1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Земјата е топка или коцка?

Дискусија во 'Канта' започната од DAngel, 6 октомври 2017.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.921
  Истажувајки околу контроверзии за формата на земјата налетав на оваа, нешто што звучи доста веројатно и можам да кажам дека искрено верувам во тоа.
  Не драги форумџии, Земјата не е топка, не лажеле сите до сега, НАСА се плаши да ја открие вистината.
  Дали некогаш сте се чувствувале заглавено, како да не может да мрднете од место, мислите дека до сега требаше да напредувате, а вие сте се уште тука? Едноставно, гравитацијата на квадратна земја би работела така што би влечела од сите страни према центарот. Не сте вие криви што сте заглавени, крива е гравитацијата (логично, нели?)
  Зошто тогап постојат слики и ја гледаме Земјата како топка од снимките од Меѓународната вселенска станица? Едноставно е, поради леќите на камерите со кои снимаат астронаутите, Земјата се искривува до тој степен што ни личи дека е топка. Не е, ни месечината не е топка, и сите останати планети не се топки. Зошто НАСА го крие тоа од нас? Па топка звучи поубаво од коцка, полесно е да им објасниш на луѓето.
  Во прилог слики од вистинската форма на Земјата и реални мапи. Би сакала да слушнам и ваше мислење на темата :)
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Scott Weiland, Yipman2, Nigredo Odor и 15 други им се допаѓа ова.
 2. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.921
  Не собира во еден пост, морам да продолжам тука...

  Гравитациона сила на кубната Земја
  [​IMG]
  кај што
  Capture.PNG
  и алфа, бета и гама се +/-1
  Сега сфаќате зошто не лажат за формата на Земјата? Па кој ќе смета толку :sweat: На топка полесно е.

  и на крај, векторот на силата и еквипотенцијалните вектори
  [​IMG]
   
  На Scott Weiland, Yipman2, Nigredo Odor и 7 други им се допаѓа ова.
 3. PogbaPol

  PogbaPol Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  2.511
  Допаѓања:
  10.355
  Пол:
  Машки
  топка, лајк ма болз
   
  На Arthur и Gosh им се допаѓа ова.
 4. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.921
  Сигурен си дека ти се топчести? 8-|
   
  На Jane.Birkin, Nigredo Odor, Victorian и 6 други им се допаѓа ова.
 5. PogbaPol

  PogbaPol Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  2.511
  Допаѓања:
  10.355
  Пол:
  Машки
  Гинеколог да не си
   
  На Arthur, Gosh и baba Rada им се допаѓа ова.
 6. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.921
  [​IMG]
   
  На *Amethyst*, Arthur, Bozica1980 и 12 други им се допаѓа ова.
 7. PogbaPol

  PogbaPol Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  2.511
  Допаѓања:
  10.355
  Пол:
  Машки
   
  На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.921
  Миленко нема појма, се разбацува со неосновани сомненија, без факти без поткрепа.
  Јас тука реални слики ви давам и равенки цели.
   
  На Arthur, Nigredo Odor и crimson им се допаѓа ова.
 9. PogbaPol

  PogbaPol Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  2.511
  Допаѓања:
  10.355
  Пол:
  Машки
  milenko ima kosa na glata kolku tvoite brojki bez vrska sto si pisuvala. Ti nemas pojma
   
 10. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.088
  Допаѓања:
  163.452
  Пол:
  Женски
  На CameliaMiller, *Amethyst*, Arthur и 8 други им се допаѓа ова.
 11. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.921
  Еве бе, купи ракета со обичен апарат иди сликај и да видиш дека коцка е, ќе разговараме кога се вратиш. Како можеш на топка да стоиш, на криво? си бил во циркус? си гледал кловн како стои на топка? И? Лесно ли ти изгледа?
   
  На CameliaMiller, *Amethyst*, Arthur и 3 други им се допаѓа ова.
 12. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.548
  Допаѓања:
  171.432
  Пол:
  Женски
  Мене ми е рамна денес..
  Вчера ми беше правоаголна..
  Изгледа многу зависи на што дрога сме во текот на денот:smoke: :drunk:
   
  На EarthFire, *Amethyst*, Arthur и 14 други им се допаѓа ова.
 13. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.921
  Рамна и правоаголна ти се чини затоа што само една страна од коцката гледаш.
   
  На *Amethyst*, Arthur, Victorian и 4 други им се допаѓа ова.
 14. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.548
  Допаѓања:
  171.432
  Пол:
  Женски
  Јас мислев со тие 3д наочарите подобро ќе видам ама утре не шмркам ништо, да видам без дрога и без наочари каква е:lol:
   
  На Arthur, Victorian, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 15. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.921
  Ако почнеш да се тркалаш ќе помислиш топка дека е :(
   
  На *Amethyst*, Arthur, Victorian и 3 други им се допаѓа ова.
 16. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.548
  Допаѓања:
  171.432
  Пол:
  Женски
  Ако почнам да се тркалам, да знаеш дека е од коњакот што планирав да го пијам додека вријам од нервоза:rofl:
  Сигурно ќе помислам - предебела сум за ова..ни на крај памет нема да ми падне дека е топката крива:lol:

  Ај да спијам да не мудрувам мн:D
   
  На Arthur, Victorian, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
 17. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.921
  И админите на овој форум се исплашија да не се дознае вистината за формата на Земјата, по што темата беше експресно избришана. Еве ви уште еден доказ дека строго се крие вистината од нас, се крие формата на Земјата.
  Среќа, по реакции од наша страна темата беше вратена. Порака имам до НАСА: "Вистината ќе се дознае, не можете вечно да ја криете."
   
  На EarthFire, *Amethyst*, Arthur и 7 други им се допаѓа ова.
 18. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.977
  Допаѓања:
  5.797
  Триаголник е докази нема но се чекаат.......
   
  На *Amethyst*, Victorian, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 19. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.921
  Нема докази затоа што не е. Коцка е, и докази ви дадов за тоа. Ќе пишам и уште, ќе постирам после уште докази. На сите ќе ви докажам дека е коцка.
   
  На *Amethyst*, Nigredo Odor, Victorian и 4 други им се допаѓа ова.
 20. PogbaPol

  PogbaPol Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  2.511
  Допаѓања:
  10.355
  Пол:
  Машки
  ДАЛИ СИ ТИ АНГЕЛА СПРЕМНА ДА ИЗЛЕЗЕШ НА ДЕБАТА СО МЕНЕ ПРЕД СИТЕ НА ТВ , ЈАВНО ТЕ ПОВИКУВАМ ДА ТИ ДОКАЖАМ ДЕКА ЖИВЕЕШ ВО ЗАБЛУДА ЧУПЕ!
   
  На ♡BuBaLe♡, *Amethyst*, Arthur и 4 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.