1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зелен чај

Дискусија во 'Диети' започната од mKdevojce, 6 јануари 2010.

  1. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Па не знам точно, но зависно од видот - од 100 до 150 денари. Во кесичката има многу, а се користи мала количина, па трае подолго време од инстант чајот, а по квалитет е многу подобар.
     
  2. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Иако скоро никогаш не го конзумирам во ноќните часови бидејќи се плашам од несоница,сепак моментално пијам зелен чај со исцеден лимон во него, и можам да констатирам дека има значително подобар вкус и мирис, се пие некако! Па ете ви го препорачувам на сите кои имате проблем со вкусот на зелениот чај да го пробате со лимон,навистина е подобар!
     
  3. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    комбинација зелен Чај и Чај од јасмин со лимон и видете резултати ама редовна употреба :*
     
  4. crnokosata

    crnokosata Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    ме интересира дали некој ослабе од овие чаеви?јас еве трет ден ги пијам па ке видам дали ке ослабам
     
  5. TheCandy880

    TheCandy880 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    3.992
    Допаѓања:
    6.303
    Пол:
    Женски
    И јас практикував да го пијам зелениот чај си го пиев онака без шекер најубаво охооо...откако ми снема секој ден си велам ај да си купам и никако, постојано заборавам...Но сакав да ве прашам, дневно како го конзумирате т.е. по колку го конзумирате има некоја одредена количина или не е битно ?
    Јас додека го пиев понекогаш не ми се ни јадеше,стомакот ми беше полн со чај :lol:
     
  6. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833
    Јас имам читано дека зелениот чај е најкорисен од сите чаеви
    и само тој е чај во вистинската смисла на зборот
    јас си пијам еднаш дневно по една чашка не за диета
    за зголемување на имунитетот а и пишуваше дека помагал при опаѓање на коса
    впрочем и дека е лек за ''се''
    ана не треба да се претерува сепак кофеин содржи ...
     
  7. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    И јас го пијам секојдневно.Сакам да го пробам овој на Подравка.Го има низ нашиве маркети..јас не сум го видела :?:
    [​IMG]
     
  8. Lizza

    Lizza Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    17
    Мммм зелен чај...најдобар ми оној на Цедевита, го има и во големо пакување од 40 филтер кесички :)
     
  9. TheCandy880

    TheCandy880 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    3.992
    Допаѓања:
    6.303
    Пол:
    Женски
    Го има по маркетите бе,јас преска го видов 69 ден. мислам дека беше јас ваков преска си зедов на Цедевита
    [​IMG]
     
  10. kuc

    kuc Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    2.077
    Допаѓања:
    81.907
    Пол:
    Женски
    јас го земам од Bиталиа рефус и така е подобар да се пие отколку во филтер кеси
     
  11. TheCandy880

    TheCandy880 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    3.992
    Допаѓања:
    6.303
    Пол:
    Женски
    Сега пијам зелено чајче ...секој ден по 6 шољи а понекогаш и повеке...ГО ОБОЖАВАМ!!! :inlove:

    Само не знам дали е добро волку мн што го пијам ?
     
  12. anitram

    anitram Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    Паа.. Ако не ти создава несоница мислам дека нема шо да се секираш, колку повеќе пиеш толку подобро :)
     
  13. TheCandy880

    TheCandy880 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    3.992
    Допаѓања:
    6.303
    Пол:
    Женски
    Неее каква несоница спијам ко заклана хихи добро мислам пред спиење строго само по една шоља пијам...колку да се подстоплам а онака преку ден охооо постојано го пијамм....
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Доволни и се 2-3 шолји чај дневно. Освен тоа што може да предизвика несоница, имам читано дека ја намалува ресорпцијата на железото во цревата, значи да помогне во појава на анемија. И јас така многу го пиев, ама кога го прочитав ова, престанав, оти и така сум анемична, уште ова не ми треба.
     
  15. Regenbogen

    Regenbogen Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Девојки мои, пред извесно време почнав и кафето да го пијам без шеќер, па сам по себе и зелениот чај ми стана онака нормален....Ме интересира за целулитот има ли некаков ефект? 2 чаши дневно ми е ок, повеќе не можам зошто многу пијам кафе...
     
    На D.Lady му/ѝ се допаѓа ова.
  16. D.Lady

    D.Lady Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    6
    Две чаши зелен чај е сосема доволно да ја задоволат потребата за кофеин дневно, комбинирано со кафе според мене и не е баш паметен потег, но доколку ти е веќе навика, пробувај да ги пиеш на 4-5 часа луфта. На пример, зелен чај наутро (најздраво е со појадок:)) потоа кафе на пладне, и зелен чај повторно околу 6 часот попладне.
    Така нема да имаш проблеми со несоница, и организмот ќе ти се изчисти од токсичните метаболити, бидејќи кофеинот делува и како диуретик.

    п.с. бидејќи го забрзува метаболизмот и овозможува брзо варење на храната - затоа се вели дека слабее, а не поради некоја негова друга особина.
    п.п.с. го препорачувам на студенти кои учат до доцните утрински часови - навистина држи во будност, поготово кога е многу концентриран.

    поздрав ;)
     
    На Regenbogen му/ѝ се допаѓа ова.
  17. TheCandy880

    TheCandy880 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    3.992
    Допаѓања:
    6.303
    Пол:
    Женски

    Аххх можам да кажам дека кај мене баш и нема мн мн ефект во забрзувањето на метаболизмот :^)
     
  18. D.Lady

    D.Lady Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    6
    Хмм.. не ти се случува да одиш почесто во вц откако ќе испиеш шоља зелен чај ??
    Тоа е знак на забрзан метаболизам, кога храната многу побрзо се разложила и штетните метаболити чекаат да се исфрлат од организмот. =)
     
  19. littlegirl92

    littlegirl92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    13
    прекрасно е што пиете зелен чај само јас би ви препорачала да го користите само оној што е природен т.е. не тој во филтер кесички
     
    На D.Lady му/ѝ се допаѓа ова.
  20. genina

    genina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    I jas isto taka go piev po odprilika 3-4 solji na den no edna poznanicka ( doktorka po profesija ) me predupredi deka zeleniot caj se koristi za bubrezni zaboluvanja pa moze da ima i obraten efekt i od togas namaliv na edna solja dnevno. Ovaj mesec pravam pauza od zelen caj zi kupiv Koro slim koj za sega ima efekti pa da go dopijam toj si se vrakam na zeleniot :) Pozz :)
    [mod-kirilica:1oa47koj][/mod-kirilica:1oa47koj]