Зимници

Дискусија во 'Рецепти' започната од sesilija, 10 септември 2010.

 1. kajl

  kajl Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2015
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  164
  итно ми треба дали знаете колку одат временски во шпорет варењето на кисели краставици
   
 2. CuteSugar

  CuteSugar Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2016
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  234
  Пол:
  Машки
  Домашно си е домашно ај почнаа ајвар да продаваат по маркетиве... Кај не е то то од купечкиве ам ај да ги видам пинџур нека почнет да произведувет или малиџано...
   
  На Спасееееее му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  6.009
  Пол:
  Женски
  Еве специјално за Жапче :)

  Апетитка со везени пиперки и сенф

  40 везени лути пиперки (може и со благи за тие што не јадат луто)
  4 главици кромид
  4 чешниња лук
  Неколку зрна бибер
  Ловоров лист
  2 супени лажици сол
  2 супени лажици шеќер
  250 ml вода
  250 ml алкохолен оцет

  Се сецка кромидот, пиперките се сецкаат на кругови, и се заедно се вари околу 15 минути. Поклопено се остава да стои 24 часа.

  Наредниот ден се цеди. Настрана со миксер се мати 300 gr сенф со 200 ml масло, се заедно се меша и се собира во теглички.

  1.jpg 3.jpg
   
  На Milobebence, Giovanna, Lolipop23 и 2 други им се допаѓа ова.
 4. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  5.996
  Допаѓања:
  95.317
  Пол:
  Женски
  Фала ти, Маја. :) Ќе се проба.:nod:
   
 5. kika.dragan

  kika.dragan Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2013
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  72
  Дали некоја домаќинка може да ми го каже рецептот за кисели краставички? Фала
   
 6. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  10.233
  Допаѓања:
  266.520
  Сезоната почна.
  Јас денес печев, вечерва се цадат, утре ќе ги љупам и спремам.
  20180920_203929.jpg
  Топли се уште,по некоја љушпа извадов.
  Имам уште една цадалка полна.

  Давајте рецепти за со модер патлиџан!
   
  На LiliBoz, Milobebence и eli25 им се допаѓа ова.
 7. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.437
  Пол:
  Женски
  Јас во сабота ајвар ќе правам, но само на пипер..чист и лут.
   
  На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
 8. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  10.233
  Допаѓања:
  266.520
  Двор имаш?
   
 9. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.437
  Пол:
  Женски
  Во село кај едни пријатели правиме.
   
 10. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.233
  Допаѓања:
  17.951
  Пол:
  Женски
  Највеќе обожавам ајвар и туршија.Мама прави некоја си руска салата во тегли, ја обожавам:D:inlove::inlove:
  Порано правевме ајвар, од кога го реновиравме дворот правиме кај стринке/тетке по неколку тегли.Кога ќе потрошиме зимаме од Mama`s фамилијарно си го сакаме.
  И феферони обожавам ако се рачунаат како зимница:?:

  @referentka јас знам мајка ми кога правеше ајвар ставаше по 2-3 модри обавезно. Ќе ги испечеше излупеше и ги мешаше со пиперките заедно.
  https://moirecepti.mk/post/мојот-ајвар ако сакаш ќе пишам рецепт?
   
  На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
 11. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.437
  Пол:
  Женски
  А зошто всушност се става модар патлиџан, па нели го губи вкусот на пиперката и му дава малку друга боја??
   
  На referentka и Feminka22 им се допаѓа ова.
 12. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.233
  Допаѓања:
  17.951
  Пол:
  Женски
  Мене ми е многу вкусен и така ајварот, а бојата не е е значително променета.
   
  На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
 13. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.437
  Пол:
  Женски
  Можно е душо, но изгледа се е ствар на вкусот и навика.
   
 14. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  889
  Допаѓања:
  3.491
  Пол:
  Женски
  Мене ми е многу повкусно со модар патлиџан. Ние правиме малиџано - на едно кило пиперки 1 модар. Многу побогат и поубав вкус. Само такво јадам, чист ајвар само од пиперки не ми се свиѓа.
   
  На iloveyou29, VictoriaSan и baba Rada им се допаѓа ова.
 15. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.594
  Допаѓања:
  13.478
  Пол:
  Женски
  направивме ајвар,малиџано лутеница.

  овие бабаму на сопругот ги прави -
  слатко од смокви,сок од вишни мармалад од кајсии. од сливи мармалад. апетитка.
  модри патлиџани кисели со лукче.

  Со здравје да јадеме.
   
  На dunika, referentka, H.VAGA и 2 други им се допаѓа ова.
 16. Milobebence

  Milobebence Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2016
  Пораки:
  1.103
  Допаѓања:
  44.222
  Пол:
  Женски
  Здраво може рецепт од пиперки со урда сакам да направам но не знам како.
   
 17. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  10.233
  Допаѓања:
  266.520
  Многу тешко.
  Две години по ред пробувам, ама....
  Пиперките мора да се од оние ,,банани,, пшто ги викаат (жолти и меснати)
  Ама незнам зошто, загорчуваат брзо а и стануваат лигави.
   
  На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
 18. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  1.765
  Допаѓања:
  60.065
  Пол:
  Женски
  Женски,ми треба проверен рецепт за Царска(Руска) салата.
  Има неколку по нет,ама сите различни,односно подготовката на солилото.Би ми било идеално без конзерванс:)
   
 19. malooto

  malooto Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2011
  Пораки:
  515
  Допаѓања:
  238
  Здраво.. да не знае некоја рецепт за печи гмечи?
   
 20. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  332
  Допаѓања:
  2.108
  Пол:
  Женски
  Ај да ја разработиме темава додека не завршила сезоната на зимници:D

  Ми донесоа пипер од оној црвениот за ајвар и сакам да го направам во тегли, пола печен а пола "пеглан" како што го викаат.
  Кажувајте рецепти :)
  Се плашам ако го печам во рерната да не ги изгорам и дали ќе имаат убав вкус потоа, оти не е исто како печени на дрва.