1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зелен чај

Дискусија во 'Диети' започната од mKdevojce, 6 јануари 2010.

  1. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    405
    Допаѓања:
    273
    Пол:
    Женски
    Јас од 18ти Април пијам по 2 чаши зелен чај, со готвена храна, внимавам да е здрава варијанта и вежбање намалув обем, а само 1 кг. Еве од понеделникот комбинирам 8часовна со исти дози на зелен чај, од понеделникот до сабалјево -2кг :inlove:
     
  2. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    Дали помага во намалување на обемот во делот околу бутовите и стомакот,јас пробав да пијам ама многу ми е лош вкусот,купуваш во филтер кеси или свеж?
     
  3. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Не. Дури ни со вежбање не можеш да таргетираш конкретен дел од телото каде ќе топиш масти. Но со квалитетна искрана и конзистентен некаков вид на физичка актиност, ќе намалуваш обем насекаде низ телото.

    Зелениот чај може да го забрза метаболизмот и на тој начин да ти помогне да слабееш доколу имаш квалитетна исхрана и некаква физичка активност. Најголемата придобивка е големата количина на антиоксиданси кои зеленот чај ги има.
     
    На deskarada и theowndemon им се допаѓа ова.
  4. Different7

    Different7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2016
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    Zelenim čajem možete smršati samo ako odete u planine i poberete ga.
     
    На orxideya, martine, Selest и 2 други им се допаѓа ова.
  5. lal

    lal Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2012
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    23

    каде го купуваш lipton?
     
  6. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Tinex, Ramstore, Vero.
     
    На lal му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Јас го обожавам зелениот чај, и мирис и вкус, од мерак го пијам, без потреба и едвај чекам да ми дојде време за него....само не се осмелувам да конзумирам повеќе од една шолја на ден. Не знам како заспивате со толкави дози. А и од други причини не би претерувала.
     
    Последна измена: 27 јуни 2020
  8. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    da korisen e no samo ako pravilno se pripremi vo sprotivno e mnogu steten
    nikako ne smee da se prelie so vrela voda t.e voda koja vrie nitu da stoi podolgo od 3 min t,e, po 3 min mora da se procedi ili izvadi kesickata i vonikoj slucajda ne se pie poveke od 1l
    1-2 casi najdobro i toa samo ako e pravilno podgotven vo sprotivno samo se truete i stetita si pravite
     
  9. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Може да објасниш повеќе околу тоа на кој начин се труеме? Баш доста зелен чај пијам, па ме интересира.
     
  10. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    pa vaka pred 4-5 god koga rabotev vo anglija imav komsii kinezi ,tie mi objasnija vodata mora da ne e potopla od 70 stepeni (nikako da vrie) i da ne se drzi podlgo od 3 min (vo sprotivno, ne gi pamtam iminjata no ispusta sostojki vo mnogu golemi kolicini koi stetat i e toksicni ) moze da dovedat do vrtoglavica,problemi so stomakot,visok pritisok,nesonici namaluvanje na plodnost posebno kaj mazite idr sostojbi i najlosoto mesto da zastiti od rak moze da go predizvika ( vo slucaj koga e mn jak cajot isfrla od organizmot i materii koi se potrebni i ostetuva imuniot sistem taka nesto bese) bremeni zeni, luge so problemi so crniot drob, anksioznost i dr imase no zaboraviv, ne treba voopsto da go pijat ,
    i za sojata ke spomnam iako ne e toa tema, vopsto ne ja konzumiraat ko kaj nas
    da se reklamira se i preporacuva n one kazuvaat i tocno kako da se upotrebuva
    i da zaboraviv nikako da ne se pie naednas tuku goltka po goltka
     
    Последна измена: 2 јули 2020
    На #Puci&puci# и MissChievous им се допаѓа ова.
  11. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Па добро, има упатство на амбалажата на секој зелен чај. Ние што го пиеме редовно, знаеме како се подготвува.

    Инаку мене црниот чај ми е сепак поомилен, колку и да го сакам зелениот. Но не ги конзумирам во ист период.

    И така најмногу му доаѓа до израз вкусот на зелениот, голтка по голтка.
     
    Последна измена: 3 јули 2020
  12. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    da ednas imam zemeno no pisuvase 10 min a toa e pogresno
    moze na nekoi i tocno e napisano
    ama i crniot (indiski ako mislis) e od istoto rastenie ko i zeleniot samo razlicna prerabotka
    licno jas bi rekla ruskiot caj e najdobar , steta go nema kaj nas
    ne napagam nitu negiram deka e zdrav zeleniot caj samo rekov mora pravilno da se podgotvi kako sto treba a kaj nas ne kazuvaat taka , isto pisaat nasite ko da e kamilica ili hibiskus a ne e
     
    Последна измена: 3 јули 2020
  13. Ordinary

    Ordinary Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    79.281
    thumbnail.jpg
     
    На Hristov и magnolija09 им се допаѓа ова.
  14. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
  15. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Околу 10 мин мислам дека имам сретнато само на тој фиеста во Кам што се продава, мешан со маточина + арома на лимон.
    Еве моментално го употребувам зелениот чај на Натуравита (хрватски) и вака пишува:
    Прелијте 1 филтер вреќичка со 2 дл топла вода до 60 степени и оставете да постои 2-5 минути.

    Црниот чај го спомнав тука зашто знам дека се добива од истотото растение со ферментација на листовите.
    Црни чаеви пробувам разни. Чекам да го завршам зелениот и пак ќе купам црн, но не знам дали е добро шо не правам пауза и од двата (?)
     
  16. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.395
    Пие ли мача некој?
     
  17. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Во чајот од Loyd што го пијам има окулу 2% мача. Инаку стриктно како чист прав немам пробано, а отсекогаш ме интересирало што вкус има. Има во Lasoy и Зегин, може да се проба некогаш. :)
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.395
    Има и во Биокосмос со доста попристапна цена за разлика од LaSoy. Знам дека нема сомнеж во нивниот квалитет, плус мал бренд се и секогаш гледам да ги поддржам таквите, меѓутоа цената ми е превисока за да го пијам нивниот чај секојдневно.

    Сакам кафето да го заменам со мача, затоа ме интересира доколку пие некој, да сподели како и со што.
     
    На Оленка* и Sanniii им се допаѓа ова.
  19. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Јас го имам пиено како мача лате, се меша правот во топла вода и после му се додава млеко (со овесно имам пиено, ама мислам и со кравјо може). Можеш и со маталка за нес да го изматиш, убава пена се прави. Пиши на пинтерест или јутуб matcha latte има рецепти. Само мача со вода мене не ми е нешто посебно убаво иако сакам такви earthy flavours. Вака со млеко некако баш фино доаѓа.

    А колку ми е цената во Биокосмос знаеш? Се мислев и јас да земам од Ла ча, секако ќе одам за други чаеви, ама видов скапичко им е на страната. Мислам секаде е скапа мачата ама некако многу ми дјде нивната цена.
     
    На Sanniii и Ketchup им се допаѓа ова.
  20. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.395
    364 денари, 50 грама.
     
    На tigerlady му/ѝ се допаѓа ова.