1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Злобата и зависта кај луѓето

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Ана на мама, 9 февруари 2019.

  1. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Кога би прашала постари, ке ти кажат дека немало вакви сопки ставање порано, газење пред себе за да се запослиш, за да се успее нешто во животот, па дури и дете да запиш во средно ..луѓето станаа позлобни од порано..можеби динамиката на животот е виновна или незнам што..но многу сум разочарана од се што е човек во ссветов воопшто.
     
    На hermosa, Tanjamm, lovely91 и 2 други им се допаѓа ова.
  2. lasthope

    lasthope Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Бабенце мое, ме мразеа бидејќи бев добра и мирна, ми викаа самоубиј се, пцовисај, твоите во сандак да те видат, бегај од ова училиште бидејќи никој не те сака, дали знаете како влијаат овие зборови на дете од 14 до 18 секој ден?
    И плус ругање по нет?
    Знам дека досаѓам со тој период, ама грдо е ептен, луѓево да можат би те сотреле од завист, не можам да најдам збор како да ги опишам.
    Јас сум преблагодарна за форумов и темиве, видов дека не сум сама во хаосов.
     
    На esperansa777, Ана на мама и baba Rada им се допаѓа ова.
  3. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Бетонот направи да бидам челик, па сега кој ќе се осмели да ме сопне, ќе си ја скрши ногата со која ме сопиња , а рацете сам ќе му ги искршам.
    Злото владее во светот , а злото со добро се победува.
    Јакиот дух не можат да го скршат, можат само телото, а ја се водам според: тоа што нема да ме убие - ќе ме направи појак! До сеа фул сум со дупки, ножеви и бодежи. Се стремам кон најјак!
     
    На Tanjamm и Shalitra им се допаѓа ова.
  4. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.581
    Пол:
    Женски
    Не би рекла дека денес се луѓето позлобни и позавидливи од порано. Одамна постои потребата да му се наштети на другиот. Што сѐ сум се изнаслушала од постари, на филм нема такви работи.
    Луѓето најчесто не сакаат некој друг да биде поуспешен од нив, не сакаат да биде посреќен и во подобра позиција. Не дека тие самите се борат да бидат успешни, туку ете сакаат другите да не успеат. Така им е полесно. Не е тоа за силни луѓе. Силен човек искрено ќе се израдува за другиот, ама не е лесно да се биде таков. А тек па да се помогне на некој, да се направи некоја жртва, случај 1:1000000. Колеги на факултет не сакаа материјал да дадат на другите, наједноставна работа. За оценки си завидуваа. :fubar:
    Не дека јас не сум завидувала на некој за нешто. Ми се случило и мене, им се случува на сите понекогаш, макар на момент. Но, како што пиша некој поназад, има луѓе со осет кои знаат и самите дека тоа не е добро па ги сечат во корен таквите чувства и мисли. Затоа што не се корисни за ништо. А да наштетам на некого, нема шанси тоа. Грижата на совест ме убива кога ненамерно нешто неубаво ќе направам, а не па да му расипувам среќа. Тоа е за луѓе без совест.
    И така, затоа што се луѓето злобни и завидливи, оние убавите работи сакам да си ги чувам за себе.
     
    На Elenpelen, SeaMermaid, hermosa и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Shalitra

    Shalitra Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    1.965
    Пол:
    Женски
    Многу дискутабилна тема.
    И јас сум била повредувана и сум сеуште,и од блиски,од другарки што од деца сме биле заедно и сме делеле све,од бивши љубови....но нејсе....злото доминира и мислам дека се движи во нагорна линија.Не може да се заштитиме од човековата завист и злоба,но можеме да ги игнорираме таквите.Времето е дојдено такво,што веќе ѓаволите учат од луѓето да прават ујдурми :)
     
    На hermosa, Prijatelot, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Прво, ние перцепираме според нашите можности.
    Друго, природно е да имаш негативни емоции.

    Како што кажа @Briar Rose , проблемот е во правилно канализирање на негативните емоции.
    Времето и енергијата потрошени на завист и злоба, можеш да ги насочиш во себе надргадување.

    Ама нема сите да го направат тоа. На некои им одговара, оти им е coping mechanism ... и то е то.
     
    На candy.cane и Briar Rose им се допаѓа ова.
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    За жал, ова отсекогаш го имало. Затоа не не бива. Сум осетила злоба на своја кожа. Се изнаслушав секакви грозотии по смртта на мајка ми. Демек татко ми ја труел за да умре. (facepalm)

    А што се однесува до зависта.....Некои не можат да се помират со тоа дека некој е поуспешен од нив. А со прст не мрднале за да заработат некој денар. :@
     
    На baba Rada, hermosa и Tanjamm им се допаѓа ова.
  8. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Злобата и зависта кај луѓето е последица на нивниот личен неуспех,па сеа го хејтаат секој кој е поуспешен од нив.
     
    На senza.parole, LiliBoz, hermosa и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.088
    Допаѓања:
    11.251
    Во право си. Една пријателка е успешна, но сите ги гледа од високо, се фали, нагласува на секој збор колку е успешна. Тоа не е во ред. Практично потценува.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Човекот е ненаситен, лаком, љубоморен. Лошите ситуации кои му се случуваат на секој, кај некој пројавуваат злоба и желба дригиот да го понижат оти него му е убаво или барем така изгледа. Работата може да оди толку далеку што се губат и цела своја сила и време го насочуваат за да му наштетат да другиот. За жал понекогаш нивни жртви се и најдобри пријатели, блиски па дури и луѓе од семејството. Злобата, зависта постоеле и ќе постојат проблемот е што во денешно време земаат засил, се губи човечноста кај луѓето и се оди во неповрат.
     
    На Tanjamm, hermosa и baba Rada им се допаѓа ова.
  11. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    „Завист не е друго што, салт на сердце печал, жалба от благоуспешности ближњаго произходјаштаја. Кому некому комшијата му прокопсува, а кој е завистлив, он завиди, оттамо излази завист.“
    Јоаким Крчовски „Слово заради завист“
    Многу добро искажано каква е зависта кај луѓето, кој може нека го прочита. Целиот текст искажува дека зависта постоела од најстари времиња. И тоа е точно, што се правеле луѓе (facepalm)
    Зошто се олку завидливи луѓето? Веројатно неможноста да трпат туѓ успех. Сум почувствувала на своја кожа, и многу болело. Од луѓе кои ги сметам за блиски, многу било грдо да се слушне злобна намера од нивна страна, или да им се види зависта во очите. И колку поуспешен стануваш, толку повеќе сопки ти прават. Бев сведок на куп бессмислици за мене, со цел да ме оцрнат во очите на другите. И како беше? Не успеа, небулозите сите ги заборавија. Ама таа личност, изгуби пријател, помош, многу изгуби.
    Од страна на лечење комплекси и сопки (facepalm) Една организација, немате поим какви сопки се прават. Исполнети се тие неколку да раководат, и ако можат другите да ги искористат, супер. Заслужената позиција не си ја добив, оти некој смета дека треба да ме сопнува. Ама се излажале ако мислат дека ќе ги оставам да се китат со мојата работа. И не само јас, голем дел од членовите се во таа позиција.
    Сето ова, како пример само, што прават луѓето во секојдневието. Ќе излажам ако кажам дека сум рамнодушна. Можеби за некои луѓе кои не ги сметам за значајни во мојот живот, и не е толку болно. Ама од оние кои ми значеле, е боли многу.
    Сега да бидам искрена, сум завидувала и јас :tmi: Ама за некои ситни работи, нешто моментално. Мислам дека тоа чувство кај сите ни се појавило. Но никогаш, ама баш никогаш, не сум завидувала на успех, љубов, ниту сум помислила да правам сопки.
    Не знам ни всушност која е поентата да се бара задоволство ако на другиот му го попречиш успехот, или што се добива со посакувањето лоши работи на друг :?:
    Под секоја чест. Во моите морални вредности, не се вклопува. Како што реков, некогаш и кај мене се јавило ова чувство, ама сум го искоренила до некаде. Ниско е, не е возвишено.
     
  12. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.088
    Допаѓања:
    11.251
    Јас не завидувам на луѓе кои со работа и труд си постигне нешто, напротив таквите ги поддржувам и ги бранам секогаш. Им држам среќа да одат уште понапред и да бидат поуспешни. Негативни чувства ми будат тие како што пишавте погоре, ем се несреќни, ем сакаат да понижат некого. Коментар на една пријателка „Јас имам свои пари“, плус го кажува со ароганција, па што дека? Но, цела година е без приходи, па ќе работи 6 месеци, па пак без приходи со месеци или години. И јас имам свои пари, сите имаме, и треба да имаме. Таман работа ако на скоро 40 години немаш свои пари, тоа е катастрофа. Тоа не е доказ за успех, имам свои пари, имам за џепарлак. На тие години многу луѓе имаат имот свој, плата, работен стаж, дом, семејство, кариера, па не се фалат. Се фалат несреќните за да понижат некого.

    Од друга страна ќе им кажеш убава вест, затвораат муабет, не коментираат, не те прашуваат ништо.
     
  13. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Од секогаш ги имало.

    Зависта и злобата не се карактерни црти туку спаѓаат во емоции.

    Тие се вид на негативна емоција
    Завист је негативна емоција која се манифестује у непријатељском ставу према другима који имају нешто што ми немамо, а сматрамо да то више припада нама. Испољавање зависти може варирати од благог непријатељства до отворене агресије.

    Секој ги има , само постојат луѓе кои се обземени од завист и злоба а постојат и такви со висок степен на развиеност на расудување па не дозволуваат не само овие две , туку и секоја негативна емоција да ги раководи во животот.
     
    На ines.h, lasthope, LiliBoz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Ова на завист личи. :D
    Од кај знаеш дали е без приходи? Само работа во државно или во фирма е приход?
    И јас знам личности со месеци што не работат, па имаат повеќе пари од јас што сум заштитила со 5 години работа. И кога зборат за пари не се фалат, туку кажуваат како што и зошто им се исплатело или не им се исплати да работат. Дали им завидувам? Не, ама често гледам дека многу ги гледаат накриво, демек види го, се фали, се прави дека е кој знае што или како и да е...
    Многу љубомора на туѓ успех, многу малку радост.
     
  15. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    Ги ставате злобата и зависта во ист кош, а не се синоними. Не се секогаш луѓето и злобни и зависни. Некои луѓе се едноставно злобни и толку. Ги исполнува да прават сопки, збрки, проблеми, да пуштаат во етерот секакви муабети за потоа да гледаат драма еднаква на онаа од шпанските серии и да фаќаат сеир. И често ќе слушнам дека тоа го правеле од досаден живот, немање свој живот, несреќност и неисполнетост. Таа изјава ми е толку изнаслушана што веќе стана клише. Постојат луѓе што едноставно тоа им е поубаво да го прават во животот отколку да се занимаваат и да работат на својот живот. Најверојатно не се ни потрудиле, а можеби не ни помислиле да прават нешто друго.
    Не се тешете секогаш со тоа дека ви наштетиле затоа што се љубоморни. Ви наштетиле затоа што се злобни првенствено, а потоа можеби, а и не мора, затоа што се љубоморни.
     
    На senza.parole, Tanjamm и Emma2 им се допаѓа ова.
  16. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Така, познавам особи, средени, со маж,деца, на работа не ни одат, само се појавуваат колку раздор да направат меѓу колеги, неможат да гледаат убава атмосфера позитивна...значи нишо не им фали во животот ама се злобни...пакосни...абе на фаца им се гледа еј (facepalm)
     
    На senza.parole, moon1 и Tanjamm им се допаѓа ова.
  17. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.088
    Допаѓања:
    11.251
    Абе човек, нити бара работа, на кафе штеди скапо и било, да пие по кафичи, па после ми вика „Имам свои пари“. Дали има или нема, мора да има на 38 години и тоа не е за фалење. Какво е тоа фалење имам свои пари? Мисли дека некој ќе љубомори што на 38 има свои пари? Тоа е за завист? Тоа е за љубомора? Не. Знам млади амбициозни, на 26 години со помош на работа во странство купиле свој дом. Поентата ми е дека реалноста ги демантира луѓето, без разлика дали некој некому ќе завидува или ќе лаже итн.

    Приход ли е само од работа, па да ние овде во МКД живееме претежно од работа и хонорар некој, а од ништо пари не паѓаат од небо, не во Македонија. Такво нешто нема, ќе се тешиме само. Треба да се фати човек сериозно за работа, па и тогаш дискутабилен е изразот „имам пари“. Некој и на тоа може да се смее.

    Поентата е, ти се жали, кука, па за 5 минути те лаже имам пари. Или ми вика не сакам да ми дојде утре роднината, со него ли ќе се замарам цел ден, а по 5 минути ми вика, ааауу свадба ако правам, јака фамилија сме, се држиме, ќе имам гости. Тоа се нестабилни карактери. Лажат, завидуваат, менуваат фаца ако им кажеш убава вест за некој...Со такви прекинувам контакт, не сум толерантна како порано.
     
    Последна измена: 13 февруари 2019
  18. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Јас еднаш коментирав во една тема и ми возвратија дека сум имала комплекси (facepalm)

    Значи почитувани лугенца "Бог" да ве чува од емотивни манипулатори и манипулатори !

    Злобата и зависта кај овој народ е све поголема дури некои се толку болно љубоморни што самите себе си се жалат а и во мегувреме си се фалат со цел само да не дојде до збор твојот успех тема на муабет !
    Најмногу не им верувајте на тие што некого фалат бидејки најчесто се работи за покирање на голем срам :nod:
    Едноставно јас ги избришав таквите од мојот живот , мајка ми најчесто ми вика дека сум била голем намќор , но што сум јас уствари должна да ги трпам тие психичко болни луѓе? |(
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.088
    Допаѓања:
    11.251
    Лошо што е вака, и затоа ќе се сведеме да имаме многу мал круг на луѓе. Впрочем џабе е дружење со луѓе кои се завидливи, само шират негативна енергија, знаат и да глумат жртви и да наметнат чувство на вина.

    Мислам дека порано злоба немаше толку. Сите собиранки имаа некоја убавина, сега веќе не е така.
     
  20. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Злоба има кај сите луѓе, но не кај сите е исто изразена. Кај некои е минимално, кај некој е максимално до даска.