1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Земјата е рамна плоча или топка која се врти околу својата оска?

Дискусија во 'Канта' започната од Vitaly, 21 јуни 2017.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.649
  Пол:
  Машки
  Секојдневно на интернет се закачуваат се повеќе видеа со факти и докази за тоа како Земјата е рамна. Исто така има и видеа на кои Земјата има топчеста форма. Кому да веруваме? И двете теории имаат докази и факти за своите верувања. Не е ништо чудно или ненормално да се верува дека земјата е рамна во 21 век.

  -Религиите изоставетеги во оваа тема, бидејќи за ова има докази и факти што е доволно за да не увери дека тоа е вистинито, не е потребна религија тука бидејќи не го дообјаснува ова доволно.
  -Повелете на дискусија, свои мислења напишете, без расправии и докажувања, убедувања дека вашето верување е вистинито. Докажетего тоа со факти, докази и слично наместо со исмевање на туѓото мислење.
  :) :beer:
   
 2. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.649
  Пол:
  Машки
 3. schmookie

  schmookie Активен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  135
  А кои се всушност доказите дека земјата е рамна? За тоа дека земјата е топка сите учевме по географија во основно/средно :)
   
  На kikkki, buba4e89, Victorian и 2 други им се допаѓа ова.
 4. Црна Ружа

  Црна Ружа Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  1.000
  Допаѓања:
  3.684
  Пол:
  Машки
  Не е баш топка, елипсоид е ама close enough. Оската има отклон од 23,5 степени сметано према рамна траекторија околу сонцето, значи не се врти како чигра околу оската, како што раја замислува :party:
   
  На kikkki, CameliaMiller, Lella и 9 други им се допаѓа ова.
 5. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.573
  Допаѓања:
  9.827
  Пол:
  Машки
  Не постојат две теории, туку една теорија и една трагикомедија во која се убедени само луѓето кои се склони кон теории на заговор и кои бегале од часови у средно, а факултет никој од нив нема завршено.
   
  На kikkki, martovsko cveke, Читател и 31 други им се допаѓа ова.
 6. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.925
  Искрено се надевавав дека никој нема да одговори на темава и ќе пропадне во заборав. Нема потреба од дискусија, срамота е да се развива дискусија на темата.
   
  На kikkki, Читател, JollyGirl и 20 други им се допаѓа ова.
 7. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.097
  Допаѓања:
  163.510
  Пол:
  Женски
  Оh noooo, не и тука посебна тема за ова, нееее! :headbang: Доволна ни е Кајгана за да се фејспалмираме, аман!
  Мене не да ми е чудно, непоимливо ми е во 21 век образована личност да верува дека Земјата е рамна. Еднаш на фб ѕирнав во една интернационална група на flat earthers и не ми се веруваше што читам, возрасни луѓе убедени дека системот и образованието ги лаже за сѐ, па цитати од познати научници и автори извртени као да ја поткрепат нивната самоувереност во ,,вистината“ во која веруваат... страшно, дури језиво ми дојде :x
  Нема смисла ни да се дискутира на оваа тема, за докази отворете учебници по географија/физика почнувајќи од 5 одделение.
   
  На kikkki, WarriorAngel, Lella и 14 други им се допаѓа ова.
 8. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.649
  Пол:
  Машки
  Сликите погоре, видеово

  Има и многу други видеа, погледни го ова и понудените од страна што ќе се појават.
  Аматери со вакво верување пратија балон со хелиум и камера прикачена на него, на снимката не се виде никакво закривување што би било доказ дека земјата е топка.
  Исто и нелогично е дека е топка а луѓето се движат по неа, да има гравитациска сила но тоа не е доволно за да не задржи на тлото, за да се движиме по топка гравитациската сила би требало да биде еднаква со магнетната сила, ако ме разбираш што ти кажувам тогаш е ок. Тој што разбира физика ќе ме разбере.
  Но исто така и нелогични се некои факти дека земјата е рамна, јас моментално не сум убеден од ниту една страна така да сеуште барам докази за да се уверам каква е земјата. :)
   
 9. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  13.852
  Допаѓања:
  155.442
  земјата има форма на к*р
  ај баталете ја темава
   
  На SelenaGomez, CameliaMiller, Gosh и 6 други им се допаѓа ова.
 10. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.925
  Има и македонци @Someonespecial, уште пожално е. Бев член на една група за мистерии, теории на заговор и такви чуда, ми дојдоа преку глава кога почнаа со рамната земја и ја напуштив. До тогаш не бев свесна дека имало некој македонец со толку испран мозок.
   
  На CameliaMiller, mode-kristina, LollySky и 4 други им се допаѓа ова.
 11. Red&Black

  Red&Black Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2017
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  154
  Пол:
  Машки
  Миленко имаше емисија за ова.:headbang: Била рамна и заградена со мраз. Уште да кажеше дека покемони живеат позади мразот.
   
  На CameliaMiller, marija1907, WarriorAngel и 10 други им се допаѓа ова.
 12. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.649
  Пол:
  Машки
  И мене ми е чудно, но ете луѓето носат докази исто како НАСА. Видеа, слики, факти се и сешто. Мислам дека ова не би требало да биде мерило за образованост, познавам човек кој е одличен програмер, премногу паметен во неговата струка и други полиња но е flat earther што е многу чудно.
   
 13. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.925
  Видеото многу убаво докажува дека е сфера, ама за џабе ќе ти објаснувам :)
  А патем, нели ти го напушти форумот засекогаш?
   
  На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.649
  Пол:
  Машки
  Зошто ја читаш ако не ти се допаѓа? Ако тебе не ти се допаѓа на некој му се допаѓа и сака да дискутира.
   
 15. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.649
  Пол:
  Машки
  Реков го напуштам ако ме банираат, кога ми ги читаш мислењата читај ги цели за да немаме забуни.
   
  На blonde_supergirl и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
 16. Црна Ружа

  Црна Ружа Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  1.000
  Допаѓања:
  3.684
  Пол:
  Машки
  Не гледајте видеа за се и сешто, тие се патот кон понорот, Јутјуб има заведено многу млади души :worried:
  Понекогаш и читајте, информирајте се од прва рака. Видефцата се трета и четврта рака, не е добро тоа.
   
  На CameliaMiller, Annath, crimson и 2 други им се допаѓа ова.
 17. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.573
  Допаѓања:
  9.827
  Пол:
  Машки
  Ја па се ставив во таа група и пробав да ги отрезнам, нудејќи им докази, па дури и лесно остварливи експерименти со кои можат самите да се уверат дека Земјата е топка и дека ротира, ама не беше успешно. Кога видов дека Питагоровата теорема ја нарекуваат „Питагорова теорија“, јасно ми беше со кого зборувам :) Истите луѓе не веруваат ни во гравитацијата. Почнав да им цртам како на првооделенци, ма не бе, само хејт добив и закани за банирање.
  Исто така има и македонска фан страна Рамна Земја и таму еднаш се ставив и ми рече тој админот дека ќе ме банира ако не престанам да тресам глупсоти :D

  Интернационалната група имаше над 3000 членови тогаш, сега гледам има над 40,000 :) се разбира повеќето таму се за сеир, а не дека веруваат во ова.

  Проблемот е што они мислат дека учебниците се дел од „заговорот“ и ги напаѓаат научниците и образовните системи. Страшно. Ова е проблем што треба да се третира медицински, а не со научни докази итн.
   
  На kikkki, Читател, CameliaMiller и 11 други им се допаѓа ова.
 18. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.649
  Пол:
  Машки
  Тоа е претерано веќе.
   
 19. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  2.661
  Допаѓања:
  34.870
  Мене па ми е интересна дискусијата на оваа тема, и ми е малце глупо да осудувам оти некој мисли поинаку оти баш од тоа пркнала науката и она што го знаеме денес.

  Има и неколку тези кои се на страната дека земјата е плоча, ама фактите сепак си кажуваат дека е неправилна топка, накај елипса.

  Или пак живееме на оклопот на вселенската желка. :P
   
  На martovsko cveke, blonde_supergirl, Lolipop23 и 3 други им се допаѓа ова.
 20. schmookie

  schmookie Активен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  135
  Да да, употребив "топка" затоа што авторот на темата го користи овој термин..
   
  На theowndemon, Someonespecial и Црна Ружа им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.