Зелен чај

Дискусија во 'Диети' започната од mKdevojce, 6 јануари 2010.

 1. CarrieBradshow

  CarrieBradshow Активен член

  Се зачлени на:
  12 март 2020
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  50
  Пол:
  Женски
  Јас од 18ти Април пијам по 2 чаши зелен чај, со готвена храна, внимавам да е здрава варијанта и вежбање намалув обем, а само 1 кг. Еве од понеделникот комбинирам 8часовна со исти дози на зелен чај, од понеделникот до сабалјево -2кг :inlove:
   
 2. Crnookata

  Crnookata Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2017
  Пораки:
  508
  Допаѓања:
  212
  Пол:
  Женски
  Дали помага во намалување на обемот во делот околу бутовите и стомакот,јас пробав да пијам ама многу ми е лош вкусот,купуваш во филтер кеси или свеж?
   
 3. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.128
  Допаѓања:
  6.981
  Пол:
  Женски
  Не. Дури ни со вежбање не можеш да таргетираш конкретен дел од телото каде ќе топиш масти. Но со квалитетна искрана и конзистентен некаков вид на физичка актиност, ќе намалуваш обем насекаде низ телото.

  Зелениот чај може да го забрза метаболизмот и на тој начин да ти помогне да слабееш доколу имаш квалитетна исхрана и некаква физичка активност. Најголемата придобивка е големата количина на антиоксиданси кои зеленот чај ги има.
   
  На deskarada и theowndemon им се допаѓа ова.
 4. Different7

  Different7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2016
  Пораки:
  280
  Допаѓања:
  393
  Пол:
  Женски
  Zelenim čajem možete smršati samo ako odete u planine i poberete ga.
   
  На Selest, Hristov и MissChievous им се допаѓа ова.
 5. lal

  lal Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2012
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  20

  каде го купуваш lipton?
   
 6. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.128
  Допаѓања:
  6.981
  Пол:
  Женски
  Tinex, Ramstore, Vero.
   
  На lal му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Аргентина *

  Аргентина * Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  692
  Допаѓања:
  1.016
  Пол:
  Женски
  Јас го обожавам зелениот чај, и мирис и вкус, од мерак го пијам, без потреба и едвај чекам да ми дојде време за него....само не се осмелувам да конзумирам повеќе од една шолја на ден. Не знам како заспивате со толкави дози. А и од други причини не би претерувала.
   
  Последна измена: 27 јуни 2020
 8. magnolija09

  magnolija09 Активен член

  Се зачлени на:
  15 март 2020
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  320
  Пол:
  Женски
  da korisen e no samo ako pravilno se pripremi vo sprotivno e mnogu steten
  nikako ne smee da se prelie so vrela voda t.e voda koja vrie nitu da stoi podolgo od 3 min t,e, po 3 min mora da se procedi ili izvadi kesickata i vonikoj slucajda ne se pie poveke od 1l
  1-2 casi najdobro i toa samo ako e pravilno podgotven vo sprotivno samo se truete i stetita si pravite
   
 9. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.128
  Допаѓања:
  6.981
  Пол:
  Женски
  Може да објасниш повеќе околу тоа на кој начин се труеме? Баш доста зелен чај пијам, па ме интересира.
   
 10. magnolija09

  magnolija09 Активен член

  Се зачлени на:
  15 март 2020
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  320
  Пол:
  Женски
  pa vaka pred 4-5 god koga rabotev vo anglija imav komsii kinezi ,tie mi objasnija vodata mora da ne e potopla od 70 stepeni (nikako da vrie) i da ne se drzi podlgo od 3 min (vo sprotivno, ne gi pamtam iminjata no ispusta sostojki vo mnogu golemi kolicini koi stetat i e toksicni ) moze da dovedat do vrtoglavica,problemi so stomakot,visok pritisok,nesonici namaluvanje na plodnost posebno kaj mazite idr sostojbi i najlosoto mesto da zastiti od rak moze da go predizvika ( vo slucaj koga e mn jak cajot isfrla od organizmot i materii koi se potrebni i ostetuva imuniot sistem taka nesto bese) bremeni zeni, luge so problemi so crniot drob, anksioznost i dr imase no zaboraviv, ne treba voopsto da go pijat ,
  i za sojata ke spomnam iako ne e toa tema, vopsto ne ja konzumiraat ko kaj nas
  da se reklamira se i preporacuva n one kazuvaat i tocno kako da se upotrebuva
  i da zaboraviv nikako da ne se pie naednas tuku goltka po goltka
   
  Последна измена: 2 јули 2020 во 23:58
  На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Аргентина *

  Аргентина * Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  692
  Допаѓања:
  1.016
  Пол:
  Женски
  Па добро, има упатство на амбалажата на секој зелен чај. Ние што го пиеме редовно, знаеме како се подготвува.

  Инаку мене црниот чај ми е сепак поомилен, колку и да го сакам зелениот. Но не ги конзумирам во ист период.

  И така најмногу му доаѓа до израз вкусот на зелениот, голтка по голтка.
   
  Последна измена: 3 јули 2020 во 00:10
 12. magnolija09

  magnolija09 Активен член

  Се зачлени на:
  15 март 2020
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  320
  Пол:
  Женски
  da ednas imam zemeno no pisuvase 10 min a toa e pogresno
  moze na nekoi i tocno e napisano
  ama i crniot (indiski ako mislis) e od istoto rastenie ko i zeleniot samo razlicna prerabotka
  licno jas bi rekla ruskiot caj e najdobar , steta go nema kaj nas
  ne napagam nitu negiram deka e zdrav zeleniot caj samo rekov mora pravilno da se podgotvi kako sto treba a kaj nas ne kazuvaat taka , isto pisaat nasite ko da e kamilica ili hibiskus a ne e
   
  Последна измена: 3 јули 2020 во 00:23
 13. Ordinary

  Ordinary Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  54.027
  thumbnail.jpg
   
  На Hristov и magnolija09 им се допаѓа ова.
 14. magnolija09

  magnolija09 Активен член

  Се зачлени на:
  15 март 2020
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  320
  Пол:
  Женски
 15. Аргентина *

  Аргентина * Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  692
  Допаѓања:
  1.016
  Пол:
  Женски
  Околу 10 мин мислам дека имам сретнато само на тој фиеста во Кам што се продава, мешан со маточина + арома на лимон.
  Еве моментално го употребувам зелениот чај на Натуравита (хрватски) и вака пишува:
  Прелијте 1 филтер вреќичка со 2 дл топла вода до 60 степени и оставете да постои 2-5 минути.

  Црниот чај го спомнав тука зашто знам дека се добива од истотото растение со ферментација на листовите.
  Црни чаеви пробувам разни. Чекам да го завршам зелениот и пак ќе купам црн, но не знам дали е добро шо не правам пауза и од двата (?)
   
 16. Ketchup

  Ketchup Horn of the Deer Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  4.788
  Допаѓања:
  36.526
  Пол:
  Машки
  Пие ли мача некој?
   
 17. Sanniii

  Sanniii Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  1.166
  Допаѓања:
  1.818
  Пол:
  Женски
  Во чајот од Loyd што го пијам има окулу 2% мача. Инаку стриктно како чист прав немам пробано, а отсекогаш ме интересирало што вкус има. Има во Lasoy и Зегин, може да се проба некогаш. :)
   
  На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Ketchup

  Ketchup Horn of the Deer Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  4.788
  Допаѓања:
  36.526
  Пол:
  Машки
  Има и во Биокосмос со доста попристапна цена за разлика од LaSoy. Знам дека нема сомнеж во нивниот квалитет, плус мал бренд се и секогаш гледам да ги поддржам таквите, меѓутоа цената ми е превисока за да го пијам нивниот чај секојдневно.

  Сакам кафето да го заменам со мача, затоа ме интересира доколку пие некој, да сподели како и со што.
   
  На Sanniii му/ѝ се допаѓа ова.
 19. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.518
  Допаѓања:
  4.812
  Јас го имам пиено како мача лате, се меша правот во топла вода и после му се додава млеко (со овесно имам пиено, ама мислам и со кравјо може). Можеш и со маталка за нес да го изматиш, убава пена се прави. Пиши на пинтерест или јутуб matcha latte има рецепти. Само мача со вода мене не ми е нешто посебно убаво иако сакам такви earthy flavours. Вака со млеко некако баш фино доаѓа.

  А колку ми е цената во Биокосмос знаеш? Се мислев и јас да земам од Ла ча, секако ќе одам за други чаеви, ама видов скапичко им е на страната. Мислам секаде е скапа мачата ама некако многу ми дјде нивната цена.
   
  На Sanniii и Ketchup им се допаѓа ова.
 20. Ketchup

  Ketchup Horn of the Deer Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  4.788
  Допаѓања:
  36.526
  Пол:
  Машки
  364 денари, 50 грама.
   
  На tigerlady му/ѝ се допаѓа ова.