1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зимска храна

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од unique.lady, 30 декември 2010.

 1. unique.lady

  unique.lady Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  69
  што јадете во зима која храна ја јадете?тешката или лесната храна? на пример јас ја јадам лесната х а понекогаш тешката храна во зима
  Декември е месец на здрава исхрана
  Храна која освежува и дава сила е идеална за ладните месеци кои ни претстојат. Погледнете го списокот на производи кои се богати со витамини и антиоксиданси

  Калинка

  Семките од калинката се богати со полифеноли, билни хемикалии кои се борат против воспаление. Измешајте ги семките со зобни лушпи за вкусен и здрав оброк.

  Калинката спречува воспаление

  Прокељ

  Киви

  Цвекло

  Завиткајте го цвеклото во фолија и печете го на 180 степени додека не се испече. Исечете го и ставете го во салата од спанаќ и растурено козјо сирење. Додајте малку маслиново масло.
  Цвеклото го зајакнува имунитетот.

  Грејпфрут
   
 2. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.831
  Пол:
  Женски
  Многу сакам калинкиии :inlove: од овошје јадам киви, портокали, мандарини мушмули, а од зимницата обожавам кисели краставички. Многу ја сакам зимата мислам тогаш е најбогата трпезата ахааххаха :*
   
 3. Lady97

  Lady97 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.172
  Допаѓања:
  524
  киви,мандарини,портокали,јаболки,брокули,зелка...освееен зимница :!: не можам тоа да го јадам :worried:
  :puke:
   
 4. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  Ја сакам зимската храна поради свежите портокали, мандарини и киви. Се давам во ова овошје во зима како и во печена јаболка со ореви. Цвеклото ми е бр.1 салата на масата во зима како и киселите краставчиња, карфиолот. Го сакам и прокељот, малку го сварам, зачинам и добивам фантастична салата.
  Од зимската храна не ги сакам оние тешки јадења, сарми, вариво, растурена сарма и сл. ама признавам дека имам периоди кога убивам за сушено домашно свинско месо. Зимата си бара покалорично и потешко јадење кое јас и не го многу сакам.
   
 5. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Во зима многу јадам суви смокви, урми, костени и портокали, кисели краставички, и секако, мевце :)

  Обожавам кога надвор има мразови и снегови, а јас прегладнета влегувам дома и од кујната ме опива мирис на нешто вкусно ...
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. stylishh

  stylishh Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2011
  Пораки:
  425
  Допаѓања:
  619
  Пол:
  Женски
  Најпрви ми се портокалите , најмногу ги сакам,па мандаринии,смокви,калинки,од зеленчук зелката ми е омилена ,а од зимница сакам само салатата со морковите друго не толку , :!: освен корнишончињата на мајками тие ги јадам
   
 7. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.264
  Едвај чекам да дојде зима заради портокалите. :$ Ги обожавам, се давам во портокали. Покрај нив од овошје сакам и грејпфрут, мандарини и киви. Ниските температури налагаат малку покалорично јадење нели :lol: , ама сепак не сум многу по сармите, подвароците и сл. Може само мевце, секакво на најразлични начини. Плус тука е и туршијата. До пред некоја година не сакав да видам туршија, сега ја јадам ептен. :worried: И ајварот секако - незаменливото студентско јадење. :)
   
 8. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.652
  Допаѓања:
  15.512
  Пол:
  Женски
  Немам некоја строга поделба на зимска и летна,освен сладоледот. :D :D
  Ама зимно време сакам домашни јуфки,ајвари,пинџури,домашен кечап,портокали,јаболки,грозје...А пак зимските круши,аххх :inlove: :inlove: Совршенство!
  Киселите краставички,цвеклото,туршијата...Мх,мх,мх!
   
 9. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.365
  Допаѓања:
  9.290
  Пол:
  Женски
  Зелка туршија, карфиол
   
  На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
 10. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  764
  Допаѓања:
  534
  Пол:
  Женски
  Според мене скоро и да нема некоја поделба,освен ајварот сто ме асоцира исклуциво на зима
   
  На kaatty му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.746
  Допаѓања:
  60.933
  Зимска храна... Подварок, сарма од кисела зелка - посна или со месо, чварки, пастрамајлија, ајвар, лутеница, туршија, торта со јаболка, кадаиф, баклава...
   
  На angelche16 и toogood им се допаѓа ова.
 12. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Мандарини, киви, калинка, брокула, цвекло, морков, јаболка, костени, тиква, компир... Понатаму, кисела зелка, туршија, пача, различни зимници и др.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
 13. butterflu

  butterflu Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2017
  Пораки:
  749
  Допаѓања:
  563
  Пол:
  Женски
  Tursija, zimmica, kompot...
   
 14. 0ли

  0ли Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  11.406
  Допаѓања:
  35.049
  Пол:
  Женски
  Печена тиква, костени, мандарини, портокали, калинки, и нејзиното височество - сарма.
  На туршии и таква зимница не сум љубител, повеќе сум за свеж зеленчук.
   
  На Anah му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  13.595
  Допаѓања:
  42.640
  Пол:
  Женски
  Од зимска храна највеќе поштувам сарми ( и со месо и посни), туршија стандард, кисела зелка разбира се, печени костени, печена тиква.
   
  На Peperutce1115 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Brunhilde

  Brunhilde Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2019
  Пораки:
  3.335
  Допаѓања:
  31.059
  Пол:
  Женски
  Портокали, мандарини, компот, ајвар, пастрмајлија, тиква, костени.
   
 17. VoodooGirl

  VoodooGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2014
  Пораки:
  514
  Допаѓања:
  4.176
  Пол:
  Женски
  Од зимска храна само чварки и пивтија! :inlove:
   
 18. Snowflake99

  Snowflake99 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2022
  Пораки:
  1.447
  Допаѓања:
  5.707
  Пол:
  Женски
  Сарма, руска, костени, мандарини, кисели краставички.
   
 19. Puellapulchra

  Puellapulchra Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2022
  Пораки:
  2.021
  Допаѓања:
  6.000
  Пол:
  Женски
  Туршија, костени, калинки, ајвар, лутеница, кифлички.
   
 20. TravellerS

  TravellerS Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2019
  Пораки:
  412
  Допаѓања:
  2.080
  Пол:
  Женски
  Јас сакам надвор да врне снег и за ручек пита пастрмајлија, сакам гравче со туршија, сакам чварки но не смеам да ги јадм, сакам сарма, сакам толчен пинџур сред зима со убаво сирење, лутеница, пинџурче од црвени пиперки со компир и повторно убаво сирење.