1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Земјата е рамна плоча или топка која се врти околу својата оска?

Дискусија во 'Канта' започната од Vitaly, 21 јуни 2017.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Епа немале де, сега ние имаме и некои луѓе мислат дека Земјата е рамна плоча.

    Ме интересира твоето мислење - со која цел некој би не лажел за обликот на Земјата?

    Зошто не ми одговори на вториот дел од мислењето, поточно овие прашања:

    По твоја логика, Америка на постои јер античките народи не знаеле дека постои и картите кои тие ги користеле се многу поразлични од оние денес. Дали не треба да ги користиме картите и да веруваме во постоењето на Америка јер античките народи не ја нацртале на нивните карти?
     
    На kikkki, Someonespecial и theowndemon им се допаѓа ова.
  2. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Бидејќи сеуште не знаеле за тоа копно тоес таа површина, суште била неоткриена. Зошто да не ги користиме картите? Инаку знаеш ли како изгледаат картите на морнарите? Баш како моделот на Рамна Земја. Инаку едно исто прашање ако приметувате од почеток на темава ми го поставуват. Со која цел би не лажеле? По 100 пат, го кријат Бог од нас. Кога ова би се докажало, теоријата за еволуција, биг бенг, различни науки кои се базираат на ова би паднале во вода. Искрено кога би знаеле дека постои Бог кој би можел да го контролира народот како што тоа се прави денес? Добра ноќ утре продолжуваме, ми се сврте веќе ова Земјава 3 вида на ротации прави истовремено со огромна брзина а вие ништо не чувствувате....
     
  3. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Кажуваш докази што немаат врска и што сите ти ги побиваат, а и глупости од типот дека Дунав течел нагоре... Ама очигледно криви сме ние што пробиваме да те убедиме.
     
    На Amellie13 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.614
    Допаѓања:
    155.890
    Пол:
    Женски
    Велиш дека ... Теоријата ... На топчеста Земја има недостатоци и недокажани работи ама ... Испаѓа дека има работи кои не ги признаваш зошто не одат во прилог на рамна Земја. Како гравитација. Тоа не значи дека не постојат и не се докажани, едноставно ти не ги признаваш.
    А старите цивилизации нормално дека рамна Земја цртале кога непосредната околина му е рамна.
    И НАСА дека го криела Бог од нас ... Нели се плашат дека Бог ќе ги казни за тоа?
    И за ова со ротацијата на Земјата ... Оти, ама оти ги избришав сликите. Се сеќавам се смири дискусијата и ги избришав мислејќи дека не се потребни. Ајде вака, имаш глобус или топка било каква? Залепи стикерче на неа и врти ја, дали стикерчето ќе падни? Ај сега, земи стикерче и дур ја вртиш топката, мануелно врти го и стикерчето со раката. Ја гледаш разликата?
    Исто така пробај да сликаш доволно блиску стикерчето на топката и ќе видиш дека хоризонтот е рамен. Напрај и мини бротче ако сакаш.
    Ама @Vitaly веруваш во теории на заговор, а секој потег да разубедиш некој кој верува во теорија на заговор е скоро неуспешен (најчесто тоа е дел од теоријата на заговор!)...
    Колку и да е апсурдно, после ова, нема што да се повторувам на темава, посекако читаш селективно, најчесто за тоа што можеш со meme да вратиш. Така да само ќе читам, и после 33 стрсни е интересно за читање.
    Имај убав ден Витали, еве врни надвор, па размислувам колку уствари е сончево зошто дождот го негирам.
     
    На candy.cane, kikkki, Rebecca_R и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    52.731
    Пол:
    Женски
    Дали морнарите имаат кажувано дека доаѓаат до ѕид од мраз и не смеат да одат понатаму? Ако Бог е семоќен зошто би дозволил обични смртници да го кријат неговото постоење? :D
    Јас досега од читање на темава никаде не наидов на солидни докази дека е рамна освен клипчиња на јутјуб и некакви безвеза направени слики/мемиња. Како што кажав некоја страна поназад, нема да се посомневам дека Земјата е топка се додека не дојдам до некој признат научен труд кој вели дека Земјата е рамна. Но нема. :) Цели факултети имаш бе човек што учат за Земјата дека е топка, луѓе што завршиле такви факултети. Уствари системот не' лаже заборавив.
    Знам дека си голем верник, но убаво би било малку повеќе да се свртиш кон науката, 21ви век сме. Добронамерен совет. :)
     
    Последна измена: 21 март 2018
    На Feminka22, Tan4ence, kikkki и 4 други им се допаѓа ова.
  6. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Ама и Библијата вика дека Земјата е топка :(
     
    На candy.cane, Lolo5, Tan4ence и 3 други им се допаѓа ова.
  7. RoseRain

    RoseRain Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2018
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    1.678
    Пол:
    Женски
    И јас ова ќе прашував. Дали НАСА е поголема од Бог?
     
    На candy.cane, Feminka22, Lolo5 и 4 други им се допаѓа ова.
  8. lovestonedd

    lovestonedd Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2018
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Женски
    Библијата како параметар за вистина :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
     
    На candy.cane, Lolo5 и Читател им се допаѓа ова.
  9. GrevMk

    GrevMk Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2017
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    2.723
    Се извинувам во име на сликата за вулгарноста.
    FB_IMG_1521627721637.jpg
     
    На Amellie13, Tan4ence, kikkki и 4 други им се допаѓа ова.
  10. doubleg

    doubleg Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    4.406
    Не исчитав се, може некој го споделил пред мене видеово. Витаминка од Прилеп мислам дека ја реши дилемата.

     
    На Feminka22, kikkki, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  11. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    [​IMG]
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Го утепавте човекот со реплики. Само што не побарал плата и канцеларија како менаџер на овој сектор (тема) у фирмава (на форумов) :lol:
     
    На Someonespecial, Vitaly и DAngel им се допаѓа ова.
  13. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Евети доказ дека не се врти.. Ианку избегнувам да враќам на се бидејќи едно исто прашање 100 пати ми го поставувате 100 пати го одговара. Мака ми е едно исто да го повторувам затоа што вие не ги читате предходните страни.
    [​IMG]

    Ај те молам стопирај на 1:41 и кажими зошто Земјата изгледа конкавно? :rofl: :rofl: :rofl:

    Не сум голем верник баш напротив, но се трудам да бидам. И се вртам кон науката која ми дава поуверливи докази. Инаку и вие освен клипчиња, слики и исмевање што принесовте друго да го докажете својот став?
     
  14. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Како за гуша да сум ги фатил. Лично да ги навредив немаше волку да се замараат... Колку е само лесно да привлечеш внимание на група луѓе. Неверојатно скапоцено време трошат. 8-|
     
    На Kolumbo и carangigia им се допаѓа ова.
  15. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Ако ние трошиме скапоцено време, дали тоа значи дека ти безделничиш и имаш слободно време на претек, па стигнуваш со сите да се контраш?
    Земи некоја книга прочитај, ми се повраќа од темава.
    Уште од античка Грција се знае дека Земјата е топка, се нашло тука некое детиште да ни држи предавања.
     
    На candy.cane, Tan4ence, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    52.731
    Пол:
    Женски
    Кога избегнуваш да одговараш на прашања (на пр. како двете погоре што ги поставив) нема што да дискутираме. Јас ти одговорив за „нашата теорија“. :)

    Ако ние губиме скапоцено време и ти губиш со нас исто така.
     
    На candy.cane, Someonespecial, Читател и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Па да така е, за жал и јас го трошам времето. И јас прашав зошто зраците се далеку од паралелни ако според вас сонцето се наоѓа 150 милиони километри од Земјата но никој не ми одговори. Читај ја библијата и ќе ти станат јасни прашањата што ми ги постави. Вака нема да ме разбереш што сакам да ти кажам. Ти ја кријат формата а Земјата која е опишана во Библијата а не Бог во директна смисла. во досегашниве 33 страни од темава 100 пати прашав зошто е забрането на Јужен пол да се оди никој не ми одговори. Зошто GPS не функционира на Јужниот пол? Инаку ако те интересира како информација ќе ти кажам дека американците во 1962 тестираат рекети со боеви глави на Јужниот пол. Ракетите по одредено време удираат во нешто тоест во сводот кој е опишан во Библијата. Истражи за ова имаш премногу информации (Operation Fishbowl).
     
  18. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    52.731
    Пол:
    Женски
    А по која логика зраците на Сонцето треба да паѓаат паралелно ако е на 150 милиони километри далечина?
    Не, не сум ја читала Библијата но @DAngel 100 пати кажа дека таму никаде не пишува дека Земјата е рамна.

    Еве ти за GPS-от: https://www.quora.com/Does-GPS-work-at-the-North-Pole
     
    На Someonespecial и DAngel им се допаѓа ова.
  19. RoseRain

    RoseRain Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2018
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    1.678
    Пол:
    Женски
    Никој никого не фаќа за гуша. Си отворил дискусија. Културно без никаква навреда ти поставуваме прашање. Убеди не во она што го тврдиш. Прочитај ја Библијата не е аргумент.
     
    Последна измена: 21 март 2018
    На Lolo5 и Читател им се допаѓа ова.
  20. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Не ја познавам доволно Библијата (признавам) ама... кога Витали веќе се фаќа за сводот...


    Јеремија 27:
     
    На EvAngelos, Читател, Amellie13 и 2 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.