1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Земјата е рамна плоча или топка која се врти околу својата оска?

Дискусија во 'Канта' започната од Vitaly, 21 јуни 2017.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Секојдневно на интернет се закачуваат се повеќе видеа со факти и докази за тоа како Земјата е рамна. Исто така има и видеа на кои Земјата има топчеста форма. Кому да веруваме? И двете теории имаат докази и факти за своите верувања. Не е ништо чудно или ненормално да се верува дека земјата е рамна во 21 век.

    -Религиите изоставетеги во оваа тема, бидејќи за ова има докази и факти што е доволно за да не увери дека тоа е вистинито, не е потребна религија тука бидејќи не го дообјаснува ова доволно.
    -Повелете на дискусија, свои мислења напишете, без расправии и докажувања, убедувања дека вашето верување е вистинито. Докажетего тоа со факти, докази и слично наместо со исмевање на туѓото мислење.
    :) :beer:
     
  2. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
  3. schmookie

    schmookie Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    135
    А кои се всушност доказите дека земјата е рамна? За тоа дека земјата е топка сите учевме по географија во основно/средно :)
     
    На kikkki, buba4e89, Victorian и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.683
    Пол:
    Машки
    Не е баш топка, елипсоид е ама close enough. Оската има отклон од 23,5 степени сметано према рамна траекторија околу сонцето, значи не се врти како чигра околу оската, како што раја замислува :party:
     
    На kikkki, CameliaMiller, Lella и 9 други им се допаѓа ова.
  5. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Не постојат две теории, туку една теорија и една трагикомедија во која се убедени само луѓето кои се склони кон теории на заговор и кои бегале од часови у средно, а факултет никој од нив нема завршено.
     
    На kikkki, martovsko cveke, Читател и 31 други им се допаѓа ова.
  6. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Искрено се надевавав дека никој нема да одговори на темава и ќе пропадне во заборав. Нема потреба од дискусија, срамота е да се развива дискусија на темата.
     
    На kikkki, Читател, JollyGirl и 20 други им се допаѓа ова.
  7. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Оh noooo, не и тука посебна тема за ова, нееее! :headbang: Доволна ни е Кајгана за да се фејспалмираме, аман!
    Мене не да ми е чудно, непоимливо ми е во 21 век образована личност да верува дека Земјата е рамна. Еднаш на фб ѕирнав во една интернационална група на flat earthers и не ми се веруваше што читам, возрасни луѓе убедени дека системот и образованието ги лаже за сѐ, па цитати од познати научници и автори извртени као да ја поткрепат нивната самоувереност во ,,вистината“ во која веруваат... страшно, дури језиво ми дојде :x
    Нема смисла ни да се дискутира на оваа тема, за докази отворете учебници по географија/физика почнувајќи од 5 одделение.
     
    На kikkki, WarriorAngel, Lella и 14 други им се допаѓа ова.
  8. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Сликите погоре, видеово

    Има и многу други видеа, погледни го ова и понудените од страна што ќе се појават.
    Аматери со вакво верување пратија балон со хелиум и камера прикачена на него, на снимката не се виде никакво закривување што би било доказ дека земјата е топка.
    Исто и нелогично е дека е топка а луѓето се движат по неа, да има гравитациска сила но тоа не е доволно за да не задржи на тлото, за да се движиме по топка гравитациската сила би требало да биде еднаква со магнетната сила, ако ме разбираш што ти кажувам тогаш е ок. Тој што разбира физика ќе ме разбере.
    Но исто така и нелогични се некои факти дека земјата е рамна, јас моментално не сум убеден од ниту една страна така да сеуште барам докази за да се уверам каква е земјата. :)
     
  9. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.552
    Допаѓања:
    151.161
    земјата има форма на к*р
    ај баталете ја темава
     
    На SelenaGomez, CameliaMiller, Gosh и 6 други им се допаѓа ова.
  10. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Има и македонци @Someonespecial, уште пожално е. Бев член на една група за мистерии, теории на заговор и такви чуда, ми дојдоа преку глава кога почнаа со рамната земја и ја напуштив. До тогаш не бев свесна дека имало некој македонец со толку испран мозок.
     
    На CameliaMiller, mode-kristina, LollySky и 4 други им се допаѓа ова.
  11. Red&Black

    Red&Black Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2017
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Машки
    Миленко имаше емисија за ова.:headbang: Била рамна и заградена со мраз. Уште да кажеше дека покемони живеат позади мразот.
     
    На CameliaMiller, marija1907, WarriorAngel и 10 други им се допаѓа ова.
  12. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    И мене ми е чудно, но ете луѓето носат докази исто како НАСА. Видеа, слики, факти се и сешто. Мислам дека ова не би требало да биде мерило за образованост, познавам човек кој е одличен програмер, премногу паметен во неговата струка и други полиња но е flat earther што е многу чудно.
     
  13. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Видеото многу убаво докажува дека е сфера, ама за џабе ќе ти објаснувам :)
    А патем, нели ти го напушти форумот засекогаш?
     
    На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Зошто ја читаш ако не ти се допаѓа? Ако тебе не ти се допаѓа на некој му се допаѓа и сака да дискутира.
     
  15. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Реков го напуштам ако ме банираат, кога ми ги читаш мислењата читај ги цели за да немаме забуни.
     
    На blonde_supergirl и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  16. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.683
    Пол:
    Машки
    Не гледајте видеа за се и сешто, тие се патот кон понорот, Јутјуб има заведено многу млади души :worried:
    Понекогаш и читајте, информирајте се од прва рака. Видефцата се трета и четврта рака, не е добро тоа.
     
    На CameliaMiller, Annath, crimson и 2 други им се допаѓа ова.
  17. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Ја па се ставив во таа група и пробав да ги отрезнам, нудејќи им докази, па дури и лесно остварливи експерименти со кои можат самите да се уверат дека Земјата е топка и дека ротира, ама не беше успешно. Кога видов дека Питагоровата теорема ја нарекуваат „Питагорова теорија“, јасно ми беше со кого зборувам :) Истите луѓе не веруваат ни во гравитацијата. Почнав да им цртам како на првооделенци, ма не бе, само хејт добив и закани за банирање.
    Исто така има и македонска фан страна Рамна Земја и таму еднаш се ставив и ми рече тој админот дека ќе ме банира ако не престанам да тресам глупсоти :D

    Интернационалната група имаше над 3000 членови тогаш, сега гледам има над 40,000 :) се разбира повеќето таму се за сеир, а не дека веруваат во ова.

    Проблемот е што они мислат дека учебниците се дел од „заговорот“ и ги напаѓаат научниците и образовните системи. Страшно. Ова е проблем што треба да се третира медицински, а не со научни докази итн.
     
    На kikkki, Читател, CameliaMiller и 11 други им се допаѓа ова.
  18. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Тоа е претерано веќе.
     
  19. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.500
    Допаѓања:
    33.310
    Мене па ми е интересна дискусијата на оваа тема, и ми е малце глупо да осудувам оти некој мисли поинаку оти баш од тоа пркнала науката и она што го знаеме денес.

    Има и неколку тези кои се на страната дека земјата е плоча, ама фактите сепак си кажуваат дека е неправилна топка, накај елипса.

    Или пак живееме на оклопот на вселенската желка. :P
     
    На martovsko cveke, blonde_supergirl, Lolipop23 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. schmookie

    schmookie Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    135
    Да да, употребив "топка" затоа што авторот на темата го користи овој термин..
     
    На theowndemon, Someonespecial и Црна Ружа им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.