Земјотрес!!!

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од ElleS, 15 мај 2011.

 1. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.133
  Допаѓања:
  12.729
  Годишно се случуваат толку многу силни земјотреси низ светот за кои (не) знаеме. Во истите има и голем број жртви. Еве на пример пред само неколку дена форумџиката Џој спомена дека во Јапонија имало земјотрес каде загинале деца криејки се паралелно под масите. Таа вест не одмина затоа што кога таму некаде зад три брда и долини се случува не не тангира лично па не се потресуваме толку. Ќе искажеме збор или два во чест на настраданите жртви и толку.

  Но, кога природни катастрофи се случуваат близу нас, или генерално во добро потковани "мејнстрим,, земји на западот или соседството веднаш имаме потреба да се соживееме и искажеме емпатија кон настраданите жртви поради страв нешто слично нам да ни се случи.

  Шалитра е далеку од објективна низ темите, но е искрена. Не допира до неа несреќа на нација со која сме во политички конфликт, и тоа е во ред. Низ социјалните мрежи деновиве видов и од интелектуалци кои редовно пишуваат статуси избегнување објава или индиректно тролање низ коментари што покажува колку како народ сме десентитезирани.

  Владата од друга страна не помогна ради алтруизам, туку исклучиво политичко - стратешки цели од типот ,,сеа ви помогнавме за утре коа ќе влагаме у нато/еу да ни дадете амин". Преку вакви мали гестови за внимание се испраќаат и пораки за соживот и мир измеѓу другото. :)
   
  Последна измена: 30 ноември 2019
  На felisitas, Gosh, marchi-cool и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  2.624
  Допаѓања:
  22.685
  Пол:
  Женски
  Педесет починати.
   
  На Ostaveniot и aceee99 им се допаѓа ова.
 3. sjdgo

  sjdgo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.625
  Допаѓања:
  13.941
  Пол:
  Женски
  МАКЕДОНИЈА
  Сопственици ги отстапија вилите: Жители на Драч се сместија бесплатно во Охрид
  02 декември, 2019

  Погодени семејства од земјотресот во Албанија се сместуваат во Охрид

  Цели семејства со мали деца и постари луѓе се сместени во приватни вили во Охрид, чии сопственици ги отстапија после земјотресот во Драч

  Подобро да умрев отколку да го доживeав она што ни се случи, а се случи голема паника. Прво го слушнав вресокот на 4-годишниот внук врз чиј што креветот каде спиеше падна шкафот. Имало и порано змјотреси, но како овој што беше никогаш немало.

  Вака 75-годишната Мрига Џока, жителка на Драч, се потсетува на првите моменти од силниот земјотрес што минатата недела ја зафати Албанија. По двата силни потреси раскажува дека морале да се засолнат во автомобилот.

  [​IMG]

  Таа деновиве заедно со своето седумчлено семејство е во Охрид. За Гласот на Америка, вели дека им е страв да се вратат во родниот град, затоа што не се чувствуваат доволно безбедни.

  „Немаме верба да се вратиме назад. Поголемиот дел од Драч сега е мртов град. Но, идејата да дојдеме во Охрид ја прифативме веднаш. Слушнавме преку интернет и преку наши пријатели дека има ваква можност“, вели Џока.

  Но, други пак велат дека ќе се вратат назад бидејќи нема каде да одат.

  „Беше многу страшно. Земјотресот беше многу силен, се тресеше сè. Зградата каде што живееме од долгото тресење буквално беше пред распаѓање. Ќе се вратиме назад, бидејќи немаме каде да одиме иако состојбата е таква каква што е. Кој може да каже кога би имало повторно земјотрес, дали денес или после една година“, ни рече Сотир Трендафили од Драч.

  Им обезбедуваме оброци, лекарства и здравствена нега односно посета од лекар. Овде е сè подготвено. Затоплени апартмани и соби и мислам дека се задоволни
  Сашо Точков, претседател на Црвениот крст од Охрид

  Четириесетина луѓе деновиве се сместени бесплатно во една приватна вила во Охрид, каде граѓани и локални компании со помош на волонтерите на Црвениот крст секојдневно им носат храна и се грижат за нивниот престој. Помеѓу нив има и деца, но и семејства кои останале без своите домови. Тие организирано од граничниот премин се носат во Охрид.

  „Им обезбедуваме оброци, лекарства и здравствена нега односно посета од лекар. Овде е сè подготвено. Затоплени апартмани и соби и мислам дека се задоволни“, вели Сашо Точков, претседател на Црвениот крст од Охрид.

  И други сопственици на вили и хотели најавија дека се подготвени бесплатно да примаат луѓе од Драч и околината.

  Во меѓувреме помош се собира насекаде низ земјава. Граѓаните самоиницијативно се организираат, се поставуваат пунктови, а во многу училишта професори, ученици и нивните родители организираат хуманитарни акции. Потоа помошта самите ја дистрибуираат до крајната дестинација. Таков беше случајот и во основното училиште во струшкото село Лабуништа.

  [​IMG]


  „Нашето училиште реализира една хуманитарна активност. Резултатите се многу добри од оваа иницијатива. Се надевам дека со нашиот потег, барем малку ќе им помогнеме на нашите браќа во Албанија“, рече Валон Мамуди, директор на основното училиште „Мурат Лабуништи“.

  Исто така и Црвениот крст на Северна Македонија испрати седум тони помош од прехранбени производи, средства за хигиена, ќебиња, монтажни кревети, вреќи за спиење. Во координација со државните институции беа испратени и медицински тимови и тимови за проценка на штетите, пожарникари и кучиња трагачи.

  Во силниот земјотрес од 26 ноември, загинаа педесетина луѓе.

  https://mk.voanews.com/a/voa-macedonia-albania-ohrid/5189808.html
   
  На Bitter-Sweet, Rose96 и Ostaveniot им се допаѓа ова.
 4. GoodGirl45

  GoodGirl45 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  1.098
  Допаѓања:
  7.136
  Пол:
  Женски
  Дали задрма или јас филмови си правам? Некој? :^)
   
 5. *Ane*

  *Ane* Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2017
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  2.133
  Пол:
  Женски
  Vo koj del si... Ja nekako sripav, ali nz dali od son ili nesto takvo se desi :(
   
 6. GoodGirl45

  GoodGirl45 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  1.098
  Допаѓања:
  7.136
  Пол:
  Женски
  Гевгелија

  2019-12-08
  03:41:56 UTC M4.3 CRETE, GREECE
  6hr 01min ago Depth:10 Km
  327 km S of Athens, Greece / pop: 730,000 / local time: 05:41:56.4 2019-12-08

  Еве баш тогаш кога осетив имало.
   
 7. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  1.823
  Допаѓања:
  10.513
  Пол:
  Женски
  Дали имаше сега или трипам?
   
 8. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  3.878
  Допаѓања:
  44.536
  Ја ништо не осетив
  Зборувам за Охид
   
 9. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  1.823
  Допаѓања:
  10.513
  Пол:
  Женски
  Сега видов во Тирана имало
   
 10. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  3.878
  Допаѓања:
  44.536
  И преска мислам имало таму.
   
 11. Antolinaa

  Antolinaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2012
  Пораки:
  1.569
  Допаѓања:
  13.339
  Никаков земјотрес нема регистрирано сега. Прееска бил таму.
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.308
  Допаѓања:
  11.907
  Пол:
  Женски
  Сетивте земјотрес?
   
 13. Tajnaotrovna

  Tajnaotrovna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  1.227
  Допаѓања:
  13.776
  Пол:
  Женски
  Не.
   
 14. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.778
  Допаѓања:
  30.390
  Пол:
  Женски
  Нема ништо регистрирано во близина од вчера околу 17 часот.
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 15. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.066
  Допаѓања:
  15.970
  Пол:
  Женски
  Во моментов кога го пишувам ова , има слаб потрес . Вчера мм осети земјотрес , јас будала го направив ( бидејќи немаше ништо на emsc ) , ама сега видов дека имало во Албанија во Бубч ( или како и да се вика ) со јачина од 5,0~5,5 степени по Рихтер , на длабочина од 7 км . Во Скопје има ? Или лажна вест е тоа ? Не знам , не му верувам на медиумот бидејќи прв пат гледам дека постои таков медиум :^) .
  Screenshot_2020-01-30-05-03-23.png
   
 16. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.815
  Допаѓања:
  7.294
  Пол:
  Женски
  Имаше вчера земјотрес да, во Албанија, траеше подолго, дрмаше. Јас сум од Охрид, затоа повеќе се осети овде можеби.
   
  На g8lQQk му/ѝ се допаѓа ова.
 17. g8lQQk

  g8lQQk Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  568
  Допаѓања:
  5.074
  Пол:
  Женски
  И јас го почувствував, а во Скопје сум.
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.778
  Допаѓања:
  30.390
  Пол:
  Женски
  И јас почувствував вчера, ама мислев дека ми се причинува оти кратко беше. :|
   
 19. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  2.624
  Допаѓања:
  22.685
  Пол:
  Женски
  И јас во Скопје осетив нешто,мислев дека ми се причинува,ама читајќи ве...
   
 20. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  7.925
  Допаѓања:
  41.146
  А гледаш дека веста ти е од септември 2016?
   
  На christinnn, anaja1, lovestoneddd и 4 други им се допаѓа ова.