го пиела Коро Слим, чајот за слабеење?
     
  4. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.540
    Допаѓања:
    21.504
    Пол:
    Женски
    Имав многу покачен хорестерол,триста ли апчиња не пиев,и после кога ми го препорачаа зелениот чај,си скимнав на нормала. :)
    Навистина помага,здрав е многу.

    Едит:
    Јас го пиев од тревки,се согласувам со погорното мислење,дека во кесичките го нема истото делување :)
     
    На AudreyHepburn му/ѝ се допаѓа ова.
  5. la.lori

    la.lori Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    6
    Јас пијам на Koro Tea дали е добар лош пијам 1 до 2 чаши на ден со малку мед и лимон .. а сакам од кога ќе го испијам овој да си купам рефус викат дека бил подобар но сеуште не знам на која фирма да го земам .. може малку помош и дали е во ред со мед и лимо бидејќи навистина не можам бев тоа :)
     
  6. Rose-tulip

    Rose-tulip Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2014
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    287
    Пол:
    Женски
    Од зелен чај може да ослабете само ако се качите на планина и го наберете! :D :D :D

    Мала шала, ми искочи на фејсбук случајно реченицава, морав да ја споделам во темава. :)
     
    На Dazey му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Се дружам јас со зелениот чај одамна, поготово во последно време секој ден пијам по пола литро во школо, забрзува метаболизам и намалува ем апетит, ем целулит (поготово во комбинација со цимет).На почеток ми горчеше ама сега се навикнав на вкусот, дури и убав ми стана. :D
    Го користам тој од Good Nature, без шеќери, лимони или било какви ароми (само понекогаш цимет ставам).
     
  8. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Како и секој друг чај и зелениот го консумирам во умерена количина.
     
  9. Jordanovska-K

    Jordanovska-K Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    6.138
    Пол:
    Женски
    ^Зелен чај на расте на нашите планини. Прогуглај малку...-.-
     
  10. Mimi123

    Mimi123 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.186
    Сакам да пијам зелен чај заради неговите дејствија. Порано го консумирав по една чаша на сабајле ама после тоа ми се вртеше во глава. Некој да не знае нешто повеќе за ваква ситуација?
     
  11. lal

    lal Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2012
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    23
    Би сакала да прашам од зелениот чај на Виталиа дали се прелива со вода мала или голема лажица чај и дали чајот треба да стои поклопен или не пред да се процеди?
     
  12. evelyn993

    evelyn993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2011
    Пораки:
    488
    Допаѓања:
    314
    Знае мекој да ми каже што е разликата меѓу зелен и црн чај?
     
  13. francais

    francais Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.282
    Белиот, зелениот и црниот чај потекнуваат од едно растение но обработката во различно доба од животот на растението ги прави разликите на чајчињава. Обработката на чајот секако не е иста. Белиот чај е најмалку обработен и има најпријатен вкус од сите 3. Црниот чај има најголемо количество на кофеин од сите три. Има поинтензивен вкус од зелениот и белиот.
    Мене лично црниот чај не ми е нималку убав, многу ми е тежок и ми има необичен горчлив вкус.
    Јас не сум љубител на шеќер па не ставам шеќер во чајот, па затоа црниот не ми се допаѓа нималку.
    Можеби е добар со шеќер, не сум пробала и не знам.
     
    На Cka и evelyn993 им се допаѓа ова.
  14. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Филтер кесичките не чинат внатре има се и сешто...јас пијам од Виталиа околу 120 денари е 100гр Зелен чај сенча пишува на него тој е најдобар за слабеење за тие што се од Прилеп скоро во секоја аптека и Тинекс го има, но не го пиев редовно сега почнав скоро една недела секој ден по кило и пол чај на ден и малку ѓумбир во него, а исто и циметот влијаел во слабеење го ставам во кафе, па ќе видиме резултати :)
     
  15. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Јас го варам стандарт како другите чаеви ставам вода во килоипол вода 2 големи л,кога ќе зоврие го поклопувам и тоа е се.
     
  16. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    ^ Јас колку што знам не треба да зоврие водата за зелен чај. Пишува обично на кутиите на која температура треба да биде водата за секој чај..
    Јас моментално го пијам овој на Franck
    [​IMG]
    На него пишува да се прелее со вода загреана на 70 степени. Е сега, не можеш да погодиш точно 70 степени, ни степен повеќе ни степен помалку. Ама можеш приближно. Битно е да не е зовриена, затоа што колку што сум читала, се уништуваат некои состојки.
     
    На mims-89 и bubac им се допаѓа ова.
  17. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    ретко пијам зелен чај :D
     
  18. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Јас месец ипол можеби и повеќе пијам зелен чај и ослабнав многу :)
     
  19. Tanja03

    Tanja03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    ама секако и на храната си внимаваш нели? ;)
     
  20. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Па кога како, тешко јас да внимавам на храна. ама и не се прејадувам многу. Еве денес издржав јадев само два пати. Пошто ме нервира вака ослабнав само стомакот ми остана -.-