1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Злато или сребро?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од LoVeR, 19 април 2011.

 1. LoVeR

  LoVeR Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  886
  Допаѓања:
  1.046
  Дали носите злато, и какво (бело-жолто)? Или пак сте можеби љубител на сребро?Jас искрено го сакам жолтото злато, имам многу парчиња и го носам секој ден :inlove: инаку и сребро имам ама тоа не го носам ,не дека не е убаво ама ете така.....
   
 2. Feminkaa

  Feminkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  62
  ЗЛАТО ИЛИ СРЕБРО?

  Не сум голем љубител на златото, повеќе сум за сребро
   
  На Jowe и Rock-a-Fella им се допаѓа ова.
 3. dan1

  dan1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  32
  ЗЛАТО ИЛИ СРЕБРО?

  Јас сакам злато ама БЕЛО .... многу ми се допаѓа белото злато иако не носам злато сега ептен ретко...ама кога ќе почнам да носам сигурно БЕЛО ќе биде :lol: :lol: :lol:
   
 4. bitter-girl

  bitter-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  530
  ЗЛАТО ИЛИ СРЕБРО?

  И јас не сум љубител на златото, со исклучок на белото.
  Имам прстенче од бело злато подарок од мојот дечко и премногу го сакам (не го вадам од прст).
  Жолтото воопшто не ми се допаѓа. Имам прстенчиња и од жолто злато но никогш не сум ги ставила на раце.
  Често пати ми се случило да видам девојки накитени со злато на себе, што дури и невкусно ми делуваат.
  За мене доволно е едно прстенче и + бурма здравје боже на рацете. Ништо повеќе.
  Ланчињата кога се во прашање и тоа да е нешто нежно и тенко со мал привезок (срце, топче и сл.)
  Кога ќе видам ланци дебели дали на мажи или на жени коса ми се крева :lol:

  Среброто ми е незаменливо и повеќе ме радува дури и од белото злато. :)
   
  На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Rose96

  Rose96 Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  2.680
  Допаѓања:
  37.125
  ЗЛАТО ИЛИ СРЕБРО?

  mmmmm srebroooo :)
  mada da najveke si sakam bizuterijaa najubavi mi se tie
  ;)
   
 6. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.597
  ЗЛАТО ИЛИ СРЕБРО?

  Дефинитивно сребро.
  Филигранот е чиста уметност, инвестирам во убави парчиња и уживам да ги носам.

  Жолтото злато никогаш не ме бендисувало, ниту го носам, а имам некоја аверзија дури и кон оние кои го носат.
  Кога ќе видам моми кои на секој прст носат прстен од жолто злато, такви накинџурени ми се :puke:
  На скалата на кичот, тука некаде ми е, заедно со анимал принт, од глава до пети.

  Од друга страна, платината ми е поприфатлива како златна солуција, само што е малку помека од жолтото злато, па често парчињата се подложни на кинење, кршење, итн.

  Сребро си е сребро. :)
   
  На slatkichKa123 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.424
  ЗЛАТО ИЛИ СРЕБРО?

  Жолто злато не сакам ниту пак носам, но затоа бело обожавам и многу често носам , но не сакам да сум накитена :D :D
  аа да и сребро исто така многу сакам


  :inlove: :inlove:
   
 8. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  8.431
  ЗЛАТО ИЛИ СРЕБРО?

  Сакам само бело злато ;) :D
   
 9. Faline

  Faline Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  543
  ЗЛАТО ИЛИ СРЕБРО?

  Не сум обожавател ни на злато ни на сребро :D но кога би требало да бирам тогаш би се одлучула за бело злато :)
   
 10. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.334
  Допаѓања:
  47.850
  Пол:
  Женски
  Порано многу носев злато.Кога ќе се накитев, Ајша спроти Бајрам не ми беше рамна :D .Не вадев ништо од мене ни на спиење.
  Но сега е друга работа.Сега освен бурма и веренички прстен ,кои не ги вадам никогаш,друго ставам само кога излегувам,но не многу.Најчесто обетки,кои се комплет со некое ланче и прстен, и гледам се да е одмерено и посебно .
  Имам и бело и жолто ,и да, си сакам да носам.
  Сребро не сум носела никогаш, но неодамна за подарок добив навистина посебен комплет,кој знам да го ставам понекогаш.
   
 11. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.895
  Ни злато, ни сребро, ни дукати.
  Не им придавам ама баш никаква важност.

  Ако за некого важи - вистинска жена, лажен накит и обратно, за мене порадо ке е да носам бижутериска бурма. Да, да. :wasntme:

  Сепак кога би избирала меѓу двете, за сребро би се одлучила. Секогаш кога злато сум носела на себе, а имам многу златен накит кој чека да биде заложен, сум го губела целосно или барем негов дел. Лоша карма ме прати со златото. :wasntme:
   
  На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
 12. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.886
  Допаѓања:
  65.903
  Пол:
  Женски
  Јас си го носам само вереничкиот прстен од бело злато. Друго ништо, не ми личи некако.
   
  На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Astrid

  Astrid Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  23
  Ако баш морам да бирам, сребро се разбира. Жолтото злато не го сакам -многу е жолто.
  Ама искрено, не им придавам некоја посебна вредност, а не ни носам.. Еве повредна ми е нараквицата од драг пријател, за која не знам ни од што материјал е :?: :?: :wasntme:
   
 14. glamour-lady

  glamour-lady Популарен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2010
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  776
  имам само едно сребрено ланче и една сребрена белегзија.. се друго ми е обична бижутерија :D
   
 15. Tanjusska

  Tanjusska Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  4
  ne sum ljubitel na zlatoto no ako vekje zboruvame za zlato go sakam beloto zlato :)
  [mod-kirilica:2ac4vs87][/mod-kirilica:2ac4vs87]
   
 16. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.287
  Мислам дека сум алергична на жолто злато. Не можам да го замислам на себе. Најантипатичен и најкичест драгоцен метал ми е. И не постои нешто од жолто злато досега да ме привлече, баш ништо. И многу ми е неубаво кога ќе видам девојка накитена со жолто злато. :$

  За разлика од тоа белото е во ред. Не сум му фан, али сепак подобро е од жолтото милион пати. Ако носам бело злато тоа ќе е свршенички прстен и бурма. Добро има и друг симпатичен накит од бело злато, али јас не би давала пари за тоа знаејки дека ќе го носам максимум еднаш годишно.

  Најгрда комбинација што може да постои е накит од жолто и бело злато. Тука веќе имам нагони на повраќање. :puke:

  Среброто ми се допаѓа. Филиграните се прекрасни. Иако немам дома ништо од филигран сепак посакувам и ептен ми се допаѓаат. Порано носев сребрени прстенчиња.
   
  На TheKiketoo, karina8 и marama им се допаѓа ова.
 17. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  637
  И јас не сум обожавател на злато! Единствено носам златни обетки секојдневно,а прстени,нараквици,ланчиња не носам! Еден период носев ама брзо ми мина меракот и од тогаш наваму ги немам ставено! Си стојат дома во кутивче и не ми текнува да ги ставам пак!
  Сребро ми се чини повеќе би носела ама немам некој избор дома па така да нема ни што да носам :lol:
  Преферирам бижутерија :D :D :D
   
 18. BlackCat

  BlackCat Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  521
  Допаѓања:
  202
  Па жолто злато ич несакам...повеќе сакам бижутерија и дрвен накит искрено но сакам и сребро и бело злато...а жолтото ми е некако теткинско , абе ни за тетки не ми е...незнам не ми се свиѓа некако како стои , а посебно па на луѓе со потемен тен
   
 19. oceangirl

  oceangirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  69
  Бело злато ;)
   
 20. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.393
  Допаѓања:
  5.341
  носам и бело и жолто злато. предходно носев жолто злато прстенчиња два но откога го ставив вереничкиот прстен кој е бело злато ми изгледаше смешно со жолтото злато и ги извадив. така да на мојте раченца има место само за белото злато прстенче :envy: , друго ништо не носам ланчиња ми сметаат во бањање и ме мрзи секој ден вади стави. така да последно време сум на бело злато и гледам дека поубаво стои ;)