1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Злетово

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Tanjamm, 7 октомври 2012.

 1. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  6.901
  Допаѓања:
  10.045
  Феминки, дали некоја од вас живее во Злетово и дали го посетила?Јас сакам да одам, па пишете ми што интересно има да се види таму.
   
 2. i-v-a-n-4-e

  i-v-a-n-4-e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2011
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  1.116
  Пол:
  Женски
  злетово

  не живеам таму ама имам поминувано мн пати покрај него. нз што те интересира? а минувам покрај него затоа што за да стасаш до Лесновскиот Манастир мора од таму. кажи што те интересира ако знам ќе ти кажам :)
   
 3. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  6.901
  Допаѓања:
  10.045
  злетово

  Освен рибникот ѓто убаво има да се види. Црква некоја, некој музеј да не има . И уште колку возење има од Пробиштип, јас со автобус би одела.
   
 4. i-v-a-n-4-e

  i-v-a-n-4-e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2011
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  1.116
  Пол:
  Женски
  има 3 манастири, Лесновскиот Манастир, Манастирот Св. Спиридон и Марена. а во близина на Лесновскиот манастир има и музеј. ако не се лажам мислам дека има 2 рибника не е еден. за со автобус нз. ние со кола тргнуваме од кочани и за 45 мин стасуваме до Лесновскиот манастир. а Лесновскиот манастир е преубав, ќе те остави ваква :o . верувај ми. кога одиш за злетово обавезно посети го и Лесновскиот манастир. побарај на гугл и ќе видиш слики ;)
  еве ти и слика од манастирот
   

  Прикачени фајлови:

 5. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  6.901
  Допаѓања:
  10.045
  во центарот на градот има ли некој манастир ?
   
 6. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  6.901
  Допаѓања:
  10.045
  за манастирот знам, сум гледала слики на фб и сум чула дека во злетово е многу ефтино за цени за кафиња, храна
   
 7. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  2.930
  Злетово како што знам е вештачки град. Направен е заради рудник. Иначе убаво е.
   
 8. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  854
  Злетово е село. И постои од одамна. Како што знам јас.
   
  На sofijanoka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  2.930
  Па добро што и да е, важно е направен за рудник.
   
 10. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  6.901
  Допаѓања:
  10.045
  дајте совет што вреди да се види и посети
   
 11. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.737
  Статива душо :rofl:
  Злетово е стара населба, поголемо село ,а Пробиштип е тоа руднички град што си слушнала ;)
  Инаку во злетово нема ни каде да се напиеш кафе и тоа си го чула за пробиштип, таму едвај има некоја кафеана она за пастрамајлии и маалска продавничка
  http://mk.wikipedia.org/wiki/Злетово еве од кога постои злетово
   
 12. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  2.930
  Машко сум бе. :rofl:
   
 13. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.737
  аха и?
  која е разликата, овде се збори за Злетово а не за товојот пол исто е дали си машко, женско, Фифи...поентата ми беше дека информаците ти се неточни.
  ии да на ЖЕНСКИ форум си така да не чуди се ако ти се обратиме во женски род |(
   
  На sofijanoka му/ѝ се допаѓа ова.
 14. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.652
  Допаѓања:
  15.511
  Пол:
  Женски
  И ја за малце ќе ти пишев у женски род во друга тема,ама за малце се корегирав. :lol: :lol:

  Туку,Злетово е село кое го третираат као општина во близина на Пробиштип.Вреди да се посети рибникот,манастирок Св.Спиридон,и од водичката таму да не заборавиш да се напиеш. :D Онака,као село,нема некој незнам ноќен живот,нормално,има една кафеанка,да,не е баш најнајуредена ама специјалитет им се пастрамајлиите.
  Вреди да се посети оној дедото што прави глинени садови,и обавезно некој да си купиш,прекрасни се за готвење,и за декорација.
  Друго-нема. :)
  Освен реката,нели. :D :D
   
 15. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.339
  Допаѓања:
  8.463
  ^
  Злетово е село,ама го нарекуваат општина :)
  Злетово како Злетово..шо би се видело таму.Има во близина рибник,ништо посебно,ништо фасцинантно.Маси и столови само..ни од блиску не може да се спореди како,на пример Гиновци.
  Вреди да се посети Лесновскиот манастир.Убавини,секако и пештерите кои се во близина.
  Ако планирате есенска или пролетна посета,добро се наоблечете :)
  Охх Пробиштип,мој роден крају :D
  Како да те претставам тебе..мирно,мало место,топли луѓе..
  А шо би виделе?
  Сега актуелен ни е новиот пазар,па повелете да пазариме ;) :D
   
  На Antebellum и sofijanoka им се допаѓа ова.
 16. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  6.901
  Допаѓања:
  10.045
  Сум била во Пробиштип. Структурата му ја знам на градот. Пастрмајлии прават ли и каде? Јас сум поминала кај ресторанот Кај Чомбе и само тој го знам. И слаткарница некоја има ли тука во центарот? На рекламите што се “Истражи ја Македонија„ видов некој ресторан, ама по тоа што го кажуваа сфатив како да е дел од комплексот Лесновски манастир или грешка е ?
   
 17. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  854
  Ако мислиш на рекламата за хотелот „Кратис“ во Кратово, точно, го даваат Лесновскиот манастир (не знам по која логика :^) ). Инаку, јас колку што знам слаткарница има на плоштадот. На излегување сум била во Црешово топче и во Сан Нико (и двата хотели имаат летна бавча, обично преку лето овде излегуваат).
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  6.901
  Допаѓања:
  10.045
  Црква видов дека имате Пресвета Богородица. Друго што има убаво да се види, интересно во Пробиштип и Злетово?
   
 19. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  6.901
  Допаѓања:
  10.045
  А кажете ми ако знете Злетово и Пробиштип имаат ли често автобуси?Во смисла да шетам во Злетово,па потоа да отидам до Пробиштип и назад патот за дома после. Да ги видам двата града во еден ден.
   
 20. vinozito1

  vinozito1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2013
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  3.417
  Злетово не е град.Тоа е поголемо село.За да посетиш се што е интересно мислам еден ден не е доволен, посебно со автобус и сам а не со група како екскурзија .
  Лесновскиот Манастир обавезно да го посетиш.Од Злетово до таму нема автобус единствено такси(150ден)
  За до рибникот и манастирот Свети Спиридон пак ке ти треба превоз.Можеш и браната Кнежево да ја посетиш но е прилично одалечена од Злетово околу 45 минути со кола, а инаку вреди да се види .
  За Пробиштип единствено нешто што е интересно е Аква Паркот.Но сега е зима и не знам дали работи.
  Сега градот се реновира има нови продавници,(од кои една на Дуќи Дасо )слаткарницата Младост, Плоштадот , Домот на културата.Има ноќен живот.Само што градот е доста сиромашен, и младите ретко излегуваат.
  Инаку имаш прекрасна глетка од Споменикот како што овде го нарекуваат највисокото место од градот.
  Лесново е прекрсно приквечерината,кога се гледаат многу светла од околните градови дури и Штип .
  Ќе ти се допадене единствено ако си љубител на природата.
  Вреди да се посети верувај.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.