1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Злетово

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Tanjamm, 7 октомври 2012.

  1. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.064
    Допаѓања:
    11.208
    Феминки, дали некоја од вас живее во Злетово и дали го посетила?Јас сакам да одам, па пишете ми што интересно има да се види таму.
     
  2. i-v-a-n-4-e

    i-v-a-n-4-e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    злетово

    не живеам таму ама имам поминувано мн пати покрај него. нз што те интересира? а минувам покрај него затоа што за да стасаш до Лесновскиот Манастир мора од таму. кажи што те интересира ако знам ќе ти кажам :)
     
  3. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.064
    Допаѓања:
    11.208
    злетово

    Освен рибникот ѓто убаво има да се види. Црква некоја, некој музеј да не има . И уште колку возење има од Пробиштип, јас со автобус би одела.
     
  4. i-v-a-n-4-e

    i-v-a-n-4-e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    има 3 манастири, Лесновскиот Манастир, Манастирот Св. Спиридон и Марена. а во близина на Лесновскиот манастир има и музеј. ако не се лажам мислам дека има 2 рибника не е еден. за со автобус нз. ние со кола тргнуваме од кочани и за 45 мин стасуваме до Лесновскиот манастир. а Лесновскиот манастир е преубав, ќе те остави ваква :o . верувај ми. кога одиш за злетово обавезно посети го и Лесновскиот манастир. побарај на гугл и ќе видиш слики ;)
    еве ти и слика од манастирот
     

    Прикачени фајлови:

  5. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.064
    Допаѓања:
    11.208
    во центарот на градот има ли некој манастир ?
     
  6. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.064
    Допаѓања:
    11.208
    за манастирот знам, сум гледала слики на фб и сум чула дека во злетово е многу ефтино за цени за кафиња, храна
     
  7. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Злетово како што знам е вештачки град. Направен е заради рудник. Иначе убаво е.
     
  8. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Злетово е село. И постои од одамна. Како што знам јас.
     
    На sofijanoka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Па добро што и да е, важно е направен за рудник.
     
  10. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.064
    Допаѓања:
    11.208
    дајте совет што вреди да се види и посети
     
  11. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    Статива душо :rofl:
    Злетово е стара населба, поголемо село ,а Пробиштип е тоа руднички град што си слушнала ;)
    Инаку во злетово нема ни каде да се напиеш кафе и тоа си го чула за пробиштип, таму едвај има некоја кафеана она за пастрамајлии и маалска продавничка
    http://mk.wikipedia.org/wiki/Злетово еве од кога постои злетово
     
  12. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Машко сум бе. :rofl:
     
  13. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    аха и?
    која е разликата, овде се збори за Злетово а не за товојот пол исто е дали си машко, женско, Фифи...поентата ми беше дека информаците ти се неточни.
    ии да на ЖЕНСКИ форум си така да не чуди се ако ти се обратиме во женски род |(
     
    На sofijanoka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    И ја за малце ќе ти пишев у женски род во друга тема,ама за малце се корегирав. :lol: :lol:

    Туку,Злетово е село кое го третираат као општина во близина на Пробиштип.Вреди да се посети рибникот,манастирок Св.Спиридон,и од водичката таму да не заборавиш да се напиеш. :D Онака,као село,нема некој незнам ноќен живот,нормално,има една кафеанка,да,не е баш најнајуредена ама специјалитет им се пастрамајлиите.
    Вреди да се посети оној дедото што прави глинени садови,и обавезно некој да си купиш,прекрасни се за готвење,и за декорација.
    Друго-нема. :)
    Освен реката,нели. :D :D
     
  15. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    ^
    Злетово е село,ама го нарекуваат општина :)
    Злетово како Злетово..шо би се видело таму.Има во близина рибник,ништо посебно,ништо фасцинантно.Маси и столови само..ни од блиску не може да се спореди како,на пример Гиновци.
    Вреди да се посети Лесновскиот манастир.Убавини,секако и пештерите кои се во близина.
    Ако планирате есенска или пролетна посета,добро се наоблечете :)
    Охх Пробиштип,мој роден крају :D
    Како да те претставам тебе..мирно,мало место,топли луѓе..
    А шо би виделе?
    Сега актуелен ни е новиот пазар,па повелете да пазариме ;) :D
     
    На Antebellum и sofijanoka им се допаѓа ова.
  16. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.064
    Допаѓања:
    11.208
    Сум била во Пробиштип. Структурата му ја знам на градот. Пастрмајлии прават ли и каде? Јас сум поминала кај ресторанот Кај Чомбе и само тој го знам. И слаткарница некоја има ли тука во центарот? На рекламите што се “Истражи ја Македонија„ видов некој ресторан, ама по тоа што го кажуваа сфатив како да е дел од комплексот Лесновски манастир или грешка е ?
     
  17. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Ако мислиш на рекламата за хотелот „Кратис“ во Кратово, точно, го даваат Лесновскиот манастир (не знам по која логика :^) ). Инаку, јас колку што знам слаткарница има на плоштадот. На излегување сум била во Црешово топче и во Сан Нико (и двата хотели имаат летна бавча, обично преку лето овде излегуваат).
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.064
    Допаѓања:
    11.208
    Црква видов дека имате Пресвета Богородица. Друго што има убаво да се види, интересно во Пробиштип и Злетово?
     
  19. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.064
    Допаѓања:
    11.208
    А кажете ми ако знете Злетово и Пробиштип имаат ли често автобуси?Во смисла да шетам во Злетово,па потоа да отидам до Пробиштип и назад патот за дома после. Да ги видам двата града во еден ден.
     
  20. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Злетово не е град.Тоа е поголемо село.За да посетиш се што е интересно мислам еден ден не е доволен, посебно со автобус и сам а не со група како екскурзија .
    Лесновскиот Манастир обавезно да го посетиш.Од Злетово до таму нема автобус единствено такси(150ден)
    За до рибникот и манастирот Свети Спиридон пак ке ти треба превоз.Можеш и браната Кнежево да ја посетиш но е прилично одалечена од Злетово околу 45 минути со кола, а инаку вреди да се види .
    За Пробиштип единствено нешто што е интересно е Аква Паркот.Но сега е зима и не знам дали работи.
    Сега градот се реновира има нови продавници,(од кои една на Дуќи Дасо )слаткарницата Младост, Плоштадот , Домот на културата.Има ноќен живот.Само што градот е доста сиромашен, и младите ретко излегуваат.
    Инаку имаш прекрасна глетка од Споменикот како што овде го нарекуваат највисокото место од градот.
    Лесново е прекрсно приквечерината,кога се гледаат многу светла од околните градови дури и Штип .
    Ќе ти се допадене единствено ако си љубител на природата.
    Вреди да се посети верувај.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.