1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зелен чај

Дискусија во 'Диети' започната од mKdevojce, 6 јануари 2010.

  1. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Има ли резултати до сега?
     
  2. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Девојки, не мислете дека зелениот чај чуда прави. Јас го пијам редовно, значи со години, речиси по 3 чаши на ден. Не пијам на лето зашто жешко е и не ме тера умов по чаеви. Го пијам не за да ослабам, туку затоа што ми е вкусен и ми го смирува стомакот. Ете кажав дека многу често пијам па не сум ослабела. Значи зависи прво каква храна јадете, мора да се намали и храната за резултати. Јас откако ќе се најадев така повеќе (нели на зима ни е потешка храната меса, манџи итн) си варев зелен чај и неверојатно ме смируваше, дури веднаш потоа пак се чуствував гладна. Значи слабеење само со зелен чај потешко.
    А за оваа диетава не сум слушнала, ако има резултати пишете :)
     
  3. ELLen

    ELLen Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    zeleniot caj mi e najomilen znaci go obozavam ednostavno.i vkusot mi e preubav onaka so tek na vreme se naviknuvas.inaku ako go pies so seker nema nekoi rezultati vo odnos na celulit itn itn...go pijam skoro godina i prezadovolna sum vrsi detoksikacija,smiruva,sve vo edno.i da,preporaclivo e i ne e voopsto stetno da go pies i po 3-4 pa i povekje casi na den. :)
     
  4. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Пијам зелен чај , но 1 чаша дневно .За повеќе немам ни време ...па доволно не доволно тоа е .Порано пиев повеќе ама сега еднаш дневно само .А вкусот ми е онака просечен , не дека ми е ептен вкусен ама не е лош :) инаку незасладен го пијам ...
     
  5. Nana22

    Nana22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2
    Ја има ли некој пробано оваа диета со овој чај ако има некакво дејство пишите:)
     
  6. ELLen

    ELLen Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    jas sum vo plan da go probam pa ke ti kazam za rezultati dokolku ima.inaku site caevi sto se naqvedeni gi pijam ama oddelno :D i dokolku sum na dieta osobeno od cajot od magdonos stalno gledam razlika duri i po samo edna nedela.ama mi imaat kazuvano deka toj caj ne e zdravo da se pie povekje od dve nedeli kontinuirano.poslem dve nedeli se pravelo pauza.a za slabeenje najdobro bilo da se pie cajot dodeka e zezok .ama neznam za ova kolku e tocno :) demek gi topel povekje masnotiite ili nes taka :)
     
  7. zvezdakoska

    zvezdakoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    60
    Реков, ај да купам зелен чај за да ја измијам косата со него. И ја измив, ама и си сварив. Очекував вкус :puke: , ама не било вистина дека не е вкусен. И почнав да си го пијам ама чисто од задоволство. И ким има напишано да не се залажувате. И јас ќе ви кажам дека не ви се потребни никакви диети само да внимавате што јадите и да не претерувате. А само со пиење на зелен чај нема да ослабите, верувајте ми. Ако сакате топ тело ќе ви треба многу повеќе од 3 чаши зелен чај дневно.
     
  8. ELLen

    ELLen Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    i jas go znam toa,i ne go pijam cajot t.e. caevite zaradi toa,no porano sum probala neshto takvo kombinirano so dieti i kardio vezbi na fitness i zatoa samo kazav.inaku cajot si go pijam kako st orece ti od zadovolstvo i zatoa sto me smiruva :)
     
  9. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Девојки, никој не вели дека само со дуење со зелен чај ќе ослабете и че се направите шланг, туку тој го потикнува побрзото согрување на масти и калории. Кога ќе пиеш пред јадење го полни стомакот и не дозволува да јадеш многу. И плус е здрав.
     
  10. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    Јас го пијам со медицинската диета зошто треба чај нели да се пие .. не ми се допаѓа вкусот но се издржува :lol:
    Прочитав во темава многу добри работи за него па ете се одлучив да го пијаам :)
     
  11. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    Јас го пијам веке 10 дена ама и дрзам диета т.е пазам што јадам не некоја посебна пошто неможам и ослабена сум 2 кг
     
  12. cupidsarow

    cupidsarow Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2010
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    13
    jas od utre pocnuvam dieta so zelen caj znaci ke stavam voda vo edno tendzere i potoa gi stvavam kesickite zelen caj pri sto na edna solja voda edna kesicka zelen caj :) ke napolnam mozebi poveke tendjerinja i ke pijam po 2 litra caj na den se razbira ke stvama limon i so sekoja casa caj ke stavam edna lazicka med drugo nisto nema da jadam samo prviot den:) i se taka preku den 1 den ke jadam po 2 ovosja drugiot den nisto i za nedela dena bi trebalo da oslabnam okolu 4 kg..(AKO SE PRIDRZUVAM)
     
  13. PinaCapano

    PinaCapano Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    2
    jas pocnav so zeleniot caj od pred shest meseci, i mozam da kazam deka ima dosta dobri rezultati, imam oslabnato, no ne se pridrzuvav kon nekoja stroga dieta ,jas i taka sakav da slabeam poleka no sigurno... :clap:
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.998
    Пол:
    Женски

    И литар дневно е доволно - и не претерувај толку со чајот, колку и да е здрав, се што е претерано не е штетно. Читав некаде дека можел да предизвика анемија. Освен тоа, и несоница може да ти се јави, посебно ако го пиеш навечер после 6. И јас правев исто како тебе, ама сега сум само на една шолја зелен чај дневно, и тоа кога ќе ми текне. А ти планираш само на чај и две овошки да бидеш цел ден - дефинитивно нема да издржиш ни два дена. Не се изгладнувај, јади си се, само во умерени количини, помалку леб, исфрли го слаткото, и ќе видиш - веднаш ќе има резултати.
     
  15. cupidsarow

    cupidsarow Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2010
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    13
    prviot den od dietata bese smao spremanje za gladuvanjeto...inace vcera se ispomocav * (se izvinuvam na izrazmot) bidejki ispiv mnogu caj odev vo wc na sekoi 20 min:D inace kako sto kaza kolko e zdrav tolku e i steten cajot..deneska odmaram i ke pijam samo voda...(inaku znam deka ne treba da gladuvam no rabotata e sto jas ne sum debela znaci taman ama sakam nabrzina da oslabnam ...) a utre pak caj ..okolu 1 do 2 litra najmnogu...:/
     
  16. princezzza

    princezzza Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2010
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    зелениот чај е закон јас го користам од пред 4 години со прекини и кога сакам да слегнам некое килце доста помага и не само кога се држи диета убаво е да се користи барем по една чаша дневно има доста добри страни како што се регулирање на шекерот во крвта ,високиот притисок уште многу др работи ;)со зелен чај до подобро здравје :rofl: :hai:
     
  17. Belen

    Belen Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    65
    Пијам од време на време зелен чај и го обожавам. На почетокот го мразев вкусот, но сега сум толку навикната, што дури и ми се свиѓа :) Штета што не го пијам континуирано. Shame on me! :$
     
  18. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Јас имам од виталиа еден чај пишува imunovit echinacea tea.Дали е зелен чај истотака?
     
  19. rockstar

    rockstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Се прашувам дали помали лица смејат да го пијат???? Да речам 12-13 години??? Кој знае ве молам да ми каже....благодарам однапрет :)
     
  20. strange-woman

    strange-woman Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    7
    Смее јас имам 14 години и го пијам. Тој е здрав чај исто како да пиес од нане или така нешто слично.