Зелен чај

Дискусија во 'Диети' започната од mKdevojce, 6 јануари 2010.

 1. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.468
  Има ли резултати до сега?
   
 2. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.726
  Допаѓања:
  5.142
  Девојки, не мислете дека зелениот чај чуда прави. Јас го пијам редовно, значи со години, речиси по 3 чаши на ден. Не пијам на лето зашто жешко е и не ме тера умов по чаеви. Го пијам не за да ослабам, туку затоа што ми е вкусен и ми го смирува стомакот. Ете кажав дека многу често пијам па не сум ослабела. Значи зависи прво каква храна јадете, мора да се намали и храната за резултати. Јас откако ќе се најадев така повеќе (нели на зима ни е потешка храната меса, манџи итн) си варев зелен чај и неверојатно ме смируваше, дури веднаш потоа пак се чуствував гладна. Значи слабеење само со зелен чај потешко.
  А за оваа диетава не сум слушнала, ако има резултати пишете :)
   
 3. ELLen

  ELLen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  4
  zeleniot caj mi e najomilen znaci go obozavam ednostavno.i vkusot mi e preubav onaka so tek na vreme se naviknuvas.inaku ako go pies so seker nema nekoi rezultati vo odnos na celulit itn itn...go pijam skoro godina i prezadovolna sum vrsi detoksikacija,smiruva,sve vo edno.i da,preporaclivo e i ne e voopsto stetno da go pies i po 3-4 pa i povekje casi na den. :)
   
 4. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.538
  Пијам зелен чај , но 1 чаша дневно .За повеќе немам ни време ...па доволно не доволно тоа е .Порано пиев повеќе ама сега еднаш дневно само .А вкусот ми е онака просечен , не дека ми е ептен вкусен ама не е лош :) инаку незасладен го пијам ...
   
 5. Nana22

  Nana22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  2
  Ја има ли некој пробано оваа диета со овој чај ако има некакво дејство пишите:)
   
 6. ELLen

  ELLen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  4
  jas sum vo plan da go probam pa ke ti kazam za rezultati dokolku ima.inaku site caevi sto se naqvedeni gi pijam ama oddelno :D i dokolku sum na dieta osobeno od cajot od magdonos stalno gledam razlika duri i po samo edna nedela.ama mi imaat kazuvano deka toj caj ne e zdravo da se pie povekje od dve nedeli kontinuirano.poslem dve nedeli se pravelo pauza.a za slabeenje najdobro bilo da se pie cajot dodeka e zezok .ama neznam za ova kolku e tocno :) demek gi topel povekje masnotiite ili nes taka :)
   
 7. zvezdakoska

  zvezdakoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  57
  Реков, ај да купам зелен чај за да ја измијам косата со него. И ја измив, ама и си сварив. Очекував вкус :puke: , ама не било вистина дека не е вкусен. И почнав да си го пијам ама чисто од задоволство. И ким има напишано да не се залажувате. И јас ќе ви кажам дека не ви се потребни никакви диети само да внимавате што јадите и да не претерувате. А само со пиење на зелен чај нема да ослабите, верувајте ми. Ако сакате топ тело ќе ви треба многу повеќе од 3 чаши зелен чај дневно.
   
 8. ELLen

  ELLen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  4
  i jas go znam toa,i ne go pijam cajot t.e. caevite zaradi toa,no porano sum probala neshto takvo kombinirano so dieti i kardio vezbi na fitness i zatoa samo kazav.inaku cajot si go pijam kako st orece ti od zadovolstvo i zatoa sto me smiruva :)
   
 9. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.829
  Пол:
  Женски
  Девојки, никој не вели дека само со дуење со зелен чај ќе ослабете и че се направите шланг, туку тој го потикнува побрзото согрување на масти и калории. Кога ќе пиеш пред јадење го полни стомакот и не дозволува да јадеш многу. И плус е здрав.
   
 10. Ema.Sk

  Ema.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  1.097
  Допаѓања:
  1.285
  Јас го пијам со медицинската диета зошто треба чај нели да се пие .. не ми се допаѓа вкусот но се издржува :lol:
  Прочитав во темава многу добри работи за него па ете се одлучив да го пијаам :)
   
 11. nenuska

  nenuska Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2010
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  452
  Јас го пијам веке 10 дена ама и дрзам диета т.е пазам што јадам не некоја посебна пошто неможам и ослабена сум 2 кг
   
 12. cupidsarow

  cupidsarow Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2010
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  12
  jas od utre pocnuvam dieta so zelen caj znaci ke stavam voda vo edno tendzere i potoa gi stvavam kesickite zelen caj pri sto na edna solja voda edna kesicka zelen caj :) ke napolnam mozebi poveke tendjerinja i ke pijam po 2 litra caj na den se razbira ke stvama limon i so sekoja casa caj ke stavam edna lazicka med drugo nisto nema da jadam samo prviot den:) i se taka preku den 1 den ke jadam po 2 ovosja drugiot den nisto i za nedela dena bi trebalo da oslabnam okolu 4 kg..(AKO SE PRIDRZUVAM)
   
 13. PinaCapano

  PinaCapano Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2010
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  2
  jas pocnav so zeleniot caj od pred shest meseci, i mozam da kazam deka ima dosta dobri rezultati, imam oslabnato, no ne se pridrzuvav kon nekoja stroga dieta ,jas i taka sakav da slabeam poleka no sigurno... :clap:
   
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.534
  Допаѓања:
  132.548
  Пол:
  Женски

  И литар дневно е доволно - и не претерувај толку со чајот, колку и да е здрав, се што е претерано не е штетно. Читав некаде дека можел да предизвика анемија. Освен тоа, и несоница може да ти се јави, посебно ако го пиеш навечер после 6. И јас правев исто како тебе, ама сега сум само на една шолја зелен чај дневно, и тоа кога ќе ми текне. А ти планираш само на чај и две овошки да бидеш цел ден - дефинитивно нема да издржиш ни два дена. Не се изгладнувај, јади си се, само во умерени количини, помалку леб, исфрли го слаткото, и ќе видиш - веднаш ќе има резултати.
   
 15. cupidsarow

  cupidsarow Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2010
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  12
  prviot den od dietata bese smao spremanje za gladuvanjeto...inace vcera se ispomocav * (se izvinuvam na izrazmot) bidejki ispiv mnogu caj odev vo wc na sekoi 20 min:D inace kako sto kaza kolko e zdrav tolku e i steten cajot..deneska odmaram i ke pijam samo voda...(inaku znam deka ne treba da gladuvam no rabotata e sto jas ne sum debela znaci taman ama sakam nabrzina da oslabnam ...) a utre pak caj ..okolu 1 do 2 litra najmnogu...:/
   
 16. princezzza

  princezzza Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2010
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Женски
  зелениот чај е закон јас го користам од пред 4 години со прекини и кога сакам да слегнам некое килце доста помага и не само кога се држи диета убаво е да се користи барем по една чаша дневно има доста добри страни како што се регулирање на шекерот во крвта ,високиот притисок уште многу др работи ;)со зелен чај до подобро здравје :rofl: :hai:
   
 17. Belen

  Belen Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  65
  Пијам од време на време зелен чај и го обожавам. На почетокот го мразев вкусот, но сега сум толку навикната, што дури и ми се свиѓа :) Штета што не го пијам континуирано. Shame on me! :$
   
 18. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.059
  Допаѓања:
  5.082
  Јас имам од виталиа еден чај пишува imunovit echinacea tea.Дали е зелен чај истотака?
   
 19. rockstar

  rockstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  1
  Се прашувам дали помали лица смејат да го пијат???? Да речам 12-13 години??? Кој знае ве молам да ми каже....благодарам однапрет :)
   
 20. strange-woman

  strange-woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  7
  Смее јас имам 14 години и го пијам. Тој е здрав чај исто како да пиес од нане или така нешто слично.